Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:57:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591894 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:10:47 μμ »

απο τη φορμα πηρε κανεις απαντηση?
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:12:00 μμ »

Προταση. Μια μερα νωριτερα να στελνουν κατασταση σε ολα τα υποκαταστηματα της Τ.Ε να κανουν προεγραφες οι υπαλληλοι ( συλλεκτες) και την αλλη μερα να μπορουμε να κανουμε προεγραφη εμεις οι (κοινοι θνητοι) ετσι θα δουμε και ποσοι συλλεκτες ειναι οι υπαλληλοι της Τ.Ε

Από το στόμα μου του πήρες φίλε GASS..αυτό έπρεπε να κάνουν και για τα σημερινά νομίσματα, ένα έγγραφο μέσω του διευθυντή τους που να αναφέρει το ενδιαφέρον των υπαλλήλων της Λάρισας θα μπορούσε να αυξήσει την ποσότητα, να γλυτώσουν το ρεζιλίκι και να εξυπηρετηθούμε και μεις.
Θέλω να πιστεύω πως θα το πράξουν την επόμενη φορά διότι είναι κρίμα να παίρνουμε άδεια απ' τη δουλειά, να ερχόμαστε από τόσα χιλιόμετρα μακριά ξοδεύοντας χρήματα για βενζίνη, να στηνόμαστε σαν τους ζητιάνους χαράματα έξω από την τράπεζα και μόλις ανοίξει να μας λένε πως υπάρχει διαθέσιμος μόνο ένας Ευριπίδης.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:24:01 μμ »

Κύριε Σταματόπουλε συγχαρητήρια και από μένα.
Θα ήθελα μόνο να επισημάνω ότι με αυτόν τον τρόπο διάθεσης των νομισμάτων,μόνο απομάκρυνση των συλλεκτών γίνεται.
Συμφωνώ απόλυτα με το κάτωθι σχόλιο του  d.theodoropoulou
(Εδω που τα λεμε ομως φιλοι, ΕΣΕΙΣ φταιτε που δεχεστε να συμετεχετε σε αυτο το ξεφτιλικι..
Μην γκρινιαζετε λοιπον, απλως, αν δεν αλλαξει κατι,απλα μην ξανασχοληθειτε.
Ο κοσμος βρωμαει αναμνηστικα και η αγορα ειναι παγκοσμια.)
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:37:00 μμ »

Κύριε Σταματόπουλε συγχαρητήρια κι απο μένα με μια επισήμανση, το ίδιο μπάχαλο είχε δημιουργηθεί και με τον Ιπποκράτη στις φόρμες εξ αποστάσεως παραγγελίας. έγω προσωπικά δεν παρέλαβα Ιπποκράτη γιατί μου είπαν ότι όλα μαιλ απο τις 8:30 και μετά είχαν σβηστεί γιατι έπεσε το σύστημα..
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:39:54 μμ »

 Ρε παιδιά δεν έχει σχέσεις με τις πωλήσεις ο άνθρωπος, το νόμισμα χαράσσει
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #770 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:42:12 μμ »


Συμφωνώ απόλυτα με το κάτωθι σχόλιο του  d.theodoropoulou
(Εδω που τα λεμε ομως φιλοι, ΕΣΕΙΣ φταιτε που δεχεστε να συμετεχετε σε αυτο το ξεφτιλικι..
Μην γκρινιαζετε λοιπον, απλως, αν δεν αλλαξει κατι,απλα μην ξανασχοληθειτε.
Ο κοσμος βρωμαει αναμνηστικα και η αγορα ειναι παγκοσμια.)

Δημήτρη μου, μην τρως το δίκιο του συνονόματού σου. Τα παραπάνω είναι σκέψεις του haros και όχι του Διονύση!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #771 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:42:19 μμ »

Να βάλω και μια άλλη παράμετρο στη συζήτηση...

Γιατί θεωρείται δεδομένο ότι η ΤτΕ πρέπει να κάνει λιανική πώληση και να φροντίζει να πάρουν όλοι οι ιδιώτες συλλέκτες από ένα τουλάχιστον και να φροντίζει για την καλύτερη εξυπηρέτησή τους κλπ κλπ;

Ότι έτσι βολεύει εμένα κι εσάς δεν είναι επαρκής απάντηση...

Το νομισματοκοπείο της Φινλανδίας, το Μουσείο μπλα-μπλα του Μονακό δεν κάνουν λιανική πώληση. Πουλάνε τα προίόντα τους σε δημοπρασία, τα παίρνουν 2-3 μεγαλέμποροι κλπ κλπ. Φυσικά αυτό το κάνουν για να μειώσουν το κόστος τους.

Και για να βάλω "το δάχτυλο επί των τύπων των ήλων": Πώς αποδεικνύεται ότι αν η ΤτΕ ακολουθήσει το παράδειγμα των Φιν(λανδ)ων δεν θα παίρνουμε τα νομίσματα φτηνότερα και χωρίς ταλαιπωρία (και καυγάδες και γκρίνια);

(Ούτε ο Ανδρέας Αδριανόπουλος δεν θα το σκεφτόταν αυτό... Χαμόγελο )

Η σωστή απάντηση είναι, βέβαια, ότι στην Ελλάδα, ό,τι και να κάνεις, θάλασσα θα γίνει, αλλά... ας το φιλοσοφήσουμε λιγάκι...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #772 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:58:19 μμ »

Το νομισματοκοπείο της Φινλανδίας, το Μουσείο μπλα-μπλα του Μονακό δεν κάνουν λιανική πώληση. Πουλάνε τα προίόντα τους σε δημοπρασία, τα παίρνουν 2-3 μεγαλέμποροι κλπ κλπ. Φυσικά αυτό το κάνουν για να μειώσουν το κόστος τους.



Το νομισματοκοπείο της Φινλανδίας έχει site πωλήσεων προς ιδιώτες:
νομισματοκοπείο Φινλανδίας

Μόνο οι γαλαζοαίματοι Μονεγάσκοι δεν ασχολούνται με τόσο ταπεινά θέματα.

Εγώ θα σας πω τι κάνει η Σλοβακία και η Πορτογαλία.
Προεγγραφές αλλά όχι προπληρωμή. Κάτι σαν κράτηση (reservation στα πιο "ελληνικά"). 10 ημέρες περίπου πριν την κυκλοφορία του νομίσματος σου στέλνουν e-mail όπου αναφέρουν ότι έχεις 5 ημέρες διορία να εξοφλήσεις. Μόλις πληρώσεις γίνεται η αποστολή και πολλές φορές παραλαμβάνεις με το ταχυδρομείο την ημέρα κυκλοφορίας του νομίσματος.
Η Αυστρία έχει άλλο σύστημα: Standing order λέγεται. Δίνεις πιστωτική και λες από εδώ και πέρα θέλω ότι χρυσό των 100 ευρώ ή ότι ασημένιο των 10 σε proof ή ότι τραβάει η ψυχή σου βγει χρέωσέ μου την πιστωτική και στείλτο μου. Πραγματικά δουλεύει άψογα αλλά εκεί έχουν τεράστια tirage πάνω από 10.000 μέχρι και 65.000 στα νιόβια που γίνονται ανάρπαστα.
Οι Γάλλοι δυστυχώς έχουν μάλλον το σύστημα που θα εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Δηλαδή on-line shop και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε. Πιστέψτε με έχω παραγγείλει διπλό νόμισμα όταν επιτρεπόταν μόνο ένα. Απλά έκανα 2 λογαριασμούς αλλά έδωσα ίδιο όνομα, ίδια πιστωτική αλλά πλήρωσα διπλά ταχυδρομικά.
Αυτά είναι λίγα από αυτά που ισχύουν στας "Ευρώπας" και φυσικά υπάρχουν οι Ιταλοί και οι Ιρλανδοί που δουλεύουν με τον δικό μας τρόπο, δηλαδή συμπληρώνεις on-line φόρμα ή κείμενο Word (Ireland) και πληρώνεις μόλις σου έρθει e-mail επιβεβαίωσης με τραπεζική μεταφορά.
Στη Μάλτα στέλνεις στην αρχή κάθε χρονιάς αρχείο Excel, μετά σε κάθε έκδοση σου έρχεται e-mail πληρώνεις με τραπεζικό έμβασμα και σου έρχεται το νόμισμα.
Βατικανό σου στέλνει σε κάθε έκδοση φόρμα παραγγελίας, την στέλνεις πίσω ταχυδρομικά, πληρώνεις με πιστωτική και παραλαμβάνεις μετά από 3-4 μήνες.
Άγιος Μαρίνος: on-line shop για τα απομεινάρια και προπληρωμή με πιστωτική για όλο το χρόνο για τα καλά κομμάτια.

Αυτά για την ώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 08:15:42 μμ από teutates » Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #773 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:03:25 μμ »

Μπα.... χαλάσανε κι αυτοί....

Οπότε με αποστομώνει το επιχείρημα:"Γιατί έτσι κάνουν όλοι..."

Αν έμεινε κανένας που θέλει να βουτήξει στα βαθιά, τον περιμένω. :-)


Δεν το ήξερα. Αλλά στις τιμές που πουλάει, λογικό είναι που δεν το ήξερα...

----------------------------------------------------------------------------

Προσθήκη για την προσθήκη: ΟΚ.

Με αυτούς τους τρόπους μειώνεται η τελική τιμή και η ταλαιπωρία ή αυξάνεται; Σε αυτό θα ήθελα απόψεις (από όποιον έχει κέφι)...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 08:27:35 μμ από sac » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #774 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:13:39 μμ »

Δεν το ήξερα. Αλλά στις τιμές που πουλάει, λογικό είναι που δεν το ήξερα...

Λογικό είναι, ούτε κι εγώ αγοράζω από κει, από έξω είναι πιο φθηνά.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #775 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:36:13 μμ »

Ευτυχώς που σταμάτησα την συλλογή Ελληνικών ασημένιων αναμνηστικών. Ωραία νομίσματα, δεν αντιλέγω, αλλά υπάρχουν και ωραιότερα με λιγότερη ταλαιπωρία  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #776 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:42:14 μμ »

Ευτυχώς που σταμάτησα την συλλογή Ελληνικών ασημένιων αναμνηστικών. Ωραία νομίσματα, δεν αντιλέγω, αλλά υπάρχουν και ωραιότερα με λιγότερη ταλαιπωρία  Κλείσιμο ματιού

Άντε, σιγά-σιγά, να φεύγετε, για να γλυτώνουμε κι εμείς τις ουρές...

(Και μην επιστέψετε όταν εξαφανιστεί η ουρά, σύμφωνοι; )
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #777 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:56:52 μμ »

"Πόσο ωραία τα νομίσματα " γιατί  της προεδρίας ήταν άσχημο πόσοι το πήραν η ομορφιά ή το ότι εξασφαλίζεις πως σ'αυτά το νομίσματα ότι και να γίνει πάλι κερδισμένος θα βγεις αν χρειαστεί να το πουλήσεις . Εγώ και τις προεδρίας το πήρα και μάλιστα τρία (ένα παραπάνω ) .
Τώρα  μήπως δεν ξέρουν ποίοι είναι συλλέκτες στην Τράπεζα; Μία αναζήτηση να κάνουν ποίοι αγόρασαν τα νομίσματα το τελευταίο χρόνο και τους βρήκαν.  Όλοι περασμένοι στους Η/Υ είναι , στα δε   ασημένια και το μικρό χρυσό θα βρουν και τους παρελκόμενους συγγενείς και άνεργους.
  Λύσεις υπάρχουν τις έχουμε προτείνει τόσες φορές. Βούληση και διάθεση  δεν υπάρχει για περισσότερα πράγματα , παρότι έχουμε από πέρυσι σημαντική βελτίωση με το 50-50.   Οι άκρες που έχουν οι ήδη ευνοημένοι  που ήθελαν για την πάρτη τους όλοι την διακίνηση  και το κέρδος και αντιδρούν δεν θα αντέξει για πολύ ακόμη και οι φωνές μας μέσα στο βήμα αυτό ,   από την ΠΝΕ και από τα άλλα forum των συλλεκτών    θα καταφέρει τουλάχιστον  το αυτονόητο αυτοί που είναι πραγματικοί συλλέκτες να παίρνουν τα νομίσματα με αξιοπρέπεια .
Και κάτι ακόμη το πείραμα αυτό με τα δύο νομίσματα την ίδια μέρα μόνο τους συλλέκτες δεν ευνόησε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 09:09:46 μμ από Sroussos » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #778 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:59:46 μμ »

Λύσεις υπάρχουν, λεφτά υπάρχουν;

Τις απόψεις σου τις έχω ξαναδιαβάσει. Τον υπολογισμό του κόστους δεν βλέπω και την ενδεχόμενη επιβάρυνση της τελικής τιμής...

(Ξέρω, δεν απευθυνόσουν σε μένα....)
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #779 στις: Ιούνιος 10, 2014, 09:01:05 μμ »

Και κάτι ακόμη το πείραμα αυτό με τα δύο νομίσματα την ίδια μέρα μόνο τους συλλέκτες δεν ευνόησε.


Τι εννοείς;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences