Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:37:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οι αρχές του συλλέκτη  (Αναγνώστηκε 5012 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:44:19 μμ »

1. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα και σε κανέναν.

2. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα και σε κανέναν.

3. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα και σε κανέναν.

4. Τα λεφτά που δίνω για συλλεκτικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

5. Τίποτα δεν πρόκειται να πάρει αξία, μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

6. Αν κάτι δείχνει να παίρνει αξία, είναι φούσκα, μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

7. Αν κάτι δείχνει να παίρνει αξία και δεν είναι φούσκα, δεν πρόκειται να κρατήσει την αξία του, μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

8. Αν κάτι δείχνει να παίρνει αξία και να την κρατάει, είναι φούσκα, μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου.

9. Δεν περιμένω τίποτα και δεν ελπίζω τίποτα για τη συλλογή μου, είμαι ελεύθερος να τη χαρώ.

10. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα και σε κανέναν.

(Προτείνω να τοποθετηθεί στην αρχική σελίδα του στεκιού και στην είσοδο της ΠΝΕ.)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2013, 07:59:26 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:49:15 μμ »

!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:58:16 μμ »

Εγω αντιθέτος φιλε μου sac σε καποιους απο εδω μεσα εχω απολυτη εμπιστοσυνη!!  Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 08:12:47 μμ »

Το θέμα της εμπιστοσύνης σηκώνει τη φιλοσοφία του.

Έχω έναν φίλο, ο οποίος είμαι σίγουρος ότι θα έπεφτε στη φωτιά για χάρη μου. Είναι, όμως, τρυπιοχέρης και ποτέ δεν του εμπιστεύομαι χρήματα.

Τέλος πάντων, για να μη γράφουμε όλη νύχτα, ο λαϊκή σοφία προτείνει να μην έχουμε εμπιστοσύνη ούτε στον πισινό μας...


edit: Σε δεύτερη σκέψη, αποδεικνύεται και αλλιώς: Αφού κανένας άνθρωπος δεν είναι αλάνθαστος, δεν μπορείς να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη σε κανέναν.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 08:16:34 μμ »

Φιλε sac δείξε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και δεν θα σε γελάσουν. Αντιμετώπισέ τους με μεγαλοσύνη και θα φανούν οι ίδιοι μεγάλοι.Ειναι ρισκο αλλα πιστεψε με.....αξιζει!!  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Όσο ανόητο είναι να εμπιστεύεσαι τους πάντες, άλλο τόσο ανόητο είναι να μην εμπιστεύεσαι κανέναν.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 08:27:31 μμ »

Φιλε sac δείξε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και δεν θα σε γελάσουν. Αντιμετώπισέ τους με μεγαλοσύνη και θα φανούν οι ίδιοι μεγάλοι.Ειναι ρισκο αλλα πιστεψε με.....αξιζει!!  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Όσο ανόητο είναι να εμπιστεύεσαι τους πάντες, άλλο τόσο ανόητο είναι να μην εμπιστεύεσαι κανέναν.

Σε αυτά που γράφω επάνω, προφανώς υπερβάλλω. Λέω ότι τίποτα δεν πρόκειται να πάρει αξία, αλλά έστω και κατά τύχη κάτι θα πάρει αξία, δεν μπορεί.

Η εμπιστοσύνη είναι και θέμα δικής σου κρίσης. Ας πούμε σε ποιον θα εμπιστευτείς τα παιδιά σου ένα απόγευμα που θα χρειαστεί να λείψεις, δεν είναι μόνο θέμα καλών προθέσεων του άλλου, είναι και θέμα ικανότητας, υπευθυνότητας κλπ τα οποία τα κρίνεις εσύ.

Επίσης, εξαρτάται και από το "κατεπίστευμα". Σε άλλον θα εμπιστευτείς τα παιδιά σου, σε άλλον το αυτοκίνητό σου κοκ...
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:29:01 μμ »

Φιλε sac δείξε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και δεν θα σε γελάσουν. Αντιμετώπισέ τους με μεγαλοσύνη και θα φανούν οι ίδιοι μεγάλοι.Ειναι ρισκο αλλα πιστεψε με.....αξιζει!!  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Όσο ανόητο είναι να εμπιστεύεσαι τους πάντες, άλλο τόσο ανόητο είναι να μην εμπιστεύεσαι κανέναν.


Δυστυχώς τα πραγματα δεν είναι έτσι γιατί ο κόσμος δεν ειναι αγγελικά πλασμένος.Μονο σε έναν φανταστικό κόσμο ισχύει αυτό και στα βιβλια...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:36:37 μμ »

Για να πέσουμε σε φιλοσοφίες.....περι φιλίες κτλ
Μαλλον κάποιοι κάνατε λάθος επιλογές.....σχετικά με φίλους κτλ.
και υπάρχουν απωθημένα.......

όλα τα δαχτυλα δεν είναι ίδια........για ψαχτείται....στην δουλεία μου,
έχω βρεί ΑΔΕΡΦΙΑ και όχι απλούς φίλους.......
υπάρχει κανόνας ''ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ",
κάποιοι το γνωρίζουν πολύ καλά....

Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:42:01 μμ »

Πάντως εγώ στον κόσμο που ζω εγώ γνωρίσει στα τοσα χρόνια <αγγελικούς> ανθρώπους...και οσο περίεργο και να σας φανεί..ακόμα και εδώ μέσα ......... λυπαμε πραγματικα για οσους δεν το εχουν καταφερει ακόμα...ισως κατι φταίει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 10:12:45 μμ »

Για εμένα όλοι είναι καλοί μέχρι απόδειξης του αντιθέτου.Λογικό στην αρχή να έχεις μια επιφύλαξη..αλλά με το καιρό η εμπιστοσύνη είναι κάτι που κερδίζεται.Όλοι κρινόμαστε καθημερινά..

Προσωπικά όταν ξανασχολήθηκα με τα γραμματόσημα κυρίως πριν από 3 σχεδόν χρόνια και ξεκίνησα να ανταλλάζω τα διπλά μου με ξένους συλλέκτες (άγνωστους από φόρουμ-site ανταλλαγών) ,εμπιστεύτηκα πολύ κόσμο..από αυτούς το 99% ήταν ΟΚ, στις ανταλλαγές αυτές, άξιζε το ρίσκο λοιπόν.Μερικές χιλιάδες γραμματόσημα τα οφείλω στην αμοιβαία εμπιστοσύνη των ανταλλαγών αυτών..
Τώρα αν χάθηκαν και 2-3 γράμματα καλή καρδιά..Άλλωστε μπορεί να φταίει και το ταχυδρομείο ή κάποια ανωτέρα βία και να μην μου ήρθαν τα δικά τους..

Πιστεύω όμως ότι η εμπιστοσύνη που δείχνω σε αγνώστους είναι αντίστροφα ανάλογη με το πόσο κάνει αυτό που ανταλλάζουμε..

Νιώθω τυχερός που ασχολούμαι με ταπεινά κυρίως φθηνά γραμματοσημάκια κυρίως και το ρίσκο είναι μικρό.. για πολύ ακριβά πράγματα,θεωρώ ότι τα πράγματα δεν θα είναι τόσο αθώα και ο καθένας με την προσωπική του εμπειρία μπορεί δικαιολογημένα να έχει άλλη άποψη..

Αν όμως δεν υπήρχε καμία εμπιστοσύνη σε κανένα μήπως ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές;

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 10:40:04 μμ »

Χμμμ.... το θέμα πήγε αλλού...

Μικρό το κακό...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 10:44:07 μμ »

Δεν εχω καταλάβει ακόμα το νόημα του συγκεκριμένου θέματος και μάλιστα στο γενικότερο θέμα των "Νομισμάτων".
Προφανώς ο συνforumίστας sac την έχει πατήσει απο κάποιον έμπορο' ή 'φίλο' ( ; ).

Αν κάνουμε γενική κουβέντα, θεωρώ οτι στην ζωή μας υπάρχουν οι φίλοι και οι γνωστοί.
Αν σε προδώσει γνωστός, δεν έγινε και τίποτα. Αν όμως σε προδώσει φίλος, τότε υπάρχει θέμα!
Και θέμα όχι μόνο για τα περί φιλίας και εμπιστοσύνης, αλλα για την επιλογή του συγκεκριμένου 'φίλου' και τί τον έκανε να προδώσει μία φιλία.
Σταματάω εδώ γιατί θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο το πρωϊ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 11:28:08 μμ »

Με τυχαία σειρά

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10861.0

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5770.1645

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=260.0

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10809.0
και ειδικότερα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10809.67

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10728.0
(εδώ την ψιλοπάτησα εγώ, αλλά δεν είναι και τίποτα συνταρακτικό)

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9050.0
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:49:31 πμ »

Μυστήριος τύπος αυτός ο sac(Γιώργος)...εμπιστοσύνη; χμ... εξαρτάται ποιον έχεις απέναντί σου, αλλού μπορεί να έχεις αλλού όχι, όλα υπάρχουν στο τραπέζι...όμως δεν είναι όλα μαύρα φίλε!! 
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:41:15 μμ »

Το τελευταιο λινκ που εβαλες αναφερεται στο πεντολιρο που μου βγηκε πλαστο!!Το συγκεκριμενο πεντολιρο το πληρωσα 2100 πριν 2 μηνες και ο πωλητης του οποιου εδειξα εμπιστοσυνη μου ειπε οτι ειναι γνησιο!!Αν ομως βγει πλαστο μου ειπε θα μου επιστρεψει την διαφορά απο το μεταλλο του ως τα 2100 σε λιρες!!

Την προηγουμενη βδομαδα του πηγα το πεντολιρο με το χαρτακι της PCGS που ελεγε οτι ηταν πλαστο και παρελαβα τις λιριτσες μου.......  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Εδω ομως δεν ημουν το ιδιο τυχερος .......  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8908.msg100759#msg100759

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences