Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:11:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πεντολιρο 1887  (Αναγνώστηκε 19657 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:03:11 μμ »

Eξυπακούεται ότι ειδικά εσένα δεν θα μπορούσα ποτέ να φωτογραφίζω με το παραπάνω  σχόλιο, στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν είμαι (τόσο) αναιδής. Ένας γενικόλογος σαρκασμός ήταν, καθ’ υπερβολή. Τώρα, ως προς το πεντόλιρο, επιμένω ότι πέφτεις έξω.

Γιατί ειδικά εμένα? Και όχι τον Ποδάρα, τον Ζόμπελς  , τον Μιλού ή εσένα?  Αρα κάτι ξέρει για μένα.... αν διαβάσεις αμερόληπτα την πρόταση αναφέρεται σε εμένα με ειρωνικό ύφος και ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω γιατί δεν εχουμε μιλήσει ποτε. Αρα υποθέτω πως κάτι θα ξέρει για μένα.
Γιατί ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΝΑ και όχι καποιον άλλον?

τεσπα , δε χαλάω τη ζαχαρένια μας για κανέναν. Σας ενημερώνω πως για ότι θέλετε που να αφορά εμενα μπορείτε να με ρωτάτε απευθειας.

αυτά. Κακώς ανοιξα το τόπικ. Δεν θα ξανανοίξω κ θα σκεφτω αν θα ξαναγράψω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:44:25 μμ »

Solferino, ειδικά εσένα, επειδή εσύ άνοιξες το τόπικ. Γι΄’ αυτό και μόνο. Είναι ο τρόπος έκφρασής μου κάπως αιχμηρός,  αλλά ποτέ δεν θα σε προσέβαλα προσωπικά στο θέμα που άνοιξες. Δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας, σε διαβεβαιώ.  Και δεν γνωρίζω για σένα το παραμικρό, καλό ή κακό. Βασικά,  γνωρίζω ελάχιστα για ελάχιστους από δω μέσα, όπως και ελάχιστοι γνωρίζουν κάτι για μένα. Κι αυτό δεν πρόκειται ν’ αλλάξει, αφού δεν συνηθίζω να κάνω διαδικτυακούς φίλους, πόσο μάλλον εχθρούς. Για να πω την αλήθεια, δεν παίρνω το διαδίκτυο καθόλου στα σοβαρά, σε αντίθεση  με κάποιους άλλους που το παίρνουν σχεδόν προσωπικά. Εδώ ο άλλος, λέει, εθίγη -να δεις πως το είπε- «ως συλλέκτης». Βρε, που μπλέξαμε….
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:44:59 μμ »

Βασιλη, τωρα μου θυμιζεις τα η του υψους η του βαθους με τις παραιτησεις απ'την ΠΝΕ. Τελος παντων.

Σχετικα με τα hairlines/die polish lines, την ειχα πατησει μεγαλοπρεπως σε μια πολυ μεγενθυμενη φωτογραφια ενος Μεξικανικου χρυσου ενος πεσο των αρχων του 20ου αιωνα. Η υπερμεγεθυμενη φωτογραφια εδειχνε (σε μενα) σαν ναχαν περασει το νομισμα με στρατσοχαρτο. Αποδειχτηκε τελικα οτι ημουν 110% λαθος και ηταν die polish lines προς ολες τις κατευθυνσεις, κι οτι το νομισμα ηταν ενα διαμαντακι που βαθμολογηθηκε με 65.

Περα απ'ολ'αυτα, προς τι οι προσωπικες αντιπαραθεσεις βρε παιδια και τα πικροχολα σχολια; Ο Βασιλης οχι μονο δεν εχει ζηλεψει ποτε αλλωνων νομισματα, αλλα πολυ συχνα φτανει στο αλλο ακρο, οπου προθυμοποιειται να δωσει ενα νομισμα που "προλαβε" εκεινος σε καποιο φιλο του, αυτο το γνωριζω πρωτο χερι. Τωρα αν διαφωνησαμε σ'ενα θεμα οπως αυτο, η κατι αλλο, no big deal. Ακουστηκαν αποψεις, ο καθενας βγαζει συμπερασματα, και ενδεχομενως αλλαζει και γνωμη η οχι.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:02:33 μμ »


Και μετα απο ολες τις εκατερωθεν  αναλυσεις συγκρουσεις επεξηγησεις και ιντριγκες που διαβασαμε παραπανω ας κλεισουμε αυτο το ωραιο θεματακι με το παρακατω videaki  Σαρκασμός



Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 12:55:22 πμ »

το κερμα ειναι solid για τον βαθμο του και κακο παραδειγμα για οvergraded νομισματα. Υποθετω οτι αυτα που φαινονται στην φωτο του σλαμπ ολοκληρου ειναι σημαδια του πλαστικου του σλαμπ. Οποισδηποτε εχει εστω και ενα σλαμπ pcgs εχει υποψη του ποσο μαλακο πλαστικο ειναι και ποσο ευκολο ειναι να δημιουργηθουν σημαδακια και θολοτητα.
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 10:05:50 πμ »

Το PL στο αναγλυφο δινει τον  επιπλεον βαθμο που ενδεχομενως  χανει απο τα hairlines. Το πεδιο εναι σατινε ,οποτε ειναι ενδεχομενως hairlines και οχι γραμμες απο die polish (αναγλυφες).Κατ'εμε ο βαθμος ειναι δικαιος.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:31:22 μμ »

Κακώς ανοιξα το τόπικ. Δεν θα ξανανοίξω κ θα σκεφτω αν θα ξαναγράψω.
Δεν κόβεις τις μαΚακίες λέω εγώ.
Τι μας χάθηκες από το Στέκι ......εγώ χωρίς τα γραπτά solferino νιώθω άβολα στο Στέκι  Έκπληξη
Άντε μπες βρε Λεβέντη που εξαφανίστηκες από τις 17/11.....έχεις και πραγματικούς φίλους που απέκτησες μέσα από το forum αυτό.......
Μάγκες δεν τον σκουντάμε λίγο , να τον πρήξουμε με sms, pm, emails , αλεπάλληλες τηλεφωνικές κλήσεις μπάς και επαναφέρουμε τον SOLFERINO σε δράση!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:54:25 μμ »

Δεν ξέρω για το grade αλλα αυτα τα σαγρέ σημεία και σαν να το έχουν περάσει με Aqua forte που λει ο Βασίλης ειναι χαρακτηριστικά της κοπης. Η μεγάλη πίεση κατα την πρόσκρουση δημιουργεί μια αστοχία στο υλικό του δίσκου που ομως δεν εχει περιθώρια διαφυγής και παρουσιάζεται κάπως έτσι σαν να ξαπλώνει επάνω στην επιφάνεια με μια ακτινωτή όψη συνήθως. Αυτο ο φακός το αποτυπώνει περιπου έτσι οπως το ειπε ο Βασίλης αλλα ειναι κοινό χαράκτηριστικο της  ιδιαίτερα στα Proofs όπου η φωτογραφία τους νομιζεις οτι εχει σκόνη ακτινωτά διασκορπισμένη το νομιςμα.

Απο πολλα που διακρίνονται στο νομιςμα μαλλον νομιζω οτι ειναι σωστό το grade. Die polishing lines δεν υπάρχουν, οι σκιές ειναι στο toning, ιδιαίτερα αυτα του 87 & 93 δεν έχουν τέτοια θέματα συνήθως. Tα του 902 & 911 ναι εκει παρουσιάζονται. Δεν ξέρω αλλα τα die polishing lines των Παρισιων προσθέτουν "αίγλη" ενώ αυτα του RM έρχονται λιγο σαν hairlines.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences