Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:02:20 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ & ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 161124 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 18, 2011, 10:38:33 μμ »

Εγώ πάλι νομίζω το παίζεις ειδήμων για διαφορά θέματα!!
H απάντηση μου είναι για τον φίλο που είναι καινούργιος και δεν ξέρει από καταστάσεις νομισμάτων.
Οι καταστάσεις είναι BU->PROOFLIΚE->PROOF. Από το χειρότερο στο καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2011, 05:32:01 πμ από margiriou » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 19, 2011, 01:33:45 μμ »

φιλε margiriou,δεν το παιζω ειδημων,αλλα εχω μαθει τριανταπεντε χρονια, που ειμαι συλλεκτης,να ξερω τι διαβαζω.το bu σημαινει διαμαντενιο ακυκλοφορητο,δηλαδη,ακυκλοφορητο επιμελημενης κοπης,και δεν το παιζω,ευχομαι στην ζωη σου ,να γνωρισεις τις εμπειριες και αποψεις μου ,πανω σε αυτο που ονομαζουμε νομισμα.προυφ λαικ, δινουμε τον χαρακτηρισμο,οταν το γιαλισμα ενος νομισματος,ειναι συγκρισιμο με τα προυφ.το BU εινα αμεσως μετα το proof,το pl,ειναι ορος προσθετικος και οχι ορολογια,δηλαδη του προσδιδει κυρος σαν ενφανιση.ενω το BU ειναι τροπος υψηλης(διαμαντενιας)εκτυπωσης.το να υπαρχει εκτυπωση που κανει τα νομισματα να μοιαζουν επιτηδες με proof πιστευω,ειναι αδοκιμο.καθησε και σκεψου το.α)ακυκλοφορητο,β)επιμελημενης κοπης,γ)με ειδικο τροπο γιαλισματοςκαι πιεσεως,αυτες πιστευω ειναι οι ανωτερες εκτιμησεις,το σαν proof δεν μπορω να καταλαβω? τι μεθοδο χρησιμοποιουν.καμουφλαρουν,ενα ακυκλοφορητο εξαιρετικα,να φαινεται σαν proof?αν ειδες μπερδεψα τα γραφομενα σου και σου ζητησα συγνωμη,γιατι δεν εννοουσα εσενα,αλλα εσυ ελαφρα τη καρδια με χαραχτηρισες, οτι το παιζω?ειδημων.μακραν εμου το ποτηριον τουτο,απλως συλλεκτης ειμαι,και ουτε διεκδικω δαφνες εξπερ,σε χαιρετω φιλικα,και ελπιζω να αλλαξεις εντυπωση για το ατομο μου,ουτε ματαιοδοξος ειμαι,ουτε ξερολας,αλλα με την μελετη και την τριβη με τον συλλεκτισμο,νομιζω οτι εχω, οπως ολοι μας την ελευθερια εκφρασεως γνωμης,εκτος αν ενοχλω η θιγω προσωπα,και ειδικα με σενα σου ζητησα συγνωμη,αν εχουμε διαφορετικες αποψεις ας σχολιασουν οι αλλοι φιλοι,ξερω να αποδεχομαι τα λαθη μου,καλο απογευμα γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2011, 01:43:40 μμ από giannist » Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 19, 2011, 02:55:53 μμ »

παιδιά, μια καλόπιστη κουβέντα κάνουμε,  μη γίνεστε επιτιμητικοί!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2011, 04:28:18 μμ »

επιτιμητικε ασημακι θα σε μαλωσω...
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2011, 11:21:55 μμ »

καταρχήν μιλάω για ευρώ νομίσματα και ότι λέω τα εχω δει με τα μάτια μου.
το γράφει το ίδιο το νομισματοπείο στην φωτο
Ολλανδία 2003 prooflike http://cgi.ebay.de/Niederlande-offizieller-Euro-KMS-2003-PP-/360335931441?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item53e5b1f831
Ολλανδία 2010 proof
http://cgi.ebay.de/Niederlande-KMS-2010-PP-1-Cent-2-Euro-/190520739033?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item2c5bebc4d9
Σλοβακία 2009 prooflike
http://cgi.ebay.de/SLOWAKEI-EURO-KMS-2009-PP-PROOFLIKE-ORIGINAL-/350419378486?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item51969f6136

Καταγράφηκε
pyrinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 20, 2011, 12:27:16 πμ »

Πρώτα από όλα επιθυμώ να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Κατόπιν να παρατηρήσω ότι πιθανώς να υπάρχει κάποια σύγχυση ως πρός τους ορισμούς
ίσως λόγω του ότι είναι δισδιάκριτοι.

Διαβάζοντας διάφορα ιταλικά site νόμιζα ότι η σειρά ήταν

BU -> PROOFLIΚE -> PROOF

έως ότου διάβασα αργότερα σε άλλο ιταλικό site ότι το BU είναι διαφορετικός τύπος κοπής
(που χρησιμοποιούν στην Αμερική η Αγγλία) παραθέτοντας την εξής εικόνα.



Πραγματικά μπερδέυτηκα.

Μετά ψάχνοντας τα Αυστριακά νομίσματα έπεσα στο «Frosted Proof»

http://www.austrian-mint.at/sondergedenkmuenzen?l=en&muenzeSubTypeId=224&referer=%2Fsondergedenkmuenzen%3Fl%3Den#muenze

Δεν καταλάβαινα τις διαφορές. Πρέπει να υπάρχουν διαφορές.
Καταγράφηκε
pyrinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 20, 2011, 12:50:54 πμ »

Συνεχίζοντας τα ερωτήματα μεγαλώσανε όταν κατέβασα από την Τράπεζα της Ελλάδος
το pdf με τις εκδόσεις.

Σε ορισμένα τρίπτυχα γράφει «Ποιότητα: Επιμελημένη κοπή »



Σε άλλα τρίπτυχα γράφει «Ποιότητα: Επιμελημένη κοπή (BU)»




Δεν ξέρω τι να σκεφτώ


Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 20, 2011, 06:00:03 πμ »

H TTE τα Blister (BU) τα ονομάζει επιμελημένη κοπή, όμως είναι τα ίδια τα νομίσματα - ίδια ποιότητα που βγάζει και  στα μασουράκια. Μέχρι τώρα το ελληνικό νομισματοκοπείο (2002-2010) δεν έχει βγάλει ευρώ νομίσματα, όχι αργυρά, από 1c εως 2 ευρώ σε ποιότητα proof. Ειχα μιλήσει παλιά με τον υπευθυνο του τμήματος, ΙΕΤΑ-Minting Division και το θέμα κολλούσε στην υψηλή τιμή. Φέτος στο πρόγραμμα λέει ότι θα βγάλουν proof (1c εως 2 ευρώ). Τέλος να σημειώσω ότι από νομισματοπείο σε νομισματοκοπείο η ποιότητα των νομισμάτων διαφέρει, όσον αναφορά τις παραπάνω βαθμίδες πχ. η ποιότητα του πορτογαλλικού νομισματοκοπείου σε bu (coincards) είναι όντως επιμελημένης κοπής και όχι απλά αναγραφόμενη όπως γράφει η δικιά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2011, 06:08:26 πμ από margiriou » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 20, 2011, 01:01:08 μμ »

παιδια, για να βαλουμε μια σειρα,υπαρχουν οι εξης ορολογιες?1) proof,2) bu,3),unc,au,4)xf,5) vf,6) f,7)vg,8)g,υπαρχει  και μια κατασταση το faiar,που σημαινει οτι ειναι πολυ φθαρμενο, και δεν αξιζει να μπει σε συλλογη,εκτος αν ειναι μεγαλης σπανιοτητας.και απο εκει και περα,ο καθε εμπορος μπορει να βαλει και εναν χαρακτηρισμο,ως προς την ποιοτητα του ειδους?proof- extra cameo,proof like,ef+η και παλι το au,( σχεδον ακυκλοφορητο), το εχω δει σε πολλους χαραχτηρισμους,γιαυτο το βαζω, μαζι με το unc.τωρα το like,η τα + ειναι πιστευω,για να προσδωσουν, ενα καλυτερο βαθμο καταστασης,οπως μερικοι που καποια εξαιρετικα ομορφα και υψηλης καταστασης το ονομαζουν,νομισμα  προς εκθεση,η καπως ετσι?πιστευω να το εχετε δει,και σε μεγαλους οικους δημοπρασιων,heritage,cng,κλπ.αν και παλι κανω συγχωρεστε με,αλλα εγω ακολουθω την σειρα με τις 8 αυτες διαβαθμισεις,απο εκει και περα, καποιος πιο ειδημων μπορει να με διορθωσει,δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο,και ελπιζω να μην ψαχνουμε να κανουμε, την τριχα-τριχια,γιατι το θεμα δεν θα τελειωση ποτε, χωρις θετικο αποτελεσμα,χαιρετω ολη την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 20, 2011, 03:20:16 μμ »

proof ειναι διαδικασια κοπης(γυαλισμενοι δισκοι κτλ) και οχι κατασταση.
ΒU ειναι κατασταση σε νομισματα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 20, 2011, 04:10:30 μμ »

Ακριβως Αναργυρε. Μπορει να  υπαρχει proof κοπη που να ειναι ποιοτητας VF αν υποτεθει οτι καποιοι το κακομεταχειριζοντουσαν. Εχω δικιο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 21, 2011, 01:45:26 πμ »

δηλαδη,αν δεν ειναι ορος ,οταν λεμε, αυτη η σειρα του 1965, ειναι η απλη unc ,δεν πιστευω και σε αυτη η σειρα να κυκλοφορησε,δεν δειχνει διαχωρισμο ορολογιας?,ενω η αλλη ειναι η proof,τι εννοουμαι?αν δεν εννοουμαι κατασταση.εχει πειραξει κανεις νομισμα proof,να δειτε πως θα γινει?αν η σειρα δεν ειναι ετσι ,θα ζητησω συγνωμη ,απο ολους, και θα δηλωσω, οτι γραφω ειναι ανοησιες,και ειμαι ασχετος, το ιδιο ομως επιθυμω και απο εσας, αφου εχετε τεκμηριωμενη γνωμη.proof,ονομαζουμε ενα νομισμα που με καταλληλη,επεξεργασια ,μαλλον ειδικη(γιαλισμα,ειδικο πατημα,κλπ),παραγεται αυτο το αποτελεσμα,αμα πειραχτει χαλαει.να λεμε κανενα αστειο,αλλα καπου να υπαρχει και μια σοβαροτητα.παρτε ενα τετοιο νομισμα, και τριψτε το λιγο πιο δυνατα,οχι σκληρα,εννοειται θα φθαρει, και δειτε πως θα γινει?χαιρετω φιλικα και παλι,και περιμενω αποτελεσματα.γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2011, 02:07:04 πμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 21, 2011, 01:57:31 πμ »

Ακριβως Αναργυρε. Μπορει να  υπαρχει proof κοπη που να ειναι ποιοτητας VF αν υποτεθει οτι καποιοι το κακομεταχειριζοντουσαν. Εχω δικιο?
φιλε heretic77,αν πεις σε συλλεκτη,οτι εχεις proof VF,ελπιζω να μην σου απαντηση.γιατι ρε παιδια,(συγνωμη ,για το ρε)το λεω λογω οικιοτητας και πιστευω,οτι ειμαστε μια καλοπροαιρετη παρεα,αφου δεν ξερετε κατι, πετατε οτι σας κατεβει,ποιος ο λογος να γινει ετσι? αυτο το νομισμα,που κοβεται με αυτον τον τροπο,για να πλησιασει την τελεια χαραξη?καλυνηχτα σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2011, 02:40:32 πμ »

Προφανως δεν καταλαβες τι ειπα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 21, 2011, 03:09:20 πμ »

Απαντησε μου καθαρα χωρις πολλες περιστροφες. Ενα νομισμα Proof που εχει φθορα απο χρηση, πως ονομαζεται?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences