Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:46:17 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ & ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 161093 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 07:55:42 μμ »

Χμμμ... όταν γράφει κάποιος "αυστηρώς ακυκλοφόρητο", μπορεί να το κάνει είτε για να δείξει ότι είναι πραγματικά ακυκλοφόρητο (σε αντίθεση με τα διάφορα "ακυκλοφόρητα" της πιάτσας), είτε απλώς για να κάνει μπούγιο.

Το "αυστηρώς ακυκλοφόρητο" δεν είναι βαθμός, είναι εμπορική έκφραση.

Αντίστοιχα, κάποιος μπορεί να γράφει "γεμάτο VF". Ή "VF, οριακό XF". Ή "VF++++". Και αυτά με τη σειρά τους μπορεί να σημαίνουν κάτι ή μπορεί να σημαίνουν τίποτα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 08:20:25 μμ »

Οτιδηποτε ΔΕΝ ειναι πιστοποιημενο, κατα ενα πολυ μεγαλο μερος ο βαθμος τους ΔΕΝ ειναι αυτος που γραφει στην περιγραφη. Παλι προχθες απο ebay, χαρτονομισμα το αγορασα ως gem και ειχε τσακισμα. Αν καθησω και υπολογισω ποσα λεφτα εχω χασει απο κακες περιγραφες ειναι απειρως περισσοτερα απο την υπεραξια που εδωσα στις εταιρειες πιστοποιησης. Αυτοι που ειναι εναντια στην πιστοποιηση προφανως εχουν τους λογους τους. Και μη πει κανεις οτι θα επρεπε να τα παρω και να τα δω στο χερι κλπ γιατι οταν εισαι επαρχια και ο μονος τροπος αποκτησης ειναι το ιντερνετ, καπου θα βασιστεις, ειτε σε οικους δημοπρασιων ειτε σε ιδιωτικες δημοπρασιες.
Κατ εμε πρεπει να διαδοθει η πιστοποιηση και στα χαρτονομισματα και στα γραμματοσημα στην Ελλαδα γιατι το πραγμα εχει παραγινει.
Στα νομισματα παντως αυστηρως ακυκλοφορητο ειναι απο ms65 και πανω με μια μικρη ασαφεια ως προς το 64. Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι καποιοι καταλογοι βαθμολογουν το 62 και το 64, λογω του οτι στα 63 και στα 65 υπαρχουν σημαντικες υπεραξιες. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο και το λεω για τους νεοτερους.
Αλλη μια διακριση ειναι αναλογα τις περιοδους, στον Κωνσταντινο Β σημαντικη υπεραξια εχει το ms67, στον Παυλο το ms65, στα τρυπια του Παυλου το ms67,στο Γεωργιο Α το ms63 κλπ κλπ. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο να το γνωριζει ενας νεος συλλεκτης διοτι απο ms62 σε ms63 στο Γεωργιο υπαρχουν σημαντικοτατες υπεραξιες, ενω πχ απο 61 σε 62 δεν υπαρχει τετοιο χασμα. Ισως ειναι μια ψυχολογικη διασταση αλλα η αγορα ετσι το εχει αντιληφθει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 08:31:24 μμ »

εγω πιστευω οτι με τον ορο γκεμ εννουμε ενα νομισμα το οποιο ειναι μς 67 και πανω σαν να εχει βγει εκεινη την ωρα απο την μητρα,σε περιπτωσεις που υπαρχει πωληση ως τετοιο ο πωλητης περνει ενα μεγαλο ρισκο γιατι αν δεν ειναι σε κουτακι μεσα υπαρχει μεγαλος κινδυνος να εκτεθει,εγω φιλε αν επαιρνα χαρακτηρισμενο ως τετοιο και δεν ηταν θα το επεστρεφα και αν ηταν ιμπει θα ετρωγε και αρνητικη,γενικα πιστευω οτι μιλαμε για ενα εντελως     αψεγαδιαστο νομισμα απο ολες τις μεριες
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 08:35:44 μμ »

Συγνωμη παιδια φταιω γιατι δεν ειμαι καλος στα γραπτα. Λοιπον εχω ενα σλαμπ (ουγκια) που γραφει gem uncirculated early releases   ενταξει μεχρι εδω. Οταν παω να δω το βαθμο του στην εταιρεια γραφει
"""""Να πω εδω οτι το νομισμα ειναι αψεγαδιαστο. Το εκανα αντιπαραβολη με αλλο ιδιο ακριβως και απλα αυτο ειναι πολυ ανωτερο (το αλλο ηταν μεν ιδιο και καινουργιο στην καψουλα του και οχι σε slab, και δεν ξερω αν ηταν early releases )"""""
Αλλα αυτο που με μπερδευει (οχι οτι με χαλαει' το αντιθετο ειπα το νομισμα ειναι καταπληκτικο ) ειναι οτι εκει που λεει ποσα ειναι βαθμολογημενα σε αυτο τον βαθμο.... γραφει σε ms65=0.
Για αυτο ρωταω αν ειναι καποιο κολπο μαρκετινγ ή ο πιο μεγαλος βαθμος
Ελπιζω να μην σας κουρασα
Ευχαριστω πολυ Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 08:43:06 μμ »

Επισης να πω οτι (μου φαινεται δεν ξερω αν ειναι αληθεια' στα ματια μου) οτι το δικο μου εχει πολυ δυνατοτερο πατημα νατο πω? καλυτερες λεπτομεριες νατο πω? παντως ειναι διαμαντι (gem)=edit περταδι ενταξει  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 08:35:34 πμ »

ΑΝΑΓΛΥΦΟ
(Relief). Η απόσταση από το ψηλότερο σημείο της παραστάσεως του νομίσματος ως το πεδίο του. Τα αρχαία Ελληνικά νομίσματα χαρακτηρί­ζονται από το πολύ ψηλό ανάγλυφο τους, που ίσως αποτελεί και ένα βα­σικό στοιχείο της ομορφιάς τους. Στα νεώτερα νομίσματα μας αντίθετα, το ανάγλυφο είναι τόσο χαμηλό που δίνουν την εντύπωση σχεδίου και όχι χαρακτικής.
.....................Σαν νεος συλλεκτης που ειμαι ,μπορειτε να μου γραψετε στα ελληνικα νομισματα ποια σου δινουν εντυπωση σχεδιου και οχι χαρακτικης?(ειναι υποκειμενικο και αυτο το ζητημα?)
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 07, 2016, 07:46:14 μμ »

Μια βοήθεια ...τι σημαίνει η παρακάτω ορολογία?
Schrötlingsfehler.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 07, 2016, 08:13:10 μμ »

Μια βοήθεια ...τι σημαίνει η παρακάτω ορολογία?
Schrötlingsfehler.


το νόμισμα αυτό πχ είναι με "Schrötlingsfehler".

Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 07, 2016, 08:36:14 μμ »

Το πιασα σε ευχαριστώ...
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 07:34:50 μμ »

σε μια πιστοποιηση τι σημαινει το hairlines?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 07:42:56 μμ »

Οτι εχει καθαριστει, και ο καθαρισμος εχει αφησει τα ιχνη του
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 07:45:13 μμ »

Οτι εχει καθαριστει, και ο καθαρισμος εχει αφησει τα ιχνη του
Η διαφορα με το να γραφει details?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 07:55:00 μμ »

το details δηλωνει κατασταση, χωρις ομως να δινετσι βαθμος για διαφορους λογους.
Αυτοι πλην του καθαρισματος πχ μπορει να ειναι και αλλοι.
πχ au details σημαινει οτι εχει λεπτομερειες  σχεδον ακυκλοφορητου ,αλλα δεν παιρνει βαθμο.
Μπορει ναι εχει κτυπημα η μεγσλη γραντζουνια.
Μπορει να ακολουθει και χαρσκτηρισμος damaged η scrached
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 08:05:11 μμ »

το details δηλωνει κατασταση, χωρις ομως να δινετσι βαθμος για διαφορους λογους.
Αυτοι πλην του καθαρισματος πχ μπορει να ειναι και αλλοι.
πχ au details σημαινει οτι εχει λεπτομερειες  σχεδον ακυκλοφορητου ,αλλα δεν παιρνει βαθμο.
Μπορει ναι εχει κτυπημα η μεγσλη γραντζουνια.
Μπορει να ακολουθει και χαρσκτηρισμος damaged η scrached

damage=ζημια στο ριμ,scrached=γρατσουνια,
οποτε οταν εχει σκετο unc σημαινει οτι εχει και καποια ζημια?η απλα ακυκλοφορητες λεπτομερειες?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 08:27:17 μμ »

Δεν υφίσταται ο όρος "ακυκλοφόρητες λεπτομέρειες" ούτε και έχει κάποιο νόημα.

Άλλωστε δεν μπορεί ποτέ να αξιολογηθεί ένα νόμισμα ώς "ακυκλοφόρητο" όταν παρουσιάζει τις προαναφερθείσες ατέλειες που προέκυψαν από κακό χειρισμό (χτύπημα, κακό καθάρισμα).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences