Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:12:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα και καθάρισμα...  (Αναγνώστηκε 3877 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 02:58:13 μμ »

Πως την βλέπετε αυτήν την λίρα? Είναι από σκανάρισμα. Πάνω από το κεφάλι έχει ένα μαυροπράσινο σημαδάκι. αυτό είναι χτύπημα ή κάπου ήταν κολλημένη και την ξεκόλλησαν? είναι common από ότι είδα ε? καθαρίζει αυτό?
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:03:42 μμ »

χωρίς να είμαι σίγουρος κάποιος την λίμαρε σε ενεχυροδανειστήριο και τις έβαλε 22 κ υγρό !Γιαυτό έγινε αυτή η μαυρίλα που δεν φεύγει!Η λίρα αν είναι 22αρα έχει καταστραφεί..πάει καθαρά σαν μέταλλο!
Καταγράφηκε

Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:05:14 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου. Αν είναι γνήσια πρέπει να ήταν κολλημένη σε κάποιο κόσμημα. Νομίζω ότι δεν μπορεί να διορθωθεί το σημείο αυτό.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:11:34 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου. Αν είναι γνήσια πρέπει να ήταν κολλημένη σε κάποιο κόσμημα. Νομίζω ότι δεν μπορεί να διορθωθεί το σημείο αυτό.

μαλλον αυτό εγινε, γιατί είναι δωρο από την γιαγιά της γυναίκας μου, μάλλον θα την είχε κόσμημα...thanks (το αν είναι 22κ πως το καταλαβαίνω? με τα υγρα που λέτε?)
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:15:08 μμ »

τώρα έτσι όπως είναι η λίρα μπορείς να την πας σε ενα ενεχυροδανειστήριο να σου την τρίψουν σε μια πέτρα και μέσω κάποιων ειδικών υγρών να σου πουν αν είναι 22 κ! αλλιώς αν είναι σε καλή κατάσταση εγω δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει τέτοια πειράματα που σκοπό έχουν να χαλάσουν την λίρα!
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:15:52 μμ »

Μην την πειραξεις, ακομα και ετσι  που ειναι μπορει καποιος να στην παρει καποτε εστω και φτηνα ,αν αποπειραθεις να την καθαρισεις θα το κανεις τρισχειροτερα.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:17:32 μμ »

(το αν είναι 22κ πως το καταλαβαίνω? με τα υγρα που λέτε?)

Μην την τρίψεις! Αν είναι αληθινή η λίρα, τότε σίγουρα είναι και 22 καράτια. Πάντως από τη φωτογραφία σου εμένα μου δείχνει για καλή, πέρα από το κόλλημα που τη χαλάει.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:19:10 μμ »

συνήθως τέτοιο χτήπημα έχει
όταν μπαίνει σε κόσμημα
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:22:24 μμ »

ρε παιδιά τι να λέμε τώρα!η λίρα πιάνει σαν μέταλλο τώρα με αυτό το κόλλημα από κόσμημα!Συγκεκριμένα 231 ευρώ!Ότι και να την κάνει τώρα τα ίδια θα πάρει!Χειρότερα δεν γίνεται!
Καταγράφηκε

dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:24:12 μμ »

ευχαριστώ όλους, πίσω στο αμπάρι της... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 05:42:27 μμ »

μην την πειράξεις καθόλου, γιατί θα την κάνεις χειρότερα...σίγουρα κάπου ήταν, σε λιροθήκη ισως... αλλά κάποιος την έβγαλε άτσαλα και την χάλασε της έβαλε και κάποιο υγρό για να επιβεβαιώσει τα καράτια της γιατί δε μπορούσε να καταλάβει εαν είναι γνήσια η όχι. Τώρα όπως σου είπαν και τα παιδιά ή την δίνεις ως μέταλλο (όχι όμως τώρα γιατί η τιμή του χρυσού είναι σε κάθοδο) και αγοράζεις μια άλλη με τα χρήματα που θα πάρεις και ίσως και χρειασθεί να προσθέσεις και εσύ λίγα ακόμα ή την αφήνεις στον συρτάρι αγαπημένο ενθύμιο απο τους δικούς σου! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 05:51:24 μμ »

Η λιρα ηταν πιασμενη σε κρικο!!Ειναι ολοφανερο εκτος και αν οι σαραφηδες ριχνουν τα υγρα σε τελειο ζυγισμενο σημειο!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:58:12 μμ »

μην την πειράξεις καθόλου, γιατί θα την κάνεις χειρότερα...σίγουρα κάπου ήταν, σε λιροθήκη ισως... αλλά κάποιος την έβγαλε άτσαλα και την χάλασε της έβαλε και κάποιο υγρό για να επιβεβαιώσει τα καράτια της γιατί δε μπορούσε να καταλάβει εαν είναι γνήσια η όχι. Τώρα όπως σου είπαν και τα παιδιά ή την δίνεις ως μέταλλο (όχι όμως τώρα γιατί η τιμή του χρυσού είναι σε κάθοδο) και αγοράζεις μια άλλη με τα χρήματα που θα πάρεις και ίσως και χρειασθεί να προσθέσεις και εσύ λίγα ακόμα ή την αφήνεις στον συρτάρι αγαπημένο ενθύμιο απο τους δικούς σου! Μεγάλο χαμόγελο

αυτό θα κάνω, δεν πουλάω δώρα...(ελπίζω τουλάχιστον ναν μην χρειαστει). ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences