Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:02:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1000 Κορώνες Αυστροουγγαρίας 1902  (Αναγνώστηκε 5157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:05:43 μμ »

Καλησπέρα.. τα φώτα σας παρακαλώ!! Απόκτησα πρόσφατα αυτά τα δύο χαρτονομίσματα και θα ήθελα μια εκτίμηση..είναι παρά 1 συνεχόμενα νούμερα, δεν είναι τσαλακωμένα αλλά στις άκρες έχουν πολύ μικρές τσακίσεις.οπότε ακυκλοφόρητα δεν τα λες.. μπερδεύτηκα με τις διάφορες σφραγίδες που έχουν άλλα αντίστοιχα που είδα στο ebay.Δεν έχουν καμία δίπλωση στη μέση αν και πολύ μεγάλα χαρτονομίσματα.και τα 2 έχουν εμβαδόν όσο το mousepad μου..
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:07:46 μμ »

Οι φώτο είναι τραγικές αλλά με τον περιορισμό των κb δεν μπορώ κάτι καλύτερο..όποιος θέλει καλύτερες φώτος μπορώ να του στείλω σε email. ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:12:33 μμ »

στειλε εδω να τις ανεβασω: jerichoriginal.21@gmail.com
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:15:13 μμ »

Στέλνω και κάνε τα μαγικά σου!!! Γλώσσα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:37:47 πμ »

Στέλνω και κάνε τα μαγικά σου!!! Γλώσσα


Κώστα καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση Ντροπή Ντροπή
Καλορίζικα φίλε μου Χαμόγελο Χαμόγελο






Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:51:30 πμ »

Γενικά: Αυτά είναι από τα τελευταία χαρτονομίσματα της Αυστροουγγαρίας. Καθώς η χώρα διαλυόταν, οι "κληρονόμοι της", δηλαδή τα ανεξάρτητα κράτη της Αυστρίας, της Ουγγαρίας κλπ έβαζαν επισημάνσεις, μέχρι να εκδώσουν νέα χαρτονομίσματα.

Κάποια στιγμή δημιουργήθηκε ένα ψιλοχάος, φυσιολογικό σε μια χώρα που διαλύεται από τον πόλεμο, και έφτασαν τα χαρτονομίσματα, εκτός από επισημάνσεις, να έχουν και "θεωρήσεις".

Υπάρχει σφραγίδα "χαρτονόμισμα γνήσιο, σφραγίδα πλαστή". Αυτό για να πάρεις μια ιδέα για τις σφραγίδες.

Η πρώτη έκδοση το 1902 έχει γερμανική (Tausend Kronen) και ουγγρική (Ezer Korona) πλευρά. Επίσης, γύρω από το αετό στο πάνω μέρος αναφέρεται η αξία σε 5-6 γλώσσες ακόμα, Ιταλικά, Τσέχικα, Ρουμάνικα κλπ, αφού η αυτοκρατορία ήταν πολύγλωσση.

Μια εικόμα για τις επίσημες γλώσσες της Αυστροουγγαρίας:
Bosnian: Austro-Ugarska
Croatian: Austro-Ugarska
Czech: Rakousko-Uhersko
German: Österreich-Ungarn
Hungarian: Osztrák-Magyar Monarchia
Italian: Austria-Ungheria
Polish: Austro-Węgry
Romanian: Austro-Ungaria
Serbian: Aустро-Угарска/Austro-Ugarska
Slovak: Rakúsko-Uhorsko
Slovene: Avstro-Ogrska
Ukrainian: Австро-Угорщина

Μια εικόνα για τη διάλυση της Αυστοουγαρίας. Όλοι αυτοί, λίγο-πολύ, έβαλαν επισημάνσεις.

The following successor states were formed (entirely or in part) on the territory of the former Austria-Hungary:

German Austria and First Austrian Republic
Hungarian Democratic Republic, Hungarian Soviet Republic, and Kingdom of Hungary
Czecho-Slovakia ("Czechoslovakia" from 1920 to 1938)
State of Slovenes, Croats and Serbs and Kingdom of Serbia (joined on 1 December 1918 to form the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes, later Kingdom of Yugoslavia)
Second Polish Republic
West Ukrainian People's Republic (united with the Ukrainian People's Republic through Act Zluky, while its territory was fully overran by the Second Polish Republic)
Duchy of Bukowina and Transylvania united with the Kingdom of Romania (Union of Transylvania with Romania)
Austro-Hungarian lands were also ceded to the Kingdom of Romania and the Kingdom of Italy. The Principality of Liechtenstein, which had formerly looked to Vienna for protection, formed a customs and defense union with Switzerland, and adopted the Swiss currency instead of the Austrian. In April 1919, Vorarlberg – the westernmost province of Austria – voted by a large majority to join Switzerland; however, both the Swiss and the Allies disregarded this result.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2013, 10:19:56 πμ από sac » Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:21:39 πμ »

Σας ευχαριστώ και τους δύο για διαφορετικούς λόγους!!
Αυτό με τις σφραγίδες- επισημάνσεις με μπέρδεψε πολύ και εμένα,να υποθέσω πως σε ιδιαίτερες σφραγίδες θα υπάρχουν και πλαστά όπως σχεδόν παντού ε;
Τα δικά μου είναι από τα πρώτα που εκδόθηκαν (2/1/1902) λόγω έλλειψης επισήμανσης; μια εκτίμηση στην κατάσταση και αξία τους;Το ένα στη μέση της βάσης του έχει έναν μικρό λεκέ. Δεν είναι διπλωμένα-τσαλακωμένα,οι γωνίες δεν τις λες αιχμηρές.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:25:47 πμ »

1000 Kronen 2.1.1902. Blue. Woman at right.
a. Gray-green underprint.
b. Rose underprint. Later issue from Series #1440 onward.

    Good Fine XF
a. 1.00 4.00 12.00
b. 0.50 2.00 6.00

Αυτά γράφει ο Kraue. Το β. είναι από τη σειρά 1440 και μετά.

Έχω κι εγώ τρέλα με τα μεγάλα χαρτονομίσματα της εποχής, αλλά είναι δύσκολο να τα βρεις σε άριστη κατάσταση εξαιτίας του μεγέθους τους. Οι γωνίες τους όλο κάτι έχουν...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:34:54 πμ »

Πλαστά χαρτονομίσματα εποχής, ίσως υπήρξαν, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν πια.
Πλαστές σφραγίδες εποχής υπάρχουν και ζουν και βασιλεύουν. Στις φτηνές εκδοχές (αυστριακές, ουγγρικές), νομίζω δεν ασχολείται κανείς ιδιαίτερα. Σε ακριβές περιπτώσεις, π.χ. ρουμάνικες επισημάνσεις γίνεται της πόπης.
Σύγχρονα πλαστά χαρτονομίσματα δεν... γιατί δεν έχουν μεγάλη αξία.
Σύγχρονες πλαστές σφραγίδες λογικά υπάρχουν για τους παραπάνω λόγους. Και φυσικά κάποιος θα προτιμήσει να "μαϊμουδιάσει" γνήσιο χαρτονόμισμα, παρά να φτιάξει και το χαρτονόμισμα.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:41:23 πμ »

Για φαντάσου! είχα την εντύπωση ότι η Αυστροουγγαρία ήταν η αυτοκρατορία 2 εθνών.Δεν ήξερα ότι μπλέκονταν (ως υπόδουλοι προφανώς ή μειονότητες) και τόσοι άλλοι.Πολύ χρήσιμες πληροφορίες Sac,ευχαριστώ!!

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου..πλαστές σφραγίδες σε γνήσιο μικρής αξίας χαρτονόμισμα..

Σύμφωνα με τον Κράους κανένα 10 εύρω θα κάνει το κάθε χαρτονόμισμα λογικά,για XF μου κάνουν πιστεύω (το ένα σίγουρα).

Έκανα βλακεία βασικά.είχε 3 συνεχόμενα νούμερα και επειδή το χαρτονόμισμα με το μεσαίο νούμερο ήταν τσακισμένο κάπως δεν το πήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2013, 10:49:52 πμ από donsoc1 » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 10:46:11 πμ »

Τα δικά σου είναι ακριβώς η πρώτη έκδοση.

Εκτός από τις επισημάνσεις, υπάρχουν δύο ακόμα εκδόσεις του 1919 χωρίς επισημάνσεις.

Η μία έχει δύο γερμανικές πλευρές (είναι ίδιο μπρος-πίσω) και η άλλη έχει τελείως διαφορετική πίσω όψη (αυτή στην εικόνα).

Με το 10.000 που είναι παρόμοιο υπάρχουν ακόμα περισσότερες εκδόσεις και επισημάνσεις (και χαμός).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences