Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:26:21 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 χρυσές δραχμές 1876  (Αναγνώστηκε 38993 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 01:57:55 μμ »

E...τωρα να διαβἀζω απο εναν διαχειριστἠ οτι τσιμπαω(με) με τον κἀθε βλἀκα...

Ο πρὠτος που "τσἰμπησε" ηταν ο Αντὠνης (συντονιστἠς) και ενας απο τους τελευταἰους ο Κος Κασταμονἰτης ο οποἰος μἀλιστα προσκἀλεσε τον ....βλἀκα στην Νομισματικἠ Λἐσχη (προς τιμἠν του δηλαδἠ).

Και βἐβαια ενδιαμἐσως καμιἀ 20ρια μἐλη που πρὀσφεραν τις υπηρεσἰες τους εξυπηρετὠντας τον σκοπὀ (η τουλἀχιστον εναν απο αυτους οπως το καταλαβαἰνω εγω δηλαδἠ) υπαρξης του Στεκιου.
Την αλληλοενημἐρωση των μελὠν δηλαδἠ.

Δεν πειρἀζει, καλἠ καρδια στον βλἀκα και ας γελἀει μαζἰ μας. Το εχω πει και αλλοὐ και θα το ξαναπὠ γιατἰ μου αρἐσει: "Kαλὐτερα να αθωωθεἰ ενας ενοχος παρἀ να καταδικασθεἰ ενας αθὠος". Λἰγο μεταφορικἀ βἐβαια αλλἀ καταλαβαἰνετε ελπἰζω.

 

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 07:53:00 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
50drachmas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 05:59:24 μμ »

Καλησπέρα.

Κατ'αρχάς να πω ότι μπήκα στο forum γιατί στην έρευνα που έκανα είδα ότι πρόκειται για σοβαρό forum με σοβαρούς συλλέκτες από όπου θα μπορούσα να αντλήσω πληροφορίες και συμβουλές. Όπως και πράγματι έγινε και ευχαρίστησα όλους όσοι μου έδωσαν πληροφορίες. Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω για την φιλοξενία που δείξατε όλοι σας μέχρι να αλλάξετε γνώμη με την παρέμβαση του  διαχειριστή του forum.

Θα ήθελα να ενημερώσω ότι δεν είμαι άντρας, αλλά γυναίκα, ίσως από αυτά που έγραψα δεν προέκυψε το φύλο μου. Το γεγονός ότι άργησα να μπω να δω τις απαντήσεις σας και να συμμετάσχω περαιτέρω στη συζήτηση, αποδεικνύει ότι δεν είμαι ενεργό μέλος του forum ή συλλέκτης αλλά ούτε και troll γιατί δεν θα έχανα ευκαιρία να "σας δουλέψω" ξανά και ξανά με την κάθε απάντηση.

Επί της ουσίας τώρα: η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί για το τι πρέπει να πράξω με το νόμισμα μετά από αυτά που διάβασα. Δυστυχώς, μόλις είδα την πρόταση να προσκομίσω το νόμισμα στην ΠΝΕ κι επειδή είναι Παρασκευή δεν μπορώ να το πάρω από την θυρίδα για να πάω μεθαύριο. Σίγουρα όμως μια από τις επόμενες Κυριακές θα σας επισκεφθώ για να με διαφωτίσετε.

Σας ευχαριστώ και πάλι και ιδιαίτερα τον κύριο Κουντουρίδη και τον κύριο Κασταμονίτη
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:27:49 μμ »

Δυστυχώς, μόλις είδα την πρόταση να προσκομίσω το νόμισμα στην ΠΝΕ κι επειδή είναι Παρασκευή δεν μπορώ να το πάρω από την θυρίδα για να πάω μεθαύριο.


Σίγουρα όμως μια από τις επόμενες Κυριακές θα σας επισκεφθώ για να με διαφωτίσετε.


Δεν ειδα να αναφερει κανεις οτι μπορεις να πας στη λεσχη μονο Κυριακες ..αν και δηλωνεις μη συλλεκτης/κτρια  σε βλεπω πληρως ενημερωμενο/η.

Αληθεια αυτος απο τον οποιο κληρονομησες το νομισμα ηταν συλλεκτης ? , τωρα θα μου πεις για να εχει 50Δραχμο χρυσο του 1876 τι αλλο θα ηταν ??

Δεν εχεις κανενα αλλο ποιο "ταπεινο" νομισμα να μας δειξεις η να θες να πουλησεις  ??  
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:33:07 μμ »

Αντωνη το γραφει ο Χρηστος,,,,,δεν ξερω τι γινεται και γιατι γραφεις ετσι,σιγουρα πιστευω οτι κατι
βλεπεις ,απλως στο γραφω μηπως και δεν το ειδες.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:36:41 μμ »

Να μοιραστώ με τα υπόλοιπα μέλη του forum μια απορία.βλεπωντας
Το θέμα έστειλα (οπως και πολλα αλλα μέλη πιστεύω) pm στο μέλος που άνοιξε το θέμα για το χρυσο 50 1876
Λέγοντας οτι ενδιαφερομαι για άμεση αγορα και και ζητώντας να μάθω τιν οποιαδήποτε επιθυμητή τιμη πώλησης.
Δεν έλαβα κάποια απάντηση!
Εγω εαν ήθελα να πουλησω ενα νόμισμα και ήξερα οτι ειναι μεγάλης αξίας αν δεχομουν τέτοιο ερώτημα θα απαντούσα με ενα πολυ μεγάλο ποσο(δεν είχα κατι να χάσω) παρόλα αυτά δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Ολα αυτά ειναι μια απορία δική μου και τίποτε άλλο.
Εύχομαι η κυρία να εχει το νόμισμα στιν κατοχή τις και να μην χρειαστεί ποτε να το πουλήσει!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:47:46 μμ »

πιστευω οτι εκανε παρα πολυ καλα και δεν απαντησε σε πμ ενδιαφεροντος προς αγορα του νομισματος ..ο φιλος-η δηλωσε απο την αρχη οτι δεν γνωριζει τιμη..τι τιμη να σας εδινε??.. το μονο που ηξερε πιστευω,και το καταλαβε και απο εμας ειναι οτι εχει ενα σπανιο κοματι και λογικο ειναι να ενημερωθει καλα πριν κανει οτιδηποτε....
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:48:54 μμ »

Αντωνη το γραφει ο Χρηστος,,,,,δεν ξερω τι γινεται και γιατι γραφεις ετσι,σιγουρα πιστευω οτι κατι
βλεπεις ,απλως στο γραφω μηπως και δεν το ειδες.
Tom διαβασε προσεχτικα τι γραφει ο Αντωνης....Δεν ειδα να αναφερει κανεις οτι μπορεις να πας στη λεσχη μονο Κυριακες .......εστιασε λιγο στο μονο........βεβαια η πληροφορια αυτη μπορει να εχει δοθει μεσω πμ η καποιου αλλου τροπου αλλα στα ποστ που εχουν γινει εδω δεν εχει γραφτει
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:55:57 μμ »

πιστευω οτι εκανε παρα πολυ καλα και δεν απαντησε σε πμ ενδιαφεροντος προς αγορα του νομισματος ..ο φιλος-η δηλωσε απο την αρχη οτι δεν γνωριζει τιμη..τι τιμη να σας εδινε??.. το μονο που ηξερε πιστευω,και το καταλαβε και απο εμας ειναι οτι εχει ενα σπανιο κοματι και λογικο ειναι να ενημερωθει καλα πριν κανει οτιδηποτε....

Θα μπορούσε ευγενικά να στείλει ένα πμ αναφέροντας τους λόγους για τους οποίους δεν είναι δυνατόν να πει μία τιμή. Η απόλυτη σιωπή μόνο εκ του πονηρού μπορεί να εξηγηθεί.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:57:12 μμ »

θωμα πιστευω οτι το εχουμε παρακανει στο να τα βλεπουμε ολα πονηρα και με δολο....
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 07:10:45 μμ »

θωμα πιστευω οτι το εχουμε παρακανει στο να τα βλεπουμε ολα πονηρα και με δολο....

Μπορεί να έχεις δίκιο Αντώνη, μπορεί όχι. Κανένας δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πού βρίσκεται η αλήθεια. Υποθέσεις κάνουμε, οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
Πιστεύω πάντως ότι την καλύτερη κουβέντα την είπε ο Γιώργος ο Κουντουρίδης. "Kαλὐτερα να αθωωθεἰ ένας ένοχος, παρἀ να καταδικασθεἰ ένας αθὠος". Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 07:49:03 μμ »

θωμα πιστευω οτι το εχουμε παρακανει στο να τα βλεπουμε ολα πονηρα και με δολο....

Συμφωνω απολυτα.

Ασχετα παντως με τους λογους που το ανεβασε ο φιλος μας ειναι ενα σπανιοτατο νομισμα της νεοελληνικης νομισματικης ιστοριας μας και χαρηκαμε πολλοι εδω που το ειδαμε!!
Μπραβο στον κατοχο για τις ομορφες φωτογραφιες.  Άνεση
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:23:15 μμ »

Η πρόσκληση είναι παρακάτω σίγουρα όμως για να είχε αυτό το νόμισμα ο παππούς της δεν το είχε μοναχό του. Τώρα αν μας βρήκε βλάκες και μας  δουλεύει εμείς που δεν ξέρουμε και τόσα πολλά και με το δούλεμα χαμένοι δεν βγαίνουμε μόνο που γνωριστήκαμε με το νόμισμα κέρδος  είναι.
"Τωρα για το νομισμα , θερμα συγχαρητηρια ωραιο νομισμα φυσικα οχι ΜΣ και μαλλον εκει που λεει 50 εχει κατι σαν καθαρισμα αλλα 182 τμχ. Αν εισαι Αθηνα φερτο την Κυριακη στην Πανελληνια Νομισματικη Ενωση
Μιαουλη 15α 3 οροφος απο 9 εως 1 . Θα ζητησεις τον Κυριο ΖΙΛΛΙΕΡΟΝ η εμενα ( ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΣΤΑΜΟΝΙΤΗΣ).
Για γνησιοτητα και αμεση εκτιμηση . Μια υπενθυμιση . Η Π.Ν.Ε δεν αγοραζει νομισματα. Για να μην περασει κατι κακο απο το μυαλο σου." Είναι από το μήνυμα του κ. Κασταμονίτη.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:23:36 μμ »

θωμα πιστευω οτι το εχουμε παρακανει στο να τα βλεπουμε ολα πονηρα και με δολο....

Συμφωνω απολυτα.

Ασχετα παντως με τους λογους που το ανεβασε ο φιλος μας ειναι ενα σπανιοτατο νομισμα της νεοελληνικης νομισματικης ιστοριας μας και χαρηκαμε πολλοι εδω που το ειδαμε!!
Μπραβο στον κατοχο για τις ομορφες φωτογραφιες.  Άνεση
Εμενα μου κάνει εντύπωση πως η πρώτες φωτογραφίες ενός μέλους στο φόρουμ ειναι πολυ καλύτερες απο αυτές άλλων παλαιότερων  μελών (συμπεριλαμβανομένου και εμένα)!
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 09:36:10 μμ »

Kαλησπερα σε ολους! Η αληθεια ειναι οτι το νομισμα ειναι πανεμορφο, σπανιο και 1. δεν θα πιασει την καλυτερη δυνατη τιμη αυτη την χρονικη περιοδο 2. οχι βιασυνες και 3. ελπιζω, εφ'οσον ο κατοχος του 50δραχμου ειναι ενα απο τα 2-3 ατομα που νομιζω πως ξερω προσωπικα, (γιατι δεν υπαρχει περιπτωση ο προγονος να μην ηταν συλλεκτης η εμπορος), να προσεχει πολυ. Μια συμβουλη απο καρδιας. Οποιος και εαν ειναι, ειτε τον γνωριζω ειτε οχι θα του πω να εχει υπομονη και -λογικη- επιμονη. Καλο βραδυ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 10:29:50 μμ »

Η  καχυποποψια, η περιεργεια και η αδιακριτη  πιεση  προς τριτους ειναι συχνα μεν χαρακτηριστικα στον χωρο,  αλλα απεχθη παραλληλα.
Χαλαρωστε φιλαρακια .
Αν ειναι δικο του με γεια του με χαρα του. Αν δεν ειναι μια απο τα ιδια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences