Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:24:18 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ ΘΥΡΕΟΣ 1852 !!!  (Αναγνώστηκε 11023 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 23, 2013, 07:27:29 μμ »

Καλορίζικη Αντώνη !πολύ όμορφη!Θα την στείλεις για πιστοποίηση??Νομίζω ότι αξίζει! Χαμόγελο
Τώρα όσο για τους θυρέους...είναι μια ξεχωριστή σειρά στην συλλογή του καθενός και σε αντίθεση με τις υπόλοιπες λίρες ματώνεις οικονομικά για να αποκτήσεις μια σε πολύ καλή κατάσταση!Υπάρχουν βέβαια και ημερομηνίες που ακόμα και σε VF κατάσταση αξίζουν πολλά!
Άποψη μου καθαρά είναι ότι αν υπάρχει ήδη μια υπεραξία μεγάλη στους θυρέους φανταστείτε τι έχει να γίνει σε 10 χρόνια που θα είναι δυσεύρετοι κατα πολύ!Το ερώτημα είναι ότι αν θες να δώσεις κάποτε ένα κομμάτι δεν θα είναι όπως οι λίρες που παίρνει ο φίλος THEOMAN με 270 που θα τις δώσει εύκολα!
Δεν είναι τυχαίο ότι παρόλο που έπεσε η τιμή της επενδυτικής λίρας , ο θυρέος κρατάει την τιμή του σταθερά! Χαμόγελο

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω, τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε, ότι σε 10 χρόνια από τώρα οι θυρεοί "...θα είναι δυσεύρετοι κατά πολύ!".

Θέλω να πω δηλαδή, ότι ήδη οι θυρεοί αναγνωρίζονται και θεωρούνται συλλεκτικά κομμάτια, οπότε όσοι τις έχουν στα χέρια τους, τους διατηρούν και ενδεχομένως τους εμπορεύονται ως συλλεκτικά κομμάτια.
Άρα, όσοι θυρεοί υπάρχουν σήμερα, τόσοι θυρεοί θα υπάρχουν και μετά από 10 χρόνια!

Δεν είναι δηλαδή όπως την εποχή που κόπηκαν ως νόμισμα κυκλοφορίας, κανείς δεν διέβλεπε τη συλλεκτική τους αξία, και καθώς σιγά-σιγά φθείρονταν τους έλειωναν.

Φαντάζομαι ότι εδώ και αρκετά χρόνια έχουν αναγνωριστεί ως συλλεκτικά κομμάτια, οπότε δεν πρόκειται να περιοριστεί ο αριθμός τους.

Παρακαλώ πέστε μου αν κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.
Φίλε Ηανιμπαλ αυτό που θέλω να πω είναι ότι πχ αν σήμερα υπάρχει μια υπεραξία για φαντάσου πόση θα είναι αυτή η υπεραξια σε 10 χρόνια αν συνυπολογίσεις ότι πολλά χρέπια λιώνονται και ημερομηνίες δύσκολες η με σφάλματα δεν θα βρίσκονται συχνά!Εσυ τώρα αν θες στην Ελλάδα μπορείς να βρεις πάνω απο ΕF θυρέο εύκολα??Δεν νομίζω.....Γιατί ακόμα και να βρεις θα τον χρυσοπληρώσεις για να κάνεις τον κάτοχο του να στην δώσει!2ον πόσοι συλλέκτες νομίζεις ότι υπάρχουν , όταν μιλάμε για εκατομμύρια θυρέουσ??Τα μινταζ τα οποία υπάρχουν για μένα δεν εφσταθούν γιατί σίγουρα πάρα πολλοί έχουν λιωθεί , άλλοι έχουν χρησιμοποιηθεί σε κοσμήματα άλλοι είναι σε παρα πολύ κακή κατάσταση πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 170 χρόνια πριν....και να σου πω και το άλλο...απο το 1838 μέχρι το 1860 είναι πολύ δύσκολο να βρεις θυρέο κάτω απο 400 ευρώ!Αυτοί που παίζουν στο εβαυ σε χαμηλές τιμές είναι απο μέσα δεκαετίας 60 μέχρι τέλη 70 και πάλι αυτό εξαρτάται απο την κατάσταση!
Εγώ το αντιμετωπίζω και στην Ελλαδα που δεν υπάρχουν πέρα απο συλλέκτες, θυρέοι σε καλή κατάσταση...να δουμε πχ σε 10 χρόνια όταν ο Αντώνης και ο Γιαννης που θα έχουν μαζέψει όλους τους θυρέους πόσο θα τον πουλάνε τον ένα σε ΕΦ κατάσταση.... Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 24, 2013, 09:02:18 πμ »

Γιατί ακόμα και να βρεις θα τον χρυσοπληρώσεις για να κάνεις τον κάτοχο του να στην δώσει!2ον πόσοι συλλέκτες νομίζεις ότι υπάρχουν , όταν μιλάμε για εκατομμύρια θυρέουσ??Τα μινταζ τα οποία υπάρχουν για μένα δεν εφσταθούν γιατί σίγουρα πάρα πολλοί έχουν λιωθεί , άλλοι έχουν χρησιμοποιηθεί σε κοσμήματα άλλοι είναι σε παρα πολύ κακή κατάσταση πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 170 χρόνια πριν....και να σου πω και το άλλο...απο το 1838 μέχρι το 1860 είναι πολύ δύσκολο να βρεις θυρέο κάτω απο 400 ευρώ!Αυτοί που παίζουν στο εβαυ σε χαμηλές τιμές είναι απο μέσα δεκαετίας 60 μέχρι τέλη 70 και πάλι αυτό εξαρτάται απο την κατάσταση!
Εγώ το αντιμετωπίζω και στην Ελλαδα που δεν υπάρχουν πέρα απο συλλέκτες, θυρέοι σε καλή κατάσταση...να δουμε πχ σε 10 χρόνια όταν ο Αντώνης και ο Γιαννης που θα έχουν μαζέψει όλους τους θυρέους πόσο θα τον πουλάνε τον ένα σε ΕΦ κατάσταση.... Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
+1
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences