Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:04:55 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: RARE GREECE 2011 PHONE CARD  (Αναγνώστηκε 10095 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:43:38 μμ »

γεια σου μινος!!οταν λες αετονυχηδες τι εννοεις??απο οτι ξερω καθε χρονο βγαζουν στις διεθνης εκθεσης σαν αναμνηστικες για το γεγονος και βγαζει και ο συλλογος παρθενων που ειναι ενας συλογος που ασχολουνται αποκλειστικα με τηλεκαρτες.ενας αντιστοιχως της πνε με τα νομισματα!!!
τωρα σιγουρα τις αλλες που βγαζουν ιδωτες σαν διαφημιστικες ναι αυτες δεν ειναι τιποτα αλλα αυτες που προανεφερα αξιζει για μενα να τις μαζευεις(αν θελεις να μαζευεις τετεια κομματια) οχι βεβαια σε τετειες τιμες οπως την καρτα που ανεβασε ο βασιλης!!!βεβαια αυτο ειναι στην κριση του καθενος αν θελει να μαζεψει τετειες καρτες η οχι!!!
φιλικα δωρα!!!
Υ.Γ θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για τις εκθεσιακες καρτες που ανεφερα απο τις διεθνης εκθεσεις και απο τον συλλογο τηλεκαρτων παρθενων!
Γεια σου Δώρα, γεια σου warrior
Επειδή όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα PM μου είμαι "παλιά καραβάνα στο κουρμπέτι" θα ήθελα να σας συμβουλεύσω: ΠΡΟΣΙΟΧΗ, μη τσιμπάτε.
Έχω επισκεφθεί αρκετές εκθέσεις τηλεκαρτών στο εξωτερικό (Ριστσιόνε, Πράγα, Παρίσι, Βερόνα) και σε καμιά δεν είδα εκθεσιακή κάρτα, ούτε και ενδιαφέρον.
Όσο δε για τις εκθέσεις που γίνονται στην Ελλάδα, τι νομίζετε ότι είναι; Η μέχρι πρόσφατα οδός Αδριανού (με λίγους και από αλλού) μαζεμένη σε ένα πιο σικ χώρο. Στην αρχή πήγαινε και ο ΟΤΕ με περίπτερο στις ελληνικές εκθέσεις, αλλά μετά τους εγκατάλειψε. ΤΥΧΑΙΟ;
Ο ΠΑΡΘΕΝΩΝ πως δημιουργήθηκε; Κυρίως από εμπόρους και από ντίλερς τηλεκαρτών για να έχουν κάποιο στέκι, κάποιο αποκούμπι.
Βγάζουν τις εκθεσιακές, στοκάρουν μεταξύ τους όσες θέλουν και αρχίζει το παιχνίδι της τιμής.
Δώρα, εσύ μου φαίνεται έγραψες ότι επειδή έχουν ωραία θέματα αξίζει να τις μαζεύομε. Αλλοίμμονο όμως αν κάθε ωραία εικόνα τη βάζαμε στη δυλλογή των τηλεκαρτών μας. Πρέπει να συγκεκρινοποιήσουμε τι συλλέγομε.
Για μένα οι εκθεσιακές εικόνες, δεν υπήρξαν ποτέ τηλεκάρτες για να τις μαζέψω.
Όταν έχου μέσα τουλάχιστον έστω και μερικά ευρωσεντς για κατανάλωση, τότε μάλιστα, μιλούμε για τηλεκάρτες για να μουν σε συλλογή. 
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:23:47 πμ »

Καλησπέρα Minos.
Πολύ σωστά θέτεις το θέμα, άλλο τηλεκάρτα και άλλο κάρτα (εκθεσιακή, διαφημιστική ή οποιασδήποτε άλλης μορφής).
Οποια 'κάρτα' έχει μονάδες είναι τηλεκάρτα, αλλιώς παραμένει κάρτα, άσχετα με το πώς την ονομάζουμε.
Γι' αυτό και πιο πριν αναφέρθηκα σε, σκέτο, κάρτα.
Απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τέτοιου είδους 'κάρτες' απο συλλογές τηλεκαρτών.
Και εννοώ οτι ο συλλέκτης τηλεκάρτας, συνήθως, έχει και κάποιες τέτοιες κάρτες στην κατοχή του.
Προσωπικά έχω πάρα πολλές. Βέβαια βρίσκονται σε ξεχωριστώ κομμάτι της συλλογής μου.
Οπως σε ξεχωριστό κομμάτι της συλλογής μου βρίσκονται και τα -ελάχιστα- τηλεφωνικά κέρματα που κατέχω, τα οποία είναι ο προπομπός -όπως γράφει και ο Γεωργιάδης- της τηλεκάρτας.
Οπότε για να συνοψίσω, άλλο τηλεκάρτα και άλλο 'εκθεσιακή κάρτα' ή 'διαφημιστική κάρτα' χωρίς μονάδες.
Ολες οι παραπάνω μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν σαν -ξεχωριστά- συλλεκτικά αντικείμενα, με την τηλεκάρτα όμως να είναι η 'Βασίλισσα' της συλλογής.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:39:39 πμ »

Καλησπέρα Minos.
Πολύ σωστά θέτεις το θέμα, άλλο τηλεκάρτα και άλλο κάρτα (εκθεσιακή, διαφημιστική ή οποιασδήποτε άλλης μορφής).
Οποια 'κάρτα' έχει μονάδες είναι τηλεκάρτα, αλλιώς παραμένει κάρτα, άσχετα με το πώς την ονομάζουμε.
Γι' αυτό και πιο πριν αναφέρθηκα σε, σκέτο, κάρτα.
Απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τέτοιου είδους 'κάρτες' απο συλλογές τηλεκαρτών.
Και εννοώ οτι ο συλλέκτης τηλεκάρτας, συνήθως, έχει και κάποιες τέτοιες κάρτες στην κατοχή του.
Προσωπικά έχω πάρα πολλές. Βέβαια βρίσκονται σε ξεχωριστώ κομμάτι της συλλογής μου.
Οπως σε ξεχωριστό κομμάτι της συλλογής μου βρίσκονται και τα -ελάχιστα- τηλεφωνικά κέρματα που κατέχω, τα οποία είναι ο προπομπός -όπως γράφει και ο Γεωργιάδης- της τηλεκάρτας.
Οπότε για να συνοψίσω, άλλο τηλεκάρτα και άλλο 'εκθεσιακή κάρτα' ή 'διαφημιστική κάρτα' χωρίς μονάδες.
Ολες οι παραπάνω μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν σαν -ξεχωριστά- συλλεκτικά αντικείμενα, με την τηλεκάρτα όμως να είναι η 'Βασίλισσα' της συλλογής.

Πόσες εκθεσιακές κάρτες έχεις μαζέψει από εκθέσεις τηλεκάρτας του εξωτερικού;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:25:31 πμ »

γεια σου μινος!!οταν λες αετονυχηδες τι εννοεις??απο οτι ξερω καθε χρονο βγαζουν στις διεθνης εκθεσης σαν αναμνηστικες για το γεγονος και βγαζει και ο συλλογος παρθενων που ειναι ενας συλογος που ασχολουνται αποκλειστικα με τηλεκαρτες.ενας αντιστοιχως της πνε με τα νομισματα!!!
τωρα σιγουρα τις αλλες που βγαζουν ιδωτες σαν διαφημιστικες ναι αυτες δεν ειναι τιποτα αλλα αυτες που προανεφερα αξιζει για μενα να τις μαζευεις(αν θελεις να μαζευεις τετεια κομματια) οχι βεβαια σε τετειες τιμες οπως την καρτα που ανεβασε ο βασιλης!!!βεβαια αυτο ειναι στην κριση του καθενος αν θελει να μαζεψει τετειες καρτες η οχι!!!
φιλικα δωρα!!!
Υ.Γ θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για τις εκθεσιακες καρτες που ανεφερα απο τις διεθνης εκθεσεις και απο τον συλλογο τηλεκαρτων παρθενων!

δωρα μου σε κατι τετοια βαζε τονους παρακαλω γιατι απο βιασυνη εβαλα λαθος τον τονο και σκαλωσα!!μετα θυμηθηκα! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:40:55 μμ »

τι εννοεις κωστα?που σκαλωσες??
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 04:06:02 μμ »

Καλησπέρα Minos.
Πολύ σωστά θέτεις το θέμα, άλλο τηλεκάρτα και άλλο κάρτα (εκθεσιακή, διαφημιστική ή οποιασδήποτε άλλης μορφής).
Οποια 'κάρτα' έχει μονάδες είναι τηλεκάρτα, αλλιώς παραμένει κάρτα, άσχετα με το πώς την ονομάζουμε.
Γι' αυτό και πιο πριν αναφέρθηκα σε, σκέτο, κάρτα.
Απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τέτοιου είδους 'κάρτες' απο συλλογές τηλεκαρτών.
Και εννοώ οτι ο συλλέκτης τηλεκάρτας, συνήθως, έχει και κάποιες τέτοιες κάρτες στην κατοχή του.
Προσωπικά έχω πάρα πολλές. Βέβαια βρίσκονται σε ξεχωριστώ κομμάτι της συλλογής μου.
Οπως σε ξεχωριστό κομμάτι της συλλογής μου βρίσκονται και τα -ελάχιστα- τηλεφωνικά κέρματα που κατέχω, τα οποία είναι ο προπομπός -όπως γράφει και ο Γεωργιάδης- της τηλεκάρτας.
Οπότε για να συνοψίσω, άλλο τηλεκάρτα και άλλο 'εκθεσιακή κάρτα' ή 'διαφημιστική κάρτα' χωρίς μονάδες.
Ολες οι παραπάνω μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν σαν -ξεχωριστά- συλλεκτικά αντικείμενα, με την τηλεκάρτα όμως να είναι η 'Βασίλισσα' της συλλογής.

Πόσες εκθεσιακές κάρτες έχεις μαζέψει από εκθέσεις τηλεκάρτας του εξωτερικού;
Δεν έχω πάει σε έκθεση στο εξωτερικό. Αναφέρομαι σε εγχώριες διοργανώσεις.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 07:02:29 μμ »

τι εννοεις κωστα?που σκαλωσες??

γιατι το διαβαζα και οταν εφτασα εκει διαβασα ''συλλογος παρθένων'' και σκαλωσα! αλλα μετα θυμηθηκα οτι καπου ειχα διαβασει,μου ειχαν πει? για τον συλλογο παρθενών(ας)!!!
 Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 07:22:09 μμ »

Καλησπέρα Minos.
Πολύ σωστά θέτεις το θέμα, άλλο τηλεκάρτα και άλλο κάρτα (εκθεσιακή, διαφημιστική ή οποιασδήποτε άλλης μορφής).
Οποια 'κάρτα' έχει μονάδες είναι τηλεκάρτα, αλλιώς παραμένει κάρτα, άσχετα με το πώς την ονομάζουμε.
Γι' αυτό και πιο πριν αναφέρθηκα σε, σκέτο, κάρτα.
Απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τέτοιου είδους 'κάρτες' απο συλλογές τηλεκαρτών.
Και εννοώ οτι ο συλλέκτης τηλεκάρτας, συνήθως, έχει και κάποιες τέτοιες κάρτες στην κατοχή του.
Προσωπικά έχω πάρα πολλές. Βέβαια βρίσκονται σε ξεχωριστώ κομμάτι της συλλογής μου.
Οπως σε ξεχωριστό κομμάτι της συλλογής μου βρίσκονται και τα -ελάχιστα- τηλεφωνικά κέρματα που κατέχω, τα οποία είναι ο προπομπός -όπως γράφει και ο Γεωργιάδης- της τηλεκάρτας.
Οπότε για να συνοψίσω, άλλο τηλεκάρτα και άλλο 'εκθεσιακή κάρτα' ή 'διαφημιστική κάρτα' χωρίς μονάδες.
Ολες οι παραπάνω μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν σαν -ξεχωριστά- συλλεκτικά αντικείμενα, με την τηλεκάρτα όμως να είναι η 'Βασίλισσα' της συλλογής.

Πόσες εκθεσιακές κάρτες έχεις μαζέψει από εκθέσεις τηλεκάρτας του εξωτερικού;
Δεν έχω πάει σε έκθεση στο εξωτερικό. Αναφέρομαι σε εγχώριες διοργανώσεις.

Αν θα βρεις καμιά κάρτα των εκθέσεων του εξωτερικού στους έλληνες "εμπόρους" σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα για να ενημερωθώ κι εγώ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 07:53:35 μμ »

Minos, διάβασα αυτό που έγραψες, οτι δηλαδή στο εξωτερικό δέν βγάζουν εκθεσιακές κάρτες.
Εδω τα πράγματα είναι διαφορετικά. ποιο εμπορικά.
Ποιός ξέρει, ίσως και στο εξωτερικό, όταν είχαν πρωτοβγεί οι τηλεκάρτες, στις εκθέσεις να είχανε και αυτοί εκθεσιακές εκδόσεις και με τον καιρό να τις σταματήσανε.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 08:46:11 μμ »

Minos, διάβασα αυτό που έγραψες, οτι δηλαδή στο εξωτερικό δέν βγάζουν εκθεσιακές κάρτες.
Εδω τα πράγματα είναι διαφορετικά. ποιο εμπορικά.
Ποιός ξέρει, ίσως και στο εξωτερικό, όταν είχαν πρωτοβγεί οι τηλεκάρτες, στις εκθέσεις να είχανε και αυτοί εκθεσιακές εκδόσεις και με τον καιρό να τις σταματήσανε.

Σου λέω με σιγουρά, επειδή είχα παέι σε εκθέσεις του εξωτερικού σε πολύ πρώϊμες εποχές για την ελληνική τηλεκάρτα, τότε που η τηλεκάρτα είχε περπατήσει σε πολλές χώρες και οι συλλογές βρισκόταν πολύ μπροστά ότι στις εκθέσεις είχα δει πολλά αντικείμενα σχετικά με τη συλλογή της τηλςκάρτας. Όμως κάρτες εκθέσεων και τέτοια "πράγματα" ουδέποτε είδα.
Όπως έγραψα και σε προηγούμενα μηνύματά μου οι κάρτες εκθέσεων είναι κόλπο των ελλήνων "έμπορων" μπας και τσιμπήσουν κανένα φράγκο.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 08:47:23 μμ »

τι εννοεις κωστα?που σκαλωσες??

γιατι το διαβαζα και οταν εφτασα εκει διαβασα ''συλλογος παρθένων'' και σκαλωσα! αλλα μετα θυμηθηκα οτι καπου ειχα διαβασει,μου ειχαν πει? για τον συλλογο παρθενών(ας)!!!
 Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
εχεις δικιο!!!τωρα που το επισημανες το ειδα!!!!σου ζητω συγνωμη!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences