Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:35:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρωτότυπη τέχνη κόμικ  (Αναγνώστηκε 2575 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Koskinas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 05:42:27 μμ »

Καλησπερα, υπάρχει κάποιος που συλλέγει Πρωτότυπη τέχνη ευρωπαϊκών η αμερικάνικων κόμικ ?
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 06:20:28 μμ »

 Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Λέγοντας πρωτότυπη εννοείς το προσχέδιο πριν πάει στο πιεστήριο,
μοναδικό αντίγραφο ή κάτι άλλο..?
Καταγράφηκε
Koskinas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 02:08:01 μμ »

Καλησπερα, νομίζω χάνει λίγο στην μετάφραση το πράγμα. Το λεγόμενο Original Comic Art ειναι τα πρωτότυπα που σχεδιάζει ο κάθε καλλιτέχνης πριν αναπαραχθούν μαζικά μέσα σε περιοδικά. Μπορεί να ειναι μαυρόασπρα εικαστικά η έγχρωμα. Κάποια απο διάσημους καλλιτέχνες μπορεί να κάνουν δεκάδες χιλιάδες και απο νέους μπορείς να βρεις και με 100-200 ευρω. Στο Original Comic Art ευρύτερα μπορούμε να υπάγουμε και τα λεγόμενα commissions τα οποια ειναι κομμάτια που εχουν γινει απο δημιουργούς για συλλέκτες κατα παραγγελία αλλα δεν εχουν τυπωθεί σε κάποιο περιοδικό. Αυτα εχουν ελαφρώς μικρότερη αξια, αναλόγως παντα με τον δημιουργό.
Εγω προσωπικά συλλέγω εργα βαση θεματολογίας απο διάφορους καλλιτέχνες. Συγκεκριμένα συλλέγω έργα με χαρακτήρες του R.E.Howard.
Ειμαι και ο ιδιος ωστόσο επαγγελματίας ζωγράφος και εργα μου θεματολογίας Super Hero βρίσκονται σε πολλές συλλογές συλλεκτών του εξωτερικού.
Το θεμα ωστόσο που ανοίγω είναι απο πλευρά συλλέκτη...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences