Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:20:08 πμ
Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 592109 φορές)
0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #1215 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:26:04 πμ »

Μετά την Ταϊλάνδη δεν υπάρχει ούτε σεντσ για δωράκι... Ότι πήρε για φέτος, πήρε  Σαρκασμός
Kαι γω εκει τα χα φαει φιλε πριν 4 χρονια  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #1216 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:28:00 πμ »

Αυτα ειναι τα πιο ωραια εξοδα της ζωης και τα μονα που δεν τα κλαιμε ποτε.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1217 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:33:55 πμ »

τελικά διαβάζοντας όλο το θέμα κάποιος απο την αρχή,
καταλαβαίνει πολλά πράγματα,

Αντί να προσπαθούμε όλοι μαζί....απο την ιδέα μέχρι την υλοποιήση,
να αναδεικνυεται το ελληνικό νόμισμα.....κοιτάζουμε να το θάβουμαι.

Είναι ένα απο τα όμορφότερα νομίσματα...που έχει κοπεί,
μαζί με βαλκανικούς και απελεύθέρωση.

Το ε'ιπα και το ξαναλέω .......εδώ σχεδιαστική ομάδα, νομισματοκοπείο , η ΤΤΕ.....
γράφουν ΙΣΤΟΡΙΑ.

Σε κάποια χρόνια τα νομίσματα μας,
μαζί με τα mini θα είναι περιζήτητα.

Τώρα είναι το άνοιγμα των φτερών του ελληνικού νομίσματος.
Έχουμε πολιτισμό, ιστόρια και θεματολόγια ανεξάντλητη,
και το βασικό χαρακτική ομάδα με ΜΕΡΑΚΙ.

όλοι οι άλλοι, θα σχεδιάζουν πάντα ''βαρκούλες ποταμάκια, και ζωάκια''
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:44:56 πμ »

Θα ηθελα το σχόλιό σας σχετικα με το Γαλλικο 50ρικο του 13
χιλια κομματια μονο, μισο γραμμαριο πιο βαρυ απο το δικο μας και 50 ευρω φτηνοτερο στο εμποριο.
Το θεμα πασιγνωστο και ομορφουλι (για το γουστο μου βεβαιως)

http://www.electacollections.com/Γαλλία-50-Ευρώ-χρυσό-Η-Παναγία-των-Παρισίων-2013_p-1578007.aspx

χαιρετισμους

Φανταστικό έχεις δίκιο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2014, 08:54:58 πμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:53:13 πμ »

...
Σε κάποια χρόνια τα νομίσματα μας,
μαζί με τα mini θα είναι περιζήτητα.

Τώρα είναι το άνοιγμα των φτερών του ελληνικού νομίσματος.
Έχουμε πολιτισμό, ιστόρια και θεματολόγια ανεξάντλητη,
και το βασικό χαρακτική ομάδα με ΜΕΡΑΚΙ.

όλοι οι άλλοι, θα σχεδιάζουν πάντα ''βαρκούλες ποταμάκια, και ζωάκια''


Δε θα σχολιάσω την κοπή, το σχέδιο κλπ... όλα εξαίσια.

Αλλά όλα τα υπόλοιπα περί Ελληνικών αναμνηστικών είναι...
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:56:49 πμ »


Αν είχα 500 ευρώ, θα το είχα πάρει και εγώ για να το πουλήσω...προτίμησα να τα χαλάσω εδώ με την γυναίκα μου ...


http://postimg.org/image/zaifvijqt/


Ζηλεύωωωωω, καλά να περνάς....
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #1221 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:59:09 πμ »

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιοι πίστεψαν έστω και για λίγο ότι δεν θα πουληθούν τα νομίσματα, θα μείνουν κλπ..
καλορίζικο σε όσους το αγόρασαν, και μακάρι όσοι δεν το έχει πήραν να το πάρουν στην καλύτερη δυνατή τιμή αν και αρκετά δύσκολο. . . Χαμόγελο


Εξαντλήθηκαν από την τράπεζα χάρη σε όσους το πήραν με σκοπό να το πουλήσουν... Η τράπεζα έχει γίνει πολύ καλή στο θέμα των πωλήσεων... Σίγουρα κάποιοι θα την πατήσουν και θα το αγοράσουν όσο πιο γρήγορα μπορούν για να μην χάσουν την ευκαιρία και μετά από κάποιους μήνες θα κλαίνε τα λεφτά τους! Όπως έγινε και με τα ασημένια του 2013. Κάποιοι έτρεξαν να τα πάρουν από έμπορους στα 180-200 ευρώ και τώρα αν τα βάλουν 120 αμφιβάλω αν θα βρουν να τα πουλήσουν. Όσοι τα παίρνετε για την συλλογή σας, μπράβο σας...είναι ένα πανέμορφο νόμισμα και μαζί με τα υπόλοιπα χρυσά θα είναι μία φανταστική συλλογή. όσοι τα παίρνετε για το μεροκάματο, πουλήστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε, τώρα πάνω στην αναμπουμπούλα θα βρείτε κορόιδα που τους περισσεύουν 700-800 ευρώ για ένα νόμισμα του 2014  Σφραγισμένα χείλη

Αν είχα 500 ευρώ, θα το είχα πάρει και εγώ για να το πουλήσω...προτίμησα να τα χαλάσω εδώ με την γυναίκα μου ...





http://postimg.org/image/zaifvijqt/


Ανεβασε και καμια φωτο απο παραλια να θαυμασουμε τα εκει τοπια Διονυση.....
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1222 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:00:29 πμ »

Εχει πεσει τετοια ΠΕΙΝΑ, που μυριστηκαν καποιοι οτι θα βγαλουν με λιγο κοπο ενα τριακοσαρικακι-πεντακοσαρικακι  κερδος σε λιγες μερες  και πλακωσαν σαν τα κορακια.
Ουδεμια σχεση με συλλεκτισμο το ολο σκηνικο, που προκαλει και λιγο αηδια.
Φυσικα το νομισμα δεν φταιει σε τιποτα, μια χαρα ειναι και ομορφο...

Aσε τον χρόνο να κυλήσει, είναι αυτός που φέρνει ισορροπία.
Το νόμισμα είναι ζωγραφιά μπράβο στον Κο Σταματόπουλο & Συνεργάτες.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1223 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:12:28 πμ »

Αν είχα 500 ευρώ, θα το είχα πάρει και εγώ για να το πουλήσω...προτίμησα να τα χαλάσω εδώ με την γυναίκα μου ...

http://postimg.org/image/zaifvijqt/

Μαζί με τις ευχές μου και πάλι για υγεία και ευτυχία θα σου εκφράσω μια απορία: Πως χωρούσες σ' αυτά τα μίνι που σε βάζανε οι σχιστομάτηδες;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1224 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:17:58 πμ »

μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι με τα ελληνικα αναμνηστικα παιδια.
ακουω μερες τωρα οτι ειναι φανταστικα,υπεροχα ,τα καλυτερα του κοσμου.
το θεωρω υπερβολη. Ολα τα νομισματα του προγραμματος αυτα της μια ουγγιας, εχουν προτομη  στην εμπρος οψη(bust) κι στην πισω οψη ειναι το σχεδιο. Απο την εποχη των ρωμαικων χρονων τα νομισματα ετσι φτιαχνονται. Τα σχεδια στην πισω οψη ειναι πανω απο το μετριοτητα αλλα οχι ειναι και τα ωραιοτερα στον κοσμο. Ιδιως στην σημερινη εποχη που τα σχεδια βγαινουν στους υπολογιστες.
Απο την αλλη με τα μηχανηματα που εχουν στο νομισματοκοπειο ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να κοπει βεβαια. Σε ξενα προηγμενα νομισματοκοπεια κοβουν διχρωμα και τριχρωμα αναμνηστικα. Κοβουν high relief, κοβουν reverse proof,με εμφανιση σατεν και ιδιως στο perth mint και στο κινεζικο κανουν θαυματα. Εμεις ακολουθουμε ασθμαινοντες και καταιδρωμενοι.

ΥΓ μπορει να ερχομαι κοντρα στο ρευμα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου παιδια
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1225 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:27:31 πμ »

Μιλάς για το κατασκευαστικό κομμάτι και όχι για το καλλιτεχνικό.
Συμφωνώ μαζί σου και θα ήθελα να προσθέσω στα κορυφαία νομισματοκοπεία του Καναδά, της Αυστρίας και της Πορτογαλίας (κατά την άποψή μου πάντα).
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1226 στις: Ιούλιος 08, 2014, 10:59:30 πμ »

μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι με τα ελληνικα αναμνηστικα παιδια.
ακουω μερες τωρα οτι ειναι φανταστικα,υπεροχα ,τα καλυτερα του κοσμου.
το θεωρω υπερβολη. Ολα τα νομισματα του προγραμματος αυτα της μια ουγγιας, εχουν προτομη  στην εμπρος οψη(bust) κι στην πισω οψη ειναι το σχεδιο. Απο την εποχη των ρωμαικων χρονων τα νομισματα ετσι φτιαχνονται. Τα σχεδια στην πισω οψη ειναι πανω απο το μετριοτητα αλλα οχι ειναι και τα ωραιοτερα στον κοσμο. Ιδιως στην σημερινη εποχη που τα σχεδια βγαινουν στους υπολογιστες.
Απο την αλλη με τα μηχανηματα που εχουν στο νομισματοκοπειο ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να κοπει βεβαια. Σε ξενα προηγμενα νομισματοκοπεια κοβουν διχρωμα και τριχρωμα αναμνηστικα. Κοβουν high relief, κοβουν reverse proof,με εμφανιση σατεν και ιδιως στο perth mint και στο κινεζικο κανουν θαυματα. Εμεις ακολουθουμε ασθμαινοντες και καταιδρωμενοι.

ΥΓ μπορει να ερχομαι κοντρα στο ρευμα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου παιδια

Τώρα εδώ που τα λέμε έχεις και τα δίκια σου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1227 στις: Ιούλιος 08, 2014, 11:13:23 πμ »

Εγώ θα θέσω ένα δίλημμα, τα αναμνηστικά δεν έχουν τέλος και όριο για όλα τα Κράτη.
Αυτός ο άμοιρος Συλλέκτης τι να πρωτοπρολάβει να συλλέγει και με τι κόστος, αν το πάρει ζεστά και απλωθεί.
Μπορεί να λέω μα……ίες δεν ξέρω αλλά πρέπει να κοιτάμε και το μέλλον.
Μία δεκάδα θυρεών σε καλούτσικη κατάσταση π.χ. δεκαετία 50 και μία δεκάδα ισάξιας τιμής σήμερα αναμνηστικών στο μέλλον που θα γέρνει άραγε η ζυγαριά,όχι μόνο στο θέμα τιμής αλλά και στο θέμα βαρύνουσας συλλογής.
Προς θεού μην παρεξηγηθώ ότι κατηγορώ τα αναμνηστικά,απλώς δίνω πολύ μεγαλύτερο βάρος σε άλλα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1228 στις: Ιούλιος 08, 2014, 11:20:26 πμ »

Εγώ θα θέσω ένα δίλημμα, τα αναμνηστικά δεν έχουν τέλος και όριο για όλα τα Κράτη.
Αυτός ο άμοιρος Συλλέκτης τι να πρωτοπρολάβει να συλλέγει και με τι κόστος, αν το πάρει ζεστά και απλωθεί.

Προς θεού μην παρεξηγηθώ ότι κατηγορώ τα αναμνηστικά,απλώς δίνω πολύ μεγαλύτερο βάρος σε άλλα.
Και γιατί να κατηγορηθείς, Δημήτρη μου; Τη γνώμη σου λες. Ο καθένας συλλέγει αυτά που του αρέσουν και ως εκεί που αντέχει η τσέπη του. Ο φίλος σου συλλέγει θυρεούς, ο φίλος μου σλαμπαρισμένες ουγγιές κ.ο.κ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #1229 στις: Ιούλιος 08, 2014, 12:04:09 μμ »

Σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για τα καλά σας λόγια.Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα καλά νομίσματα θα τα κρίνει η ιστορία!!Δεν ειναι ανάγκη να είναι διμεταλικά απο νιόβιο η οτιδήποτε αλλο για να είναι καλά!Οι γνώστες γλυπτικής και χαρακτικής θα καταλάβουν αμέσως τις αδυναμίες του σχεδίου η τις αρετές εκείνες του που μπορούν να το χαρακτηρίσουν αριστούργημα!!Ενα όμως είναι πάντοτε εμφανές.Το μεράκι και το πάθος του εκάστοτε δημιουργού!Το βλέπεις στον Κίμωνα τον Ευαίνετο τον Πιστρούτσι τον Λάγγε το Φαληρέα τον Περαντινό και τον δάσκαλό μου τον Θεόδωρο Παπαγιάνη δημιουργό των περισσοτέρων κερμάτων της δεύτερης Ελληνικής Δημοκρατίας!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences