Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:54:26 μμ
Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591826 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #960 στις: Ιούνιος 21, 2014, 01:26:41 μμ »

χμμμμ ok σε αυτά, αλλά ναι μεν αλλά ...
Το να πρέπει να περιμένουμε σε ουρές από τις 6 και 5 το πρωί σίγουρα δεν είναι σοβαρή κατάσταση.
Το ότι εξαντλούνται όλα πρακτικά από πριν ανοίξει η τράπεζα δίνει ή ότι είναι λίγα για τον κόσμο που ενδιαφέρεται ή ότι υπάρχει κάποια μεγάλη στρέβλωση στην αγορά ... (το 2ο προφανώς, και το να μην βρίσκει κάποιος που δούλευε και να πρέπει μετά να δώσει καπέλο 3 φορές πάνω μάλλον προς αυτό συνηγορεί ...)
Το να ανακοινώνουν μεγαλύτερη κοπή και να κόβουν βάση ζήτησης και όλοι θα πάρουν και σε βάθος χρόνου θα αποδειχθεί τελικά ποιο πολύτιμο (για όποιον ενδιαφέρεται) λόγο του ότι η κοπή τελικά θα περιοριστεί αρκετά και η τράπεζα θα έχει κέρδη μιας και δεν θα κόψει τζάμπα κέρματα ...
Όσο για το e-shop και αυτό πολύ το φοβάμαι, μιας και αντί να γίνεται ο πανικός στην τράπεζα θα γίνεται ψηφιακά ...
Έχω αντίστοιχες εμπειρίες από site που πουλάνε εισιτήρια συναυλιών (για εξωτερικό πάντα) και μόλις ανοίξουν για μια πολύ δημοφιλής συναυλία πέφτουν πάνω άπειρα μαυραγορίτικα κοράκια με δεκάδες πιστωτικές (μιας και υπάρχει όριο ανά κάρτα) το site κολλάει, αλλά και να μην κολλήσει αρχίζουν οι ουρές και η αναμονή μέχρι να εξυπηρετηθείς και πολλές φορές κόσμος που ήθελε να πάρει εισιτήριο δεν βρίσκει μιας και τα κοράκια έπεσαν στο on-line ποιο οργανωμένα ...
Δεν είμαι by default αρνητικός για το online, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, και κυρίως γιατί το πρόβλημα του πανικού που γίνεται είτε έξω από την τράπεζα είτε στο on-line είναι πρωτίστως θέμα mintage ....
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #961 στις: Ιούνιος 21, 2014, 01:32:00 μμ »

χμμμμ ok σε αυτά, αλλά ναι μεν αλλά ...
Το να πρέπει να περιμένουμε σε ουρές από τις 6 και 5 το πρωί σίγουρα δεν είναι σοβαρή κατάσταση.
Το ότι εξαντλούνται όλα πρακτικά από πριν ανοίξει η τράπεζα δίνει ή ότι είναι λίγα για τον κόσμο που ενδιαφέρεται ή ότι υπάρχει κάποια μεγάλη στρέβλωση στην αγορά ... (το 2ο προφανώς, και το να μην βρίσκει κάποιος που δούλευε και να πρέπει μετά να δώσει καπέλο 3 φορές πάνω μάλλον προς αυτό συνηγορεί ...)
Το να ανακοινώνουν μεγαλύτερη κοπή και να κόβουν βάση ζήτησης και όλοι θα πάρουν και σε βάθος χρόνου θα αποδειχθεί τελικά ποιο πολύτιμο (για όποιον ενδιαφέρεται) λόγο του ότι η κοπή τελικά θα περιοριστεί αρκετά και η τράπεζα θα έχει κέρδη μιας και δεν θα κόψει τζάμπα κέρματα ...
Όσο για το e-shop και αυτό πολύ το φοβάμαι, μιας και αντί να γίνεται ο πανικός στην τράπεζα θα γίνεται ψηφιακά ...
Έχω αντίστοιχες εμπειρίες από site που πουλάνε εισιτήρια συναυλιών (για εξωτερικό πάντα) και μόλις ανοίξουν για μια πολύ δημοφιλής συναυλία πέφτουν πάνω άπειρα μαυραγορίτικα κοράκια με δεκάδες πιστωτικές (μιας και υπάρχει όριο ανά κάρτα) το site κολλάει, αλλά και να μην κολλήσει αρχίζουν οι ουρές και η αναμονή μέχρι να εξυπηρετηθείς και πολλές φορές κόσμος που ήθελε να πάρει εισιτήριο δεν βρίσκει μιας και τα κοράκια έπεσαν στο on-line ποιο οργανωμένα ...
Δεν είμαι by default αρνητικός για το online, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, και κυρίως γιατί το πρόβλημα του πανικού που γίνεται είτε έξω από την τράπεζα είτε στο on-line είναι πρωτίστως θέμα mintage ....


+1
Καταγράφηκε
hellion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #962 στις: Ιούνιος 23, 2014, 08:15:18 πμ »

Συμφωνω με τον Mystic_Bard (απο blind guardian?  Κλείσιμο ματιού) φοβαμαι οτι με το eshop δεν θα ξαναδουμε νομισμα....αν δεν το οργανωσουν καλα.....
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #963 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:02:43 πμ »

Διαθεση του χρυσου " Αριστοτελης "  7 Ιουλιου με τιμη 450 ευρω τελικα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #964 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:08:15 πμ »

Διαθεση του χρυσου " Αριστοτελης "  7 Ιουλιου με τιμη 450 ευρω τελικα.

Καλημέρα...και ετοιμάσου για πρωινό ...πολύ πρωινό ξύπνημα!
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #965 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:13:52 πμ »

Χαμος θα γινει και με αυτο.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #966 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:38:21 πμ »

Ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε πρόωρα συμπεράσματα . Όπως και νάναι όμως το e-shop είναι ένα βήμα μπρος.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #967 στις: Ιούνιος 23, 2014, 10:33:04 πμ »

για εμενα εαν πουληθουνε πανω απο 300 κομματια θα ειναι θαυμα !
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #968 στις: Ιούνιος 23, 2014, 10:43:08 πμ »

για εμενα εαν πουληθουνε πανω απο 300 κομματια θα ειναι θαυμα !
[/quote

συμφωνώ...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #969 στις: Ιούνιος 23, 2014, 11:26:36 πμ »

Μακάρι να μην πουληθούν ούτε 300 κομμάτια, ώστε αυτοί που το θέλουν πράγματι να το πάρουν άνετα χωρίς πρόβλημα, τα υπόλοιπα ας τα πάρουν οι έμποροι ή ας μείνουν στην ΤτΕ και μετά ας γίνει ότι θέλει με τα απούλητα,ότι θέλει ας γίνουν ποιος ξέρει...και τι θα νοιάζει αυτόν που το πήρε και το ήθελε πραγματικά; 
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #970 στις: Ιούνιος 23, 2014, 12:18:22 μμ »

Μακάρι να μην πουληθούν ούτε 300 κομμάτια, ώστε αυτοί που το θέλουν πράγματι να το πάρουν άνετα χωρίς πρόβλημα, τα υπόλοιπα ας τα πάρουν οι έμποροι ή ας μείνουν στην ΤτΕ και μετά ας γίνει ότι θέλει με τα απούλητα,ότι θέλει ας γίνουν ποιος ξέρει...και τι θα νοιάζει αυτόν που το πήρε και το ήθελε πραγματικά; 

ποσα να παρουν οι εμποροι ρε παιδια ?? αν παρουν πχ 300 οι συλλεκτες πρεπει να παρουν τα αλλα 300 οι εμποροι για να μπορουν να κανουνε παιχνιδι . αρα 300 επι 450 εκαστο συνολο 135κ. ποιος θα τα παρει ??
και εαν παρουν 200 τελικα οι συλλεκτες , πρεπει να δωσουν οι εμποροι πανω απο 200κ . εε αντε ας τα παρουνε  Σαρκασμός για μενα το παιχνιδι ειναι στα ασημενια . στα χρυσα δεν κουνιεται κανεις
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #971 στις: Ιούνιος 23, 2014, 12:35:22 μμ »

Αναμνηστικά δεν κάνω γιατί δεν μου αρέσουν και δεν τα θεωρώ νομίσματα βάσει προσωπικών κριτηρίων.  Παρ' όλα αυτά είναι ωραία συλλεκτικό είδος με μεγάλο κοινό.  Το πρόβλημα με τις ελληνικές εκδόσεις τα τελευταία χρόνια όμως είναι ότι βγάζουν πολλά διαφορετικά με μικρό tirage κάθε χρόνο δημιουργώντας μια πληθώρα νομισμάτων για τους συλλέκτες.  Δηλαδή κάθε νέα έκδοση ουσιαστικά απαξιώνει τις προηγούμενες εκδώσεις.  Είναι πρόβλημα. Καταντάει souvenir στο τέλος και χάνει την έννοια του πραγματικού αναμνηστικού.  Σε αυτό, προσθέστε και τον παράγοντα "ψυχαναγκασμός" για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος.
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #972 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:06:58 μμ »

Αυτη ειναι και η πολιτικη των περισοτερων ξενων νομισματοκοπειων, αυτα βεβαια απευθυνονται σε πολυ μεγαλυτερο κοινο, μεταξυ των οποιων θα υπαρχουν και αρκετοι που θα αντεχουν να τα κανουν ολα.
Εδω το κοινο ειναι πολυ μικροτερο και μαλλον καποια στιγμη θα ακολουθησει την πολιτικη "μαζευω μονο οτι μου αρεσει η οτι μπορω", ετσι ομως ξεφευγουν απο την αναγκη πληροτητας και καποια στιγμη πολλοι θα το παρατησουν τελειως το ειδος.
Ειναι πολυ λεπτη η ισορροπια μινταζ-αριθμου εκδοσεων-διατεθειμενων να ακολουθησουν συλλεκτων..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #973 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:09:40 μμ »

Άσε που ξεκίνησαν να βγάζουν και proof νομίσματα τα τελευταία 3 χρόνια με αποτέλεσμα να χρειάζεται να παίρνουμε και αυτά κάθε χρόνο.  Κανονική Βιομηχανία.  Θα βάλω τις 3 proof σειρές για πούλημα τις επόμενες ημέρες.  Δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.  Και το τελειωτικό χτύπημα για εμένα ήταν που αλλάξανε την συσκευασία του απλού blister.  Το πέρναμε κάθε χρόνο και είχε το ίδιο σχήμα.  Τώρα τι να το κάνω.  Θα τα παρατήσω μου φαίνεται τελείως τα ευρώ.
Καταγράφηκε

d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #974 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:21:11 μμ »

Άσε που ξεκίνησαν να βγάζουν και proof νομίσματα τα τελευταίσε3 χρόνια με αποτέλεσμα να χρειάζεται να παίρνουμε και αυτά κάθε χρόνο.  Κανονική Βιομηχανία.  Θα βάλω τις 3 proof σειρές για πούλημα τις επόμενες ημέρες.  Δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.  Και το τελειωτικό χτύπημα για εμένα ήταν που αλλάξανε την συσκευασία του απλού blister.  Το πέρναμε κάθε χρόνο και είχε το ίδιο σχήμα.  Τώρα τι να το κάνω.  Θα τα παρατήσω μου φαίνεται τελείως τα ευρώ.

αργησες πολυ . Εγω τα ξεφορτωσα πριν ενα μηνα ολα μαζι blister τριπτυχα . τωρα ετοιμαζομαι να ξεφορτωσω 10ευρα προυφ σειρες και χρυσα μινι . Το μονο που θα κρατησω ειναι το αβερωφ γιατι μου αρεσει σαν θεμα .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences