Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:31:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ο θάνατος των τηλεκαρτών GPT  (Αναγνώστηκε 5910 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:12:19 μμ »

Χαίρετε σε όλους,
λεφτά ,αξία, τρέξιμο πολύ για να αποκτήσουμε κάποιο πολυπόθητο κομμάτι,κάποιο δύσκολο κωδικό ή κάτι ε.α.
Άντε και το πήραμε...μετά?
Έχει σκεφτεί κανένας πως συντηρούνται σωστά οι τηλεκάρτες?
Έχει σκεφτεί κάποιος σε τι κατάσταση θα έχει ένα δύσκολο κομμάτι μετά από 20 χρόνια?
Το άρχισα στο πολύ γενικά, αλλά πιο ειδικά αναφέρομαι στις ζελατίνες μεγέθους Α4 που παίρνουν 10 τηλεκάρτες. Στο 80% (ποιότητες)από αυτές οι τηλεκάρτες GPT μετά από 2 χρόνια  κολλάνε και τραβώντας τες μένει περήφανα ο κωδικός πάνω στη ζελατίνα και η τηλεκάρτα είναι σχεδόν άχρηστη.
Τις συγκεκριμενες μάλιστα τις πουλάει γνωστό παλαιοπωλείο στο μοναστηράκι καθώς και πλανόδιοι.
μετα πονου
παναγιωτης Κλάμα
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:01:26 μμ »

Είναι σοβαρό το θέμα αυτό, φθορά βέβαια μπορεί να πάθουν όλα τα συλλεκτικά.Μήπως τις τηλεκάρτες τις είχες κάπου που να ασκείται πάνω τους βάρος μεγάλο δλδ να είναι ας πούμε πλακωμένες σε βιβλιοθήκη; ή σε μέρος με μεγάλη υγρασία;Λυπάμαι για ότι σου συνέβη αλλά λίγο πολύ όλοι την έχουμε πατήσει έτσι,άλλοι με τηλεκάρτες άλλοι με νομίσματα άλλοι με γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:14:42 μμ »

η καλυτερη λυση πιστευω ειναι τις (δυσκολες) να τις βαζεις σε πλαστικες  θηκουλες ειδικες για αυτον τον σκοπο η να παρεις αλμπουμ με ειδικες ζελατινες!δεν μιλαω για τα αλμπουμ που απλα προσθετεις ζελατινες και οπως αναφερες παραπανω υστερα απο λιγα χρονια κολανε οι τηλεκαρτες πανω τους αλλα για ειδικα αλμπουμ με ειδικες ζελατινες!!!
φιλικα δωρα!
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 04:18:16 μμ »

Για τη διατήρηση της τηλεκάρτας σε καλή κατάσταση έχει να κάνει και η ποιότητα της τηλεκάρτας, τα υλικά που χρησιμοποίησαν οι διάφορες εταιρείες κατασκευής.

Έχουν ξεθωριάσει κάρτες που έχουν μείνει κλειστές στη ζελατίνα τους.
Όταν αντίκρυσα αλλοίωση στο χρώμα σε κλειστές Πάτμο-Μετέωρα, το τι μπινελίκι έρριξα στον εαυτό μου, γιατί τον θεώρησα υπέυθυνο για τις συνθήκες φύλαξής τους, δεν... λέγεται.

Όμως βλέπω την αλλοίωση στα χρώματα στις κλειστές GPT κάρτες που ανεβάζετε και ξανακάνοντας αυτοκριτική, αφού δεν την είχα πατήσει μόνο εγώ, έρριξα το φταίξιμο στα υλικά κατασκευής τους.

Αν παρατηρείστε δεν έχουν αλλοιωθεί τα χρώματα σε όλες τις GPT κάρττες, αλλά μέχρι μια ορισμένη ημερομηνία. Ποια; δεν θυμάμαι ακριβώς.

Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 05:46:21 μμ »

Εγω σε μια noname ζελατινα που τις ειχα, μετα απο καιρο κολλαγαν αλλα καμια δεν αφησε κωδικο η χρωμα πανω τους.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:34:12 πμ »

Πολύ ωραίο και χρήσιμο θέμα!
Μπράβο Παναγιώτη για το θέμα που άνοιξες.

Φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στον Γεωργιάδη.
Προσωπικά τα τελευταία χρόνια αγοράζω ζελατίνες απο τα καταστήματα ΜΑΧ και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Ειδικά τον τελευταίο χρόνο που βγάζω-βάζω τηλεκάρτες συνέχεια δεν έχω κανένα θέμα. Παλαιότερα ναι, είχα θέματα, αλλα -αν θυμάμαι καλά- πρέπει να ήταν ζελατίνες που είχα αγοράσει απο τον Γεωργιάδη.
Προσοχή! Δεν κατηγορώ τον Γεωργιάδη οτι πουλάει σκάρτο εμπόρευμα, απλά αναφέρω προσωπική μου εμπειρία.
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:12:38 μμ »

warrior,ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και συμφωνούμε και απόλυτα Κλείσιμο ματιού
για να είμαι ειλικρινής δεν την έπαθα εγώ την ζημιά αλλά στεναχωριθηκα τόσο πολύ σαν να συνεβει σε μένα.
βέβαια δεν την έχω πάθει γιατί συνεχώς τις πειράζω και τις μετακινώ.
δυστυχώς έχω πάνω από 200 τέτοιες θήκες οι οποίες είναι παράγωγα πετρελαίου,αυτές έχουν το πρόβλημα.
και ενώ το ξέρουν οι πωλητές τις διαθέτουν προς πώληση. Αυτό είναι σοβαρό δείγμα έλλειψης σεβασμού προς τον πελάτη και προς τις τηλεκάρτες μας,όλα για το χρήμα..
πάντως γενικά το έχω άγχος σε τι κατάσταση θα βρίσκονται μετά από 20 χρόνια οι τηλεκάρτες όλων μας  και η ειδική ανησυχία μου είναι οι κωδικοί που στις GPT όσο πάνε και θαμπώνουν..
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:53:17 μμ »

Αγοράστε mylar-D φύλλα, τα οποια ειναι PVC- free και θα ξενοιάσετε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 09:47:33 πμ »

που μπορώ να τα βρω?
είναι θαμπά ή λεία διάφανα?
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 12:07:31 μμ »

Ειναι διάφανα. Τα χρησιμοποιούν για χαρτονομίσματα, κόμικς, κάρτες baseball, bons, κτλ. Υπάρχουν σε πολλές διαστάσεις και σε διάφορους τύπους. Κατι θα βρεις για να ταιριάζει σε τηλεκαρτες.

Κάνε ενα search Mylar-D sleeves στο Internet.

Έχω είχα αγοράσει απο Αμερικη για τα χαρτονομίσματα μου.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:41:53 πμ »

Οντως η φυσικη φθορα ειναι ενα μεγαλο προβλημα το οποιο προσωπικα δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζεται.

Παρ'ολες τις ιδανικες συνθηκες φυλαξης, το χειροτερο πληγμα που εχω προσωπικα δεχτει ειναι να ξεκολλαει το πλαστικο περιβλημα πωλησης της τηλεκαρτας με αποτελεσμα σιγα-σιγα η καρτα, αν και κλειστη και καινουρια, να ανοιγει απο μονη της (να ξεκολλαει/ξεφλουδιζει η ζελατινα). Οταν δεν σου συμβαινει αυτο στο δυσευρετο Βεραντα-Ριζος τοτε καταλαβαινετε.....

Το φαινομενο αυτο παραδοξως δεν παρατηρειτε στις καρτες των ετων 1992, 1993 και 1994 (μεχρι πριν τις πρωτες συλλεκτικες). Απο τις πρωτες συλλεκτικες και μετα, το πλαστικο περιβλημα αλλαξε και δυστυχως αυτο που υιοθετηθηκε ηταν μαλλον χαμηλης ποιοτητας.

Προσωπικα πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος φυλαξης μεμονωμενων συλλεκτικων κομματιων (Πατμος, Μετεωρα) ειναι αυτος που υιοθετουν στην Αμερικη οι συλλεκτες καρτων μπειζμπωλ. Προκειται για σκληρη πλαστικη θηκη, η οποια ανοιγει στα δυο και μολις μπει η καρτα μεσα, βιδωνεται στις τεσερρις γωνιες προσφερωντας μια σχεδον αεροστεγη φυλαξη. Λογω της σχεδον απολυτης εφαρμογης, ακομα και το πλαστικο περιβλημα παραμενει ανεπαφο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences