Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:34:55 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ ΘΥΡΕΟΣ 1852 !!!  (Αναγνώστηκε 11021 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:50:34 πμ »

καλοριζικη φιλε αντωνη,και καλη συνεχεια!γιαννης.
Καταγράφηκε
SPAWN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 46


Al Simmons


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2013, 11:43:29 πμ »

εξαιρετικη ειναι,καλορυζικη.
Καταγράφηκε

The Dark Ages
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2013, 11:07:20 πμ »

Εγω ψαχνω το διπλοχτυπημα ή το σπασιμο μητρας ή το σφαλμα αλλα δεν το βλεπω! Αναποφασιστικότητα

Δεν μπορει καπου θα ειναι!! Στριφογύρισμα ματιών

Tελικα υπαρχει  Έκπληξη  Έκπληξη  Και εγω σημερα που την ξαναπροσεξα καλα με τον φακο το ανακαλυψα  Κλείσιμο ματιού

Για δειτε και εσεις και πειτε μου τι ειναι αυτο εδω που μοιαζει με W  Απορία

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 23, 2013, 11:51:33 πμ »

χαχαχαχαχαχα!!!τι παρατηρησες ρε συ Αντωνη παλι!!!τιποτε δεν ξεφευγει απο το βλεμμα σου?αλλα θα μου πεις,''οποιος ψαχνει-βρισκει!!'' Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 23, 2013, 11:53:45 πμ »

Ενα μεγάλο μπράβο φίλε πάντα τέτοια. πήρα και εγώ μερικές σήμερα και ήταν μέσα μια του 1844
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2013, 12:09:06 μμ »

Ενα μεγάλο μπράβο φίλε πάντα τέτοια. πήρα και εγώ μερικές σήμερα και ήταν μέσα μια του 1844

Αναμένω με αγωνιά φωτογραφίες Θόδωρε  Χαμόγελο

Και έτσι για να καταλάβεις γιατί εξεπλάγην χθες σχετικά με την τιμή που αναφέρθηκε για θυρεούς θα σου πω ότι ο συγκεκριμενος μου κόστισε ακριβώς τα διπλάσια απ ότι έγραψες χθες  Κλείσιμο ματιού


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 09:47:57 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 23, 2013, 12:17:29 μμ »

Αντώνη σε πιστεύω αν και εγώ όπως εξήγησα δεν είμαι συλλέκτης για να πληρώσω 2 και 3 φορές πάνω την τιμή.(σε άλλη περίπτωση και θα πλήρωνα και θα πήγαινα να την φέρω) Σήμερα εκεί που πήγα έπαιρνε με 230 και πουλαγε 270 σε άλλους. εμένα κάνει διαφορετική τιμή για ευνόητους λόγους. από χαρτιά αγοράς και πώλησης μη ψάχνεις.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 23, 2013, 12:20:26 μμ »

θα σου πω ότι ο συγκεκριμενος μου κόστισε ακριβώς τα διπλάσια απ ότι έγραψες χθες  Κλείσιμο ματιού

Και πέρα από την τιμή έχασες και τον ύπνο σου. Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 23, 2013, 12:26:52 μμ »

Η μεγαλη διαφορα στην διαμορφωση της τιμης σε αυτες τις λιρες ειναι η κατασταση τους υπαρχει περιπτωση να βρεις την ιδια ακριβως ημερομηνια σε μια κακομεταχειρισμενη-γδαρμενη λιρα χωρις λεπτομεριες και λουστρο με τιμη σχεδον απλης λιρας ...ε ακριβως τοσο αξιζει σε τετοια κατασταση ...οσο μια απλη λιρα.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2013, 12:40:50 μμ »

Αρχίζω να καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ συλλέκτη και απλού αποταμιευτή. εγώ απλά αγοράζω νόμισμα (όχι χελώνα) σε τιμή χρυσού που σε μια δύσκολη να μπορέσω να ρευστοποιήσω αμέσως εύκολα και χωρίς μεγάλη οικονομική ζημία.
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 23, 2013, 12:44:39 μμ »

Σωστά,αρκετοί ασχολούνται και επενδύουν σε θυρεούς και οπως και εγω εχουμε αγοράσει καταστάσεις απο xf και πάνω πολύ πάνω απο 380-400 ευρώ ακόμα και μεγάλα τιραζ κοπής,εξαιρέσεις στον κανόνα αν μπορώ να το πω ετσι αποτελουν κάποιες ευκαιρίες για διάφορους λόγους αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αποτελούν σοβαρό δείγμα τάσης τιμών της αγοράς προς τα κάτω.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 23, 2013, 01:06:47 μμ »

Καλορίζικη Αντώνη !πολύ όμορφη!Θα την στείλεις για πιστοποίηση??Νομίζω ότι αξίζει! Χαμόγελο
Τώρα όσο για τους θυρέους...είναι μια ξεχωριστή σειρά στην συλλογή του καθενός και σε αντίθεση με τις υπόλοιπες λίρες ματώνεις οικονομικά για να αποκτήσεις μια σε πολύ καλή κατάσταση!Υπάρχουν βέβαια και ημερομηνίες που ακόμα και σε VF κατάσταση αξίζουν πολλά!
Άποψη μου καθαρά είναι ότι αν υπάρχει ήδη μια υπεραξία μεγάλη στους θυρέους φανταστείτε τι έχει να γίνει σε 10 χρόνια που θα είναι δυσεύρετοι κατα πολύ!Το ερώτημα είναι ότι αν θες να δώσεις κάποτε ένα κομμάτι δεν θα είναι όπως οι λίρες που παίρνει ο φίλος THEOMAN με 270 που θα τις δώσει εύκολα!
Δεν είναι τυχαίο ότι παρόλο που έπεσε η τιμή της επενδυτικής λίρας , ο θυρέος κρατάει την τιμή του σταθερά! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 23, 2013, 01:08:18 μμ »

Επίσης να προσθέσω ότι σε τέτοια κομμάτια η τιμή του χρυσού δεν παίζει κανένα ρόλο για μένα!
Αντώνη το W είναι διπλοχτυπημένο καταλάθος απο την πρέσα του W.W?? Απορία
Καταγράφηκε

Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 23, 2013, 06:56:14 μμ »

Καλορίζικη Αντώνη !πολύ όμορφη!Θα την στείλεις για πιστοποίηση??Νομίζω ότι αξίζει! Χαμόγελο
Τώρα όσο για τους θυρέους...είναι μια ξεχωριστή σειρά στην συλλογή του καθενός και σε αντίθεση με τις υπόλοιπες λίρες ματώνεις οικονομικά για να αποκτήσεις μια σε πολύ καλή κατάσταση!Υπάρχουν βέβαια και ημερομηνίες που ακόμα και σε VF κατάσταση αξίζουν πολλά!
Άποψη μου καθαρά είναι ότι αν υπάρχει ήδη μια υπεραξία μεγάλη στους θυρέους φανταστείτε τι έχει να γίνει σε 10 χρόνια που θα είναι δυσεύρετοι κατα πολύ!Το ερώτημα είναι ότι αν θες να δώσεις κάποτε ένα κομμάτι δεν θα είναι όπως οι λίρες που παίρνει ο φίλος THEOMAN με 270 που θα τις δώσει εύκολα!
Δεν είναι τυχαίο ότι παρόλο που έπεσε η τιμή της επενδυτικής λίρας , ο θυρέος κρατάει την τιμή του σταθερά! Χαμόγελο

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω, τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε, ότι σε 10 χρόνια από τώρα οι θυρεοί "...θα είναι δυσεύρετοι κατά πολύ!".

Θέλω να πω δηλαδή, ότι ήδη οι θυρεοί αναγνωρίζονται και θεωρούνται συλλεκτικά κομμάτια, οπότε όσοι τις έχουν στα χέρια τους, τους διατηρούν και ενδεχομένως τους εμπορεύονται ως συλλεκτικά κομμάτια.
Άρα, όσοι θυρεοί υπάρχουν σήμερα, τόσοι θυρεοί θα υπάρχουν και μετά από 10 χρόνια!

Δεν είναι δηλαδή όπως την εποχή που κόπηκαν ως νόμισμα κυκλοφορίας, κανείς δεν διέβλεπε τη συλλεκτική τους αξία, και καθώς σιγά-σιγά φθείρονταν τους έλειωναν.

Φαντάζομαι ότι εδώ και αρκετά χρόνια έχουν αναγνωριστεί ως συλλεκτικά κομμάτια, οπότε δεν πρόκειται να περιοριστεί ο αριθμός τους.

Παρακαλώ πέστε μου αν κάνω λάθος στο συλλογισμό μου.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 23, 2013, 07:13:36 μμ »

Φυσικα και υπαρχουν και θα υπαρχουν θυρεοι σε 10 χρονια και σε 20 χρονια.Αλλα σε ποιες καταστασεις  Κλείσιμο ματιού?Και φυσικα λιωνονται  ακομα και σημερα .Οτι ειναι αρκετα κατεβασμενο παει κατευθειαν στην φουφου .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences