Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:10:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιβλια Νομισματικου Ενδιαφεροντος..  (Αναγνώστηκε 2012 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 16, 2013, 07:01:08 μμ »

Αρχικα δεν ξερω αν εκανα καλα που ανεβαζω τετοιο θεμα στην γενικη συζητηση περι νομισματων.Αν ειναι λαθος ας το μεταφερουν οι διαχειριστες.Ευχαριστω.

Στο θεμα μας λοιπον..Σημερα διαβασα το βιβλιο του κ.Ταζεδακη ''Ο χαρακτης Κονραντ Λανγκε,το εργο του και τα Οθωνικα μεταλλια''.Το βρηκα αρκετα ενδιαφερον και με πολλες λεπτομεριες και πληροφοριες.το μονο αρνητικο που ειχε ειναι οτι σε πολλα σημεια επαναλαμβανοταν,κατι που ψιλοκουραζε,και στην εκδοση που εχω εγω,ειναι ασπρομαυρη εκδοση και δεν φαινονται καλα οι φωτο.ειναι η ανατυπωση απο την πνε.το προτωτυπο ειναι εγχρωμο?

Αυτο που θελω να ''μαθω'' ειναι μια καλη βιβλιογραφια,σχετικα με πληροφοριες για την ιστορια της νομισματοκοπειας στην συγχρονη Ελλαδα,για την χαρακτικη και τους χαρακτες των Ελληνικων νομισματων,και μετεπειτα μια γενικη βιβλιογραφια νομισματικης.Μου φανηκε ενδιαφερον το βιβλιο του κ.Μελετοπουλου σχετικα με τα μεταλλια του Λανγκε,το οποιο βρηκα σε 2 εκδοσεις σε ονλαιν βιβλιοπωλεια.σκεφτομαι να το αγορασω.
το εχει κανεις σας να μου πει εντυπωσεις?αν ειναι εγχρωμο,εικονες κτλ,πληροφοριες..
επισης προτεινετε μου βιβλια που πιστευετε οτι αξιζει να διαβασει καποιος συλλεκτης,ειτε ελληνικα ειτε αγγλικα.
και αν υπαρχει τιποτα απο αυτα και σε καποια ηλεκτρονικη μορφη (pdf,word,κτλ) την δεχομαι ευχαριστως!

ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:31:25 μμ »

Θα σου προτεινα του Βασιλοπουλου " Η νομισματικη ιστορια της δραχμης" 1984
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:43:58 μμ »

Θα σου προτεινα του Βασιλοπουλου " Η νομισματικη ιστορια της δραχμης" 1984


+1

Και τα βιβλία του Δημακοπουλου ειναι καταπληκτικά.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:51:16 πμ »

ευχαριστω!θα τα ψαξω και θα σας πω αποτελεσματα και εντυπωσεις.περιμενω και αλλες προτασεις!καλη συνεχεια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences