Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:33:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση μπουκαλιου  (Αναγνώστηκε 8221 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas1
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:11:53 μμ »

ζητησα και απο την ιδια την εταιρια μεταχα να μου πει αν γνωριζουν τιποτα παραπανω για αυτο το μινι ουζο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο η απαντηση που πηρα ηταν οτι μαλλον  ειναι απο την δεκαετια του 50  και δεν γνωριζουν τιποτα παραπανω γιαυτο,εγω την εκανα για δεκαετια 70,την βαζω και εδω μηπως υπαρχει καποιος γνωστης που μπορει να βοηθησει.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:40:11 μμ »

Συλλεγεις παλια ελληνικα ποτα?
Εχουν καποια αξια,εχουν κοινο?
(Ρωταω γιατι εχω κατι λευκα κρασια απο το βασιλικο κτημα Τατοιου του 1957, υπαρχουν ανθρωποι που τα μαζευουν τετοιου ειδους αντικειμενα ?) Απορία Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2013, 12:49:07 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:50:23 μμ »

σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που τα συλλεγουν φυσικα ειναι πιο περιορισμενοι απο οτι σε νομισματα κλπ,γιαυτο το βαζω εδω μπας και ξερει καποιος κατι,η φιαλη αυτη και καποιες αλλες παλιες απλως υπαρχουν στο σπιτι ,δεν ασχολουμαι με τη συλλογη ποτων
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:39:43 μμ »

Κωστα παμε παραλια στο Νερακι να φερω και ενα χταποδακι που ψαρεψα να του δωσουμε να καταλαβει;;Το μπουκαλι αν θες κρατα το μετα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 03:01:57 μμ »

Κωστα παμε παραλια στο Νερακι να φερω και ενα χταποδακι που ψαρεψα να του δωσουμε να καταλαβει;;Το μπουκαλι αν θες κρατα το μετα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 Σαρκασμός Σαρκασμός χε χε και ηθελα να το προτεινω αλλα μαλλον το μπουκαλι μονο του εχει πολυ χαμηλοτερη αξια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 03:05:23 μμ »

http://www.houseofwine.gr/how/club/Ted_20100307/

Λίγα λόγια περί συλλογής κρασιών από τον μεγαλύτερο συλλέκτη στην Ελλάδα ,Θεόδωρο Λελεκα.

και 2 σιτε για τους συλλέκτες κρασιών ,για να βρίσκουν τιμές....

http://www.wine-searcher.com/

http://www.1855.com/
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 03:15:37 μμ »

http://www.houseofwine.gr/how/club/Ted_20100307/

Λίγα λόγια περί συλλογής κρασιών από τον μεγαλύτερο συλλέκτη στην Ελλάδα ,Θεόδωρο Λελεκα.

και 2 σιτε για τους συλλέκτες κρασιών ,για να βρίσκουν τιμές....

http://www.wine-searcher.com/

http://www.1855.com/



να υποθεσω οτι δε συμπεριλαμβανεται το ουζο στα κρασια ε? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 05:41:12 μμ »

Βρε παιδια,η συλλογη ακριβων και καλων κρασιων (π.χ παλιων  Γαλλικων μπορντω  η αλλων σπανιων παλιων φιαλων με εξαιρετικο ουισκι η κονιακ κλπ) φυσικα και γινεται και αφορα πανακριβες ιδιωτικες καβες πλουσιων ανθρωπων.
Μαλιστα ολα τα παραπανω θεωρητικα πινονται ακομα (φυσικα κανεις δεν τα πινει).

Αλλα το βλεπω χλωμο να υπαρχει συγκεκριμενη αγορα η κοινο για παλια ελληνικα ποτα της πλακας που δεν πινονται η για ξινισμενα πια κρασια ελληνικα για λογους συλλεκτικους και μονο.
Δηλαδη να παρει κανενας που εχει μπαρ η καφενειο κανα παλιο μπουκαλι ουζο ΜΕΤΑΧΑ για ντεκορ, μεχρις εκει, αλλα τι ειδους εκτιμηση μπορει να γινει σε κατι τετοιο??
Αυτο λεω, μπορει ομως να κανω και λαθος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:04:40 μμ »

φιλε μου αν αυτο το ουζο εχει βγει σε 500 πχ η λιγοτερα αντιτυπα στη δεκαετια 50 παιζει να ειναι απο τα ελαχιστα που σωζονται,εαν υπαρχουν.ειναι γυρω στα 4 κιλα και εκδοση proof Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο οπως φαινεται στη φωτο,το ποσο εκτιμαται ειναι σχετικο και απευθυνεται κυριως σε οσους αχολουνται με αυτο το σπορ...,για καποιον μπορει να μη στοιχιζει τιποτα για καποιον πανω απο 1000 ευρω,ετσι ειναι αυτα,στο ιντερνετ που εχω ψαξει δεν υπαρχει πουθενα ουτε σε φωτο
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 11:57:23 μμ »

φιλε μου αν αυτο το ουζο εχει βγει σε 500 πχ η λιγοτερα αντιτυπα στη δεκαετια 50 παιζει να ειναι απο τα ελαχιστα που σωζονται,εαν υπαρχουν.ειναι γυρω στα 4 κιλα και εκδοση proof Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο οπως φαινεται στη φωτο,το ποσο εκτιμαται ειναι σχετικο και απευθυνεται κυριως σε οσους αχολουνται με αυτο το σπορ...,για καποιον μπορει να μη στοιχιζει τιποτα για καποιον πανω απο 1000 ευρω,ετσι ειναι αυτα,στο ιντερνετ που εχω ψαξει δεν υπαρχει πουθενα ουτε σε φωτο

+1 σε αυτά που είπε ο Κώστας και να προσθέσω ότι σημασία  έχει η περίοδος που βγήκαν   και η ποσότητα των κομματιών!!!
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:25:54 πμ »

+1 σε αυτά που είπε ο Κώστας και να προσθέσω ότι σημασία  έχει η περίοδος που βγήκαν   και η ποσότητα των κομματιών!!!

η ποσοτητα των κομματιων νομιζω δεν παιζει ρολο.απο την στιγμη που προκειται για ενα προιον καταναλωσης και οχι για κατι που παραμενει αναλλοιωτο,δεν πρεπει να σκεφτομαστε την ποσοτητα.δηλαδη τι να λεει να βγηκαν το '50 100.000 μπουκαλια και να πουληθηκαν αν απο αυτα να εχουν παραμεινει κλειστα ακομα τα 5?
παντως με ενδιαφερει το θεμα γιατι εχω και εγω ενα μπουκαλι κρασι (δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει), κοκκινο τσανταλι του 1984,με τις ετικετες του να ειναι σαν ζωγραφιστες.πιστευα οτι δεν θα εβρισκα τετοιο μπουκαλι,αλλα περυσι που ημουν στην παραμυθια για δουλεια,στο ξενοδοχειο που εμενα βρηκα ενα τετοιο μπουκαλι αλλα λευκο κρασι.αλλα δεν μου το εδινε ο ιδιοκτητης..αλλα μου εδωσε ενα ξυλινο κουτι με μερικα cigarillos cohiba τζαμπα!του τα ειχαν κανει δωρο και μου τα εδωσε γιατι δεν τα ηθελε!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:48:52 μμ »

Πάντως Κώστα καλύτερα που σου'δωσε τα πούρα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 07:34:27 μμ »

σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που τα συλλεγουν φυσικα ειναι πιο περιορισμενοι απο οτι σε νομισματα κλπ,γιαυτο το βαζω εδω μπας και ξερει καποιος κατι,η φιαλη αυτη και καποιες αλλες παλιες απλως υπαρχουν στο σπιτι ,δεν ασχολουμαι με τη συλλογη ποτων

Στο συγκεκριμένο μπουκάλι που έχεις,υπάρχει και η βάση του. Ο Μεταξάς είχε βγάλει και Κονιάκ(Μπράντι)
σε αυτό το μεγάλο μπουκάλι.Μαζί με τις βάσης τους. Τα έδιναν δώρο σε καφενεία για διαφημιστικούς λόγους.
Οι τότε καφετζήδες.....αφού άδειαζε το μπουκάλι....το ξαναγέμιζαν μμε ''μπόμπα-πετρέλαιο'' και το
πουλούσαν για Μεταξά!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:31:20 μμ »

σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που τα συλλεγουν φυσικα ειναι πιο περιορισμενοι απο οτι σε νομισματα κλπ,γιαυτο το βαζω εδω μπας και ξερει καποιος κατι,η φιαλη αυτη και καποιες αλλες παλιες απλως υπαρχουν στο σπιτι ,δεν ασχολουμαι με τη συλλογη ποτων

Στο συγκεκριμένο μπουκάλι που έχεις,υπάρχει και η βάση του. Ο Μεταξάς είχε βγάλει και Κονιάκ(Μπράντι)
σε αυτό το μεγάλο μπουκάλι.Μαζί με τις βάσης τους. Τα έδιναν δώρο σε καφενεία για διαφημιστικούς λόγους.
Οι τότε καφετζήδες.....αφού άδειαζε το μπουκάλι....το ξαναγέμιζαν μμε ''μπόμπα-πετρέλαιο'' και το
πουλούσαν για Μεταξά!!! Χαμόγελο


ποια χρονολογια ειναι ξερεις?
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:29:37 μμ »


[/quote]

Στο συγκεκριμένο μπουκάλι που έχεις,υπάρχει και η βάση του. Ο Μεταξάς είχε βγάλει και Κονιάκ(Μπράντι)
σε αυτό το μεγάλο μπουκάλι.Μαζί με τις βάσης τους. Τα έδιναν δώρο σε καφενεία για διαφημιστικούς λόγους.
Οι τότε καφετζήδες.....αφού άδειαζε το μπουκάλι....το ξαναγέμιζαν μμε ''μπόμπα-πετρέλαιο'' και το
πουλούσαν για Μεταξά!!! Χαμόγελο
[/quote]


ποια χρονολογια ειναι ξερεις?
[/quote]
1975-76
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences