Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:46:32 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πορτοκαλί Διαμάντι  (Αναγνώστηκε 21384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2014, 09:35:11 μμ »

αρχισατε παλι μη πω τι  Θυμός.....εξυπναδες και διαφορα και απαντηση καμια
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2014, 09:36:22 μμ »

δεν ξέρεις την σπηλιά του σούσουρα, του μούσουρα, του τζιτζιμιντζιχόντζιρα; Εγω ο μάλαξ έψαχνα στον τσούτσουρο και στον μπούτσαρη (να μην σας πω τι βρήκα, καλύτερα).
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2014, 09:36:53 μμ »

φιλε βρεθηκε στη σπηλια του σουσουρα
Πειρατής Σούσουρας ή “γάντζος” από την Σαμοθράκη

Μια ιστορία με πολύ χρήμα, σεντούκια και τιμαλφή που είναι κρυμμένα στην φιλόξενη γη της Μαρώνειας εδώ και πολλά χρόνια και ζητούν την κατάλληλη σκαπάνη που θα τα βγάλει στην επιφάνεια.
-Πρόκειται για τον θησαυρό του κουρσάρου και πειρατή Σούσουρα ή “γάντζου” από την Σαμοθράκη, που ονομάστηκε γάντζος από το κομμένο του αριστερό χέρι που είχε τοποθετήσει γάντζο κι επειδή μιλούσε πολύ τον ονόμαζαν Σούσουρα.
-Ο Σούσουρας λυμαίνονταν το βόρειο Αιγαίο, ήταν αιμοσταγής και ήταν ο φόβος και ο τρόμος των Τούρκων, του οποίου οι γονείς μετά την γνωστή σφαγή της Σαμοθράκης το 1822 έφυγαν με βάρκα στο Πόρτο Λάγος για μεγαλύτερη ασφάλεια, όπου ο πατέρας του εργάστηκε στα νταλιάνια της λίμνης Μπουρού.
-Μπροστά στα μάτια της αδελφής του οι Τούρκοι βίασαν και σκότωσαν την πανέμορφη μητέρα τους, κάτι που τον έκανε να ορκιστεί εκδίκηση μπαρκάροντας σε κουρσάρικο και στέλνοντας την αδελφή του σε γνωστή οικογένεια της Μάνης προκειμένου να την προφυλάξει.
-Το ημερολόγιο με το χρονικό του καραβιού ο Σούσουρας άφησε στον πνευματικό του πατέρα, καλόγερο στο Άγιο Όρος, όπου και πέθανε βαριά τραυματισμένος σε ναυμαχία που έγινε ανάμεσα σε Σαμοθράκη – Θάσο με τουρκικό πολεμικό και τσακισμένη την λεκάνη του από τουρκική μπαλιά (κανονιά).
-Στο ημερολόγιο του πλοίου αναφέρονται όλες οι κρύπτες και κρύψες που έθαβε ο Σούσουρας τα πλιατσικολογήματά του, κασέλες με πεντόλιρα, ρεσάτια, χαμίτια, αυστριακά χρυσά νομίσματα, δουβλώνια, πολύτιμους λίθους, περιδέραια, βραχιόλια, κάθε λογής κοσμήματα και χρυσά σκεύη γεμάτα σμαράγδια, διαμάντια και άλλους πολύτιμους λίθους, εκτός εκείνων που έδινε για τον αγώνα των Ελλήνων προς απελευθέρωση.
-Οι κρύπτες αυτές ποικίλουν από Σαμοθράκη, Μαρώνεια, Σκιάθο και τα ξερονήσια του βορείου Αιγαίου, μέχρι και την Σητεία Κρήτης και γνώστες του χρονικού όπως αναφέρεται είναι υπέργηρος καλόγερος από χωριό πλησίον της Κομοτηνής που ζει ακόμη στα μοναστήρια του Αγίου Όρους.

Πολλά στοιχεία του χρονικού του Σούσουρα διέρρευσαν και υπάρχουν αρκετοί χρυσοθήρες που πηγαίνουν στα μοναστήρια προκειμένου ν’ αποσπάσουν πρόσθετες πληροφορίες από τα απομνημονεύματα του αιμοσταγούς κουρσάρου Σούσουρα από την Σαμοθράκη, αναζητώντας και βρίσκοντας τον καλόγερο, ο οποίος όμως φαίνεται φειδωλός στην παροχή κάθε άλλης πληροφορίας, μια κι έγινε γνωστό ότι διαρρέουν.
-Έτσι, οι χρυσοθήρες προκειμένου για τους θησαυρούς του Σούσουρα που έθαψε στην Μαρώνεια, τους αναζητούν σε σπηλιά – κρύπτη που ξεκινά από την Μαρμαρίτσα και καταλήγει στην θάλασσα, την ονομαστή φρεγαδοκρύπτη, γνωστό σημείο σήμερα στην Μαρμαρίτσα, όπου οι Μαρωνείτες την ονομάζουν “πειρατολίμανο”.
-Λέγεται ότι μόνο η έξοδός της είναι γνωστή, κοντά στην Σύναξη, αλλά η είσοδός της όπου υπάρχει και μια κρύψα του “Γάντζου” έχει φραχθεί με πέτρες και δεν βρέθηκε ακόμη, γιατί από εκεί οδηγείται κανείς στον θησαυρό.
-Πάρα πολλοί είναι αυτοί που την αναζητούν, ενώ η φαντασία οργιάζει καθώς μεγαλοποιεί και τερατουργεί διάφορα ακούσματα και θρύλους, για φίδια και δράκοντες που την ζώνουν και όταν ο χρυσοθήρας φθάνει κοντά στα μπαούλα με το πολύτιμο περιεχόμενο, τότε εμφανίζεται από την κορυφή της σπηλιάς κρεμασμένο το “χρυσό φίδι” που τα λέπια του είναι αυθεντικά φλουριά, με μάτια σμαράγδια που λαμπιρίζουν στο σκοτάδι.
-Αυτές οι δοξασίες είναι που αποτρέπουν πολλές φορές τους επίδοξους χρυσοθήρες στην αναζήτηση του θησαυρού, αλλά δεν παύουν να πιστεύουν όλοι ότι η ιστορία του Σούσουρα ή Γάντζου είναι αληθινή και την γνωρίζουν οι παλιοί Σαμοθρακίτες, γι’ αυτό ψάχνουν τους θησαυρούς του.

Καλοριζικο φιλε μου και να εισαι παντα τυχερος στη ζωη σου
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2014, 09:40:36 μμ »

Ένα ευχαριστώ στο χρήστη bear11 για το γεγονός ότι σήμερα μάθαμε ένα καινούργιο πράγμα.

Σου εύχομαι πραγματικά κι άλλες επιτυχίες και προπαντος να τις μοιράζεσαι μαζί μας! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2014, 09:44:43 μμ »

Να το βαρύνω και να το σοβαρέψω λίγο ...

Ο αμέθυστος είναι ιώδης (χρώματος βιολετί ή μοβ) παραλλαγή του ορυκτού χαλαζία και χρησιμοποιείται για διακοσμητικούς σκοπούς ως πολύτιμος λίθος. Το όνομά του προέρχεται από το στερητικό «α» και το ρήμα «μεθύω» (μεθώ), καθώς στην αρχαιότητα πίστευαν ότι το πετράδι αυτό προστάτευε τον κάτοχό του από το μεθύσι. Οι αρχαίοι Έλληνες και Ρωμαίοι έφεραν κοσμήματα με αμέθυστο και έπιναν από σκεύη (ποτήρια, κύλικες, κλπ.) διακοσμημένα με αμέθυστο, πιστεύοντας ότι δεν θα μεθούσαν.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4zqGU8j9OK_64QSO5oDoBg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667 Ντροπή

Μην το κουράζουμε άλλο νομίζω....Φίλε  μου έχεις ένα πολύ όμορφο ορυκτό αμέθυστος το οποίο πριν κάνα 2-3 χρόνια το έβαζε και η de agostini σε περιοδικό της μαζί με άλλα ορυκτά κάθε μήνα. 

http://www.deagostini.gr/stonesofenergy/silogi.php

ΑΜΕΘΥΣΤΟΣ
Βραζιλία
Ζώδια: Παρθένος, Ιχθύες
Τσάκρα του τρίτου ματιού
Ιδιότητες: ενθαρρύνει την αυτοεκτίμηση και καταπολεμά το στρες, τις κεφαλαλγίες, την αϋπνία και την υπέρταση.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2014, 09:59:17 μμ »

το μωβ είναι το σπανιότερο. κάποιοι έλεγαν ότι δύναται να υπάρχει αλλα δεν υπάρχει.τελευταία φορα βρέθηκαν 10 κομμάτια στο καναδά. το 2009 νομίζω.οποτε κομματάκι δύσκολο στα 3 μετρα βάθος
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2014, 12:13:12 πμ »

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠΑ! μεγάλε αυτο ειναι το πετράδι του δαχτυλιδιού που φορούσε η γοργόνα, η αδερφή του Μεγαλέξανδρου, στο αριστερό της χέρι, στο μεσαίο δάχτυλο. Σίγουρα θα πιανε μεγάλη αξία αν βρισκόταν μαζί με το δαχτυλίδι. Τώρα, σύμφωνα με τον μύθο, μόνο δυστυχίες και κακά μπορεί να φέρει στον κάτοχό της.
Προσωπικά το έχω ψάξει σε Λήμνο, Ρόδο, Κρήτη, Χαλκιδική, Πιερία, Κω και Ζάκυνθο χωρίς αποτέλεσμα. Εσείς, που το βρήκατε;
κόντεψα να πέσω κάτω από τα γέλια . . . μου έφυγε ο καφές λέρωσα την μπλούζα , έλεος πια ....και αργεί να ξημερώσει . . . Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
bear11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2014, 08:04:15 πμ »

καλη σας μερα
δεν γνωριζω απο πολυτιμους λιθους
το μονο που μπορω να πω οτι αν το ακουμπισεις με τη γλωσσα νιωθεις οτι παγωνει η γλωσσα σου κ μουδιαζει,αν το χαραξεις σε γυαλι βλεπεις οτι το χαρακωνει.
κανεις ομως δεν μου ειπε οτι εινε αμεθυστος,βρεθηκε ατομο κ εδινε 500,000 ευρο παλικαρια για να το παρει. η τημες που πηρα ητανε διαφορες ,αρα πιστευω οτι εχει μεγαλη αξια.απο της μετρησεις που του κανανε,κ απο τα λογια τους.
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2014, 08:41:42 πμ »

Καλημέρα σε όλους.

Έχω αρχίσει και κουράζομαι, κάθε μέρα και ένας καινούριος χρήστης εδώ με ίδια γραμματική, ίδια ορθογραφικά λάθοι, ίδιες ιστορύες, ίδιες λύρες...

Αν εσύ φίλε bear11 βρήκες άτομο που δίνει 500 χιλιάρικα τι έρχεσαι και ρωτάς εδώ και ασχολείσαι με λεπτομέρειες; Εδώ λύνεις το οικονομικό πρόβλημα της ζωής σου με τόσα λεφτά και ψάχνεις για πληροφορίες;
Πούλα το άμεσα στους έμπειρους που σου κάνανε τις μετρήσεις και άστους να το ακουμπήσουν στη γλώσσα, να το κάνουνε γρανίτα, να το βάλουν στο ρουθούνι για VIX και όπου αλλού θέλουν τελοσπάντων!

Και βάζε κανένα τόνο...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2014, 09:32:37 πμ από MiLToS_666 » Καταγράφηκε
bear11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2014, 09:02:32 πμ »

milto εσενα σε πειραξε ο τονος κ η ορθογραφια? δεν ενδιαφερομαι να το πουλησω.αλλα να παρω γνωμες ειμε εδω.εαν σε ενοχλησε το οτι ζητησα μια γνωμη παραπανω,η αν μου δινανε αυτα τα χρηματα οκ.παω πασο.δεν ηρθα εδω για αντιπαραθεση,απλα να παρω γνωμες απο πιο εμπειρα ατομα.την καλημερα μου σε ολους
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2014, 09:07:34 πμ »

Ήρθε εδώ διότι δεν του  φτάνουν τα 500 ....και σε ποιον φτάνουν άραγε?? τι παίρνεις σήμερα με 500 χιλ??? μια γκαρσονιέρα στην κυψέλη και ένα φιατ punto του 1998....καμία παρακαταθήκη για την επόμενη γενιά ...στα παιδιά του τι θα αφήσει ?? στα εγγόνια του?? οπότε ήρθε εδώ μπας και βρεθεί κάποιος καλός συμφουριτης που να το θέλει το ορυκτό και να έχει και στην άκρη κάνα  800αρα χιλιάρικα τα οποία και εγώ πιστεύω πως πρεσβεύουν την πραγματική αξία του ορυκτού ...

Πήγαν να σε δαγκώσουν οι άλλοι με τα 500 χιλιάρικα φίλε ,ευτυχώς δεν μάσησες γιατί τώρα θα έπιναν και θα έτρωγαν στην υγειά του κορόιδου.

Φίλε μίλτο ελπίζω να σε κάλυψα στα ερωτήματα σου ,την καλημέρα μου σε όλους.
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2014, 09:20:59 πμ »

Στη σπηλιά του Σούσουρα είχα βρει, πριν χρόνια, αμερικάνικο χρυσό, δυόμισι δολλάρια του 1825, πιστοποιημένο ΑU-58. Ο θρύλος λέει ότι ο Σούσουρας, ο οποίος θεωρούσε ότι το συγκεκριμένο νόμισμα ήταν τουλάχιστον εξηντατεσσάρι, τα πήρε στο κρανίο μόλις το παρέλαβε με τέτοιο βαθμό κι απ’ την οργή του το εκσφενδόνισε στη θάλασσα.  Τα υποθαλάσσια ρεύματα παρέσυραν το slab μέσα στην περιβόητη  σπηλιά του Σούσουρα κι εκεί μέσα το βρήκα εγώ, ο τυχεράκιας.  Φωτογραφίες δεν μπορώ ν’ ανεβάσω προς το παρόν, επειδή το slab, με τα χρόνια, είχε καλυφθεί από στρείδια, μύδια, αχιβάδες κι αχινούς και ως εκ τούτου το έστειλα να μου αλλάξουν το κουτάκι.

Γενικά, στη σπηλιά του Σούσουρα μπορεί να βρει κανείς διάφορες σπανιότητες, αρκεί να έχει υπομονή, καλό καταδυτικό εξοπλισμό και να τηρεί ευλαβικά τους κανόνες αποσυμπίεσης. Προσοχή μόνο στις σμέρνες που καραδοκούν : Φίλος δύτης, πριν χρόνια,  εντόπισε σ’  ένα κοίλωμα του βράχου ταλληράκι  Όθωνα του ’45 (ακυκλοφόρητο μεν, αλλά ίσως ψιλοντιπαρισμένο από τον  ίδιο τον Σούσουρα) και μόλις άπλωσε το χέρι να το πιάσει, πετάγεται η βρώμα η σμέρνα, τον δαγκάνει άσχημα και του κόβει δυό δάχτυλα.  Τον τρέχαμε για ράμματα το φίλο και πάει και το τάλληρο. Το έφαγε η σμέρνα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 29, 2014, 09:24:06 πμ »

Aρα τώρα ψάχνουμε και τις σμέρνες γιατι που να χωνέψει ολόκληρο ταλιρο? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2014, 09:25:24 πμ »

Φίλε nestor καλύφθηκα πλήρως όμως, μου άνοιξες τα μάτια και τα φρύδια μαζί! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 29, 2014, 09:26:49 πμ »

Οι σμέρνες χέζουν?? Τακτικά? Μήπως τίποτα γιαουρτάκια activia στην σπηλιά ,μας δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα??
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences