Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:53:10 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591936 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 08:41:27 μμ »

Δεν διαφωνώ με τις προτάσεις σου αλλα νομίζω ένας Αριστοτέλης δεν μπορεί να λείπει απο την σειρά "Ελληνικός πολιτιμός".
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:16:04 μμ »

προτείνω τα εξής:
1) Έλληνες Φιλόσοφοι:10 ευρώ αργυρό Ο Θαλής ο Μιλήσιος (624-546 π.Χ.), ο πρώτος Έλληνας φιλόσοφος και ένας από τους «Επτά Σοφούς της αρχαιότητας» (ποσότητα 1200 τεμάχιο το ανώτερο και αξία 40,00 ευρώ έκαστο σύμφωνα με την πτώση του μετάλλου  συμπερ. φπα)
2)Έλληνες τραγωδοί:10 ευρώ αργυρό Ο Ευριπίδης (480 π.Χ. - 406 π.Χ.), υπήρξε τραγικός ποιητής και ένας από τους τρεις μεγάλους διδάσκαλους του αττικού δράματος στο αρχαίο ελληνικό θέατρο (ποσότητα 1200 τεμάχιο το ανώτερο και αξία 40,00 ευρώ έκαστο σύμφωνα με την πτώση του μετάλλου  συμπερ. φπα)
Φίλε μου, ό,τι και να προτείνουμε εμείς, άλλοι κινούν τα νήματα! Είναι αυτό που λένε "άλλος το καρπούζι κι άλλος το μαχαίρι".

Διαφωνώ! Ο ίδιος έχει το καρπούζι, ο ίδιος έχει και το μαχαίρι!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:22:02 μμ »

Διαφωνώ! Ο ίδιος έχει το καρπούζι, ο ίδιος έχει και το μαχαίρι!
Το ξέρω ότι δεν διαφωνείς! Το νόημα της φράσης μου ήταν ότι για όλα και απόφαση και εκτέλεση είναι στο χέρι της ΤτΕ και όχι στον καθένα από εμάς. Αυτό δεν είχες κατά νου Αλέξανδρε;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 12:34:22 πμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 02:26:00 πμ »

Δεν διαφωνώ με τις προτάσεις σου αλλα νομίζω ένας Αριστοτέλης δεν μπορεί να λείπει απο την σειρά "Ελληνικός πολιτιμός".

Πολύ σωστά:
3)ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Έλληνες Φιλόσοφοι:10 ευρώ αργυρό Αριστοτέλης (384 - 322 π.Χ.) αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος και πολυεπιστήμονας, μαθητής του Πλάτωνα και διδάσκαλος του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
 Ποσότητα 600 τεμάχια στην πρώτη ανακοίνωση και 1200 στην τελική απόφαση (κοντά στο Δεκέμβριο 2014)  και αξία 40,00 ευρώ έκαστο σύμφωνα με την πτώση του μετάλλου  συμπερ. φπα

Επίσης και 200 ευρώ χρυσό Αριστοτέλης ποσότητα 500 τεμάχια το ανώτερο και αξία 300 ευρώ σύμφωνα με την πτώση του μετάλλου συμπερ. φπα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:16:15 πμ από κρηνιώτης » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 02:59:11 μμ »

παιδια.. για την πτωση μεταλλου ξεχαστε το να αλλαξει και η τιμη ετσι! αν αλλαξει που αμφιβαλλω.. θα ειναι ελαχιστοτατη!

δειτε ποσο πουλουνται και σε αλλες χωρες και θα καταλαβαιτε! εκτος αυτου ειδαμε και με τα ασημενια το τι εκαναν! επεσε το ασημι πολυ... αλλα εκαναν κατι; απο 40 ευρω το ενα το ανεβασαν στα 74, ειδαν οτι δεν τσιμπισαμε πολλοι και το πηγαν 65 κι εκει θα μεινει! θα κανουν μικρα τιραζ και να φευγουν τα κερματα αμεσως!

δηλαδη αν πανε το χρυσο απο 500 ευρω στα 300 το μινι ποσο να το πανε; 45 ευρω;;;
τα ασημενια να τα πανε 20 ευρω; δεν γινονται αυτα! η τραπεζα τα βγαζει τα συλλεκτικα οχι για την καλη της την καρδια και για να μας ευχαριστησει αλλα για να μας παρει το πορτοφολι! ειναι ενας τομεας καλος για να βγαζει κερδος η τραπεζα και το κρατος! αν πεσουν τοσο οι τιμες για να βγαλει κερδος μιας και για να γινει ενα νομισμα εχει εξοδα που δεν μπορουμε να φαντασουμε..., τοσο σε ωρες εργασιας, οσο και σε υλικα, θα πρεπει να ανεβασουν τρελλα το τιραζ! μετα ολα τα απουλητα;;; δεν γινονται λοιπον τετοια... αν δει η τραπεζα οτι χανει απο αυτο το προτζεκτ.. απλα θα σταματησει να βγαζει συλλεκτικα.. ή θα βγαζει 1 -2 μονο καθε λιγα χρονια... τωρα ομως ολοι εχουμε την φαγουρα... και αυτο το βλεπει η ΤΕ!

και στα 300 ευρω.. δηλαδη κοντα ή και λιγοτερο απο το μεταλλο;; 8 γραμμαρια ειναι! και δεν ειναι σαν τις λιρες που βρωμαει ο τοπος! δεν υπαρχει καμια περιπτωση!!!! με τα συλλεκτικα δεν αγοραζεις χρυσο αλλα συλλεκτικο νομισμα! αρα το πληρωνεις...

ακομα και να γινοταν να κατεβει τοσο η τιμη... κερδος απο που θα βγαλει η τραπεζα; θα πρεπει να βγαλει 5-6 χιλιαδες για να εχει κερδος! εσυ λες 500 τεμαχια.. μας τοτε η τιμη θα παει στα 800 ευρω... ισως και παραπανω! οχι να πεσει κιολας!
δεν λεω οτι μου αρεσει αυτο αλλα αυτη ειναι η αληθεια!

παλιοτερα υπηρχε στα ψιλα γραμματακια (υπαρχει σε ιδιωτικες κοπες αλλα το θυμμαι και στις κοπες για τα 100 χρονια ουμπιακων αγωνων...) οτι αν αλλαξει η τιμη μεταλλου αλλαζει και η τιμη των συλλεκτικων... φυσικα και δεν ελεγαν προς τα κατω!!! μαλιστα τοτε ειχε αλλαξει η τιμη του χρυσου και υπηρχε διαφορα στο πρωτο χρυσο απο τα υπολοιπα! εχω τα χαρτια ακομα... Κλείσιμο ματιού (η σειρα ηταν απο 5 νομισματοκοπεια - 5 χωρες, 1 καθε χρονο.. και τελευταια ηταν η ελλαδα... το 1996)

οσο αφορα τις τιμες... ειδες τιμες εξωτερικου; η μαλτα περσυ εβγαλε ενα μινι... με βαρος μισο γραμμαριο και 14 καρατια! το τιραζ του ηταν 10.000 και νομιζω το εδινε 62 ευρω... και ξεπουλησε!
φετος βγαζει παλι μισο γραμαριο σε 999 χρυσο και το δινει 60 ευρω.. παρολο που το τιραζ παρεμεινε το ιδιο και τεραστιο! σε σχεση με το δικο μας που ειναι χαμηλοτατο τιραζ και 1 γραμμαριο (συγκρινω φετινο μαλτεζικο με περσινο δικο μας... γιατι με το περσινο ματλεζικο δεν μπορεις να κανεις συγκριση! 1/4 του γραμμαριου χρυσο ειχε μονο το της Μαλτας!!!), η τιμη του δικου μας ειναι μια χαρα!!

η γαλλια βγαζει μισο γραμαμριο με τιραζ 10.000 και το δινει 54 ευρω...
γενικα βλεπεις υψιλες τιμες.. οποτε...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:11:02 μμ »

φυσικα για να μην παρεξηγηθω... μιας και απλη κουβεντα κανουμε... μακαρι να βγεις αληθινος και να μειωσουν ετσι τις τιμες... θα κανω κι εγω αλλα και ολοι φανταζομαι οι συλλεκτες τουμπες... μιας και ετσι ισως καταφερουμε να παρουμε κατι τις...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:23:27 μμ »

Εγώ ξέρω ότι... η καπιταλιστική πρακτική, οδηγεί στην μετατροπή οποιουδήποτε αγαθού, αντικειμένου ή ακόμη και συναισθήματος σε προϊόν. Από τη στιγμή που υπάρχουν οι καταναλωτές που αγοράζουν αυτά τα προϊόντα, έπαψαν πια να έχουν την αξία σαν συλλεκτικά, αλλά έχουν αξία σαν τιράζ και προϊόντα.
Πολλοί φίλοι, έχουν πλέον την ανάγκη για αγορά, έχουν μετατραπεί από συλλέκτες σε καταναλωτές.

Σκεφτείτε το λίγο...
Υπάρχει κοπή κάθε χρόνο νομισμάτων κυκλοφορίας και 'συλλεκτικών' αναμνηστικών.  Έκπληξη
Είναι δυνατόν ;;

Καταναλωτές, Επενδυτές ... ΝΑΙ.
Συλλέτες ... Δεν ξέρω / Δεν απαντώ ... Σκεφτείτε το.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:34:38 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:28:32 μμ »

Εμείς σαν συλέκτες απλά διατυπώνουμε την άποψή μας και αυτό που ευελπιστούμε να γίνει... εννοείτε πως δεν θα παρεξηγηθούμε,ο καθένας έχει τη δική του άποψη και τα θέλω.
Σύμφωνα με την δική μου άποψη λοιπόν η συλλεκτικότητα δεν έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά με τον αριθμό κοπής και τον αριθμό ζήτησης..δυστυχώς οι τσουχτερές τιμές  της τράπεζας της Ελλάδος τα τελευταία χρόνια έκαναν τους ξένους εντελώς αδιάφορους.
Τρανταχτό παράδειγμα  τα 10ευρώ Σωκράτης 2012,πουλήθηκαν 1300 με το ζόρι και τα υπόλοιπα πήγαν για λιώσιμο.

Για όλα αυτά λοιπόν μία εξήγηση υπάρχει:Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις.


Θλίβομα ειλικρινά που θα το πω αλλά μια βόλτα από το Δ25 θα πείσει και τον κάθε αμετάπειστο.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:46:16 μμ »

Εμείς σαν συλέκτες απλά διατυπώνουμε την άποψή μας και αυτό που ευελπιστούμε να γίνει... εννοείτε πως δεν θα παρεξηγηθούμε,ο καθένας έχει τη δική του άποψη και τα θέλω.
Σύμφωνα με την δική μου άποψη λοιπόν η συλλεκτικότητα δεν έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά με τον αριθμό κοπής και τον αριθμό ζήτησης..δυστυχώς οι τσουχτερές τιμές  της τράπεζας της Ελλάδος τα τελευταία χρόνια έκαναν τους ξένους εντελώς αδιάφορους.
Τρανταχτό παράδειγμα  τα 10ευρώ Σωκράτης 2012,πουλήθηκαν 1300 με το ζόρι και τα υπόλοιπα πήγαν για λιώσιμο.

Για όλα αυτά λοιπόν μία εξήγηση υπάρχει:Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις.


Θλίβομα ειλικρινά που θα το πω αλλά μια βόλτα από το Δ25 θα πείσει και τον κάθε αμετάπειστο.


Συμφωνώ σε όλα... εκτός του ορισμού της συλλεκτικότητας.
Εκεί πρέπει να προστεθεί και η ποσότητα των διαφορετικών νομισμάτων.
Γι αυτό και συνεχώς λέω... Σκεφτείτε...
Θα φτάσουν να τυπώνουν σε μία χρονιά 10 διαφορετικά αναμνηστικά των 1000 τεμαχίων... Εκεί βαδίζουμε... εκεί μας πάνε... θα βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και θα πάθουν ότι έπαθαν με τα γραμματόσημα ή τις τηλεκάρτες. Κάθε χρόνο βγαίνουν 10-15 διαφορετικά νομίσματα... κυκλοφορίας και αναμνηστικά. Την τελευταία μόνο δεκαετία, έχουν βγει περισσότερα απ' ότι τα προηγούμενα 180 χρόνια
Το έχουν βγάλει τα μάτια... και βαδίζουν σε αδιέξοδο. Το έχουν πάρει χαμπάρι, αλλά πλέον είναι αργά. Μεγάλο ποσοστό συλλεκτών έχει αποτραβηχτεί από τον χορό των αναμνηστικών και της μόδας που τελικά έχουν δημιουργήσει.

Ένα αναμνηστικό τη διετία και πάλι είναι πολύ.

Για όλα αυτά λοιπόν μία εξήγηση υπάρχει:Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:56:33 μμ »

Εμείς σαν συλέκτες απλά διατυπώνουμε την άποψή μας και αυτό που ευελπιστούμε να γίνει... εννοείτε πως δεν θα παρεξηγηθούμε,ο καθένας έχει τη δική του άποψη και τα θέλω.
Σύμφωνα με την δική μου άποψη λοιπόν η συλλεκτικότητα δεν έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά με τον αριθμό κοπής και τον αριθμό ζήτησης..δυστυχώς οι τσουχτερές τιμές  της τράπεζας της Ελλάδος τα τελευταία χρόνια έκαναν τους ξένους εντελώς αδιάφορους.
Τρανταχτό παράδειγμα  τα 10ευρώ Σωκράτης 2012,πουλήθηκαν 1300 με το ζόρι και τα υπόλοιπα πήγαν για λιώσιμο.

Για όλα αυτά λοιπόν μία εξήγηση υπάρχει:Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις.


Θλίβομα ειλικρινά που θα το πω αλλά μια βόλτα από το Δ25 θα πείσει και τον κάθε αμετάπειστο.


Συμφωνώ σε όλα... εκτός του ορισμού της συλλεκτικότητας.
Εκεί πρέπει να προστεθεί και η ποσότητα των διαφορετικών νομισμάτων.
Γι αυτό και συνεχώς λέω... Σκεφτείτε...
Θα φτάσουν να τυπώνουν σε μία χρονιά 10 διαφορετικά αναμνηστικά των 1000 τεμαχίων... Εκεί βαδίζουμε... εκεί μας πάνε... θα βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και θα πάθουν ότι έπαθαν με τα γραμματόσημα ή τις τηλεκάρτες. Κάθε χρόνο βγαίνουν 10-15 διαφορετικά νομίσματα... κυκλοφορίας και αναμνηστικά. Την τελευταία μόνο δεκαετία, έχουν βγει περισσότερα απ' ότι τα προηγούμενα 180 χρόνια
Το έχουν βγάλει τα μάτια... και βαδίζουν σε αδιέξοδο. Το έχουν πάρει χαμπάρι, αλλά πλέον είναι αργά. Μεγάλο ποσοστό συλλεκτών έχει αποτραβηχτεί από τον χορό των αναμνηστικών και της μόδας που τελικά έχουν δημιουργήσει.

Ένα αναμνηστικό τη διετία και πάλι είναι πολύ.

Για όλα αυτά λοιπόν μία εξήγηση υπάρχει:Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις.




+100000000000000000000 Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:52:39 μμ »

Ναι Κωστα.. δυστυχως πανε να το ξεφτυλισουν γιατι βλεπουν φαι.... αλλα καποια στιγμη θα το καψουν οπως εγινε με τις τηλεκαρτες! σε αυτο το κρατος το παθημα δεν γινεται μαθημα!

αυτη που το καραξεφτυλισε ειναι η Γαλλια! δεν ξερω τι γινοταν οταν ειχαν φραγκα.. αλλα με τα ευρω τα ξεσκισαν!  μονο το 2012 εβγαλαν 86 αναμνηστικα κερματα χωρις να μετραω τα 2 ευρα ή σειρες προυφ κτλ..
αναφερομαι μονο σε κερματα! ημαρτον!!!!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:13:37 μμ »

Εγώ να προσθέσω κάτι στην συζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνουμε όλα τα αναμνηστικά που βγαίνουν. Καλό είναι να υπάρχει μεγάλη θεματολογία για όλα τα γούστα.
Εγώ ας πούμε παίρνω συγκεκριμένα θεματολογίες και ίσως κάποια παραπάνω που μου αρέσουν. Από αυτά που διαβάζω εδώ αισθάνομαι ότι κάποιοι νιώθουν υποχρεωμένοι να τα πάρουν όλα.
 Επίσης που το ενδιαφέρον αν
ότι μας ενδιαφέρει το βρίσκουμε εύκολα και αμέσως; Αν δεν το ψάξουμε,  ανταλλάξουμε η γενικά παιδευτουμε χάνετε η μαγεία του συλλεκτισμου και απλά στοιβαζουμε νομίσματα.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 02:57:24 μμ »

Εγώ να προσθέσω κάτι στην συζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνουμε όλα τα αναμνηστικά που βγαίνουν. Καλό είναι να υπάρχει μεγάλη θεματολογία για όλα τα γούστα.
Εγώ ας πούμε παίρνω συγκεκριμένα θεματολογίες και ίσως κάποια παραπάνω που μου αρέσουν. Από αυτά που διαβάζω εδώ αισθάνομαι ότι κάποιοι νιώθουν υποχρεωμένοι να τα πάρουν όλα.
 Επίσης που το ενδιαφέρον αν
ότι μας ενδιαφέρει το βρίσκουμε εύκολα και αμέσως; Αν δεν το ψάξουμε,  ανταλλάξουμε η γενικά παιδευτουμε χάνετε η μαγεία του συλλεκτισμου και απλά στοιβαζουμε νομίσματα.
Βαγγέλης

Είμαι και και γω της ίδιας άποψης,συμφωνώ απόλυτα μαζί σας
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 03:49:08 μμ »

Έτσι είναι. Πάντα επιλέγουμε τι μας αρέσει να συλλέγουμε! Δεν είναι δυνατόν να τα παίρνουμε όλα.(προσωπικά)
Εκτός βέβαια και ''κρατάει'' η τσέπη μας!!!
Ο΄ποτε συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences