Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:16:38 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: sac  (Αναγνώστηκε 31272 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
sac
« στις: Νοέμβριος 06, 2013, 02:14:57 μμ »

Έστω και μετά από τέσσερα χρόνια, να συστηθώ. Γιώργος. Και, μάλιστα, του Θεμιστοκλέους, βεβαίως-βεβαίως.
Ο πατέρας μου ήταν από τον Αετό Τριφυλλίας, η μητέρα μου από την Αμαλι-άδα. Γεννήθηκα και μεγάλωσε σε βαζελοχώρι (Γουδί/Γουδή), αλλά ο θεός των γαύρων με προστάτεψε. Τώρα Άνω Καλαμάκι.

Η συλλογή μου είναι αρκετά μεγάλη σε όγκο, αλλά όχι σε αξία. Και λόγω μικρής οικονομικής δυνατότας και λόγω άποψης (ίσως το ένα φέρνει το άλλο). Ο όγκος (όπως θα δείτε) μαζί με την κρίση με ανάγκασαν να... κάνω ένα διάλειμμα...

Το σημαντικότερο τμήμα το έχω σε τέσσερα excel. Αν επιτρέπεται να τα παρουσιάσω (να τα ανεβάσω στο στέκι), θα μπορούσατε να τα χαζέψετε και ίσως να μου προτείνατε συμπληρώσεις στα κενά.

Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι τα χαρτονομίσματα. Είναι 2.945 κομμάτια, από τα οποία 120 ελληνικά. Αξία καταλόγου γύρω στις 15.500. Κόστος απόκτησης 5.500 με 6.000 ευρώ. Μέσος όρος αξίας καταλόγου 5 ευρώ και κόστους 2 ευρώ, περίπου. 2.568 είναι ακυκλοφόρητα.

Τα περισσότερα είναι "απροσδιόριστης αξίας", όπως π.χ. πολλά "κομ#####στικά" που κανένας δεν μπορεί να πει πόσο αξίζουν. Αν μου βρει κανείς 3 Λέι Ρουμανίας 1966 σε λογική τιμή...

------------------------------------------------------------------------------------

Ανάλογη είναι και η συλλογή των νομισμάτων μου. 4.407 ξένα, αξίας καταλόγου 10.496,67.

Νομίσματα δραχμών έχω αρκετά. Το ακριβότερο είναι ένα 20δραχμο 1884 "ας πούμε" ακυκλοφόρητο.

Ευρώ αρκετά, αλλά "κώλωσα" λόγω κόστους ΚΑΙ όγκου. Σχεδόν όλα τα επίσημα σετ 1999-2004 (τα "βασικά", βέβαια), όλα τα αναμνησττικά 2 ευρώ και όλα τα ασημένια "ακυκλοφόρητα". Επιπλέον, ένα επίσημο σετ από κάθε καινούρια χώρα και από κάθε αλλαγή (π.χ. Βέλγιο που άλλαξαν σχέδιο και θα αλλάξουν και βασιλιά). Και ό,τι άλλο μου χτυπάει στο μάτι.

Το αγαπημένο μου είναι ο ιρλανδικός κύκνος του 2004. 10 ευρώ για τη διεύρυνση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα ελληνικά ευρώ τα έχω πρακτικά όλα.

Θα με ενδιέφεραν κάποια "περίεργα" αναμνηστικά της Αιθιοπίας και της Γκάνας. Επειδή, I like my coffee and my women black, έχω κρατήσει κάποιους συναισθηματικούς δεσμούς με αυτές τις χώρες. Έχει κανένας τη "Λούσι";

Να μην ξεχάσω να προσθέσω ότι γενικά έχω μια αλλεργία στα νομίσματα με βασιλιάδες, ειδικά στην Ελισάβευ Β'. Δεν σημαίνει ότι δεν έχω, αλλά δεν τα προτιμώ. Εξαιρούνται, σαφώς, ο Μενελίκ και Χαϊλέ Σελάσιε της Αιθιοπίας. Είμαι και λιοντάρι στο ζώδιο, οπότε τα αιθιοπικά μου αρέσουν για έναν λόγο ακόμα.

Σημείωση: Δεν το θεωρώ πίεση να γράψω, αλλά ευκαιρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2013, 03:43:33 μμ από sac » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 02:52:41 μμ »

Kαλημερα sac.
Δεν εχω παρακολουθησει ολες τις συζητησεις αλλα απο τα λιγα που εχω διαβασει δειχνεις ανθρωπος υπομονετικος, καλλιεργημενος και ευστροφος.
Δεν εχω αμεση  περιεργεια για την συλλογη σου και θεωρω αναρμοστο να πιεζεται κανεις να πραξει (με την γενικη εννοια) αν δεν του ειναι αρεστο.
Εχω ομως το ενδιαφερον να μαθω πως εσυ θα χαρακτηριζες αυτη την εντονη  διαθεση σου για επικοινωνια μεσα σε αυτο τον χωρο, με ολα τα επακολουθα.
Ειναι προσωπικη αναγκη; Ειναι ειναι παροδικη διαθεση επικοινωνιας;Ειναι τυχαια σπαταλη περισσιου χρονου;

Υ.Σ Δεν ειναι αναγκη φυσικα να με καλυψεις ουτε υποχρεωση σου.


Σωτήρης
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 03:37:39 μμ »

Γραμματόσημα: Ένα "μέτριο" σύνολο ελληνικών γραμματοσήμων, δηλαδή ΜΝΗ από το 1958 συν αρκετά προγενέστερα μικρομεσαίας αξίας. Τώρα συνεχίζω με μια απλή σειρά από κάθε νέα έκδοση, "φυλλαράκια" και "τευχίδια". Τα "τευχίδια" ίσως τα κόψω, γιατί άρχισαν να γίνονται πολλά. Τα υπόλοιπα (ΦΠΗΚ, κάρτες κλπ) δεν με ενδιαφέρουν, με εξαίρεση τους τρεις φακέλους με νομίσματα.
(Αν αναρωτιέται κανείς, από τους ολυμπιονίκες του 2004 έχω κρατήσει το φυλλαράκι που τους έχει όλους και ένα φυλλαράκι του Σαμπάνη.)

Έχω και "διάφορα" γραμματόσημα από φακέλους κλπ, ίσως τρεις-τέσσερις χιλιάδες, ξέρετε...

------------------------------------------------------------------------------------

Τέλος, καμιά εικοσαριά τηλεκάρτες, εισητήρια λεωφορείων, τραίνων και διάφορα άλλα τέτοια...

----------------------------------------------------------------------------------------

Με την ευκαιρία, να σχολιάσω και το εξής: Μου αρέσει που στα ΕΛΤΑ μπορώ να πάω πέντε-έξι φορές το χρόνο, όποτε με βγάλει ο δρόμος μου και να ψωνίσω ό,τι με ενδιαφέρει. Δεν έχω πρόβλημα μήπως εξαντληθεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2013, 04:00:39 μμ από sac » Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:08:41 μμ »

Γιώργο καλώς ήρθες και επίσημα στο στέκι και καλά να περνάς.
Καλορίζικα και εύχομαι να την μεγαλώσεις κι άλλο την συλλογή σου και να κλείσεις τις τρύπες Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Φιλικά Βασίλης Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:15:21 μμ »

Γεννήθηκα και μεγάλωσε σε βαζελοχώρι (Γουδί/Γουδή),

αλλά ο θεός των γαύρων με προστάτεψε.

Στο χα πει κατοχικε να μην τον πειραζεις γιατι ειναι Ολυμπιακαρα, αλλα εσυ δε με ακουσες ....φατην τωρα  Άνεση
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:16:54 μμ »

Καλώς ήρθες Γιώργο, έχεις φροντίσει ήδη να γίνει αισθητή η παρουσία σου, συνέχισε έτσι, οι διαφωνίες είναι δημιουργικότερες από τις συμφωνίες (όχι του Μπετόβεν) τις περισσότερες φορές. Συγχαρητήρια για την ενδιαφέρουσα και πολυσχιδή συλλογή σου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:27:03 μμ »

Με αφορμη αυτο το θεμα, πιστευω πως θα ηταν πολυ καλη ιδεα να δημιουργηθει μια ενοτητα 'ΜΕΛΗ'. Εκει, με τιτλο το ονομα του καθενα, ο καθενας θα λεει οτι θελει, απο παρουσιαση της συλλογης του μεχρι τα εσωψυχα του! Πιστευω θα γινει μεγαλη επιτυχια! Οι συλλεκτες χρειαζομαστε ενα ειδους ψυχοθεραπεια, και αυτο θα ηταν οτι καλυτερο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:35:41 μμ »

Aν με ορισετε ψυχοθεραπευτη σας σας δινω και εγγυηση πληρους ψυχικης και πνευματικης ηρεμιας.Αμοιβη χρηματικη δεν δεχομαι αλλα κατοπιν συμφωνιας με νομισματα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:40:53 μμ »

Αν και "δεν έχω σενεθέσε να ομιλώ δια το άτομόν μο", όπως το έλεγε ο Χάρρυ Κλυνν, να σας πω.

Γέρνω αριστερά και είμαι επιρρεπής στον διεθνισμό.

Έχω ιδιαίτερη αγάπη για την Ελλάδα και την ελληνική γλώσσα. Και εδώ αρχίζει μια μεγάλη συζήτηση για τους ορισμούς, τι είναι Ελλάδα και τι είναι ελληνική γλώσσα. Ανάλογα με τον ορισμό που δίνει ο καθένας, προκύπτει και η άποψή του πάνω σε αυτά τα θέματα.

Για να μην μπλέξω με πολιτικά, παρόμοια περίπτωση είναι η "ευτυχία". Ανάλογα τι θεωρεί ευτυχία ο καθένας, προκύπτει και η κοσμοθεωρία του, το πώς βλέπει τον κόσμο. Για να συζητήσουν δύο άνθρωποι για την ευτυχία, θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουν πώς το βλέπει ο καθένας και με αυτή τη βάση να συνεχίσουν τη συζήτησή τους. Αλλιώς, ο ένας θα μιλάει για γραμματόσημα και ο άλλος για λαχανοντολμάδες...

Και αν για την ευτυχία τα πράγματα μπορεί να είναι τελείως προσωπικά για τον καθένα, για την Ελλάδα δεν μπορεί να ισχύει το ίδιο. Η Ελλάδα μας, η γλώσσα μας, η ελληνικότητά μας και όλα τα σχετικά είναι αυτά που είναι και δεν μπορεί ο καθένας να τα τροποποιεί κατά βούληση.

Ανάλογα πιστεύω και για τη δημοκρατία, για την ελευθερία, την ανεκτικότητα κλπ. Ξέρω ότι είμαι απότομος κλπ συχνά, αλλά έτσι είμαι. Τις πολιτικές απόψεις του καθενός να τις δεχτώ, αλλά "απόψεις" για το τι είναι Ελλάδα και το τι είναι δημοκρατία διαφορετικές από την παραγματικότητα δεν μπορώ να δεχτώ.

Να δώσω ένα παράδειγμα: Όταν πάω για ψώνια, προτιμώ ελληνικά προϊόντα, π.χ. τυριά. Δεν μπορεί να πει κάποιος ότι είμαι ρατσιστής επειδή ψωνίζω ελληνικά τυριά. Δεν υπάρχει ρατσισμός στα τυριά και στα λάχανα. Και κατ' επέκταση δεν μπορεί να μιλάμε για δημοκρατία σε σχέση με τυριά και λάχανα κοκ.

Ευχαρίστως να "πλακωθούμε" για όλα αυτά στα οικεία θέματα...

(θα συνεχίσω)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:43:47 μμ »

Με την ευκαιρία του διαλείμματος, σας ευχαριστώ όλους.

οι διαφωνίες είναι δημιουργικότερες από τις συμφωνίες (όχι του Μπετόβεν)

Αυτό θα το κλέψω.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:49:04 μμ »



(θα συνεχίσω)
  Έκπληξη

Είπα και ΄γω ....τόσο γρήγορα τελείωσε  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 06:17:41 μμ »

Εχω ομως το ενδιαφερον να μαθω πως εσυ θα χαρακτηριζες αυτη την εντονη  διαθεση σου για επικοινωνια μεσα σε αυτο τον χωρο, με ολα τα επακολουθα.
Ειναι προσωπικη αναγκη; Ειναι ειναι παροδικη διαθεση επικοινωνιας;Ειναι τυχαια σπαταλη περισσιου χρονου;

Προφανώς, κι εγώ αναρωτήθηκα κάποια στιγμή. Λόγω κρίσης και όγκου συλλογής, είπα να ασχολήθώ με πιο "οικονομικές" δραστηριότες.

Κυκλοφορούσα και σε φόρα γαύρων, αλλά κι εκεί τα θέματα εξαντλήθηκαν. Φέτος έβαλε ο Μαρινάκης τις μεταγραφές σε άλλη βάση και περιμένουμε να δούμε τη συνέχεια. Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχαμε να πούμε αρκετά εκεί, αλλά τώρα... περιμένουμε να δούμε τι κρασί θα βγει...

Κι έτσι ξέπεσα εδώ. Για το μέλλον, θα δείξει.

Δεν πολυκυκλοφορούσα εδώ γιατί δεν έβρισκα ενδιαφέροντα θέματα, όπως θα είδες. Κάποια στιγμή τα πήρα στο κρανίο με κάποια πράγματα που αφορούσαν τις φετινές εκδόσεις της ΤτΕ και έβαλα τις φωνές.

χαζεύοντας γύρω-γύρω στο στέκι, είδα και κάποια άλλα πράγματα που με εκνεύρισαν. Επειδή, όπως έλεγα, αγαπάω ιδιαίτερα και την Ελλάδα και τη δημοκρατία, θεώρησα υποχρέωσή μου να αντιδράσω. Η δυσκολότερη υπηρεσία που μπορεί να προσφέρει κανείς στην Ελλάδα είναι να διορθώσεις τους Έλληνες. Π.χ. να σκοτωθείς για την Ελλάδα είναι πολύ πιο εύκολο (και δεν είναι σχήμα λόγου αυτό).

Ποια είναι η σωστή κατεύθυνση που πρέπει να σπρώξεις τους Έλληνες για να διορθωθούν; Θα δούμε, ας το ψάξουμε και βλέπουμε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 06:31:47 μμ »

Ολοκληρώνοντας, να σας πω για την υπογραφή μου. Αφού ο άλλος έγινε "Δούκας του Καίμπριτζ", να μη γίνω κι εγώ "Δούκας του ΜΙΤ", του Πολυτεχνείου της Βοστώνης; Έγινα και κόμης του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, αλλά... μου έλειπε το μικρό όνομα...

Το πήρα από αυτόν:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyazinth_Graf_Strachwitz_von_Gross-Zauche_und_Camminetz

Υάκινθος, κόμης Στράχβιτς κλπ.
Το παρατσούκλι του ήταν Panzergraf, θωρακισμένος κόμης.
Υάκινθος και θωρακισμένος κόμης, είναι συνδυασμός που σκοτώνει...
Πάντως, δεν ήταν καθόλου φλώρος, τραυματίστηκε 12 φορές στον πόλεμο.

Θα με ρωτήσετε, τι δουλειά έχω εγώ με φασιστόμουτρα και στρατοκράτες (και με τίτλους ευγενείας); Λογική ερώτηση, αλλά κανείς δεν είναι τέλειος. Άνθρωπος είμαι κι εγώ...

ΥΓ Μην με προσφωνήσει κανείς "δούκα" ή "κόμη", δεν προσφωνούμε με τον τίτλο. "Εξοχώτατε", είναι η σωστή προσφώνηση.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 06:51:12 μμ »

Γιώργο καλησπέρα!
Πράγματι πολλές φορές πίσω από εναν γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά!
Τα γραπτά σου διακρίνονται για την σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας πράγμα το οποίο οι περισσότεροι δεν έχουμε.Είναι απόλαυση τουλάχιστον για μένα να σε διαβάζω άσχετα αν προκαλείς τον εκνευρισμό πολλές φορές σαν συναίσθημα.
Ενα σημαντικό ελάττωμα που διαπίστωσα πριν από λίγο είναι ότι είσαι γαβρος!
Όπως είπες κανεις δεν είναι τέλειος!  Γλώσσα
Σε χαιρετώ

Φιλικά Χρήστος!
Καταγράφηκε

chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:40:42 μμ »

 Συστήθηκες (sac), προσδιορίστηκες (συλλεκτικά-οπαδικά), αυτοανακυρίχθηκες (Δούκας,Κόμης δεν ξέρω τι),αυτοπροσφωνίθηκες (Εξοχώτατος).Όλα μαζί στον τενεκέ και πάνω το καπάκι που είπε και ο ποιητής ή τρεις λαλούν και δύο χορεύουν.(Κι έτσι ξέπεσα εδώ. Για το μέλλον, θα δείξει.)

Φιλικά πάντα
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences