Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:20:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: οθωμανικο νομισμα  (Αναγνώστηκε 4488 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:25:33 μμ »

θελω βοηθεια για αναγνωριση.παντος ρυμι αλντι δεν ειναι.οποιος ξερει ευπροσδεκτος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 05:45:17 μμ »

rumi altin δεν ειναι γιατι επρεπε να ειναι και παλιοτερο και χρυσο! Χαμόγελο

το νομισμα σου ειναι 5 παραδες του σουλτανου Abdul Mecid, που ηταν σουλτανος σπο το 1839 εως το 1861.
φερει το ετος 1255 ΑΗ (ετος εγιρας) που ειναι το 1839 αλλα δεν ειναι αυτη η ημερομηνια κοπης του νομισματος! ειναι η ημερομηνια ενθρονισης του σουλτανου! στην εμπρος πλευρα του νομισματος οπου βλεπεις τον τουγρα (επισημη σφραγιδα του σουλτανου που φερει το ονομα και τους τιτλους του...), απο κατω εχει την χρονια βασιλειας του σουλτανου οταν κοπηκε το νομισμα! στο δικο σου νομισμα φερει τον αριθμο (στα αραβικα παντα!), 14 αρα το νομισμα κοπηκε τον 14ο χρονο βασιλειας του σουλτανου, και δεδομενου του οτι ο χρονος 1 ειναι το ετος ενθρονισης... εχουμε οτι το νομισμα σου κοπηκε το 1852.

κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη σε 3.400.000 τεμαχια. οποτε ειναι πολυ φτηνο! ειδικα στην κατασταση που το εχεις... ουτε 1 ευρω δεν κανει.. αλλα αυτο δεν εχει σημασια!!

και η αχρηστη πληροφορια της ημερας... ο τουγρας του σουλτανου αυτου γραφει... Abdulmecid Han bin Mahmud el-muzaffer daima. που μεταφραζετε ως...  Χανος (μεγας τιτλος πολιτικης και στρατιωτικης εξουσιας στην ασια!) Αβδουλ Μεσιντ, γιος του Μαχμουτ, για παντα νικηφορος.
Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 05:53:52 μμ »

σε ευχαριστω φιλε μου.
Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 05:57:54 μμ »

εχω αλλα δυο μποερεις να μου πεις
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:11:17 μμ »

βαλε μεσα φωτογραφιες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:21:56 μμ »

ειναι ενα 2 rumi altin και το αλλο δεν ξερω ειναι λλεπτα και τα δυο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:47:10 μμ »

μπορεις να μου πεις διαμετρο που εχει το καθενα και βαρος;; προσοχη... οχι τι πρεπει να ειναι.... τα δικα σου τι διαμετρο και βαρος εχουν...

εχω λογους...

Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 07:35:17 μμ »

το μικρο ειναι 23 χιλιοστα και το μεγαλο ειναι 31χιλιοστα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 08:10:22 μμ »

θα σε στεναχωρησω.... τα εχεις καιρο;; τα ελεγξες για να δεις βαρος που εχουν και καθαροτητα μεταλλου;
φοβαμαι οτι ειτε ειναι τελειως μουφες... ειτε εχουν λιγο χρυσο αλλα...

το μεγαλο κανονικα επρεπε να ειναι  cifte cedid rumi, δηλαδη διπλο cedid rumi. κακως τα αναφερουν rumi altin... αυτα ειναι αλλα, με αλλο σχεδιο! το αλτιν.. ειναι η λεξη για το χρυσο!  

εχουμε προβληματακια με το νομισμα σου...

1) το απλο cedid rumi παιζει στα 22-23 χιλιοστα διαμετρο και βαρος 2.25 εως 2.39 γραμαρια.
Το Cifte cedid rumi παιζει στα 27-30 χιλιοστα διαμετρο και βαρος 4.33 εως 4.80 γραμμαρια! το δικο σου ειναι οπως λες 31 χιλιοστα..

2) διακρινω λαθακια και κακοφτιαγμενες τις αραβικες επιγραφες! ισως κανω λαθος.. αν και... σε ενα σημειο... βγαζει ματι!

3) η οψη του μοιαζει με ευτελες μεταλλο επιχρυσωμενο που σε καποια σημεια ή δεν εχει καθησει καλα το επιχρυσωμα.. ή εχει αρχισει να φευγει..

4) εχει ενα "ψηλωμα" στην περιμετρο με τα δοντακια... που συνηθως εχω δει σε μοντερνες κοπιες.... δεν ξερω...

μοιαζει απο βουλγαρια.. ή να ειναι απο τα λεγομενα σκιαθιτικα... δες το μηπως ειναι χαμηλωμενος χρυσος ή ασημενιο με επιχρυσωση!


το αλλο νομισμα... κανονικα επρεπε να ειναι Hairiye altin. αλλα εχει προβληματα κι αυτο!!!

η διαμετρος του κανονικου ειναι 20 -21 χιλιοστα και το βαρος του 1.73 - 1.84 γραμμαρια. το δικο σου ειναι 23 χιλιοστα;;;; εδω εχουμε προβλημα!
αν ηταν cifte hayriye altin... θα ηταν 26-27 χιλιοστα και βαρος 3.33 εως 3.55 γραμμαρια! οποτε τι γινεται εδω;; ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι cifte hayriye... γιατι η ολικη ημερομηνια (ενθρονισης και ετους βασιλειας), δεν μπορει να ειναι του νομισματος αυτου μιας και το cifte hayriye εχει κοπει μονο μια χρονια!

παρεπιπτοντως η καθαροτητα του χρυσου ειναι 87.3% στο νομισμα!

να ξερεις... οτι τετοια υπηρχαν και απο παλια κοπιες! εχω καποιες κοπιες penez... που ηταν για στολες της εποχης.. και εβγαιναν για να μην τρυπανε τα κανονικα χρυσα νομισματα κυκλοφοριας...
ομως.. υπαρχουν και μοντερνες κοπιες σε χρυσο... ή και σε ευτελες μεταλλο! τα χρυσα.. ειναι με χαμηλοτερο βαρος... ενω τα ευτελη... αστο! χαχαχα

τυγχανει να εχω hayriye κοπια μοντερνα σε χρυσο, εκ Θεσσαλονικης... της δεκαετιας του 1960.... αυτη ειναι 23 χιλιοστα.. αλλα το βαρος ειναι πολυ κατω! μαλιστα ειχε και πολυ λεπτα και λιγο πιο χοντρα.. οποτε... ομως ειναι εκτος οριων γνησιου!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 08:19:40 μμ από NMS » Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:03:33 μμ »

τελεια ενημερωση .σε ευχαριστω .κοιτα δεν λεω οτι ειναι γνησια αλλα τα κραταω για καθε λογο
.δεν ξερω εσενα σου δειχνουν οτι ειναι μουφα τελειως η οχι?
Καταγράφηκε
vaggelis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:06:00 μμ »

εχω κανει και καποιες αλλες εμφανησεις θα μου πεις να σε καλα φιλε!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:38:46 μμ »

καλα κανεις και τα κρατας! καλο ειναι να τα ελεγξεις παντως για βαρος και καθαροτητα χρυσου... αν ειναι χρυσα!

προσωπικα.. φοβαμαι πολυ οτι ειναι μουφες... στο μεγαλο την φωτο φαινεται και περιεργος σε καποια μερη.. ο χρωματισμος.. σαν να εχει φυγει επιχρυσωση... φυσικα δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος μιας και η εξεταση γινεται απο μια φωτογραφια! ειναι τελειως διαφορετικα αν το εχεις στο χερι και το ελεγξεις απο κοντα.. απο το να βλεπεις μια φωτογραφια που μπορει καλλιστα να ειναι ειτε κακης ποιοτητας, ειτε κουνημενη.. ειτε θολη.. ειτε οτιδηποτε αλλο! αυτο δεν το λεω για τις φωτογραφιες σου... γενικα μιλαω οκ; Χαμόγελο   
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences