Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:41:28 μμ
Σελίδες: 1 ... 119 120 [121] 122 123 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591745 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1800 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:28:02 πμ »

οκ κατανοητό ειναι θέμα χειραγωγήσεις με λίγα λόγια,το θέμα ειναι το βλέπω να πουλιέται εδώ μέσα 580 και 600 και δεν το ακουμπά κανείς, και για να το πάρουμε κάποιοι έγινε κακός χαμός μηπως αρχίζει και απαξιώνεται η συγκεκριμένη κατηγορία αυτών των νομισμάτων   

Eσυ Μπάμπη θεωρείς πως υπάρχουν 500 ή 600 συλλέκτες σε όλη την Ελλάδα που να συλλεγουν αναμνηστικά και ταυτόχρονα να διαθετουν τετοια ποσά σε αυτήν την οικονομική συγκυρία? Εγώ πάντως όχι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1801 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:35:11 πμ »

Αν σκεφτείς ότι βγήκε πριν από 3-4 μήνες στα 450, τότε η τιμή 580-600 είναι πολύ καλή. Μην περιμένουμε αρπαχτές του 100% κέρδος σε μια ημέρα.
Σε 2-3 χρόνια μπορεί να φτάσει και 800 και 900. Οι επενδύσεις χρειάζονται υπομονή και οι αρπαχτές ρίσκο.
Καταγράφηκε

nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1802 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:42:28 πμ »

Προφανώς δεν υπάρχουν 500-600 συλλέκτες ενδιαφερόμενοι να τα αποκτήσουν στην Ελλάδα, ο κακός χαμός την ημέρα διάθεσης (και κυρίως όχι από συλλέκτες) ανεβάζει πρόσκαιρα και τεχνητά την τιμή για τους λίγους άτυχους που δεν πρόλαβαν.
Υπάρχουν όμως και νομίσματα, όπως προσωπικά πιστεύω Αριστοτέλης και Ιπποκράτης, που μπορεί να τραβήξουν λίγο παραπάνω λόγω μεγαλύτερης αναγνωρισιμότητας στο εξωτερικό.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1803 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:59:54 πμ »

φίλε solferino εγω πιστεύω ότι υπάρχουν 500-600  άνθρωποι που θέλουν να το αποκτήσουν σε Ελλάδα και εξωτερικό γιατί ειναι ο  πλέων αναγνωρίσιμος Έλληνας φιλόσοφος
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1804 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:13:05 μμ »

φίλε solferino εγω πιστεύω ότι υπάρχουν 500-600  άνθρωποι που θέλουν να το αποκτήσουν σε Ελλάδα και εξωτερικό γιατί ειναι ο  πλέων αναγνωρίσιμος Έλληνας φιλόσοφος

Μακάρι Μπάμπη, για να πιάσουν τόπο τα χρήματα τόσων συμπατριωτών μου. Αν κρίνω όμως και από άλλους σημαντικούς φιλοσόφους ή συγγραφείς άλλων χωρών που έχουν τυπώσει αναμνηστικά αυτών , χλωμό.
Η αδηφαγία των κεντρικών τραπεζών και του εκάστοτε ΥΠ.ΟΙΚ. για την εύκολη κονόμα το έκαναν το αναμνηστικό νόμισμα και γραμματόσημο λες και αγοράζεις ' αναλώσιμα ' για το γραφείο σου. Καμία πραγματική ' αξία '. Δεν μιλώ για τιμή (ονομαστική ή μη ή εσωτερική) μιλώ για 'αξία' . Το έκαναν εμπόρευμα. Με αυτόν τον τρόπο κατέστρεψαν την όποια αξία θα μπορούσε να έχει κάποιο νομισμα που απεικονίζει κάποια εξέχουσα προσωπικότητα αναγνωρίσιμη απο πολλούς.
Η γνώμη μου και μόνον, απο κάποιον συλλεκτη που τα ΕΛ.ΤΑ φρόντισαν να διώξουν μακριά απο την άκρατη επιθυμία κάποιων να τυπωνουν και να ξανατυπώνουν και πάλι από την αρχή......
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1805 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:25:31 μμ »

Τα παθήματα των ΕΛΤΑ δυστυχώς δεν γίνονται μαθήματα για την ΤτΕ.
Βέβαια να τονίσω ότι όσο εξαντλούνται οι εκδόσεις τεχνητών σπανιοτήτων σε χρόνο ρεκόρ τόσο θα πληθαίνουν σε αριθμό. Τρανό παράδειγμα για φέτος το mini gold plus και νομίζω ότι του χρόνου θα έχουμε και maxi gold mini  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1806 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:31:42 μμ »

μηπως αρχίζει και απαξιώνεται η συγκεκριμένη κατηγορία αυτών των νομισμάτων

Κατά τη γνώμη μου είναι φυσιολογικό να μην γίνεται ο κακός χαμός την πρώτη μέρα διάθεσης.

Όπως και με τα νομίσματα των παραολυμπιακών του 2011, τα πράγματα επανέρχονται στο φυσιολογικό. Κρατάνε μια λογική υπεραξία, αλλά όχι την τεράστια που είχαν.

Αυτό δεν είναι δείγμα απαξίωσης, αλλά (φυσιο)λογικής αξίας.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1807 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:40:09 μμ »

Δεν θα διαφωνήσω με κανένα απλά θα πω ένα μόνο όποιος δεν έχει ανάγκη να πουλάει να μην το κάνει και να μην μπαίνει στη λογική έχασα τα λεφτα  μου κανείς δεν ειναι χαμένος αν δεν σηκωθεί απο το τραπέζι
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1808 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:45:08 μμ »

Δεν θα διαφωνήσω με κανένα απλά θα πω ένα μόνο όποιος δεν έχει ανάγκη να πουλάει να μην το κάνει και να μην μπαίνει στη λογική έχασα τα λεφτα  μου κανείς δεν ειναι χαμένος αν δεν σηκωθεί απο το τραπέζι

Μεγάλο παραμύθι αυτό. Αν ειχα αγοράσει 2000 μετοχες ΕΤΕ πριν 7 χρόνια στα 38 ευρώ και τωρα οι 2000 μετοχες εχουν γίνει 400 γιατί δε μπηκα στις ΑΜΚ και κοστίζουν 770 ευρώ σημερινες τιμές, δεν εχω σηκωθεί απο το τραπέζι ακόμα αρα εχω πιθανότητες να ρεφάρω Μπάμπη ,  αυτό μας λες.....?

Δεν ισχύει, ειναι μεγαλο παραμύθι κατ'εμε...

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1809 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:46:26 μμ »

για να ρεφάρω , και να σηκωθω απο το τραπεζι, οριζοντίως και όχι καθέτως (στα 4) θα πρεπει η ΕΤΕ να κανει 700000000000000000000000000 % πάνω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1810 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:52:22 μμ »

δεν ειναι έτσι ακριβώς αν είχες παρει τη μετοχή της Εθνικής στη ίδρυση της με μια δραχμή με τις αυξήσεις Μ.Κ και τα split θα είχες τώρα 400 μετοχές αξίας 800 ευρω
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1811 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:55:08 μμ »

Αφήστε τα αεριτζίδικα και παπατζίδικα του χρηματιστηρίου και ας μιλήσουμε για νομίσματα όπου δεν έχει ΑΜΚ αλλά άλλα κόλπα επίσης αεριτζίδηκα.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1812 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:01:48 μμ »

δεν ειναι έτσι ακριβώς αν είχες παρει τη μετοχή της Εθνικής στη ίδρυση της με μια δραχμή με τις αυξήσεις Μ.Κ και τα split θα είχες τώρα 400 μετοχές αξίας 800 ευρω

ΤΙ ΛΕΣΣΣΣΣ?ΑπορίαΑπορία?

Το προσπερνω επειδη ειναι εκτος θέματος αλλά εισαι 100% λάθος Μπάμπη.

Η επενδυση πασης φυσςως αποτιμάται απο την αγορά σε καθημερινη βάση οτι και να είναι αυτη . Η ατάκα 'δεν εχω σηκωθει απο το τραπεζι αρα δεν εχω χασει ακόμα' ειναι λανθασμενη και κακιστος συμβουλος ....

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1813 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:10:23 μμ »

επειδη οι έχοντες τον 'κιτρινο πυρετό' αδυνατουν να καταλάβουν οτι ο χρυσος ΔΕΝ ειναι επενδυση θα θας το πω με ενα παράδειγμα :

Γυρνατε τον χρόνο πίσω στα 1880-1890. Εχετε την ευκαιρία να αγοράσετε το 100 ΛΕΒΑ Βουλγαρίας 1894 (32γραμμαρια - πολυ χαμηλο τιραζ καπου 4000κομματια) ή ακόμα και το 50δρχ1876 !!!!!! Η τιμή του είναι για τότε η σποτ τιμη του χρυσου + ενα μικρο καπέλο....
Προσεξτε , σαν δινω και ενα μεγαλο advantage, σας δίνω ενα εγνωσμενης αξίας συλλεκτικο κερμα μιας που ο χρονος ειναι μπροστα.!!!

Ερωτηση : Ti θα κανατε?

Ερωτηση 2 : Το 2014 οι απογονοι σας μετα την επενδυση του προπροπροπαππου τους αποφασιζουν να πουλησουν την επενδυση του... ποσα βγαζουν Απορία? Κερδιζουν ή χανουν?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1814 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:23:07 μμ »

100% λάθος δεν είμαι τις προσωπικές απόψεις μπορείς να τις έχεις, τους χαρακτηρισμούς  που απευθύνεις σε ανθρώπους σε δημόσια συζήτηση με το ύφος και την αδιαλλαξία σου να ειναι ποιο χαμηλών τόνων και να δέχεσαι και διαφορετικές απόψεις χωρείς να τι ασπάζεσαι και να τις υιοθετείς     
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 119 120 [121] 122 123 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences