Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:22:12 μμ
Σελίδες: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591855 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 10, 2014, 01:30:09 μμ »

Στην Αθήνα σήμερα ήλθε έμπορος και αγόρασε από το γκισέ που ήταν για τους συλλέκτες γύρω στα 50 τεμάχια από το καθένα. 
Το άκουσα κι εγώ, αλλά δεν κρατιέμαι θα το σχολιάσω. Αυτό δεν είναι μόνο προκλητικό, αλλά αντίκειται και στην εγκύκλιο! Αναφέρει ρητά: Οσοι θέλουν πάνω από 2 μετά τις 20/06. Αλλά τι ψάχνεις καημένε Θανασάκη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 10, 2014, 01:55:06 μμ »

Στην Αθήνα σήμερα ήλθε έμπορος και αγόρασε από το γκισέ που ήταν για τους συλλέκτες γύρω στα 50 τεμάχια από το καθένα. Διαμαρτυρήθηκε μάλιστα λίγο και για το παλικάρι από την ΠΝΕ (που έκανε άψογα τη δουλειά του), ότι δηλαδή δεν μπορεί να πέρασαν σήμερα από τα γκισέ 300 άτομα γιατί προφανώς ήθελε κι άλλα κομμάτια για σπεκουλάρισμα. Ακούστηκε δε ότι τα κομμάτια αυτά τα πήρε χωρίς ΦΠΑ. Δεν το πολυπιστεύω αυτό αλλά αν συμβαίνει κάποιοι από το ΣΔΟΕ πρέπει να επέμβουν δυναμικά. 
Έμπορος με Ελληνικό ΑΦΜ πληρώνει το ΦΠΑ και το συμψηφίζει στην συνέχεια. Η μόνη περίπτωση να απαλλάσσεται του ΦΠΑ, είναι να έχει δηλωμένη έδρα σε κράτος της Ευρωπαικής Ένωσης με το ανάλογο ΑΦΜ και να διενεργεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές.  Η νομοθεσία δίνει αυτό το δικαίωμα και είναι νόμιμο. Και τα νομίσματα δεν παύουν να είναι  είναι εμπορικό προΐόν.

Για μια ακόμη φορά από αυτά που διαβάζουμε η κατάσταση είναι για κλάματα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:06:56 μμ »

Έχω την εντύπωση ότι αν δηλώσει ότι είναι προς εξαγωγή για χώρα εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης (όχι μόνο ζώνης του ευρώ) τότε δεν πληρώνει ΦΠΑ.
Μπορεί να ενεργούσε για άλλον και ο εντολέας να ήταν εκτός Ε.Ε.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:25:31 μμ »

Δεν ξέρω εμπόρους και πρόσωπα αλλά δεν πρέπει να ήταν αυτός, και μην αναφέρετε ονόματα χωρίς αποδείξεις γιατί μπορεί να βρεθείτε μπλεγμένοι σε περιπέτειες.
Παρεπιπτόντως η Θράκη φαίνεται να παρουσιάζει σημάδια κόπωσης εκεί γύρω στα 31-33 ευρώ.
Καταγράφηκε

partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:36:11 μμ »

Τι ασχολειστε ρε παιδια και χαλατε τις καρδιες σας. Μαζεψτε δραχμουλες και φοινικακια,τι τα θελετε τα ευρωπουλα; Να μου πεις....περι ορεξεως.... αλλα αν ειναι να στηνομαι ενα πρωινο και να κονομανε πονηρηδηδες εις βαρος μου ε, μη μαζεψω ποτε μου.
Καταγράφηκε
sillektaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:37:23 μμ »

Παντως για του χρονου ταχα σκεφτονται τιραζ 1500-2000 στα ασημενια και χρυσα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:37:47 μμ »

Λοιπον 06.35 εφθασα πηρα νουμερο 98....οταν μπηκα μεσα στο μηχανημα το νουμερο ηταν παλι 98....γηραιος κυριος με μια μεγαλη μαυρη τσαντα στον ωμο με μια κοπελιτσα διπλα του περνουσε απο διαφορα ατομα περισσοτερες κοπελες και μοιραζε 50αρικα ενας ενας στρατιωτης μολις τελειωνε απο το γκισε εκει μπροστα μας πηγαινε ο κυριος ανοιγε την τσαντα ο τυπος η η τυπισα εβαζε μεσα την πραγματεια ελεγαν μεταξυ τους ευχαριστω και αποχωρουσαν(6 ατομα μετρησα μεχρι την ωρα που εφυγα 10.20 τωρα ποσοι περασαν μετα δεν ξερω)..την ιδια ωρα ο αντιπροεδρος της ΠΝΕ προσπαθουσε ματαια να εξηγησει σε ενα μουστακαλη κυριο της τραπεζας τον καλυτερο τροπο διανομης των νομισματων και εκεινος εξηγουσε οτι ξερει ποιοι ειναι οι συλλεκτες και ποιοι οχι χωρις ομως να κανει και κατι για το πανηγυρι που διπλα του ακριβως λαμβανε χωρα....υπεργηρος κυριος επεσε στα στα σκαλακια και γεμισε αιματα(δεν ξερω αν ηταν για τα συλλεκτικα)δυο θειες ζαλιστηκαν και καναμε αερα....τυπος με επταμελη "οικογενεια" ολοι τους συλλεκτες να που πηγαν βρε παιδια τα νομισματα...καταντια...ντροπη....καταπληκτικα τα νομισματα...συγχαρητηρια στον Κο Σταματοπουλο για την καταπληκτικη του δουλεια......κυρια εκει διπλα δηλωνε εμπορος και μιλουσε σε συλλεκτη που περιμενε την σειρα του ακουσα οτι δεν πληρωνει ΦΠΑ
Καταγράφηκε
germanos10678
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:40:13 μμ »

Γιατι δεν πληρωνει ΦΠΑ?

Εχει εδρα Λουξεμβουργο?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #728 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:42:22 μμ »

Δεν ξέρω εμπόρους και πρόσωπα αλλά δεν πρέπει να ήταν αυτός, και μην αναφέρετε ονόματα χωρίς αποδείξεις γιατί μπορεί να βρεθείτε μπλεγμένοι σε περιπέτειες.
Παρεπιπτόντως η Θράκη φαίνεται να παρουσιάζει σημάδια κόπωσης εκεί γύρω στα 31-33 ευρώ.
Κατι λιγοτερο απο 16 ευρω πηρα το δικο μου
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #729 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:43:43 μμ »

Γιατι δεν πληρωνει ΦΠΑ?

Εχει εδρα Λουξεμβουργο?

Το Λουξεμβούργο έχει ΦΠΑ 15%
Καταγράφηκε

germanos10678
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #730 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:51:09 μμ »

Λοιπον 06.35 εφθασα πηρα νουμερο 98....οταν μπηκα μεσα στο μηχανημα το νουμερο ηταν παλι 98....γηραιος κυριος με μια μεγαλη μαυρη τσαντα στον ωμο με μια κοπελιτσα διπλα του περνουσε απο διαφορα ατομα περισσοτερες κοπελες και μοιραζε 50αρικα ενας ενας στρατιωτης μολις τελειωνε απο το γκισε εκει μπροστα μας πηγαινε ο κυριος ανοιγε την τσαντα ο τυπος η η τυπισα εβαζε μεσα την πραγματεια ελεγαν μεταξυ τους ευχαριστω και αποχωρουσαν(6 ατομα μετρησα μεχρι την ωρα που εφυγα 10.20 τωρα ποσοι περασαν μετα δεν ξερω)..την ιδια ωρα ο αντιπροεδρος της ΠΝΕ προσπαθουσε ματαια να εξηγησει σε ενα μουστακαλη κυριο της τραπεζας τον καλυτερο τροπο διανομης των νομισματων και εκεινος εξηγουσε οτι ξερει ποιοι ειναι οι συλλεκτες και ποιοι οχι χωρις ομως να κανει και κατι για το πανηγυρι που διπλα του ακριβως λαμβανε χωρα....υπεργηρος κυριος επεσε στα στα σκαλακια και γεμισε αιματα(δεν ξερω αν ηταν για τα συλλεκτικα)δυο θειες ζαλιστηκαν και καναμε αερα....τυπος με επταμελη "οικογενεια" ολοι τους συλλεκτες να που πηγαν βρε παιδια τα νομισματα...καταντια...ντροπη....καταπληκτικα τα νομισματα...συγχαρητηρια στον Κο Σταματοπουλο για την καταπληκτικη του δουλεια......κυρια εκει διπλα δηλωνε εμπορος και μιλουσε σε συλλεκτη που περιμενε την σειρα του ακουσα οτι δεν πληρωνει ΦΠΑ


Καλα και το επιτρεπουν αυτο?
Μπροστα στα Ματια τους να εξαγοραζεται Κοσμος για να μαζευουνε καποιοι Κοματια και αλλοι να μενουνε Μπουκαλα?

Εδω στην Γερμανια δεν γινονται αυτα
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #731 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:57:12 μμ »

Μην αγχωνεσαι φιλε και αυτος με το βαλιστακι τρολευ σε γερμανους τα δινει . Ξεκινα εσυ το εμπαρκο και μην αγορασεις απο γερμανο εμπορο
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
germanos10678
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #732 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:03:29 μμ »

Αχ αυτη η Μερκελ. Παντου εβαλε το χερακι της
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #733 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:05:17 μμ »

τους εχω γνωρισει τους γερμανους καλα καλα τοσα χρονια. Και στα συλλεκτικα και στην καθημερινη ζωη. Μπορει στην πονηρια να μην μας φτανουν αλλα εχουν και εκει κατι λαμογια! Βλεπεις ειχαν καλους εκπαιδευτες Ελληνες - Τουρκους -Ιταλους
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #734 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:08:59 μμ »

Αυτό πάντως με τον έμπορο που πήρε 50 τεμάχια μπορεί να ήταν από αυτούς που παίρνουν από τα 600 των εμπόρων και να του είχα εγκριθεί τόσα ...
Δεν σημαίνει ότι έκανε κάτι παράνομο, αν και αν ήμουν εγώ έμπορας θα πήγαινα αύριο για να μην φάω όλη αυτή την αναμονή και περιμένω ...
Πάντως όταν πήγα να πληρώσω και να παραλάβω τα δικά μου άκουσα τον υπάλληλο που φώναζε τα νούμερα να λέει με κάποιον άλλο ότι εμείς μέχρι ποιο φωνάζουμε και ποιο έχουμε, και του απάντησε από το 297 μέχρι το 318 τα έχουμε εμείς για τους υπαλλήλους και μετά μέχρι το 330 (ο διάλογος και το νούμερα στο περίπου αλλά πάντως κάπου εκεί ήταν ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences