Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 06:11:20 μμ
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96389 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 23, 2016, 11:27:03 πμ »

Βασικα δεν εχω καθολου υλικο απο την 67-69, ειναι για μενα η πιο ασαφης περιοδος, απλα με προβληματιζει πως απο αυτα που διαβασα, ο ΑΕ πρεπει να ναι βαρυτυπωμενος, ενω στην περιπτωση αυτη δε πιστευω οτι ειναι και τοσο..βεβαια εννοειται οτι με συμφερει να ειναι καθαρισμενων λογω τιμης, αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος. Στιγματα σε 62-67 εχω επισης δει, και το αναποδο, να μην υπαρχουν επισης εχω δει σε καθαρισμενα σε δημοπρασιες του Καραμητσου.
Μπορεις να μετακινησεις το θεμα εκει που θελεις, εννοειται Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 23, 2016, 11:40:08 πμ »

Μα δεν γράφω ''βαρυτυπωμένος''αναφέρω κατα λέξη ''ή μικρή διαφορά των γραμμών σκίασης των πλευρών στο ΑΕ'',αν ήταν μεγάλη διαφορά θα ήταν άλλη έκδοση,ας πούμε κιτρινοπράσινο συνεχόμενων,με ελαιοπράσινους όμως ΑΕ,αν ήταν ίδιες,δηλ.ισόπαχεις,θα ήταν 1871,αλλα και εδώ ο βασικός χρωματισμός των 5λ 1871 είναι σκοτεινός πράσινος ή και ελαιοπράσινος,πάντως όχι τόσο φωτεινός όπως του γραμμ.σου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 23, 2016, 11:51:35 πμ »

Δεν εννοουσα οτι το λες εσυ, ο Φαιππεας γραφει πως στην 67-69 οι ΑΕ ειναι 'βαρυτατης εκτυπωσεως, με χονδρες και ισοπαχεις τις 2 πλευρες', οποτε αυτο ειναι που με προβληματιζει στο συγκεκριμενο γραμματοσημο. 71-72 δεν ειναι σιγουρα λογω χρωματισμου, η ολη ιστορια ειναι αν ειναι μεταξυ 62-67 και καθαρισμενων. Ο ΑΕ οντως ειναι πιο φωτεινος αλλα δε ξερω αν και στην 62-67 παιζουν τετοιοι ΑΕ σχετικα φωτεινοι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 23, 2016, 12:31:00 μμ »

Αγαπητέ Δημήτρη η γνώση περι των ΜΚΕ εξελίσσεται,ο Φαϊπέας τα έγραφε αυτά λογικά την δεκαετία του '60,στο βιβλίο του'' εύκολη αναγνώριση των ΜΚΕ'',από τότε κάποιες σταθερές έχουν αλλάξει,δηλαδή όλες πλέον οι μελέτες παραδέχονται ότι οι ΑΕ των καθαρισμένων,έχουν εμφανή διαφορά σκίασης,μικρή μεν,άμεσα αντιλαμβανόμενη δε.
Πάντα εξαιρείται η αξία των 80λ,στο μηδέν είναι ίδιες,λογικό βέβαια, καθώς αυτό εκτυπώθηκε το 1871/72 και το 1873/75...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 03:53:32 μμ »

Καιρο εχουμε για μια αναγνωριση! Σημερινα αποκτηματα! Τα φωτα σας!






Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:16:03 μμ »

Εχω την εντύπωση πως είναι και τα δύο συνεχόμενες 1862-67.
Στο 10λ.σε ξεγελάνε λίγο οι ΑΕ αλλά οι βαριές γραμμές σκίασης πίσω από τον αυχένα και κάτω από το σαγόνι επαναφέρουν την τάξη,βέβαια σνήκει στο πρώτο τράβηγμα,μάλλον στα τέλη του 1862 ή αρχές 1863.
Το άλλο έχει πιο ξεκάθαρα χαρακτηριστικά,όπως στίγματα μελάνής στη εικόνα,απόχρωση, και ΑΕ της αντίστοιχης περιόδου κατα το 1864-65
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:41:09 μμ »

Να σαι καλα, και εγω εκει κυμαινομουν, αν κ για το 10λεπτο ειχα μια κρυφη ελπιδα για προσωρινο επιμελημενο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #382 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 12:23:33 πμ »

Συμφωνω με τον LHH. Το 20λεπτο απο τα στιγματα μελανης ανηκει στη θεση 20.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 01:52:03 μμ »

Συμφωνω με τον LHH. Το 20λεπτο απο τα στιγματα μελανης ανηκει στη θεση 20.

Συγχαρητήρια αγαπήτέ μου,κάπως έτσι οι μεγάλοι μελετητές ξεκίνησαν, για να ολοκληρώσουν μια κίνηση που θεωρείται το Εβερεστ της μελέτης  ΜΚΕ:
την ανασύσταση πλάκας,δηλ.150 γραμμ μιας αξίας, διαφόρων εκδόσεων,που  αντιστοιχούν στη κάθε θέση !!!

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 05:49:52 μμ »

Μετά τα συγχαρητήρια από τον LHH θα τολμήσω να πω οτι το 10λεπτο ανήκει στη θέση 81 μιας και συνυπάρχουν η έντονη αριστερή γραμμή πλαισίου (άρα άκρα αριστερή θέση) και η μετατόπιση προς τα κάτω του δεξιού ''0'' στον αριθμό αξίας. Δύσκολη η αναγνώριση της θέσης λόγω του ότι δεν υπάρχουν έντονα στίγματα μελάνης. 
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #385 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:21:16 μμ »

Να υποθέσω ότι έχεις το πολύτιμο βιβλίο του Κούνδουρου,ακόμα υπάρχει,δυσεύρετο όμως ,και ένα παλιότερο του Γαρά του 1955,που και αυτό ΄πραγματευόταν και αυτα τα θέματα.
Και τα δύο θίγουν και μια άλλη παράμετρο,πέρα από τα σφάλματα πλάκας,ΑΕ,στιγμάτων,αυτό της τοποθέτησης των μπροστινών αριθμών αξίας,σαν ένα ακόμα κριτήριο.
Δεν σου κρύβω σε μια περίπτωση που ασχολήθηκα,καθώς το πεδίο ενασχόλησης με τις Μκε είναι άλλο για μένα,είδα κάποιες διαφορές στη σύγκριση μεταξύ των γραμμ.όσο αφορα τις ενδεχόμενες μετατοποίησεις που περιγράφουν τα βιβλία
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:45:16 μμ »

Μεταξύ άλλων τα έχω και τα δυο. Γενικά προσπαθώ οτι βρεθεί από βιβλιογραφία για τις ΜΚΕ να το παίρνω/ φωτοτυπω (για τα εξαντλημμένα).
Διαφορές είδες σε σχέση με γραμματόσημα που έχεις; Μπορείς να ανοίξεις καινούργιο κεφάλαιο στη μελέτη ΜΚΕ! Εχεις παραδειγματα;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #387 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:02:27 μμ »

Να ,κοίτα,εξετάζοντας δύο ΜΚΕ 20λ,αδιάφορες έκδοσης,παρατήρησα μια μετατόπιση προς τα αριστερα σε ένα από τα δύο ψηφία.δηλ.το αριστερο ''2'' από το ''20''΄΄ηταν  με κλίση προς τα αριστερά.
Ομως το παραπάνω δεν είναι εύκολο να το παρατηρήσeiς παρα μόνο με φακο τουλάχιστον x10.
Οσο αφορα νέο topic,ξέρεις μπορεις και εσυ να ανοίξεις αν θέλεις Χαμόγελο,δηλ.ένα τοπικ τεχνικών θεμάτων που τα περιλαμβάνει εργαλεία,μεθόδους....τι να σου πω, υπάρχουν τοπικ όπως του helios που λεει βασικά θέματα για κάποιες αξίες,οπωσδήποτε και από τη στιγμή που υπάρχει τοπικ για την καθε αξία...μπορει και ένα τέτοια τοπικ να έχει την χρησιμότητά του
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #388 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 01:18:27 μμ »

Τα φωτα σας παρακαλω! Ποια εκδοση ειναι το συγκεκριμενο γραμματοσημο? Βαθυ μπλε ΑΕ με διαφορα σκιασης βλεπω.. Απο εκει και περα η εικονα δειχνει λευκα στιγματα στο μεταλλιο και λεπτη χαραξη στις γωνιες...Πολλα στοιχεια απο πολλες εκδοσεις..


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 09:56:05 μμ »

Συνεχόμενες εκδόσεις 1862-67.
Οι ΑΕ βάζουν το στοπ σε κάθε σκέψη παρακάτω από αυτή την έκδοση και η όψη με την εκτύπωση να θυμίζει παραπλήσια τα κακέκτυπα αλλά εδώ έχουμε σαφής γραμμές σκίασης,γωνίες καλά εκτυπωμένες και το πιο βασικά με τόσα άσπρα στίγματα στο βάθος του μεταλλίου δεν θα μπορούσε να μη έχει έστω ένα αμυδρό λευκό περίγυρο ή τμήματά του.Εδώ λοιπόν έχουμε μια τυπική είκόνα των μέσων της έκδοσης,γύρω στα 1864-65,θυμίζει τα sky-blue,οι αποχρώσεις όμως ξεγελάνε στο internet,ίσως μετά τον μερικό καθαρισμό των πλακών,στα τέλη του 1864,γι άυτό και τα άσπρα στίγματα στο βάθος του μεταλλίου και η καθαρή είκόνα χωρίς τα στίγματα μελάνης,γενικά
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences