Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 22, 2024, 01:05:22 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 51466 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 07:26:55 μμ »

Μαγειρα, πολλα ποστ για το αυτονοητο.
 Οποιος δεν κατεχει τα συλλεκτικα, καλο ειναι να αγοραζει απλες λιριτσες.
 Οσοι δεν ξερουν το αθλημα και αγοραζουν συλλεκτικα νομισματα με μονο σκοπο την εξασφαλιση χρηματων η το κερδος κλπ, απλα τρωνε συνηθως φρικη και το σκυλομετανιωνουν.
 Το τι κανουν οι συλλεκτες και το τι αγοραζουν και το πως πουλανε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και θελει χρονια στον χωρο για να το διαβασεις σωστα.
 Οι συλλεκτες που εχουν πειρα, ξερουν τι να παρουν, ποσο, και πως θα τους αποφερει μελλοντικα κερδος εαν το πουλησουν.
+1
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 07:34:31 μμ »

φιλε μαγειρα ειναι πολυ απλο το θεμα ,ολα εχουν να κανουν με ενα ερωτημα βασικο,Θεος φυλαξοι ο κατοχος των σπανιων προσπαθει για διαφορους λογους (οικονομικους-υγειας)φτου φτου εξω απο μας να δωσει -εκποιησει 3 γερα του κομματια αλλα τα θελει αμεσα ,εκει με χρονικο βραχυπροθεσμο οριζοντα θα χασει 99 τοις εκατο,αν δεν εχει ζορι και παει λαου λαου βγαζοντας στο και σε παραπανω τιμη π.χ στο ιμπει ενδεχεται να πουλησει και ακριβοτερα,για τις κοινες δεν το συζηταμε φευγουν αερα πατερα ,μεγαλο ρολο βεβαια παιζει και η εγκυροτητα του πωλητη στο να φυγουν γρηγορα ,ολα λοιπον εχουν να κανουν με της συγκυριες της στιγμης που πρεπει να γινει αυτη η πωληση,προσωπικα αν ειχα χρηματα που θα ηταν περισσια αντι να τα φυλαξω σε ενα μπαουλο ξεχασμενα 10 χρονια θα αγοραζα σαφως σπανια κομματια αλλα μιλαμε με πολυ μακροπροθεσμο οριζοντα και σημειωτεων ξεχασμενα χρηματα,γιαυτο λεει ο κρις το συγκεκριμενο ειδικο κοινο πιστευω,μην ξεχνας βεβαια οτι η χρυση λιρα ειναι το νουμερο ενα σε ολο τον πλανητη και αν υποθεσουμε οτι ειμαστε 7δις ανθρωποι και ασχολειτε το 0000,01 λεω εγω τωρα ετσι στα γρηγορα μιλαμε οτι εχει 7χιλιαδες φανατικους συλλεκτες(που ειναι παραπανω) αρα στην ουσια καμμια λιρα δεν μενει ποτε απουλητη ,γνωμη μου
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 07:50:23 μμ »

Η δικη μου λογικη λεει το εξης... Αν αγορασεις συλλεκτικες λιρες ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ, με βαση πιθανοτητων θα πεσει η τιμη τους.
Εξηγω: εστω οτι παιρνεις μια λιρα ΜS62 στην τιμη των 800 ευρω και εχει population στις εταιριες πιστοποιησης, (σε αυτο τον βαθμο) 10 κομματια. Αν σε 3 χρονια απο την αγορα της, βγουν αλλα 20 κομματια, με τον ιδιο βαθμο, αυτοματως εχει πεσει η τιμη της.
Απ την αλλη η καθαρα επενδυτικη λιρα δεν εχει αυτο το ρισκο, αν και η πιθανοτητα να πεσει ο χρυσος ειναι ενας κινδυνος (μικρος αλλα υπαρκτος) Τωρα σε πειροδους κρισης και αναταραξεων οι τιμες σιγουρα θα επηρρεασουν την επενδυτικη, ενω η συλλεκτικη μεινει στασιμη(αρκει να μην γινει τρελη βουτια) . Εν ολιγοις, οποιος εχει χρημα αγοραζει συλλεκτικες και οποιος θελει απλα μια ασφαλεια χρηματων αγοραζει επενδυτικες. Καθαρα αποψη μου, δεν σημαινει πως ισχυει, αλλα ετσι το βλεπω
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:25:16 μμ »

Η δικη μου λογικη λεει το εξης... Αν αγορασεις συλλεκτικες λιρες ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ, με βαση πιθανοτητων θα πεσει η τιμη τους.
Εξηγω: εστω οτι παιρνεις μια λιρα ΜS62 στην τιμη των 800 ευρω και εχει population στις εταιριες πιστοποιησης, (σε αυτο τον βαθμο) 10 κομματια. Αν σε 3 χρονια απο την αγορα της, βγουν αλλα 20 κομματια, με τον ιδιο βαθμο, αυτοματως εχει πεσει η τιμη της.
Απ την αλλη η καθαρα επενδυτικη λιρα δεν εχει αυτο το ρισκο, αν και η πιθανοτητα να πεσει ο χρυσος ειναι ενας κινδυνος (μικρος αλλα υπαρκτος) Τωρα σε πειροδους κρισης και αναταραξεων οι τιμες σιγουρα θα επηρρεασουν την επενδυτικη, ενω η συλλεκτικη μεινει στασιμη(αρκει να μην γινει τρελη βουτια) . Εν ολιγοις, οποιος εχει χρημα αγοραζει συλλεκτικες και οποιος θελει απλα μια ασφαλεια χρηματων αγοραζει επενδυτικες. Καθαρα αποψη μου, δεν σημαινει πως ισχυει, αλλα ετσι το βλεπω
O κινδυνος που λες υπαρχει κυριως στα top-pop νομισματα, οπου η μοναδικοτητα του βαθμου πληρωνεται με μεγαλη υπεραξια.
 Παντα υπαρχει ο κινδυνος να βρεθει και να πιστοποιηθει ενα καλυτερο.
 Ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα, μπορει να πιστοποιουνται καθε χρονο και περισσοτερα νομισματα, αλλα συγχρονως αυξανονται και οι συλλεκτες παγκοσμιως που στρεφονται στο σλαμπαρισμενο υψηλοβαθμο, επομενως η εξισωση εχει διαφορες παραμετρους.
 Θα το ξαναπω αλλη μια φορα, καπως αλλιως.
 Αν χρειαζεται να ρωτας κατα ποσο σε συμφερει η οχι να αγορασεις ενα συλλεκτικο νομισμα, απλα δεν εισαι ετοιμος για αυτο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:42:12 μμ »

Υπάρχει και ένας παράγοντας που δεν αναφέρθηκε και είναι κρίμα,κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Μου αρέσει να το έχω στην συλλογή μου και να το χαζεύω.
Και αυτό πληρώνεται,καμμιά φορά πανάκριβα,ή δεν πληρώνεται με τίποτα.
Αλλο το επενδύω σε συλλεκτικά και άλλο συλλέγω.
Αν απλά στοκάρεις καλά κομμάτια για να τα μεταπωλήσεις,ο έμπορος μέσα σου,υπερισχύει του συλλέκτη.Απόλυτα θεμιτό.
Κατά τα άλλα,συμφωνώ πάνω-κάτω με τους προλαλήσαντες.
Καταγράφηκε
mageiras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 102


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:44:20 μμ »

Τελικά η συζήτηση κατέληξε σε αυτό που αισθάνομαι και εγώ μέσα μου. Δεν είμαι ακόμα έτοιμος για πιο "συλλεκτικές" καταστάσεις Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Γιατί με τριβελίζει μέρες να πάρω κάποιες πιο ιδιαιτερες λίρες αλλά δεν μου βγαίνει. Μάλλον είμαι πολύ φρέσκος... Φίλε Haros respect. Πάντα πολύ εύστοχος και κατανοητός
Καταγράφηκε
mageiras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 102


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:50:09 μμ »

Και όλων των άλλων φίλων οι γνώμες είναι σεβαστές και καλοδεχούμενες φυσικά
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:51:35 μμ »

Φίλε μου όλα είναι σχετικά.
Να ξέρεις ότι εδώ θα υπάρξει μία ουσιαστική συρρίκνωση στο συλλεκτικό ποιοτικό νόμισμα λόγω των συνθηκών που θα προκύψουν στο μέλλον.
Στα μέταλλα επίσης θα υπάρξει μία πολύ πιο ουσιαστική συρρίκνωση για ευνόητους λόγους κυρίως εσωτερικού και έπειτα εξωτερικού.
Από αυτά τα γεγονότα θα προκύψουν ευκαιρίες για σοβαρούς συλλέκτες, και κυρίως για εμπόρους που δραστηροποιούνται σε χώρες του εξωτερικού.
Αυτά τα λίγα λοιπόν, διάβασε - σκέψου - αποφάσισε.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:45:49 μμ »

ελπιδοφορε/δημητρη αν θυμαμαι καλα.
συμφωνω στα αλλα που λες αλλα.....εδω τι εννοεις?
Στα μέταλλα επίσης θα υπάρξει μία πολύ πιο ουσιαστική συρρίκνωση για ευνόητους λόγους κυρίως εσωτερικού και έπειτα εξωτερικού.

ποτς γκενεν αυτο? Χαμόγελο
τα μεταλλα εχουν διαπραγματευσιμη τιμη.για το δικο μου μυαλο, ειναι αποθησαυρισμος οχι να πουλησω αυριο η σε ενα χρονο αλλα αν φτασω στο αμην (δε λεω για 3ο παγκοσμιο).
και η χωρα να καταρρευσει τις βαζω στη τσεπη και παω σε μια αλλη και τις μετατρεπω σε μετρητο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:10:58 μμ »

Αν δωσεις 3 χιλιαρικα και αγορασεις ενα συλλεκτικο πεντολιρο του 87 παντα ΜΑ παντα θα υπαρχει καποιος που θα τα ξαναδωσει.Αν δωσεις 3 χιλιαρικα για λιρες δεν ειναι σιγουρο αν καποιος τα ξαναδωσει αν φουνταρει το μεταλλο.

Η καλυτερη εξασφαλιση ειναι τα συλλεκτικα δυσκολα νομισματα.Τα οποια ανηκουν σε αυτους που εχουν καποιες στοιχειωδεις συλλεκτικες γνωσεις.Οι μη εχοντες γνωσεις θα περιοριστουν στην συλλεκτικοτητα των σπανιων Ελισαβετ του...59!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:42:16 μμ »

Αν δωσεις 3 χιλιαρικα και αγορασεις ενα συλλεκτικο πεντολιρο του 87 παντα ΜΑ παντα θα υπαρχει καποιος που θα τα ξαναδωσει.Αν δωσεις 3 χιλιαρικα για λιρες δεν ειναι σιγουρο αν καποιος τα ξαναδωσει αν φουνταρει το μεταλλο.

Η καλυτερη εξασφαλιση ειναι τα συλλεκτικα δυσκολα νομισματα.Τα οποια ανηκουν σε αυτους που εχουν καποιες στοιχειωδεις συλλεκτικες γνωσεις.Οι μη εχοντες γνωσεις θα περιοριστουν στην συλλεκτικοτητα των σπανιων Ελισαβετ του...59!
Στον Τζωνη τον Μπλιθη να το πεις που "πουλησε" μια του 59 σε τιμη συλλεκτικου πεντολιρου...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:50:44 μμ »

Αν δωσεις 3 χιλιαρικα και αγορασεις ενα συλλεκτικο πεντολιρο του 87 παντα ΜΑ παντα θα υπαρχει καποιος που θα τα ξαναδωσει.Αν δωσεις 3 χιλιαρικα για λιρες δεν ειναι σιγουρο αν καποιος τα ξαναδωσει αν φουνταρει το μεταλλο.

Η καλυτερη εξασφαλιση ειναι τα συλλεκτικα δυσκολα νομισματα.Τα οποια ανηκουν σε αυτους που εχουν καποιες στοιχειωδεις συλλεκτικες γνωσεις.Οι μη εχοντες γνωσεις θα περιοριστουν στην συλλεκτικοτητα των σπανιων Ελισαβετ του...59!
Στον Τζωνη τον Μπλιθη να το πεις που "πουλησε" μια του 59 σε τιμη συλλεκτικου πεντολιρου...
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Ρε τι είναι αυτος ο μπλιθη και σ---α να βαλει για χρυσο θα τα πουλησει  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:46:29 μμ »

ελπιδοφορε/δημητρη αν θυμαμαι καλα.
συμφωνω στα αλλα που λες αλλα.....εδω τι εννοεις?
Στα μέταλλα επίσης θα υπάρξει μία πολύ πιο ουσιαστική συρρίκνωση για ευνόητους λόγους κυρίως εσωτερικού και έπειτα εξωτερικού.

ποτς γκενεν αυτο? Χαμόγελο
τα μεταλλα εχουν διαπραγματευσιμη τιμη.για το δικο μου μυαλο, ειναι αποθησαυρισμος οχι να πουλησω αυριο η σε ενα χρονο αλλα αν φτασω στο αμην (δε λεω για 3ο παγκοσμιο).
και η χωρα να καταρρευσει τις βαζω στη τσεπη και παω σε μια αλλη και τις μετατρεπω σε μετρητο.

α) Είναι απλό, ο κόσμος σήμερα αγοράζει σαν παλαβός με 260 δλδ μια υπεραξία  12% και στο μέλλον θα πουλά με -10% λόγω ανυπαρξίας ζήτησης και επειδή θα είναι στο αμήν. (αυτό είναι το εσωτερικό)
β) Αν βάλουμε και μία πτώση των μετάλλων που αυτό υπαγορεύει η λογική,τότε καλά κρασιά (αυτό είναι το εξωτερικό)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:57:16 μμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:59:12 μμ »

ελπιδοφορε/δημητρη αν θυμαμαι καλα.
συμφωνω στα αλλα που λες αλλα.....εδω τι εννοεις?
Στα μέταλλα επίσης θα υπάρξει μία πολύ πιο ουσιαστική συρρίκνωση για ευνόητους λόγους κυρίως εσωτερικού και έπειτα εξωτερικού.

ποτς γκενεν αυτο? Χαμόγελο
τα μεταλλα εχουν διαπραγματευσιμη τιμη.για το δικο μου μυαλο, ειναι αποθησαυρισμος οχι να πουλησω αυριο η σε ενα χρονο αλλα αν φτασω στο αμην (δε λεω για 3ο παγκοσμιο).
και η χωρα να καταρρευσει τις βαζω στη τσεπη και παω σε μια αλλη και τις μετατρεπω σε μετρητο.

α) Είναι απλό ο κόσμος σήμερα αγοράζει σαν παλαβός με 260 δλδ μια υπεραξία  12% και στο μέλλον θα πουλά με -10% λόγω ανυπαρξίας ζήτησης και επειδή θα είναι στο αμήν. (αυτό είναι το εσωτερικό)
β) Αν βάλουμε και μία πτώση των μετάλλων που αυτό υπαγορεύει η λογική,τότε καλά κρασιά (αυτό είναι το εξωτερικό)

Δεν φταιει κανεις για αυτο.........ας προσεχαν.........εχει αναλυθει εδω μεσα πολλες φορες το ολο σκηνικο αν καποιοι δεν καταλαβαινουν τι να κανουμε
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 364


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:06:44 πμ »

ελπιδοφορε/δημητρη αν θυμαμαι καλα.
συμφωνω στα αλλα που λες αλλα.....εδω τι εννοεις?
Στα μέταλλα επίσης θα υπάρξει μία πολύ πιο ουσιαστική συρρίκνωση για ευνόητους λόγους κυρίως εσωτερικού και έπειτα εξωτερικού.

ποτς γκενεν αυτο? Χαμόγελο
τα μεταλλα εχουν διαπραγματευσιμη τιμη.για το δικο μου μυαλο, ειναι αποθησαυρισμος οχι να πουλησω αυριο η σε ενα χρονο αλλα αν φτασω στο αμην (δε λεω για 3ο παγκοσμιο).
και η χωρα να καταρρευσει τις βαζω στη τσεπη και παω σε μια αλλη και τις μετατρεπω σε μετρητο.
Θα ήθελες να παραθέσεις τους λόγους για τους οποίους πιστεύεις οτι θα συμβούν αυτά?Ακούγεται ενδιαφέρον.

α) Είναι απλό, ο κόσμος σήμερα αγοράζει σαν παλαβός με 260 δλδ μια υπεραξία  12% και στο μέλλον θα πουλά με -10% λόγω ανυπαρξίας ζήτησης και επειδή θα είναι στο αμήν. (αυτό είναι το εσωτερικό)
β) Αν βάλουμε και μία πτώση των μετάλλων που αυτό υπαγορεύει η λογική,τότε καλά κρασιά (αυτό είναι το εξωτερικό)

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences