Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:13:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591951 φορές)
0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 03:47:02 μμ »

Ρε παιδιά δεν είπαμε να απαγορέψουν το να στήνεστε στην ουρά αυτοί που θέλετε.
Πέστα βρε, Βαγγέλη! Οποιος θέλει ας πηγαίνει κι απο την προηγούμενη με αντίσκηνο! Γιατί δεν θέλουμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα; Από τη μια λέμε την ΤτΕ αναχρονιστική και πριν πάει ν' αλλάξει κάτι ζητάμε το παλιό!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 05:43:13 μμ »

Ρε παιδιά δεν είπαμε να απαγορέψουν το να στήνεστε στην ουρά αυτοί που θέλετε.
Πέστα βρε, Βαγγέλη! Οποιος θέλει ας πηγαίνει κι απο την προηγούμενη με αντίσκηνο! Γιατί δεν θέλουμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα; Από τη μια λέμε την ΤτΕ αναχρονιστική και πριν πάει ν' αλλάξει κάτι ζητάμε το παλιό!

προσωπικά δεν ζήτησα το παλιό, απλά είπα ότι αν είναι με το καινούριο να μου βάλουν και καπέλο γιατί θα είναι και καλά καλύτερο ας μου λείπει το βύσσινο μπορώ να ξυπνήσω από το πρωί ...

γενικά δεν διαφωνώ, μακάρι να μπορούσαμε να τα προπληρώνουμε και να είμαστε σίγουροι, αλλά δεν χρειάζεται να μπει στο “πακέτο” και το να στέλνονται υποχρεωτικά ταχυδρομικά ....
γιατί τουλάχιστον για όσους είμαστε Αθήνα κλπ δεν θα τους συμφέρει έτσι κι ας ξυπνάνε το πρωί ...
Εκτός βέβαια κι αν φεύγουν όλα έτσι και δεν μένει τίποτα για τον γκισέ οπότε ουσιαστικά θα είναι σαν τα νομίσματα να πάνε από 65€ στα 80€ κλπ ...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:02:59 μμ »

Οχι βρε παληκάρι μου. Πιο απλά δε γίνεται. Μας λένε να τα προπληρώσουμε πριν την έκδοση (κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία) και ανάλογα με το κατάστημα τα στέλνουν και τα παραλαμβάνουμε μετά την έκδοση (όπως γίνεται μέχρι τώρα). Ούτε ταχυδρομικά ούτε ξενύχτι. Τώρα, όποιος δε θέλει να προπληρώσει λίγο πριν την έκδοση στήνεται αχάραγα. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 09:07:00 μμ »

Οχι βρε παληκάρι μου. Πιο απλά δε γίνεται. Μας λένε να τα προπληρώσουμε πριν την έκδοση (κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία) και ανάλογα με το κατάστημα τα στέλνουν και τα παραλαμβάνουμε μετά την έκδοση (όπως γίνεται μέχρι τώρα). Ούτε ταχυδρομικά ούτε ξενύχτι. Τώρα, όποιος δε θέλει να προπληρώσει λίγο πριν την έκδοση στήνεται αχάραγα. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

α αυτό φυσικά και ok και 2 μήνες πριν να μου πουν να προπληρώσω δεν έχω πρόβλημα ...

απλά σε κάποιο από όλα τα μηνύματα αναφέρθηκε αυτό για τα μεταφορικά ως "πακέτο" και το ανέφερα για το θεώρησα ολίγων τι αυτογκόλ ....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
VFR
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 09:15:49 μμ »

Και κάτι ακόμη που ξέχασα:
Να βελτιώσουν τη συσκευασία των αναμνηστικών 2 ευρώ και 5 ευρώ.

Ε Ι Ν Α Ι  Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η

Χαρτονάκια κολλημένα στραβά από παιδάκια του νηπιαγωγείου με κόλλα χειρίστης ποιότητας που ξεκολλά ότι ώρα θέλει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Συμφωνω απολυτα
2 ευρω δεν προκειται να ξαναπαρω σε συλλεκτικη συσκευασια
μακαρι να εδιναν και το 5ευρο σκετο.
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 12:07:25 μμ »

Πλάκα πλάκα να πω την αλήθεια μου, μου έλειψε το τρίπτυχο με το ασημένιο ....
δεν ξέρω γενικά μου άρεσε που ήταν το ασημένιο στο κέντρο με την σειρά της εκάστοτε χρονιάς γύρο, αντίστοιχα με κάποιο σχέδιο σχετικό με το θέμα του νομίσματος και το σχετικό κειμενάκι .... και τιμή γύρο στο 35€ και είχες ένα όμορφο νόμισμα και όλα την σειρά του έτους ...
Θα μπορούσε να υπάρχουν 2 μεγάλα ασημένια, και ένα μικρότερο σε τρίπτυχο !!!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 03:52:28 μμ »

Θα προτιμούσα να έβαζαν το 5ευρω μέσα στο μπλίστερ (στο κέντρο όπως λέει ο φίλος από πάνω) και να είχε αντί για 15 ευρώ (όπως είχε φέτος), 23 ευρώ (15 το μπλιστερ + 8 το 5 ευρώ).
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 04:20:21 μμ »

Πλάκα στη πλάκα παιδιά μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να σταματήσω πια τις ανοησίες της ΤτΕ, διότι το εξεφτύλισε με τόσα που θα συνεχίσει να εκδίδει κάθε χρόνο! Δυστυχώς και με άλλους παλιούς συλλέκτες που μίλησα αυτές τις μέρες το ίδιο μου είπαν, ότι σκέπτονται να σταματήσουν και αυτοί...ας προσέξουν στην ΤτΕ γιατί θα πάθουν τα των ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 04:44:42 μμ »

Πλάκα στη πλάκα παιδιά μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να σταματήσω πια τις ανοησίες της ΤτΕ, διότι το εξεφτύλισε με τόσα που θα συνεχίσει να εκδίδει κάθε χρόνο! Δυστυχώς και με άλλους παλιούς συλλέκτες που μίλησα αυτές τις μέρες το ίδιο μου είπαν, ότι σκέπτονται να σταματήσουν και αυτοί...ας προσέξουν στην ΤτΕ γιατί θα πάθουν τα των ΕΛΤΑ.

Και γω το ίδιο σκέφτομαι απο πέρυσι και η σκέψη αυτή γίνεται όλο και πιο έντονη. Τόσα πολλά και σε τέτοιες τιμές νομίζω ότι είναι πραγματικά ασύμφορο. Προτιμώ να ασχολούμαι με άλλες περιόδους και να τα κόψω. Δεν γίνεται κάθε χρόνο να βγάζουμε 10+ πράγματα. Πέρα των χρημάτων χάνεται λίγο και ο μπούσουλας. Έχει γεμίσει ο τόπος κουτάκια. Σε 5 χρόνια ούτε θα ξέρω τι έχω και ούτε θα με νοιάζει κιόλας. Οτιδήποτε στη ζωή είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό(ακόμα και κάτι που το γουστάρεις) αρχίζεις να το βαριέσαι και να μην το εκτιμάς. Πριν 3-4 χρόνια όποτε ήταν να βγει κάτι απο την ΤΤΕ το περίμενα με χαρά και ανυπομονησία. Τώρα σκέφτομαι: "πφφ έχω να πάρω και αυτό αυτή την εβδομάδα". Θεωρώ ότι έχουν ξεφτιλίσει το θέμα με τα συλλεκτικά.  Και μη μου πείτε ότι το κάνουν οι περισσότερες χώρες κτλ.. Και παραπάνω πληθυσμό έχουν, και παραπάνω ζήτηση και απο το εξωτερικό έχουν απο ότι τα δικά μας, και μεγαλύτερους μισθούς κτλ κτλ και κυρίως θεωρώ ότι και οι χώρες αυτές κακώς το κάνουν σε τόσο μεγάλο βαθμό!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 06:13:12 μμ »

Καλό θα ήταν να βγαίνουν μόνο για να θυμόμαστε ένα μεγάλο γεγονός... Η γνώμη μου είναι ότι ξεκίνησαν το μινι χρυσό (π.χ.) για προπαγανδιστικούς λόγους. Οι προυφ δεν χρειαζόντουσαν... Ας έβγαζαν κάθε χρόνο ένα χρυσό και ένα ασημένιο + ένα μπλίστερ... και πάλι πολλά θα ήταν! Εγώ ξεκίνησα από πρόπερσι να τα μαζεύω και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να τα μαζέψω όλα, επικεντρώθηκα στα 10ευρα και τα μίνι. Φέτος έβγαλαν και το μίνι plus  Απορία Άντε και με το ανεβαίνω έξτρα ή το μπόνους πόντους Αναποφασιστικότητα   Πάρε 2 χρυσά και κέρδισε μπόντους  Έκπληξη
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 06:52:54 μμ »

Παιδιά,συζητάμε τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια.......και πάλι τα ίδια.
ΔΕΝ γίνετε να τα μαζεύουμε όλα! Διαλέγουμε ότι μας αρέσει.....και τα υπόλοιπα πάνε γιάλλα!!!!!!
Όπως συμβαίνει με το χρυσό.Λίγοι είναι αυτοί που το παίρνουν. Και καλά κάνουν και το παίρνουν.
Καλά κάνουν και αυτοί που δεν το παίρνουν! Πως θα γίνει τώρα!!!!! Να πούμε να σταματήσουν και το χρυσό
επειδή κάποιοι δεν το παίρνουν και δεν τους ενδιαφέρει;;;;
Ξέρω παιδιά από εδώ στο στέκι,που άρχισαν να βάζουν στη συλλογή τους μόνο την προύφ.
Όχι γιατί δεν έχουν να πάρουν τα υπόλοιπα.....αλλά γιατί γουστάρουν μόνο τις προύφ!
Και το βλέπουν σαν συνέχεια του Ελληνικού νομίσματος και είναι ο λόγος που την αγοράζουν.
Αγοράστε ότι σας αρέσει περισσότερο.Αγοράστε με βάση το δικό σας ''γουστάρω''  και όχι με το ποιο
είναι σπάνιο και θα ''πιάσει'' τιμή μετά από 10 χρόνια! Αυτό που θα ''κερδίσουμε'' θα είναι πολύ μεγαλύτερο
από την τιμή του όταν το πουλήσουμε.
Μην προσπαθείτε να τα πάρετε όλα.Είναι ασύμφορο και ψυχοφθόρο.

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 07:14:04 μμ »

Αγοράστε με βάση το δικό σας ''γουστάρω''  και όχι με το ποιο είναι σπάνιο και θα ''πιάσει'' τιμή μετά από 10 χρόνια! Αυτό που θα ''κερδίσουμε'' θα είναι πολύ μεγαλύτερο από την τιμή του όταν το πουλήσουμε.
Μην προσπαθείτε να τα πάρετε όλα.Είναι ασύμφορο και ψυχοφθόρο.
Συμφωνώ απόλυτα, Μιχάλη! Και θα συμπλήρωνα ότι όποιος ενδιαφέρεται συνεχίζει να παίρνει αυτό που τον ευχαριστεί αδιαφορώντας για κάθε τι καινούργιο που, όμως, μπορεί να χαροποιεί κάποιον άλλο. Αυτό είναι το marketing. Δε σημαίνει πως είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις ό,τι πουλιέται. Εδώ, βέβαια, θα ήθελα και την άποψη του χαράκτη μας, όσο αυτό είναι εφικτό.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 07:14:27 μμ »

....
ΔΕΝ γίνετε να τα μαζεύουμε όλα! Διαλέγουμε ότι μας αρέσει.....και τα υπόλοιπα πάνε γιάλλα!!!!!!
....
Αγοράστε ότι σας αρέσει περισσότερο.Αγοράστε με βάση το δικό σας ''γουστάρω''  και όχι με το ποιο
είναι σπάνιο και θα ''πιάσει'' τιμή μετά από 10 χρόνια! Αυτό που θα ''κερδίσουμε'' θα είναι πολύ μεγαλύτερο
από την τιμή του όταν το πουλήσουμε.
Μην προσπαθείτε να τα πάρετε όλα.Είναι ασύμφορο και ψυχοφθόρο.

Ακριβώς έτσι είναι παιδιά. Δεν γίνεται κάποιος να τα αγοράζει όλα. Απλά θα χάσει την μπάλα.
Επικεντρωθείτε σε αυτά που σας αρέσουν περισσότερο ή σε μια σειρά π.χ. mini gold.
Είναι ωραίο να υπάρχει ποικιλία αρκεί βεβαίως να υπάρχει μέτρο (μην καταντήσουμε σαν την Γαλλία),
και τα τιράζ να είναι χαμηλά (μην καταντήσουν σαν τα ολυμπιακά ασημένια.)  Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 08:38:33 μμ »

Το πρόγραμμα είναι πολύ βαρύ για τους περισσότερους μας αυτή είναι η πραγματικότητα. Πρέπει μόνοι μας να βάλουμε το φρένο εκεί που πραγματικά μπορούμε.  Αλλά από την άλλη να δόσεις τα 65 € για να πάρεις ένα AU  του Γεωργίου νομίζω προτιμότερο να πάρεις το ασημένιο proof 2014 με 1000 τεμ. Πάντως εγώ βάζω ένα προβληματισμό με την πολιτική αυτή των πολλών εκδόσεων με το χαμηλό τιραζ. Σίγουρα έχει επιτυχία δεν μένουν απούλητα όμως αυτή η περίοδος θα είναι η δύσκολη  περίοδος των μετέπειτα γενεών συλλεκτών για τα νομίσματα αυτά που σπάνια θα μπορούν να τα βρουν . Χίλια νομίσματα πόσα θα βγαίνουν από τις συλλογές μετά από είκοσι χρόνια; Εδώ δίνω παράδειγμα το 1000  δρχ την "ισότητα"1985 3660 τεμ  που και που βρίσκεις κανένα να πωλείται και δεν πέρασαν τριάντα χρόνια.
Γνώμη μου είναι πως το Υπουργείο πρέπει να ελαττώσει τις πολλές εκδόσεις και να αυξήσει το τιραζ .
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:02:59 μμ »

Δεν ξέρω τι λέτε φίλοι μου, ίσως όλα αυτά που λέτε να είναι σωστά, αλλά μόλις γύρισα από συνάντηση με μεγάλο και εξαίρετο συλλέκτη, όπου ήταν αγανακτισμένος με τα καμώματα της ΤτΕ και ήδη όπως μου είπε αποφάσισε οριστικά να σταματήσει.Το ίδιο σκέπτομαι και εγώ και το μεσημέρι πάλι άλλος πολύ καλός συλλέκτης μου είπε το ίδιο, από εκεί και πέρα ας συνεχίσουν να βγάζουν, το πολύ-πολύ να τους μένουν και μερικά...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences