Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 09:46:04 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52345 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 09:57:46 μμ »

30 και ειναι υπερ αρκετα και θα το βαλεις και σε καψουλα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:01:16 μμ »

Σπατάλες βλέπω εν μέσω κρίσης, το νου σας κυκλοφορεί και το ΣΔΟΕ μαζί με την Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Κάτι γνωστούς μου για αγορές του 2008 μέσω Ebay τους τσάκισαν για κάτι πούρα που πήραν. Μας βλέπω να είμαστε οι επόμενοι.

http://prntscr.com/kcj4x

http://prntscr.com/kcjej

Για μεγαλύτερες φωτογραφίες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2012, 10:44:18 μμ από johnmak » Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:05:28 μμ »

Όσον αφορά τισ τιμές του 5λεπτου προσωπικά θα τις προσδιόριζα σε δολλάρια αμερικής ως εξής:
AU-55   ~40$
MS-60  70-80$
MS-62  150-170$
MS-63BN  250-280$
MS-63RB 350-380$
MS-64BN  300-320$
MS-64RB ~600$
Για το ΜS-65 δεν μπορώ να προσδιορίσω τιμή με βάση ιστορικό στοιχείο κόστους, καθόσον δεν έχω δει κάποια πώληση. Ωστόσο θα το εκτιμούσα άνω των 1500$ .
Σε κάθε περίπτωση το Red Brown σε υψηλή κατάσταση τιμολογείται συχνά πάνω από την αξία του αμέσως επόμενου βαθμού για τα παλιά νομίσματα.
Όσον αφορά το 5Λεπτο που αγόρασε πρόσφατα ο φίλος pepos εκτιμώ οτι είναι ΜS-62+ και ίσως οριακά 63. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο ωστόσο στο συγκεκριμλενο νόμισμα είναι το ενδεχόμενο απουσίας λούστρου γιατί δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στη φωτο. Στην περίπτωση αυτή ο βαθμός μσ-63 είναι υπερβολικός.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλορίζικο.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:41:08 πμ »

Να στο πω αλλιως φιλε spykat
μια και σε παραξενευει η τιμη του ενος με του αλλου :
Τι θα προτιμουσες να εχεις στην συλλογη σου εαν στα χαριζαν
ενα νομισμα 61 RB ή ενα νομισμα 63BN ??
Απο την απαντηση που θα δωσεις στον εαυτο σου θα επηρεαστει και η τιμη του!!
Γιατι εγω θα προτιμησω ΣΤΑΝΤΑΡ τον μικροτερο βαθμο αλλα με τον καλυτερο χρωματισμο!!
Εσυ??

Ασυζητητι το 63αρι και ας ειναι καφε. Η διαφορα ειναι μεγαλη μεταξυ τους. Εδω να σημειωσω φιλε herakliotis οτι μιλω μη εχοντας συγκεκρινα νομισματα στο μυαλο μου. Δηλαδη μιλω για το μεσο ορο και με ενα μετριο eye appeal. Εχω την εντυπωση οτι πολλοι μιλατε εχοντας συγκεκριμενα νομισματα στο μυαλο σας, αλλα μπορει να κανω και λαθος. Οχι οτι ειναι βεβαια κακο. Για να φερω ενα παραδειγμα, τα δικα σου πχ που ανεβασες σε αλλο θεμα ειναι + στο βαθμο τους και τα δυο κατα τη γνωμη μου, με μια εκπληκτικη εμφανιση, eye appeal, και δεν υπερβαλλω ουτε σου λεω καλα λογια επι τουτου.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:47:20 πμ »

Ως προς τιμες εγω θα τα κοστολογουσα ως εξης
AU55 40 ευρω
MS60BN 60
MS60RB γενικα δυσκολα βρισκεται κατω απο 62 RB, αντε 70 λογω χρωματος
MS63BN 170
MS63RB 200
MS65RB 500 αλλα ισως εδινα και παραπανω

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, σχεδόν με όλες τις τιμές που δίνει ο φίλος Spykat (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω το όνομά σας) και διαφωνώ στην MS65RB, πιστεύω ότι πρέπει να πληρωθεί τουλάχιστο 800-900 ευρώ σήμερα.
Τονίζω το σήμερα γιατί ίσως σε 4-5 μήνες ή και παραπάνω μπορεί να πέσουν στην αγορά πολλά  Κλείσιμο ματιού και ίσως αλλάξουν οι τιμές (βλέπε 5 λεπτά 1895) ή μπορεί και όχι Κλάμα.

Νομιζω οτι εντοπισες ακριβως το προβλημα φιλε GKCollect. Ναι, αν εχουμε τον μεγαλυτερο βαθμο σε ενα νομισμα και αυτον σε ελαχιστα κομματια, τοτε η τιμη φυσικα ανεβαινει. Ομως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν εχουν σωθει και αλλες πενταρες και δεκαρες του Γεωργιου σε τετοιες καταστασεις και μαλιστα με τετοιο τιραζ. Πραγματικα το πιστευω οτι στο μελλον θα εμφανιστουν και θα πιστοποιηθουν περισσοτερα. Ουτε μπορω να δεχθω οτι η πενταρα και δεκαρα του 82 κοστιζουν τα διπλασια απο μια πενταρα και δεκαρα του 33 με υποδεκαπλασιο σχεδον τιραζ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 08:38:52 πμ »

Νομίζω ότι πήρες τα λόγια από το στόμα μου. Συμφωνώ απολύτως φίλε Spykat... το να δίδονται του '82 σε τιμές ίδιες ή μεγαλύτερες από του '33 ίσως να σημαίνει κάτι. Αλήθεια όμως, πόσοι από τους φίλους συλλέκτες, ενώ βλέπουν το προφανές, δεν το αντιμετωπίζουν σαν τέτοιο και υπάρχουν τέτοιες τιμές;
Εγώ λοιπόν αν είχα ένα του '82 ευχαρίστως θα το αντάλλασσα με ένα αντίστοιχο του '33 κι ας "έχανα". Κι αυτό γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι σε λίγο καιρό, λογικά πάντα, θα πέσουν κι άλλα στην αγορά. Αλλά από την άλλη και να μην πέσουν, του 33 είναι ήδη "δοκιμασμένα" και δεν χάνουν την αξία τους.
Από την άλλη όμως ο καθένας κάνει το κουμάντο του. Έχω δώσει και γω περισσότερα για κάποιο νόμισμα από την αξία του μόνο και μόνο για να κλείσω σειρά.
Στην τελική όμως, όποιος θέλει, δίνει ότι θέλει, για να πάρει αυτό που θέλει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:00:50 πμ »

Ακυκλοφόρητα 5 λεπτα του 1833 εμφανίζονται με δεκαπλάσιο ρυθμο σε σχέση με το 5 λεπτο του 1882 σε UNC.  Κανένα από τα δύο δεν είναι δύσκολο αλλά τι σχέση έχει το tirage?
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 11:35:53 πμ »

Ακυκλοφόρητα 5 λεπτα του 1833 εμφανίζονται με δεκαπλάσιο ρυθμο σε σχέση με το 5 λεπτο του 1882 σε UNC.  Κανένα από τα δύο δεν είναι δύσκολο αλλά τι σχέση έχει το tirage?
Ακριβώς αυτό φίλε μου, του '33 είναι "δοκιμασμένα" στην αγορά νομίσματα, ότι ήταν να πέσει έπεσε σ'αυτήν. Του '82 όμως, λογικά πάντα, υπάρχουν πολλά ακόμη να πέσουν στην αγορά λόγω τιράζ και συνθηκών της τότε εποχής. Με τις κινήσεις που βλέπουμε τους τελευταίους μήνες, κάποια νομίσματα δύσκολα, αλλά με μεγάλο τιράζ, βγήκαν στην αγορά και έριξαν τις τιμές κατακόρυφα. Γι αυτό λέμε ότι σε UNC, του '82 προς το παρόν, είναι υψηλές οι τιμές τους.
Φυσικά κάνουμε υποθέσεις και το παίζουμε μάντεις, αλλά συνήθως, η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:12:20 μμ »

johnmak η πενταρα σου ειναι  καλη , εγω σου δινω 70 σε περιπτωση που θες να την αποχωρισθεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:38:23 μμ »

johnmak η πενταρα σου ειναι  καλη , εγω σου δινω 70 σε περιπτωση που θες να την αποχωρισθεις!!

Γιάννη με λένε. Αν θυμάσαι σου είχα πάρει κάποτε ένα τάλιρο μονάχου, τότε από το sold, είχαμε μιλήσει μία δύο φορές στο τηλέφωνο. Σε ευχαριστώ για την προσφορά άλλα θα κάνω τρύπα στην συλλογή μου και άντε να ξαναβρω πεντάρα με πέντε ευρώ Χαμόγελο Έχω και κάποια άλλα χάλκινα του Γεωργίου (2 λεπτά 1878, μονόλεπτο 1870 και 1879) που θα ήθελα κάποια στιγμή να σηκώσω φωτογραφία άλλα δεν μπορώ να πάρω μία καλή και είναι τα άτιμα τόσο μικρά. Πάντως είναι στην ίδια περίπου κατάσταση με αυτό, οπότε τι βαθμό βάζεις σε αυτό; πιάνει το MS62 που πιστεύω;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 06:56:54 μμ »

Το πιανει ανετοτατα!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:24:18 μμ »

Επειδή όμως με τις θεωρίες μας αρχίσαμε να ξεφεύγουμε...
Φίλε Γιάννη το 5λεπτο σου χαλαρά (όπως λένε Σαλονίκη) πιάνει ένα καλό AU... ίσως δύσκολα και ms60. Κι αυτό γιατί μέρος των λεπτομερειών του νομίσματος έχουν φθαρεί εντελώς (τουλάχιστο έτσι φαίνεται από τη φωτό) αλλά σίγουρα το ποσοστό των ψηλών σημείων ξεπερνά το 90%-95%. Οπότε μιλάμε για ένα νόμισμα της κατηγορίας EF ή με αμερικάνικη βαθμολογία AU. Τονίζω όμως ότι έτσι φαίνεται στη φωτό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:34:30 μμ »

Φιλε μας GKCollect το νομισμα αυτο εχει λουστρο πανω του ή δεν εχει?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:36:17 μμ »

Μαλλον θα ελεγα οτι δεν εχει.....παντως ειναι πολυ ομορφο, και παρα πολυ καλο για την τιμη του, αποδειξη του οτι οταν κανεις δεν βιαζεται και το ψαχνει , θα κανει και καλες αγορες.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:38:10 μμ »

Λούστρο μπορεί και να έχει (δεν φαίνεται) αλλά...
τσιγκελωτό μουστάκι, αυτί, φρύδι, πτυχές στα δεσίματα της κορδέλας, και νεύρα στα φύλλα δεν έχει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences