Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:57:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή Μοσχανδρέου - Δημοπρασία MDC Οκτώβριος  (Αναγνώστηκε 11283 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2023, 05:00:42 μμ »

αν κάποιος έχει χρήματα που θέλει να επενδύσει κάπου,  αυτή είναι μια δημοπρασία με κομμάτια μοναδικά.
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 20, 2023, 10:27:02 πμ »

Για την ιστορία, να αναφέρω ότι η συγκεκριμενη συλλογη είχε εκτεθεί στη Θεσσαλονίκη το 2006 στα πλαίσια των 41ων Δημητρίων. Ειχε και εκδοθεί και κατάλογος με τα εκθέματα όπου υπάρχουν τα χαρτονομισματα που εχουμε δει εδω ως τωρα. Απο τις top συλλογες ελληνικων χαρτονομισμάτων.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 20, 2023, 04:40:00 μμ »

Για την ιστορία, να αναφέρω ότι η συγκεκριμενη συλλογη είχε εκτεθεί στη Θεσσαλονίκη το 2006 στα πλαίσια των 41ων Δημητρίων. Ειχε και εκδοθεί και κατάλογος με τα εκθέματα όπου υπάρχουν τα χαρτονομισματα που εχουμε δει εδω ως τωρα. Απο τις top συλλογες ελληνικων χαρτονομισμάτων.

Ο κατάλογος υπάρχει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2023, 04:40:23 μμ από xmac » Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 20, 2023, 04:53:21 μμ »

Υπάρχει με μαλακό και με σκληρο εξωφυλλο (σπανιωτερο). Ειχα καποια αντιτυπα πριν μερικα χρονια, τα εδωσα ολα πλην ενος. Διαθεσιμο για αγορα σε καποιο μαγαζι δεν το εχω υποψην, απο μονο δευτερο χερι μπορεις να το βρεις πιστευω πλεον.
Καταγράφηκε

kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 25, 2023, 06:50:48 μμ »

Σας Χαιρετώ.

Θέλω να πώ ότι πρίν από λίγο δημοσιεύτηκε από την MDC Monaco η συλλογή χαρτονομισμάτων του Χρήστου Μοσχανδρέου που θα δημοπρατηθεί τον επόμενο Οκτώβριο.

Είναι εδώ:

www.biddr.com/auctions/mdcmonaco/browse?a=3804&c=80566

Γιώργος.
Καταγράφηκε
kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 04:27:15 μμ »

Σας Χαιρετώ.

Θα ήθελα να πώ ότι εδώ υπάρχουν οι Prices Realized για τα Ελληνικά χαρτονομίσματα της Συλλογής του Χρήστου Μοσχανδρέου:

www.biddr.com/auctions/mdcmonaco/browse?a=3804&c=80566

Οι χάρτινοι Φοίνικες καθώς και τα χαρτονομίσματα της Εθνικής τράπεζας πρίν από το 1900 χτύπησαν στρατοσφαιρικά ύψη.

Μπράβο σε Όσους τα πήραν.

Γιώργος.
Καταγράφηκε
KOSTAS17
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 256


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 04:58:25 μμ »

Μακαρι τα περισσοτερα απο αυτα να ηλθαν σε ελληνικα χερια,οπως και τα ελληνικα νομισματα της δημοπρασιας και καποτε να τα δουμε και απο κοντα σε καποια εκθεση-παρουσιαση.
Κωστας
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 06:08:01 μμ »

Οταν τα γνωστα ακεραια κομματια που ειναι διαθεσιμα εκτός μουσειων ειναι λιγοτερα απο δεκα, λογικο ειναι να πιανουν τετοιες τιμες. Ποσο συχνα βλεπουμε να πωλουνται 10 φοινικες ή 500αρια με ΝΝ;
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 09:10:09 μμ »

Σας Χαιρετώ.

Θα ήθελα να πώ ότι εδώ υπάρχουν οι Prices Realized για τα Ελληνικά χαρτονομίσματα της Συλλογής του Χρήστου Μοσχανδρέου:

www.biddr.com/auctions/mdcmonaco/browse?a=3804&c=80566

Οι χάρτινοι Φοίνικες καθώς και τα χαρτονομίσματα της Εθνικής τράπεζας πρίν από το 1900 χτύπησαν στρατοσφαιρικά ύψη.

Μπράβο σε Όσους τα πήραν.

Γιώργος.


Αν δεν κάνω λάθος οι φοίνικες δεν πωλήθηκαν γιατι υπήρχε reserved price.
Όσον αφορά το πεντακοσάρικο νομίζω ότι η τιμή που έκλεισε είναι πολύ χαμηλή σε σχεση με την σπανιοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2023, 09:11:11 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 11:19:09 μμ »

 Καλησπέρα στην παρέα. Έπειτα από κάποιες μέρες να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Είχα την χαρά να αναλάβω αυτή την συλλογή και να την προωθήσω σε οίκο του εξωτερικού.Ταξίδεψα κιόλας στο Μονακό και ήμουν παρών στο live.  Ο συλλέκτης πολύ δύσκολος καθώς είχε γυρίσει όλη την Αθήνα και τους εμπόρους και ζήταγε παλαβά νούμερα. Συμβαίνει αυτό συχνά σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας. Η διοργάνωση εξαιρετική , σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο στο Μονακό( Metropole) ενώ η λειτουργία της δημοπρασίας όπως έπρεπε. Χωρίς να κάνουμε 10 ώρες να κλείσει ένα λοτ όπως γίνεται σε άλλους οίκους. Όσον αφορά τις τιμές πάντα είμαι της άποψης ότι η δημοπρασία είναι η πιο δίκαια διαδικασία. Αν έκλεισαν φθηνά κάποια χαρτονομίσματα η υπήρχαν ευκαιρίες ελπίζω να τα χτυπήσατε. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω όταν βλέπω μια ευκαιρία. Οι φοίνικες δυστυχως είχαν ρεζέρβα κάτι που αποφασίστηκε τελευταία στιγμή ( κακώς κατα την γνώμη μου) και έμειναν απούλητοι. Το ποσό της ρεζέρβας ήταν 150.000 και για τους 2.

Το τελικό αποτέλεσμα 350.000 ευρώ hammer  για  συλλογή ελληνικών χαρτονόμισματων δεν είναι καθόλου άσχημα έτσι? Πόσοι συλλέγουν ελληνικά  χαρτονομίσματα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2023, 11:20:27 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 07:48:08 πμ »

Καλησπέρα στην παρέα. Έπειτα από κάποιες μέρες να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Είχα την χαρά να αναλάβω αυτή την συλλογή και να την προωθήσω σε οίκο του εξωτερικού.Ταξίδεψα κιόλας στο Μονακό και ήμουν παρών στο live.  Ο συλλέκτης πολύ δύσκολος καθώς είχε γυρίσει όλη την Αθήνα και τους εμπόρους και ζήταγε παλαβά νούμερα. Συμβαίνει αυτό συχνά σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας. Η διοργάνωση εξαιρετική , σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο στο Μονακό( Metropole) ενώ η λειτουργία της δημοπρασίας όπως έπρεπε. Χωρίς να κάνουμε 10 ώρες να κλείσει ένα λοτ όπως γίνεται σε άλλους οίκους. Όσον αφορά τις τιμές πάντα είμαι της άποψης ότι η δημοπρασία είναι η πιο δίκαια διαδικασία. Αν έκλεισαν φθηνά κάποια χαρτονομίσματα η υπήρχαν ευκαιρίες ελπίζω να τα χτυπήσατε. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω όταν βλέπω μια ευκαιρία. Οι φοίνικες δυστυχως είχαν ρεζέρβα κάτι που αποφασίστηκε τελευταία στιγμή ( κακώς κατα την γνώμη μου) και έμειναν απούλητοι. Το ποσό της ρεζέρβας ήταν 150.000 και για τους 2.

Το τελικό αποτέλεσμα 350.000 ευρώ hammer  για  συλλογή ελληνικών χαρτονόμισματων δεν είναι καθόλου άσχημα έτσι? Πόσοι συλλέγουν ελληνικά  χαρτονομίσματα?

για να μαθαινουμε κι εμεις. τι ειναι η ρεζερβα; οτι και καλα αν δεν πιασουν 150.000 δεν πωλουνται;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2023, 07:48:58 πμ από djapal » Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 11:23:51 πμ »

Σωστα ναι εχεις το δικαιωμα σε ακριβα νομισματα - αντικειμενα να βαλεις φιξ τιμη.
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 11:38:55 πμ »

Στράγγιξαν τα ρεζερβουάρ με τις υψηλές ρεζέρβες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences