Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:15:32 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ & ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 161070 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 09:25:48 μμ »

Τα PROOF ή τα piedfort; Με μπέρδεψες.

Αν εννοείς τα piedfort... επιμελημένης κοπής είναι είτε νομίσματα κυκλοφορίας με "προσεγμένη εκτύπωση" για συλλέκτες κλπ ή συλλεκτικά "τύπου UNC" πάλι με "προσεγμένη εκτύπωση".

Τα piedfort (ίσως όχι πάντα) είναι ειδικές εκδόσεις νομισμάτων κυκλοφορίας με πιο χοντρό δίσκο για λόγους επίδειξης, για δώρα σε επίσημους, για συλλέκτες κλπ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 10:03:44 μμ »

Τα proof εννοεί ο Γιάννης.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 10:07:43 μμ »

Είμαι τόσο "άντε, γεια";;;;

ΟΚ, ευχαριστώ...

-----------------------------------------------------------------------------

Πάντως, από περιέργεια έκατσα να τσεκάρω την Τράπεζα της Ελλάδος:

- Στο τρίπτυχο του Παπανικολάου "επιμελημένη σειρά + 10 ευρώ proof like" < χωρίς παύλα
- Τη Σαντορίνη (2012) "επιμελημένη σειρά" (τη Δήλο 2013 "λαμπρή ακυκλοφόρητη")
- Χρυσά και ασημένια 2012-13 "proof" (εκτός Παπανικολάου, για την Πέλλα δεν λέει τίποτα).
- Τις σειρές σε κασετίνες 2012-13 "proof"
Πιο πίσω δεν πήγα.

Στην "πιάτσα" όλα "επιμελημένη κοπή" τα λένε; Κάτι έμαθα σήμερα...

(συγγνώμη για τα πολλά σχόλια, θέλω τον χρόνο μου να το χωνέψω...)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2013, 10:29:26 μμ από sac » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:24:05 πμ »

Πάντως προσωπικά εγώ αντιλαμβάνομαι, αφού ζω και στην Κύπρο,

Proof: Υποδειγματική κοπή

Proof like: Επιμελημένη κοπή

Brilliant Uncirculated: Λαμπρή ακυκλοφόρητη κοπή

Αλλά στη Ελλάδα νομίζω η ΤτΕ δεν δίνει ελληνική ορολογία στα proof.

Πολλοί τα ονομάζουν επιμελημένη κοπή, νομίζω.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:00:58 μμ »

Οι χαρακτηρισμοί Prooflike και  Brilliant Uncirculated (Λαμπρό ακυκλοφόρητο) δεν έχουν να κάνουν με τον τρόπο κοπής και τα υλικά, αλλά με την ποιότητα. Μπορεί να υπάρξει τέτοια ποιότητα ακόμη και σε 'κοινά' νομίσματα κυκλοφορίας.

Υπάρχει η Κανονική Κοπή και η Επιμελημένη Κοπή.
Στην περίπτωση των Proof, έχουμε Επιμελημένη Κοπή με τρόπο Proof. Δεν υπάρχει μετάφραση για τον όρο Proof, επειδή είναι 'δανεισμένος' τεχνικός όρος (ορολογία) που αναφέρεται στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:33:17 μμ »

Οι χαρακτηρισμοί Prooflike και  Brilliant Uncirculated (Λαμπρό ακυκλοφόρητο) δεν έχουν να κάνουν με τον τρόπο κοπής και τα υλικά, αλλά με την ποιότητα. Μπορεί να υπάρξει τέτοια ποιότητα ακόμη και σε 'κοινά' νομίσματα κυκλοφορίας.

Υπάρχει η Κανονική Κοπή και η Επιμελημένη Κοπή.
Στην περίπτωση των Proof, έχουμε Επιμελημένη Κοπή με τρόπο Proof. Δεν υπάρχει μετάφραση για τον όρο Proof, επειδή είναι 'δανεισμένος' τεχνικός όρος (ορολογία) που αναφέρεται στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν.

+1000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 03:42:31 μμ »

Ένα μεγάλο μέρος του "προβλήματος" το έχει δημιουργήσει η Τράπεζα τηε Ελλάδος με τον "ερασιτεχνισμό" της. Χαρακτηριστικότερο από όλα είναι το 10ευρο 2003 για την ελληνική προεδρία. Ως μεμονωμένο νόμισμα το λέει "proof", ενώ ως μέρος του τρίπτυχου το λέει "επιμελημένης κοπής". Νομίζω ότι είναι το ίδιο νόμισμα (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Οι χαρακτηρισμοί Prooflike και  Brilliant Uncirculated (Λαμπρό ακυκλοφόρητο) δεν έχουν να κάνουν με τον τρόπο κοπής και τα υλικά, αλλά με την ποιότητα. Μπορεί να υπάρξει τέτοια ποιότητα ακόμη και σε 'κοινά' νομίσματα κυκλοφορίας.

Υπάρχει η Κανονική Κοπή και η Επιμελημένη Κοπή.
Στην περίπτωση των Proof, έχουμε Επιμελημένη Κοπή με τρόπο Proof. Δεν υπάρχει μετάφραση για τον όρο Proof, επειδή είναι 'δανεισμένος' τεχνικός όρος (ορολογία) που αναφέρεται στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν.

Σχετικά με τα υλικά, έχω την εξής απόρία: Οι σειρές proof σε κασετίνα δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές με τα νομίσματα κυκλοφορίας; Αν τα βάλεις σε αυτοματο πωλητή δεν θα τα αναγνωρίσει κανονικά;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 03:47:11 μμ »

Σχετικά με τα υλικά, έχω την εξής απόρία: Οι σειρές proof σε κασετίνα δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές με τα νομίσματα κυκλοφορίας; Αν τα βάλεις σε αυτοματο πωλητή δεν θα τα αναγνωρίσει κανονικά;

Έχουν τις ίδιες προδιαγραφές, αλλά αναφέρομαι στους δίσκους και στις μήτρες, που γίνεται ειδική προεργασία, στην ταχύτητα εκτύπωσης και στο 'βάρος' που χτυπά η πρέσα. Όλα μαζί αυτά δίνουν το αποτέλεσμα... Proof.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:09:35 μμ »

Συνέχεια στις απορίες μου. Αυτό το νόμισμα πώς χαρακτηρίζεται; Δεν είναι ούτε απλώς "ακυκλοφόρητο", ούτε βέβαια proof.

Αν σλαμπαριστεί, τι μπορεί να του γράψουν (με την προϋπόθεση ότι είναι σε τέλεια κατάσταση); Κάτι σε MS-70;

Λεπτομέρεια: Υπάρχει μια ένσταση αν είναι νόμισμα ή μετάλλιο, αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό.

ΥΓ Συγγνώμη που μου βγήκαν τεράστιες οι φωτογραφίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2013, 04:29:21 μμ από sac » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:42:58 μμ »

Συνέχεια στις απορίες μου. Αυτό το νόμισμα πώς χαρακτηρίζεται; Δεν είναι ούτε απλώς "ακυκλοφόρητο", ούτε βέβαια proof.

Αν σλαμπαριστεί, τι μπορεί να του γράψουν (με την προϋπόθεση ότι είναι σε τέλεια κατάσταση); Κάτι σε MS-70;

Λεπτομέρεια: Υπάρχει μια ένσταση αν είναι νόμισμα ή μετάλλιο, αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό.

ΥΓ Συγγνώμη που μου βγήκαν τεράστιες οι φωτογραφίες...

Αν υποθέσουμε ότι είναι νόμισμα και έχει την τέλεια κοπή, τότε θα πάρει MS 70. Θα μπορούσε να πάρει και τον χαρακτηρισμό Prooflike, δηλαδή MS 70 PL.
Στην πιστοποίηση νομισμάτων, πρώτα μπαίνει η κατηγορία (MS ή PR) και μετά ο βαθμός... συνεχόμενα μπορεί να μπει και κάποιος χαρακτηρισμός (PL, RD, RB κλπ)
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:55:57 μμ »

Υ.Γ. Συγγνώμη που μου βγήκαν τεράστιες οι φωτογραφίες...

Αγαπητέ φίλε,τις μάζεψα λίγο για να το βλέπουμε το νόμισμα/μετάλλιο καλύτερα Κλείσιμο ματιού
Φιλικά Βασίλης Χαμόγελο Χαμόγελο



Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 07:23:34 μμ »

Νομίζω ότι βρήκα ένα τέτοιο.

http://www.pcgs.com/Pop/ValueView.aspx?s=169935

Μπορούμε να το δούμε κάπως;
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:50:33 μμ »

To τρίπτυχο του Παπανικολάου έχει 10 ευρώ proof νομισμα και prooflike κέρματα ευρώ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:02:16 μμ »

To τρίπτυχο του Παπανικολάου έχει 10 ευρώ proof νομισμα και prooflike κέρματα ευρώ

Σύμφωνα με την Τράπεζα της Ελλάδος είναι "επιμελημένη σειρά" με "proof like" 10ευρο.



Η PCGS λέει ότι το νόμισμα της Γκάνα είναι "proof matte" (ίσως PR66 MATTE), ο νέος συλλέκτης πού να ψάξει;

Τώρα που το σκαλίζω, η PCGS δίνει αυτόν τον ορισμό για το proof:
Παράθεση
Proof
A coin usually struck from a specially prepared coin die on a specially prepared planchet. Proofs are usually given more than one blow from the dies and are usually struck with presses operating at slower speeds and higher striking pressure. Because of this extra care, Proofs usually exhibit much sharper detail than regular, or business, strikes. PCGS recognizes Proofs (PR) as those struck in 1817 and later. Those coins struck prior to 1817 are recognized as Specimen strikes (SP).
Αφήνει έξω από τον ορισμό "καθρέφτισμα" του πεδίου και frosted devices.

Παρακάτω:
Παράθεση
Proof dies
Specially prepared dies, often sandblasted or acid-picked, that are used to strike Proof coins. Often, the fields are highly polished to a mirrorlike finish, while the recessed areas are left “rough”; on coins struck with such dies, the devices are frosted and contrast with highly reflective fields. Matte, Roman, and Satin Proof dies are not polished to a mirror-like finish.
Που σημαίνει ότι, σύμφωνα με την PCGS, το proof μπορεί να είναι τουλάχιστον τεσσάρων τύπων, frosted, matte, roman και satin.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2013, 06:47:04 μμ από dimitris1980 » Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:06:59 μμ »

Δειξε λίγο λινκ που το λεει η ΤΤΕ
edit: Το βρήκα proof like το λέει
Δεν ξέρω, για να  υπάρχει proof like νομισμα, πρέπει να υπάρχει και proof.. Για να μοιάζει (like). Αντε βγάλε άκρη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences