Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:59:30 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591897 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 03:25:52 πμ »

Εχουν βγει τα σχεδια για τα νομισματα? Για βαλε κανενα λινκ γιατι δεν τα εχω δει.
Την ανακοινωση την ξερω. Τα ανεφερα ολα οπως ειδες και μαντης δεν ειμαι.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 11:25:28 πμ »

Μόνο για το αναμνηστικό της Προεδρίας, που θα βγει και πρώτο. Δες παρακάτω (απάντηση 38):
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11158.30
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 03:23:18 μμ »

Εχουν βγει τα σχεδια για τα νομισματα? Για βαλε κανενα λινκ γιατι δεν τα εχω δει.
Την ανακοινωση την ξερω. Τα ανεφερα ολα οπως ειδες και μαντης δεν ειμαι.
΄
Τέλος πάντων δε θα τσακωθούμε και μάλιστα για λεπτομέρειες. Αλλό όμως δεν έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα που έγγραψες στο πρώτο μήνυμα (αν και αναφέρεις τα νομίσματα που θα βγούν το 2014) στην αρχή και άλλο αν έχουν βγεί τα σχέδια που λές στο δεύτερο μήνυμα. Όπως σωστά έγγραψε ο athas απο σχέδια έχει βγεί μόνο της Ελληνικής Προεδρίας έως τώρα.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 09:48:42 μμ »

Ευχαριστω για το λινκ. Φυσικα και δεν θα τσακωθουμε. Λαθος εκφραση εκ μερους μου, αλλα θα επρεπε να γινει κατανοητο τι εννοω, το γνωστο πδφ απο την τραπεζα. Τελοςπαντων, λιγη σημασια εχουν αυτα. Τα σημαντικα ειναι αλλα για μενα και τα εγραψα πιο πανω. Ακομα και τα πιο ομορφα νομισματα του κοσμου να ειναι, που δεν θα ειναι, το προγραμμα ξεχειλωνει και ξεφτιλιζεται. Αμα θελουν, ας το λαβουν υποψη τους.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 11:48:40 μμ »

κάτι άσχετο από μένα......
ok σήμερα όσοι μαζεύουμε κτλ πρέπει να κλείσουμε ετήσια μια τρυπα με 3 ασημένια.....3? χρυσά.....ένα blister και ένα 5euro. η proof είναι για μερακλήδες
χοντρικά.....200+700-800+23? κάνα χιλιάρικο,
κάποιος που θα ξεκινήσει σε 10 χρονια πχ....παιδί μας, ανιψιός μας, φίλος μας...θα θέλει 10k σε τιμή έκδοσης + το κέρδος που θα θέλει ο πωλητής που σε νομίσματα 6 μηνών ήταν 100-150%. θα πρέπει dld να δώσει με τους νομους της αγοράς 20-30k να κλείσει τρύπες 10 ετών......
και ελβετία να ήμασταν ουρα θα έκαναν οι νέοι συλλέκτες
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
nikosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 12:58:15 μμ »

Ευχαριστω για το λινκ. Φυσικα και δεν θα τσακωθουμε. Λαθος εκφραση εκ μερους μου, αλλα θα επρεπε να γινει κατανοητο τι εννοω, το γνωστο πδφ απο την τραπεζα. Τελοςπαντων, λιγη σημασια εχουν αυτα. Τα σημαντικα ειναι αλλα για μενα και τα εγραψα πιο πανω. Ακομα και τα πιο ομορφα νομισματα του κοσμου να ειναι, που δεν θα ειναι, το προγραμμα ξεχειλωνει και ξεφτιλιζεται. Αμα θελουν, ας το λαβουν υποψη τους.
Συμφωνώ ότι είναι πολλά και μάλιστα σε εποχές πολύ ισχνών αγγελάδων. Προσωπικά αν θα πάρω θα είναι τα ασημένια και αυτό θα εξαρτηθεί και απο την τιμή.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 08:56:33 μμ »

κάτι άσχετο από μένα......
ok σήμερα όσοι μαζεύουμε κτλ πρέπει να κλείσουμε ετήσια μια τρυπα με 3 ασημένια.....3? χρυσά.....ένα blister και ένα 5euro. η proof είναι για μερακλήδες
χοντρικά.....200+700-800+23? κάνα χιλιάρικο,
κάποιος που θα ξεκινήσει σε 10 χρονια πχ....παιδί μας, ανιψιός μας, φίλος μας...θα θέλει 10k σε τιμή έκδοσης + το κέρδος που θα θέλει ο πωλητής που σε νομίσματα 6 μηνών ήταν 100-150%. θα πρέπει dld να δώσει με τους νομους της αγοράς 20-30k να κλείσει τρύπες 10 ετών......
και ελβετία να ήμασταν ουρα θα έκαναν οι νέοι συλλέκτες

Αν υπαρχει ενδιαφερον σε 10 χρονια γι αυτο το καρναβαλι νομισματων, θα ειμαστε τυχεροι αν πωλουνται στην τιμη εκδοσης τους. Αλλα εγω λεω οτι θα πωλουνται, τιμη μεταλλου + 10-20% και πολλα λεω.
STYLOROC δεν μιλας σοβαρα. Εσυ οτι αγοραζες με 1000 ευρω 10 χρονια πριν, τωρα δινεις 10.000 για να το παρεις???
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 09:13:59 μμ »

αυτό είδες να λέω ότι είμαι κάνας μπρούκλης Γλώσσα
το 10k προκύπτει από 10 έτη με ένα χιλιάρικο το έτος σε εκδόσεις.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 09:21:45 μμ »

Ειπα και γω... Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 09:25:28 μμ »

Αν πιστεύεις οτι μετά από δέκα χρόνια θα έχουν με τις σημερινές τιμές στο ασήμι  δηλαδή περίπου 25 € εγώ θα σου προτείνω να μου δώσεις αν έχεις με 100 € το Πυθαγόρα θα κερδίσεις 75 + τους τόκους από το κατοστάρικο . Ας ψάξουμε να βρούμε πρώτα αντίστοιχα νομίσματα που κόπηκαν σε χίλια κομμάτια πριν από δέκα χρόνια  και να δούμε τι τιμές έχουν σήμερα για να βγάλουμε συμπεράσματα.  Εγώ πάντως θα πρότεινα σε όσους μπορούν να πάρουν αυτά τα νομίσματα να το κάνουν και το ξανασυζητάμε αν είμαστε γεροί μετά από δέκα χρόνια αν έκαναν καλά που τα πήραν.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 05:59:46 μμ »

Μωρε εδω βρισκονται κοροιδα σημερα να τα αγορζουν μερες πριν την επισημη πωληση στην διπλασια τιμη και δεν θα βρεθουν μερικα σε 10 χρονια? Εγω ομως δεν ειμαι εμπορος για να παρω καμια 50ρια απο την καθε κοπη να τα φορτωσω στα κοροιδα να βγαλω τη χρονια.

Και γιατι μονο τον Πυθαγορα? Εγω λεω να σου δωσω και τα υπολοιπα ασημενια και το χρυσο στα 800 ευρω και τα περσινα, μαζι και ολα τα υπολοιπα ρεταλια της πλακας, να μαζευτει ενα ποσο της προκοπης γυρω στα 2-3 χιλιαρικα. Και υστερα απο 10 χρονια να δουμε ποσο θα πουληθουν, ειδκα τα χρυσα, οχι τα μινι που θα πιανουν ονομαστικη αξια, που θελετε να ξεχνατε οτι ειναι τα 2/3 περιπου του κοστους ολου του νομισματικου προγραμματος. Και που να δειτε και φετος που βγαινει και χρυσο πλυς! Ε ρε καραγκιοζιλικια. Ακου χρυσο επιπλεον! Σαν το χρυσο 10δραχμο θα ειναι στο βαρος του παντως.

Το τιραζ φιλε μου απο μονο του δεν προσθετει αξια, ουτε την πολλαπλασιαζει στα αναμνηστικα νομισματα. Ναι, βοηθαει να κρατηθει ομως. Μεγαλο ρολο παιζει και το θεμα και η αφορμη για την οποια κοπηκε το κερμα. Ολες αυτες οι σειρες με θεμα τους αρχαιους ελληνες και την αρχαια Ελλαδα ειναι τετριμμενες και κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον δεν ξυπνουν. Οπως κανενα δεν ενδιαφερει, αντε ελαχιστους, το πρωταθλημα σκακι, βολει. Παρολα αυτα ομως εκεινα ειναι πραγματι αναμνηστικα κερματα και οχι οι σημερινες βλακειες. Να δεις, περισσοτερη αξια θα παρουν μεσα στα χρονια τα χρυσα του 2012 για την απελευθερωση της Θεσσαλονικης (κι ας ειναι ασχημο για μενα) και ο Κουντουριωτης παρα το φετινο του Αριστοτελη και ας κοπει σε λιγοτερα κομματια.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:48:39 πμ »

Αυτοι που κοπτονται για τα σημαντικα εσοδα που αποφερει το νομισματικο προγραμμα με τις νεες εκδοσεις στο δημοσιο, θα μπορουσαν να εξηγησουν και σε μενα πως συμβαινει αυτο οταν διαβαζω το παρακατω ας πουμε. Υπενθυμιζω οτι η εκδοση αποτελειται απο 10.000 κομματια και πωλουνται προς 8 ευρω το ενα. Και στα παρακατω εξοδα θα πρεπει να προσθεσουμε και εξοδα συσκευασιας, για να μην πω για εργατοωρες κλπ.

Εγκρίνουμε το ποσό των
εβδομήντα έξι χιλιάδων, εξήντα πέντε ευρώ και εξήντα έξι λεπτών
(76.065,66€)
, για την προμήθεια μεταλλικών
δίσκων για την τύπωση συλλεκτικού νομίσματος ονομαστικής
αξίας 5€ για την επέτειο «150 Χρόνια από τη γέννηση και 80 χρόνια από το θάνατο του Κωνσταντίνου
Καβάφη» από τη Μεταλλουργική Βιομηχανία Ηπείρου Α.Ε. (αριθμός προμήθειας 5756/13).
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 11:41:16 πμ »

Ζήτησα τον Πυθαγόρα γιατί αυτό μου λείπει ( μαζεύω σε δύο  και έχω μόνο  ένα) για τα υπόλοιπα τα πήρα και έμπορος καλός δεν είμαι για να τα πάρω και αυτά. Τώρα το πόσο ενδιαφέρει το θέμα ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει ότι αυτός γουστάρει σημασία  έχει ποία επιλογή είναι περισσότερο αποδεκτή και αυτό φαίνεται στο αποτέλεσμα. Για το αν μπήκε μέσα από τον Καβάφη πρέπει να γνωρίζουμε και πόσους μεταλλικούς δίσκους προμηθεύτηκε γιατί μπορεί να αγόρασε μαζί και για φέτος, και εν πάση περίπτωση ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει ο χρόνος είναι αυτός που θα  μας επιβεβαιώσει  ή θα μας διαψεύσει , υπομονή λοιπόν
 
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 05:36:10 μμ »

αν θελουν 76000 για 10000 κοματακια σιδερο  καταλαμβενετε ποσοι εχουν φαει παλε.αν οντως οι 76000 ειναι μονο για τον Καβαφη τοτε τι να πω?η επιστημη σηκωνει τα χερια.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 09:01:16 μμ »

εχει καποιος αρχειο ποσο κλεινουν στο εβαυ αυτες τις μερες οι εκδοσεις του 13
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences