Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:20:19 μμ
Σελίδες: 1 ... 88 89 [90] 91 92 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591573 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1335 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:01:22 μμ »

Εντάξει τώρα με κούφανες ... Επειδή είναι έμπορος και κόβει χαρτιά επιτρέπεται να το δώσει 1200 + , ενώ οποιοσδήποτε άλλος να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε? Το τι είναι ο καθένας δεν το γνωρίζω , αλλά για να τα παίρνει κάποιο λόγο θα έχει . Εκτός από τους εμπόρους έχει και ο απλός κόσμος έξοδα . Σπίτι , οικογένεια, χαράτσια και άλλα πόσα κέρατα ..
Αυτος που πήρε 4-5 για να πιάσει μετα τον κώλο μου εχει σπίτι εγω δεν εχω?Και στο ξανα λέω γιατι δεν το διάβασες μάλλον αν δεν έπαιρνε ο χψω 4-5 για να ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ θα ειχαν πάρει ολλα τα παιδιά από ένα και η τιμή που θα το πουλούσαν εμποροι αρκετά πιο κάτω.Σε κουφανα?

και επειδη ο καθενας εχει στριμωγματα πρεπει να βρει τους μλκες να του τα σκασουν.αν δεν ειχαν πεσει ολοι για το κερδος ουτε 300 δε θα χαν φυγει απο τον αριστοτελη.ασε στα ασημενια που κανεις ευχελαιο για να παρεις.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1336 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:01:50 μμ »

Το κέρδος είναι κέρδος και ο καθένας έχει το δικαίωμα να το κυνηγά.
Το θέμα είναι εμείς σαν συλλέκτες να μην πέφτουμε θύματα.
Θεωρώ ότι ένα νόμισμα 10-20-50 χρόνων μπορεί να έχει μια αξία από 1 ευρώ μέχρι 1.000.000 ευρώ.
Αλλά ένα νόμισμα που κόπηκε χθες ως ΤΕΧΝΗΤΗ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ να έχει σήμερα διπλή τιμή το θεωρώ απαράδεκτο και δεν θα έδινα ποτέ αυτά τα χρήματα σήμερα ακόμη και αν μου περίσσευαν.
Όσο για τις τιμές αυτές διαμορφώνονται από το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.
Ας μην ξεχνάμε ελληνικό site πωλήσεων που διαμόρφωνε την τιμή στο φετινό blister ώρα με την ώρα.
Άρα αν δεν υπάρχει ζήτηση η τιμή του θα πέσει, αν υπάρξει ζήτηση τότε μερικοί (όποιοι και αν είναι αυτοί) θα βγάλουν ένα παχυλό μεροκάματο.
Περαστικά μας.
Καταγράφηκε

Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1337 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:03:01 μμ »

Εντάξει τώρα με κούφανες ... Επειδή είναι έμπορος και κόβει χαρτιά επιτρέπεται να το δώσει 1200 + , ενώ οποιοσδήποτε άλλος να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε? Το τι είναι ο καθένας δεν το γνωρίζω , αλλά για να τα παίρνει κάποιο λόγο θα έχει . Εκτός από τους εμπόρους έχει και ο απλός κόσμος έξοδα . Σπίτι , οικογένεια, χαράτσια και άλλα πόσα κέρατα ..
Αυτος που πήρε 4-5 για να πιάσει μετα τον κώλο μου εχει σπίτι εγω δεν εχω?Και στο ξανα λέω γιατι δεν το διάβασες μάλλον αν δεν έπαιρνε ο χψω 4-5 για να ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ θα ειχαν πάρει ολλα τα παιδιά από ένα και η τιμή που θα το πουλούσαν εμποροι αρκετά πιο κάτω.Σε κουφανα?
Όλα για την κονόμα γίνονται εάν δεν το γνωρίζετε . Το μόνο που με νοιάζει είναι να το πάρω στην καλύτερη τιμή εάν δεν κατάφερα να το πάρω από την Τράπεζα, δεν με ενδιαφέρει αυτός που θα μου το πουλήσει εάν θα λέγετε έμπορος , κοράκι , συλλέκτης ή οτιδήποτε άλλο.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1338 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:07:30 μμ »

Εντάξει τώρα με κούφανες ... Επειδή είναι έμπορος και κόβει χαρτιά επιτρέπεται να το δώσει 1200 + , ενώ οποιοσδήποτε άλλος να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε? Το τι είναι ο καθένας δεν το γνωρίζω , αλλά για να τα παίρνει κάποιο λόγο θα έχει . Εκτός από τους εμπόρους έχει και ο απλός κόσμος έξοδα . Σπίτι , οικογένεια, χαράτσια και άλλα πόσα κέρατα ..

Ελλάς, το μεγαλείο σου!

ΥΓ: Κάν' τε, ρε παιδιά, ό,τι θέλετε, αλλά μην το αναγάγετε σε... πολιτική θεωρία...

Δεν είναι πολιτική θεωρία, είναι η πραγματικότητα . Άμα εσένα βέβαια οι τσέπες σου είναι γεμάτες , δεν μπορείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1339 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:11:44 μμ »

Το κέρδος είναι κέρδος και ο καθένας έχει το δικαίωμα να το κυνηγά.

(Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, αναφέρομαι σε όλους μας.)

Να κυνηγά το κέρδος με νόμιμο τρόπο. Το γεγονός ότι το κράτος δεν μπορεί να συλλάβει το συγκεκριμένο είδος παραεμπορίου, δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο. Ούτε αναιρεί το γεγονός ότι γινόμαστε "αεριτζήδες".

Ξέρω, ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό, αφού το το κράτος είναι ...ρδέλο θα κάνω κι εγώ ό,τι γουστάρω και τα γνωστά... κουραφέξαλα...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1340 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:16:52 μμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση φιλολογία. Αν ήταν είδος πρώτης ανάγκης και το πουλούσε κάποιος 1000 ενώ αξίζει 500, να τον κατακρίνουμε, ορθώς. Τώρα, υπάρχει η ζήτηση και η προσφορά. Μάλλον, κάποιοι θέλουν να γεμίζουν σελίδες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1341 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:17:33 μμ »

Εντάξει τώρα με κούφανες ... Επειδή είναι έμπορος και κόβει χαρτιά επιτρέπεται να το δώσει 1200 + , ενώ οποιοσδήποτε άλλος να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε? Το τι είναι ο καθένας δεν το γνωρίζω , αλλά για να τα παίρνει κάποιο λόγο θα έχει . Εκτός από τους εμπόρους έχει και ο απλός κόσμος έξοδα . Σπίτι , οικογένεια, χαράτσια και άλλα πόσα κέρατα ..

Ελλάς, το μεγαλείο σου!

ΥΓ: Κάν' τε, ρε παιδιά, ό,τι θέλετε, αλλά μην το αναγάγετε σε... πολιτική θεωρία...

Δεν είναι πολιτική θεωρία, είναι η πραγματικότητα . Άμα εσένα βέβαια οι τσέπες σου είναι γεμάτες , δεν μπορείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω..

Φυσικά, η πραγματικότητα είναι να κλέβεις το κράτος όπου μπορείς, το ψωμί του διπλανού σου εμπόρου, δούλεψε να φας και κλέψε να 'χεις, κλπ κλπ. Λες να μην την ξέρω την πραγματικότητα;

Και δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω σε καμιά περίπτωση.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1342 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:18:41 μμ »

Όλος ο κόσμος που πουλάει μέσω ebay και από τόσα άλλα site δημοπρασιών δηλαδή είναι παράνομοι ? Εδώ τα Γερμανά πουλάνε κατά χιλιάδες αρχαία μας νομίσματα χωρίς να τους ενοχλεί κανείς .
Να βάλει η τράπεζα να υπογράφει ο καθένας υπεύθυνη δήλωση ότι απαγορεύετε να πουλήσεις πάνω από την τιμή αγοράς του, και άμα το κάνεις να δίνεις και 23% φόρο στο "κράτος".. Θα μας τρελάνετε απόψε  Χαμόγελο  Χαμόγελο

nestor34 έχουμε βαλθεί να περάσουμε τις σελίδες του Νομισματικού προγράμματος του 2013  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1343 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:22:26 μμ »

Εδώ τα Γερμανά πουλάνε κατά χιλιάδες αρχαία μας νομίσματα χωρίς να τους ενοχλεί κανείς .

Ο νόμος τους το επιτρέπει, άρα είναι νόμιμοι.

Ας το σταματήσουμε εδώ, γιατί υα αρχίσουμε να λέμε πάλι "ό,τι να 'ναι".

---------------------------------------------------------------

Να βάλει η τράπεζα να υπογράφει ο καθένας υπεύθυνη δήλωση ότι απαγορεύετε να πουλήσεις πάνω από την τιμή αγοράς του, και άμα το κάνεις να δίνεις και 23% φόρο στο "κράτος".. Θα μας τρελάνετε απόψε  Χαμόγελο  Χαμόγελο
Το γεγονός ότι το κράτος δεν μπορεί να συλλάβει το συγκεκριμένο είδος παραεμπορίου, δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο. Ούτε αναιρεί το γεγονός ότι γινόμαστε "αεριτζήδες".
Το γεγονός ότι το κράτος δεν μπορεί να κάνει τίποτα, δεν είναι επιχείρημα. Ούτε νομιμοποιεί την κατάσταση. Ελληνικά γράφω.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #1344 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:23:32 μμ »

oπως δεν ξερω κανενα που θα πουλουσε το σπιτι του η το αμαξι του σε τιμη κατω της τιμης που καθοριζει η αγορα και η ζητηση στην αγορα δεν βλεπω τον λογο γιατι να το κανει με ενα νομισμα ανεξαρτητα αν ειναι ελληνας κυπριος η αλλης εθνικοτητας
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1345 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:24:21 μμ »

[quote author]

nestor34 έχουμε βαλθεί να περάσουμε τις σελίδες του Νομισματικού προγράμματος του 2013  Χαμόγελο
[/quote]

Το αντελήφθην και προσέτρεξα για βοήθειά σας. Αν αρχίσω τις αμπελοφιλοσοφίες με τον φίλο Sac θα περάσουμε και τον χρυσό  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #1346 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:33:12 μμ »

Η καλύτερη λύση θα ήταν λίστα συλλεκτών που θα καθορίζει και το τιράζ,κοινοποίηση λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία, εκδήλωση ενδιαφέροντος για το πόσοι θέλουν ν´αγοράσουν,και ότι περισσεύει στους εμπόρους!!Αυτη είναι η γνώμη μου και τέρμα τα παρατράγουδα!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1347 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:37:47 μμ »

Η καλύτερη λύση θα ήταν λίστα συλλεκτών που θα καθορίζει και το τιράζ,κοινοποίηση λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία, εκδήλωση ενδιαφέροντος για το πόσοι θέλουν ν´αγοράσουν,και ότι περισσεύει στους εμπόρους!!Αυτη είναι η γνώμη μου και τέρμα τα παρατράγουδα!!!

Είναι σωστή η προσέγγιση... αλλά δίκοπο μαχαίρι.

Η καλύτερη λύση θα ήταν, λίστα εμπόρων και συλλεκτών με προπληρωμή. Ανάλογα με την εκδήλωση ενδιαφέροντος (το σύνολο των 2) να καθορίζεται και το τιράζ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1348 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:40:00 μμ »

Η καλύτερη λύση θα ήταν να πέρνουν λιγότερα οι έμποροι. αυτό που λέτε δε γίνετε γιατι αποτρέπει να μπουν νέοι συλλέκτες στο χώρο.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1349 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:42:51 μμ »

Η καλύτερη λύση θα ήταν λίστα συλλεκτών που θα καθορίζει και το τιράζ,κοινοποίηση λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία, εκδήλωση ενδιαφέροντος για το πόσοι θέλουν ν´αγοράσουν,και ότι περισσεύει στους εμπόρους!!Αυτη είναι η γνώμη μου και τέρμα τα παρατράγουδα!!!
Ακριβώς αυτό τους πρότεινα πέρυσι Γιώργο για το φετινό πρόγραμμα (και στην ΤτΕ και στην 25η Δνση) και πήρα ευχαριστήριο email για τις προτάσεις μου!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 88 89 [90] 91 92 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences