Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:07:09 μμ
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591706 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #735 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:04:29 μμ »

Το όλο θέμα είναι για γέλια και για κλάματα.Το μόνο καλό είναιοτι τα 10 ευρα είναι υπέροχα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #736 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:19:54 μμ »

Αυτό ξαναπές το και δυνατά.
Και οι δύο όψεις στα δύο νομίσματα είναι υπέροχες.
Εύγε και πάλι στον χαράκτη μας και την ομάδα του.
Καταγράφηκε

iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #737 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:26:56 μμ »

Αυτό ξαναπές το και δυνατά.

ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ 10 ΕYΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 04:36:42 μμ από iceman » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #738 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:34:12 μμ »

Αυτό δεν είναι θέμα. Είναι ανάθεμα. Το μόνο που με παρηγορεί είναι τα προσεκτικά επιλεγμένα και χαραγμένα σχέδια. Αυτό είναι που με κρατά ακόμη στα ελληνικά συλλεκτικά! Ελπίζω και τα 2 χρυσά (του 1 γρ και των 3,89 γρ) να είναι το ίδιο καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 05:00:59 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #739 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:37:40 μμ »

Κι όσο σκέφτομαι ότι αυτά (τα χρυσά) έχουν tirage 1000 τεμάχια, προβλέπω άλλα δύο ξενύχτια!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #740 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:47:08 μμ »

Παιδιά,

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου και βαρετή περιέργειά μου, αλλά θα βγούνε και χρυσά. Πότε, υπάρχει κανά link ;;;
Καταγράφηκε

splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #741 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:55:17 μμ »

Χαλαρά ήταν. . Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #742 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:55:56 μμ »

Μη βιάζεσαι Γιάννη! Θα μεγαλώσεις γρήγορα! Για φέτος έχουμε πολλά ακόμη. Σιγά - σιγά!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #743 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:58:56 μμ »

Πάρε το link
http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1_2014.pdf
για μελέτη
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #744 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:08:28 μμ »

Πραγματικά δεν περίμενα να γίνει αυτός ο χαμός σήμερα!Λιγο έλειψε να μην πάρω ούτε και εγώ νομίσματα γιατι λόγω κακής συνεννόησης δεν έφτασε εγκαίρως η αιτησή μου με αποτέλεσμα να μπω σε έναν κυκεώνα τηλεφωνημάτων για να καταφέρω να εαςφαλίςω ενα ζευγάρι κυριολεκτικά  στο παρά πέντε!!Τελικα η ψυχολογία της διχείρηςης τέτοιων καταςτάςεων ειναι μυστήρια!Πέρσυ ο Ιπποκράτης μοιράστηκε χωρίς σοβαρά ευτράπελα παρά το γεγονός οτι το τιραζ ηταν το ίδιο σε αντίθεση βέβαια με τον Πυθαγόρα που έγινε ο χαμός,είχε όμως λίγο μικρότερο τιράζ! Ας πούμε οτι πωλούνταν τα παραπάνω νομίσματα χωρίς να ξέρει κανένας την ποσοτητά τους αλλα έλεγες οτι είναι σχετικά λίγα θα γινόταν άραγε ο ίδιος χαμός;Ποιά είναι λοιπόν η κρίσιμη ποσότητα νομισμάτων που θα είναι όλοι ευχαριστημένοι;Δηλαδή να πάρουν όλοι να κερδίσουν και οι έμποροι και να υπάρχει και σπανιότητα ετσι ώστε να μην απαξιώνοντας τα νομίσματα;Ας πούμε οτι εχουμε το εξής παράδειγμα:Εχουμε 100ανθρώπους που απο αυτούς μόνο οι δέκα ενδιαφέρονται για τον συλεκτισμο,και του λες οτι θα βγάλουμε συλλεκτικά νομίσματα σε ποσότητα που να καλύπτουν το συλλεκτικό ενδιαφέρον του πλυθησμου των 100 ατόμων.Τότε το λογικό είναι να αγοράσουν οι δέκα συλλέκτες,αντε και άλλοι δέκα απο περιέργεια είτε απο εικαστικό ενδιαφέρον.Εσυ πιστεύεις οτι θα πουλήσεις πενήντα νομίσματα!Σου μένουν τελικά απούλητα τα τριάντα!Αν όμως ανακοινώσεις οτι θα πουληθούν μόνο 50 νομίσματα γι'αυτο προλάβετε...τότε θα γίνει σκοτωμός!!!!!!Αγνωσται λοιπόν οι αντιδράσεις του πλήθους!!!
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #745 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:14:50 μμ »

Μιας και έχουν αρχίσει πολλοί να γράφουν πως άρχισαν να γίνονται συλλέκτες, θα σας γράψω και 'γω την χθεσινή έτοιμη απ 'τον φούρνο ιστοριούλα μου. Μεγάλο χαμόγελο

Είδα πριν μερικές μέρες το άρθρο και μετά από "μελέτη" Κλείσιμο ματιού αποφάσισα πως θα έπαιρνα ένα νόμισμα(των 65 ευρώ). Μετά από καιρό το ανακοινώνω στους δικούς μου, οι οποίοι μου λένε:" άμα δεν σε πάμε εμείς(που δεν μπορούσαν) δεν υπάρχει περίπτωση να πας"!!! Πώς τους ήρθε δεν μπορώ να καταλάβω!!! Μην τολμήσετε και πάρετε το μέρος τους. Είχαν άδικό!!!

Θα κατέβαινα από Δουκ.Πλακεντίας σύνταγμα με το μετρό, εκεί θα προχορούσα ευθεία και έφτασα( ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ) Μετά από ώρες εξήγησης το ΟΧΙ που άκουσα δε με πτόησε!!!

Ετοίμασα τσάντα με όλα τα σύνεργα ( συμπεριλαμβανομένου και βιβλίων μιας και αύριο γράφω μάθημα   μέχρι και μικρό χάρτι φτιαγμένο από εμένα του έδωσα αλλά εκείνη ΟΧΙ), έβαλα ξυπνητήρι στις 5:30 έκανα τον σταυρό μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός και έπεσα να κοιμηθώ.

Ευτυχώς ο Θεός του συλλεκτισμού έβαλλε το χέρι του και με έναν μαγικό τρόπο ξύπνησα λίγο πιο νωρίς και πρόλαβα το ξυπνητήρι στο "τσακ" απ'το να σηκώσει και τους δικούς μου. Έφαγα πρωινό τόσο αθόρυβα όσο ποτέ άλλοτε και μόλις πάω να βγω η μάνα μου : " μην τολμήσεις..." 

Απογοητευμένος έπεσα για ύπνο(τον χρειαζόμουνα) και ξύπνησα 3 ώρες μετά. Διάβασα και άνοιξα το στέκι οπού είδα φωτό με τα νομίσματα απίστευτα.

Αυτό έγινε... Απογοητευμένο, πικραμένος και χωρίς τα αναμνηστικά... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Αυτά λοιπόν Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός τώρα ποντάρω σε καινούρια νομίσματα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #746 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:18:09 μμ »

Πραγματικά δεν περίμενα να γίνει αυτός ο χαμός σήμερα!Λιγο έλειψε να μην πάρω ούτε και εγώ νομίσματα γιατι λόγω κακής συνεννόησης δεν έφτασε εγκαίρως η αιτησή μου με αποτέλεσμα να μπω σε έναν κυκεώνα τηλεφωνημάτων για να καταφέρω να εαςφαλίςω ενα ζευγάρι κυριολεκτικά  στο παρά πέντε!!Τελικα η ψυχολογία της διχείρηςης τέτοιων καταςτάςεων ειναι μυστήρια!Πέρσυ ο Ιπποκράτης μοιράστηκε χωρίς σοβαρά ευτράπελα παρά το γεγονός οτι το τιραζ ηταν το ίδιο σε αντίθεση βέβαια με τον Πυθαγόρα που έγινε ο χαμός,είχε όμως λίγο μικρότερο τιράζ! Ας πούμε οτι πωλούνταν τα παραπάνω νομίσματα χωρίς να ξέρει κανένας την ποσοτητά τους αλλα έλεγες οτι είναι σχετικά λίγα θα γινόταν άραγε ο ίδιος χαμός;Ποιά είναι λοιπόν η κρίσιμη ποσότητα νομισμάτων που θα είναι όλοι ευχαριστημένοι;Δηλαδή να πάρουν όλοι να κερδίσουν και οι έμποροι και να υπάρχει και σπανιότητα ετσι ώστε να μην απαξιώνοντας τα νομίσματα;Ας πούμε οτι εχουμε το εξής παράδειγμα:Εχουμε 100ανθρώπους που απο αυτούς μόνο οι δέκα ενδιαφέρονται για τον συλεκτισμο,και του λες οτι θα βγάλουμε συλλεκτικά νομίσματα σε ποσότητα που να καλύπτουν το συλλεκτικό ενδιαφέρον του πλυθησμου των 100 ατόμων.Τότε το λογικό είναι να αγοράσουν οι δέκα συλλέκτες,αντε και άλλοι δέκα απο περιέργεια είτε απο εικαστικό ενδιαφέρον.Εσυ πιστεύεις οτι θα πουλήσεις πενήντα νομίσματα!Σου μένουν τελικά απούλητα τα τριάντα!Αν όμως ανακοινώσεις οτι θα πουληθούν μόνο 50 νομίσματα γι'αυτο προλάβετε...τότε θα γίνει σκοτωμός!!!!!!Αγνωσται λοιπόν οι αντιδράσεις του πλήθους!!!

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κύριε Σταματόπουλε. Για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα δεν χρειάζεται μόνο καλλιτεχνική φλέβα, την οποία διαθέτετε αλλα και ρητορική δεινότητα και το παράδειγμά σας δεν με πείθει, προσωπικά. Το σίγουρο είναι ότι δεν ευθύνεστε εσείς γι αυτην τη βαρβαρότητα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #747 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:21:35 μμ »

Αφού ξέρεις ότι ο Γερμανός ήδη τα περισσότερα τα έχει προπωλήσει μέσω eBay. Που σημαίνει ότι έχει ήδη κλείσει την παραγγελία του και δεν χρειάζεται να έρθει να περιμένει εκεί.

Τι γίνεται (με υποθετικά νούμερα πάντα) :
Ας πούμε ότι η τιμή αγοράς από ΤτΕ είναι 70 ευρώ. Πουλάω 100 κομμάτια προς 100 ευρώ το ένα, δίνω 10 ευρώ για κάθε κομμάτι, προμήθεια στον υπάλληλο (1000 ευρώ), για να βγάλω εγώ 1.500 κέρδος. Με χρήματα που δεν είχα ποτέ στην τσέπη μου, ούτε ρίσκαρα να τα επενδύσω.

Έτσι δουλεύει το σύστημα, κάποια στιγμή έγινε μία στραβή και χάθηκαν κάποιες σειρές. Οι Γερμανοί έμποροι όμως, δεν ανέχονται τέτοιες κουτσουκέλες. Έπεσε το σύρμα και πάλι μία από τα ίδια.
Εύχομαι να μην γίνει αυτό που θέλουν και επιτέλους να ξυπνήσει η ΤτΕ. Να ορίσει άλλον τρόπο διανομής των αναμνηστικών, με αυστηρά όρια και προϋποθέσεις. Ένα ο καθένας... και τέλος.

ΥΓ Επόμενη παρέμβαση μου... σε 3-4 μήνες.  Φιλί

Όλοι οι υπαλληλοι... είναι συλλέκτες. Που είναι το περίεργο ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #748 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:22:13 μμ »

Πάντα υπάρχει τρόπος να είναι όλοι ευχαριστημένοι κ. Σταματόπουλε! Και το Νομισματοκοπείο και η ΤτΕ και οι συλλέκτες και οι έμποροι. Δόξα το Θεό, σήμερα υπάρχει η τεχνολογία που βοηθά τα μέγιστα. Υπάρχει το αρχείο των συλλεκτών στα συρτάρια (βλέπε computer) της ΤτΕ και στην 25η Δνση του ΓΛΚ. Το μόνο που λείπει είναι η καλή θέληση. Ούτε συνωστισμός, ούτε γιαγιάδες και παππούδες, ούτε ξενύχτι. Και το πλήθος κοπής, η πραγματικά ιδανική που θα εξυπηρετεί όλους.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #749 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:29:54 μμ »

...
Εδω που τα λεμε ομως φιλοι, ΕΣΕΙΣ φταιτε που δεχεστε να συμετεχετε σε αυτο το ξεφτιλικι..
Μην γκρινιαζετε λοιπον, απλως, αν δεν αλλαξει κατι,απλα μην ξανασχοληθειτε.
Ο κοσμος βρωμαει αναμνηστικα και η αγορα ειναι παγκοσμια.

+1
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences