Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:22:00 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: sac  (Αναγνώστηκε 31286 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:53:11 μμ »

Πράγματι πολλές φορές πίσω από εναν γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά!
Τα γραπτά σου διακρίνονται για την σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας πράγμα το οποίο οι περισσότεροι δεν έχουμε.Είναι απόλαυση τουλάχιστον για μένα να σε διαβάζω άσχετα αν προκαλείς τον εκνευρισμό πολλές φορές σαν συναίσθημα.

Κατ' αρχήν συγγνώμη που... θα το παίξω κάπως έξυπνος.....

Αυτές τις μέρες κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ. Μια από τις αιτίες των καυγάδων είναι ότι από τις ίδιες λέξεις καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα.

Βλέπω πολλούς (και εδώ μέσα και αλλού) που θέλουν να μάθουν κάτι (εδώ για συλλεκτικά, αλλού για ξερω-γω), αλλά δεν θέλουν να βελτιώσουν τα ελληνικά τους. Ένας στους τόσους εκνευρίζεται, αν του πεις ότι η λίρα του είναι πλαστή, αλλά σχεδόν όλοι εκνευρίζονται αν τους πεις ότι αυτή η λέξη ή η έκφραση είναι λάθος.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, προσπάθησα να το πω πολύ προσεκτικά. Και ελπίζω να καταλάβουν και κάποιοι ακόμα. Και επειδή πραγματικά δεν μου αρέσει να το παίζω έξυπνος, ξαναζητάω συγγνώμη από όλους.

Συστήθηκες (sac), προσδιορίστηκες (συλλεκτικά-οπαδικά), αυτοανακυρίχθηκες (Δούκας,Κόμης δεν ξέρω τι),αυτοπροσφωνίθηκες (Εξοχώτατος).Όλα μαζί στον τενεκέ και πάνω το καπάκι που είπε και ο ποιητής ή τρεις λαλούν και δύο χορεύουν.(Κι έτσι ξέπεσα εδώ. Για το μέλλον, θα δείξει.)

Φιλικά πάντα

Από ό,τι κατάλαβες, πάνω από όλα μου αρέσουν οι άνθρωποι με χιούμορ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:55:56 μμ »

Γεία σου ''εξοχώτατε'' Γιώργη.
Δεν επεμβαίνω,αλλά σε απολαμβάνω!
Πάντα φιλικά Μιχάλης.

ΥΓ  Γιώργος,κάποτε όταν σε είχα επισκεφτεί στο σπίτι σου,πριν πολλά χρόνια,σίγουρα δεν θα το θυμάσαι,
ήσουν ο πρώτος που μου έδωσε συμβουλές σχετικά με την αγορά ευρώ κλπ.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να σε ευχαριστήσω διότι ήταν η αρχή για μια καλή συλλογή.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:59:56 μμ »

Είσαι κάπου από Πέλλα/Ημαθία μεριά; Και λέγαμε για έναν καυγά με Σκοπιανό;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 08:15:52 μμ »

Είχαμε βρεθεί σε κάποιο σπίτι στο Καλαμάκι ή κάπου εκει στην περιοχή. Αν θυμάμαι καλά ήταν το 2006-7; Αναποφασιστικότητα
Τις επόμενες φορές βρισκόμασταν στη Λ.Συγγρού,διότι μας βόλευε καλύτερα.
Δεν είχαμε πεί πολλά,ούτε και αυτό που αναφέρεις.
Με είχες συμβουλέψει σε κάποια πράγματα,καθότι καινούργιος εγώ στη συλλογή ακυκλοφόρητων ευρώ.
Νάμαστε καλά.....και θα τα ξαναπούμε. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 08:50:10 μμ »

Εχω ομως το ενδιαφερον να μαθω πως εσυ θα χαρακτηριζες αυτη την εντονη  διαθεση σου για επικοινωνια μεσα σε αυτο τον χωρο, με ολα τα επακολουθα.
Ειναι προσωπικη αναγκη; Ειναι ειναι παροδικη διαθεση επικοινωνιας;Ειναι τυχαια σπαταλη περισσιου χρονου;

Προφανώς, κι εγώ αναρωτήθηκα κάποια στιγμή. Λόγω κρίσης και όγκου συλλογής, είπα να ασχολήθώ με πιο "οικονομικές" δραστηριότες.

Κυκλοφορούσα και σε φόρα γαύρων, αλλά κι εκεί τα θέματα εξαντλήθηκαν. Φέτος έβαλε ο Μαρινάκης τις μεταγραφές σε άλλη βάση και περιμένουμε να δούμε τη συνέχεια. Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχαμε να πούμε αρκετά εκεί, αλλά τώρα... περιμένουμε να δούμε τι κρασί θα βγει...

Κι έτσι ξέπεσα εδώ. Για το μέλλον, θα δείξει.

Δεν πολυκυκλοφορούσα εδώ γιατί δεν έβρισκα ενδιαφέροντα θέματα, όπως θα είδες. Κάποια στιγμή τα πήρα στο κρανίο με κάποια πράγματα που αφορούσαν τις φετινές εκδόσεις της ΤτΕ και έβαλα τις φωνές.

χαζεύοντας γύρω-γύρω στο στέκι, είδα και κάποια άλλα πράγματα που με εκνεύρισαν. Επειδή, όπως έλεγα, αγαπάω ιδιαίτερα και την Ελλάδα και τη δημοκρατία, θεώρησα υποχρέωσή μου να αντιδράσω. Η δυσκολότερη υπηρεσία που μπορεί να προσφέρει κανείς στην Ελλάδα είναι να διορθώσεις τους Έλληνες. Π.χ. να σκοτωθείς για την Ελλάδα είναι πολύ πιο εύκολο (και δεν είναι σχήμα λόγου αυτό).

Ποια είναι η σωστή κατεύθυνση που πρέπει να σπρώξεις τους Έλληνες για να διορθωθούν; Θα δούμε, ας το ψάξουμε και βλέπουμε...

Xαιρομαι που δεν παρεξηγησες την ερωτηση μου, ομολογω οτι ειχα αρχισει να απογοητευομαι με την καθυστερηση,δεδομενου μαλιστα οτι γνωριζω οτι και εσυ διαβαζεις προσεκτικα και εγω ξαναδιαβαζω πριν ποσταρω.
Ασε που με τοσα κοπλιμεντα κινδυνεψα να παρεξηγηθω . Γλώσσα
Εχεις απολυτο δικιο ολοι μας εχουμε κανει την ερωτηση στον εαυτο μας ( τουλαχιστον οσοι εχουμε την δυνατοτητα επικοινωνιας με το εγκεφαλο),και σιγουρα δεν εχουμε ολοι (δυστυχως) την ειλικρινια σου
Η ερωτηση μου  ηταν απλη αλλα οχι τυχαια.
Οσο για την προσφορα στην Ελλαδα.......η υψιστη ειναι ,αλλα και η απολυτη απογοητευση.........
Θελει δασκαλο με γαιδουρινη υπομονη και ολους παλι δυστυχως στα θρανια.

Καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 09:05:20 μμ »

Τελικα ισως μερικοί παραδέχονται οτι εδω μέσα είναι ΞΕΠΕΣΜΟΣ και επιφημουν την ειλικρίνεια  Κλείσιμο ματιού.....αλήθεια γιατί είσαστε εδώ μέσα   Απορία
Υ.Γ Δεν μπορω να δωσω απαντηση στην ερωτηση μου....οσο μου επιτρέπει η επικοινωνία με τον εγκέφαλο μου
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 09:17:06 μμ »

καλά μεγαλύτερος ξεπεσμός από το να κυκλοφορείς σε φόρα γαύρων και να συζητάς τι μεταγραφές του Μαρινάκη, δεν υπάρχει.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο εμείς είμαστε οι αμέσως προηγούμενοι... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 09:25:52 μμ »

Ρε ανεβαστε κανενα νομισμα να δουμε,,,ολη μερα τα ιδια και τα ιδια.
Ατελειωτες σελιδες που αμα καθησεις και τις διαβασεις με τις παραθεσεις μαζι και γραψεις τεστ αυριο
ουτε 5 δεν θα παρεις...
Καλυτερα με τον Βασιλη να ριχνει και κανα μπινελικι αλλα να βλεπουμε και
κομματαρες που ανεβαζε και χαζευαμε για ωρες,,,
Το εγραψα και πριν,
ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΝΤΟΥΚΙΑ ΣΑΣ
Ανεβασε το μελος Κωστας την Δραχμη 1868 και αντι να διαβαζουμε σχολια για το εκπληκτικο νομισμα
διαβαζουμε παπ@ριες.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 10:48:11 μμ »

Γιωργο το παρακατω χαπι βοηθαει πολυ.
Το δινω σε συλλεκτες με μεγαλομανια που θελουν να τα αγορασουν ολα.Το παιρνω και εγω οταν με πιανει μανια και θελω να αγορασω το 3 μαρκο της Πρωσσιας για το Mansfeld  ή αλλα παρομοια κερματα.
Η περιπτωση σου ειναι λιγο διαφορετικη αλλα το xanax παει με ολα, σαν την κοκα κολα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 11:13:22 μμ »

 Συναδελφοι συγνωμη ,αλλα νομιζω  ειναι καλυτερα να μεινουμε στην λογικη του
<Οποιος θελει διαβαζει και συμμετασχει κοσμια , ή δεν ασχολειται καθολου>

Δεν θελετε (κατα τα λεγομενα σας)να διαβαζετε ή να τροφοδοτειτε  αντιπαραθεσεις αλλα ολο τις τριβελιζετε........


Υ.Σ Και σχετικη διαφημηση Γλώσσα

https://www.youtube.com/watch?v=RIYMtCbJujo





Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 11:32:48 μμ »

Μπορούμε να κάνουμε και κατηγορία
Εκτός θεματολογίας---> διάφορα----> άσχετα----> sac
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 07:05:31 πμ »

Νομίζω πως ήδη έχει πάρει τα 5 λεπτά δημοσιότητας που του αναλογούν, αρχίζω να ζηλεύω :/
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:03:30 πμ »

ο γιωργος ειναι παλιος συλλεκτης και γνωριμος δικος μου απο αλλα φορα και σαιτ δημοΠρασιων. Ειναι ατομο με γνωσειΣ στο νομισμα πολλες. Εδω ξεδιπλωσε αλλη πτυχη του χαρακτηρα του. Ισως δεν βοηθα και το κλιμα τελευταια με τις νομισματικες συζητησεις. Εμεις ολοι εδω στο στεκι θελουμε να εκμεταλλευτουμε τις νομισματικες σου γνωσεις γιωργο.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 04:21:43 μμ »

Συναδελφοι συγνωμη ,αλλα νομιζω  ειναι καλυτερα να μεινουμε στην λογικη του
<Οποιος θελει διαβαζει και συμμετασχει κοσμια , ή δεν ασχολειται καθολου>

εισαι και συ στην ΕΥΠ ?
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:16:14 πμ »

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να δοκιμάσω το καινούριο μου "κλισέ".
Η τελευταία γραμμή είναι κλεμένη από τον Κάτωνα, βέβαια.

- Δεν μίλησα με τον Βασίλη.
- Δεν κάλυπτα τον Κατσουράνη.
- Carthago delenda est.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences