Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:51:35 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιστολικά δελτάρια ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 4340 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nick_1981
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 151


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 26, 2013, 04:38:48 μμ »

Έχω κάποια επιστολικά δελτάρια των ΕΛΤΑ από την ελληνική μικρασιατική εκστρατεία 1919-1922. Ξέρει κανείς κάτι γι αυτά Απορία Απορία Όσο κι αν έψαξα στο google δεν βρήκα παρόμοια.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 04:47:21 μμ »

Τα επιστολικά σου δελτάρια έχουν ταχυδρομηθεί από τη Μικρά Ασία προς την Ελλάδα ή όχι? Π.χ. εχουν πάνω σφραγίδα Μαγνησία, Βρυούλα, Κιρκαγατς, Κορδελιο? Αν ναι, εχεουν αρκετα μεγάλη αξία.

Αν όχι και είναι έτσι απλά όπως μας τα δείχνεις στις φωτό αρκετά μικρότερη, έως μηδαμινή.

Οι σφραγίδες των χωριών είναι που έχουν αξία. Αν τις εχεις ταχυδρομημενες, σε φακελο ή δελταριο , εχουν αξία.

Τα δελτάρια που εχεις τα βγαζει πολύ συχνά (χωρίς σφραγίδες χωριών) ο www.isfila.com
Τσεκαρε τις δημοπρασιες του , θα τα συναντησεις, και θα δεις ποσο τα πουλάει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nick_1981
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 151


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 04:59:16 μμ »

Φίλε Βασίλη καταρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν έχουν καμιά σφραγίδα πέρα απο όνομα του παππού μου όπου πολέμησε εκεί και τη λέξη ενθύμιον. Εκτός από 2 οι οποίες η μια στάλθηκε απο Κομοτηνή και η άλλη απο κάποιο μικρασιατικό τοπονύμιο που αρχίζει από Μπαϊ..... τα υπόλοιπα δεν τα βγάζω θέλει μελέτη. Αλλά και αυτές δεν έχουν σφραγίδες απλά είναι γραμμένος ο τόπος και η ημερομηνία μετά το κείμενο από τον παππού μου. Μήπως τα στέλνανε χωρίς σφραγίδα? Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρει πόσο αξίζουν σε χρήματα γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι οικογενειακό κειμήλιο. Απλά αν μπορούσα θα ήθελα να βρώ και τις υπόλοιπες.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 05:06:31 μμ »

το ΄μπαι ΄είναι 'βαϊνδήριον'? υπήρχε τετοιο χωριο.

Οχι, τα στελνανε με σφραγίδα. Ακόμα και οι αιχμάλοτοι μπορούσαν να στειλουν αλληλογραφία.

Λογικά , αν δεν εχουν σφραγίδες από το ταχυδρομείο τότε δεν είναι καποιας οικονομκλης αξίας , όμως αν είναι του παππού σου εχουν τεραστια αξία για σενα. Εγώ δεν θα τα αγγιζα αν ηταν του αππού μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nick_1981
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 151


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 05:26:01 μμ »

Εννοείται πως δεν τα αγγίζω για να τα πουλήσω και τα έχω και τα καμαρώνω. Απλά όπως σου είπα θα ήθελα αν μπορούσα να αποκτήσω και τα υπόλοιπα που υπάρχουν μιας και είναι αριθμημένα από ότι βλέπω. Τώρα όσον αφορά τις σφραγίδες δεν ξέρω τι παίζει..γιατί εκτός αυτών έχω και μερικές άλλες κάρτες που σίγουρα έχουν σταλεί από εξωτερικό οι οποίες είναι κάρτες ευχών κτλ. Εκτός λοιπόν από 1 του 1905 που έχει σφραγίδα από το Μάντσεστερ και μιας από Παρίσι που έχει σφραγίδα και γραμματόσημο οι υπόλοιπες δεν έχουν κάτι. Εκτός αν δεν τις στέλνανε μεμονωμένα αλλά τις στέλνανε μέσα σε δέματα που περιείχαν και άλλα πράγματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences