Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:05:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 592379 φορές)
0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:09:00 μμ »

Για να διευκρινήσω θέλω να τονίσω ότι εγώ ή κάνω συλλογή, πλήρης, ή τίποτα και αυτό γιατί θέλω να μαζεύω όλα τα νομίσματα της πατρίδας μου,αν αυτοί είναι βλάκες (και δεν τους ενδιαφέρει φυσικά) να πάνε να πνιγούν.
'Οποιος μπορεί να με καταλάβει καλώς, πως αλλιώς μπορώ να σας το εξηγήσω...
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:19:06 μμ »

όπου ήταν αγανακτισμένος με τα καμώματα της ΤτΕ
Δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα καμώματα Απορία
Ότι έχουμε παραγωγή νομισμάτων που μπορείς να τα χαρακτηρίσεις καλλιτεχνήματα?
Ότι κάποιοι παράγουν διαφημίζοντας τον πολιτισμό και την ιστορία μας ικανοποιώντας παράλληλα και το μεράκι κάποιον?
Εντελώς φιλικά μου φαίνεται λίγο μίζερο αυτό


Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:25:35 μμ »

Εντελώς φιλικά... φίλε μου νομίζω ότι αργά ξύπνησαν οι της ΤτΕ και νοιάζονται τώρα για τον Ελληνικό πολιτισμό, αυτά έπρεπε να τα είχαν αρχίσει τουλάχιστον πριν τη κρίση...να είχαμε τουλάχιστον να λέγαμε, τώρα τι να μας πουν με αυτή τη κρίση...
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:38:09 μμ »

Σε καταλαβαίνω, αλλά αξίζει να το δεις και από την θετική πλευρά του.
Για σκέψου το.. νομίσματα με θέμα απελευθερωτικούς αγώνες?? στην σημερινή Ελλάδα?
Εγω το χαίρομαι και θεωρώ ότι είναι από τα καλά της κρίσης, επιστροφή στις ρίζες, τιμή στους προγόνους μας και τον πολιτισμό μας.
Συνεχίστε την καλή δουλειά και την καλή θεματολογία Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ. Θα ήθελα πολύ να δω αναμνηστικά των Θερμοπυλών, της Σαλλαμίνας, του Μαραθώνα, των Πλαταιών.   
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:50:30 μμ »

Και εγώ για αυτό στενοχωριέμαι φίλε μου, γιατί βλέπω ότι θα βγάζουν όμορφα νομίσματα με ωραία θέματα και δεν θα μπορώ να τα πάρω, αυτός είναι ο λόγος που τους μαρσάρω, γιατί βγάζουν πολλά μαζί όχι ότι δεν μου αρέσουν...
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 11:09:02 μμ »

Πόσο πιο ωραίο και με καλύτερο συμβολισμό θα ήταν αυτό αν αντί την βασίλισα είχε τον Θεμιστοκλή και το εθνόσημο μας
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 11:10:20 μμ »

Ο Μιχάλης το είπε και το λέει συνεχώς, αλλά φαίνεται ότι  δεν διαβάζουμε.
Πάντα επιλέγουμε τι μας αρέσει να συλλέγουμε! Δεν είναι δυνατόν να τα παίρνουμε όλα.(προσωπικά)
Εκτός βέβαια και ''κρατάει'' η τσέπη μας!!!
Ολα πια είναι marketing. Το μαγαζί εκσυγχρονίζεται και πουλάει. Είναι δυνατόν να τα πάρει κάποιος όλα. Αν μπορεί, ναι. Αν όχι, κάνει επιλογή. Π.χ. θα προτιμήσω το αναμνηστικό 10ευρω που βγαίνει άπαξ και θα γυρίσω την πλάτη στο blister ή στην proof που επαναλαμβάνουν τα ήδη υπάρχοντα νομίσματα, σε καλύτερη βέβαια εκτύπωση, αλλά με το ίδιο μοτίβο. Θα προτιμήσω το μίνι χρυσό που αναφέρεται σε αρχαίους πολιτισμούς και θα αγνοήσω το μίνι χρυσό που αφορά τους αρχαίους θεούς ή και αντίστροφα κ.ο.κ. Απορώ γιατί τα κάνουμε δύσκολα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 11:24:39 μμ »

Ίσως αντί να σταματήσω εντελώς φίλε Θανάση να κάνω αυτό που λες εσύ και ο καλός φίλος Μιχάλης, όχι όμως ότι θα είμαι ικανοποιημένος...θα δω και θα το σκεφτώ (μαζί με μένα θα σταματήσει και ένας φίλος μου που τον είχα βάλει στα συλλεκτικά,... όλα έχουν τις παρενέργειές τους).Όμως το θέμα είναι ότι αν αρχίσεις να αφήνεις κενά δεν είναι μακριά η μέρα που ίσως τα παρατήσεις οριστικά όπως και να είναι...... 
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 11:54:17 μμ »

 Αυτό με την ναυμαχία της σαλαμίνας αν μπορέσει κανείς φίλος να ανεβάσει φωτογραφία πως είναι κανονικά..
Γιατί και το δίευρο της μάχης της Κρήτης  το είχαμε δει πρώτη φορά σαν εγχρωμο και μετά το πιάσαμε στα χέρια και πήραμε απογοήτευση Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 12:07:14 πμ »

Παιδια το νομισματικο προγραμμα τησ Ελλαδοσ περσι ηταν τελιο αν εξαρεσουμε καποιεσ εκδοσεισ περαν τον 5000 τεμαχιων.Οσοι δεν μπορουν να το ακολουθησουν λογω οικονομικου δεν χρειαζεται να λυπουνται.Δυστυχω σ το οικονομικο ειναι προβλημα για ολους.Τησ χωρας συμφερει αυτη η νομισματικη πολιτικη διοτι 1)Πουλα και βγαζει κερδος 2)Ωσ συλλεκτεσ χαιρομαστε που εχουμε στα χερια μασ καποιο σπανιο νομισμα.Επομενως ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Τωρα αν καποιος δεν μπορεσε να παρει ενα νομισμα λογω οικονομικου η λογω του οτι δεν μπορεσε να το παρει δεν χαθηκε ο κοσμος.
Παραδειγμα προσ αποφυγην η Κυπροσ που περσι εβγαλε 4000 ασημενια και 1000 χρυσα και ειναι  ακομα απουλητα.Αν ακολουθουσαμε την νομισματικη πολιτικη τησ Ελλαδος θα ειχαμε περισσοτερουσ ενδιαφερομενουσ συλλεκτεσ και το κρατος θα εβγαζε περισσοτερο κερδοσ.Εγω προτιμησα να αγορασω τα ελληνικα ασημενια παρα τα Κυπριακα ωσ ενδειξη διαμαρτυριασ για το μεγαλο τιραζ που εχουν.Η Ελλαδα μπηκε σε ενα σωστο νομισματικο προγραμμα που θελει ακομα βελτιωση στο θεμα των μπλιστερ και τησ προοφ και των χρυσων.Ο Καβαφης ενω ειναι ενα τοσο ωραιο νομισμα επρεπε να ειχε εκδοση το μεγιστο 5000 κομματια , η προοφ 1000 και το χρυσο του ιπποκρατη στα 750.Ειδη τα μπλιστερ για φετοσ επεσαν στα 7500 που παλε θεωρω οτι ειναι πολλα.Η ελληνικη προεδρια πιστευω επρεπε να ειναι στα 2000 μεγιστο.Αυτη η πολιτικη πρεπει να εφαρμοστει ωστε τα Ελληνικα νομισματα να αποκτησουν περισσοτερο ενδιαφερον.Γιατι οι Γερμανοι  δειχνουν τοσο μεγαλο ενδιαφερον για τα Ελληνικα?Διερωτηθηκατε ποτε?
Καταγράφηκε
nikosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 03:33:33 μμ »

Παιδια το νομισματικο προγραμμα τησ Ελλαδοσ περσι ηταν τελιο αν εξαρεσουμε καποιεσ εκδοσεισ περαν τον 5000 τεμαχιων.Οσοι δεν μπορουν να το ακολουθησουν λογω οικονομικου δεν χρειαζεται να λυπουνται.Δυστυχω σ το οικονομικο ειναι προβλημα για ολους.Τησ χωρας συμφερει αυτη η νομισματικη πολιτικη διοτι 1)Πουλα και βγαζει κερδος 2)Ωσ συλλεκτεσ χαιρομαστε που εχουμε στα χερια μασ καποιο σπανιο νομισμα.Επομενως ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Τωρα αν καποιος δεν μπορεσε να παρει ενα νομισμα λογω οικονομικου η λογω του οτι δεν μπορεσε να το παρει δεν χαθηκε ο κοσμος.
Παραδειγμα προσ αποφυγην η Κυπροσ που περσι εβγαλε 4000 ασημενια και 1000 χρυσα και ειναι  ακομα απουλητα.Αν ακολουθουσαμε την νομισματικη πολιτικη τησ Ελλαδος θα ειχαμε περισσοτερουσ ενδιαφερομενουσ συλλεκτεσ και το κρατος θα εβγαζε περισσοτερο κερδοσ.Εγω προτιμησα να αγορασω τα ελληνικα ασημενια παρα τα Κυπριακα ωσ ενδειξη διαμαρτυριασ για το μεγαλο τιραζ που εχουν.Η Ελλαδα μπηκε σε ενα σωστο νομισματικο προγραμμα που θελει ακομα βελτιωση στο θεμα των μπλιστερ και τησ προοφ και των χρυσων.Ο Καβαφης ενω ειναι ενα τοσο ωραιο νομισμα επρεπε να ειχε εκδοση το μεγιστο 5000 κομματια , η προοφ 1000 και το χρυσο του ιπποκρατη στα 750.Ειδη τα μπλιστερ για φετοσ επεσαν στα 7500 που παλε θεωρω οτι ειναι πολλα.Η ελληνικη προεδρια πιστευω επρεπε να ειναι στα 2000 μεγιστο.Αυτη η πολιτικη πρεπει να εφαρμοστει ωστε τα Ελληνικα νομισματα να αποκτησουν περισσοτερο ενδιαφερον.Γιατι οι Γερμανοι  δειχνουν τοσο μεγαλο ενδιαφερον για τα Ελληνικα?Διερωτηθηκατε ποτε?
Προσωπικά καρφί δεν μου καίγεται για το άν θα βγάλει κέρδος η ΤτΕ. Νομίζω οτι πρέπει να βγαίνουν λίγα παραπάνω κομμάτια (σε λογικά πλαίσια) ώστε να μπορούν να πάρουν όλοι οι πραγματικοί συλλέκτες. Αυτό που έγινε το 2013 νομίζω οτι ευνόησε αρκετά τους εμπόρους και γενικότερα όσους βλέπουν το νόμισμα ως μέσο για να κερδίσουν. Η Ελληνική Προεδρία νομίζω οτι θα έχει 5000 κομμάτια όπως αναφέρει η ανακοίνωση. Οι Γερμανοί ενδιαφέροντε για τα Ελληνικά νομίσματα μόνο για το κέρδος νομίζω.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 06:24:29 μμ »

Κανεις δεν θελει να βγαζει κερδοσ εισ βαροσ του η τραπεζα τησ Ελλαδος.Ομως ετσι γινεται παντου.Λειτουργει ωσ καταστημα.Μην ξεχνατε εχει υπαλληλους να πληρωσει.Απλα εφαρμοζοντασ αυτην την  πολιτικη ειναι και οι δυο πλευρεσ ικανοποιημενες.Με τα 1000 κομματια περνουν ολοι οι συλλεκτες στην Ελλαδα και μενουν και για τουσ εμπορους.Απλα νομιζω θα ηταν πιο σωστο να δωσει ασ πουμε τα 750 στους Ελληνεσ και τα υπολοιπα στουσ ξενουσ ωστε να μην εχουν παραπονο οι ντοπιοι οτι δεν μπορεσαν να παρουν.
Καταγράφηκε
nikosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:59:09 μμ »

Δε θα διαφωνήσω εντελώς με αυτό. Απλά τα πολύ λίγα κομμάτια προσελκύουν και άτομα που έχουν στόχο μόνο το κέρδος. Βέβαια δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ότι θέλει αρκεί να μην βλάπτει τον άλλο. Είμαι λίγο ρομαντικός μάλλον και δεν είναι καλό αυτό  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:02:36 μμ »

Απορω πραγματικα που ασχολειστε τοσο πολυ με το νομισματικο προγραμμα. Και μαλιστα οταν δεν εχει βγει ακομα. Ακουστε και μια αντιθετη αποψη, ετσι για να υπαρχει και αυτη.
Δεν θα μιλησω για τη διαθεση που τα εχουν πει πολλοι. Εκει εχει επικρατησει η αποψη ορισμενων εμπορων και βγαζουν ολοι κερδος στην πλατη του συλλεκτη. Οποιου του αρεσει αυτη η κατασταση δεν εχει παρα να χειροκροτει.
Θα μιλησω για τα νομισματα μονο.
Το νομισματικο προγραμμα ξεφτιλιστηκε τελειως και θα ξεφτιλιστει ακομα περισσοτερο.
Εχει ξεχασει η τραπεζα και οι αρμοδιοι τι θα πει αναμνηστικο νομισμα και τι σημαινει συλλεκτικο. Οτι θυμαται χαιρεται ο καθενας!
Εκτος απο τα γνωστα φαινεται οτι βαδιζουμε με προγραμμα προς 2 αναμνηστικα 2ευρα καθε χρονο, 1 μινι χρυσο με θεματολογια αρχαιολογικους χωρους, 1 5ευρω με θεματολογια προσωπα γραμματων και τεχνων, και μας βγηκε και ενα νεο φετος μινι χρυσο πλυς με θεματολογια απο ελληνικη μυθολογια που και αυτο θα συνεχιστει! Καραγκιοζιλικια κυριοι! Σε λιγο θα βγαλουν και νεο μινι μινι χρυσο με θεμα τα ελληνικα φαγητα!

2 αναμνηστικα 2ευρα ειναι πολλα κυριοι. Ο ελ γκρεκο τι δουλεια εχει σε 2ευρω? Καλα, για τα 5ευρα δεν το συζητω, πρεπει να πεταχτει ολη η σειρα στα σκουπιδια, οπως και τα δυο χρυσα, και να μεινει ενα μονο αργυρο καθε χρονο. Το τραβανε απο τα μαλλια για να βρουν θεματα και που καταληγουμε? Σε 5 απο τα 7 βαπτισμενα συλλεκτικα νομισματα να εχουμε αρχαιοελληνικα θεματα. Λες και τα ελληνικα νομισματα περιμενε ολος ο κοσμος για να μαθει τον Αριστοτελη, τον Δια κλπ. Ξερω οτι πολλοι εχουν αντιθετη αποψη. Και μιας και η τιμη ειναι προσιτη, τα αγοραζουν, κερδος βγαινει, ευχαριστημενοι ειναι ολοι.
Για να καταλαβετε, για μενα φετος τα μονα αναμνηστικα που θα επρεπε να βγουν ειναι για την ενσωματωση των ιονιων νησων και για την προεδρια και τελος.  
Αλλα ξερω πως το προγραμμα αυτο θα συνεχιστει και με μεγαλυτερη ενταση και που τα γραφω, δεν εχει νοημα, και στο τελος θα ξεμεινουν ολα αυτα τα αχρηστα νομισματα ετσι οπως ξεμειναν ολα τα τριπτυχα που εβγαιναν μεχρι προπερσι και κανεις δεν τα θυμαται.
Ακου 3 αργυρα, 3 χρυσα, 5ευρω, 2 2ευρα, μπλιστερ, προοφ.
11αδα κλεισαμε. Να παμε για ποδοσφαιρο κυριοι.
Καταγράφηκε
nikosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:13:17 μμ »

Φίλε spykat το νομισματικο πρόγραμμα έχει βγεί. Όσον αφορά τα υπόλοιπα δε νομίζω να επιμένει κάποιος να ακουστεί μόνο η δική του άποψη  Κλείσιμο ματιού. Δε θα ήταν σωστό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences