Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 07:44:27 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: SPECIAL OLYMPICS  (Αναγνώστηκε 29259 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 04:31:22 μμ »

κατα τον ιδιο τροπο φιλε νικο,και οι χρυσες λιρες δεν ειναι νομισματα κυκλοφοριας η συλλεκτικα,αλλα επενδυτικα νομισματα.αλλα  συλλεγονται μετα μανιας!ενω εκτος ωρισμενων ημερομηνιων η προυφ,εχουν ολες ιδιες τιμη!παντα σε ενα νομισμα η αναμνηστικο η κυκλοφοριας η επενδυσης ,κοιταμε την σπανιωτητα!τον αριθμο κοπης,και τελος την κατασταση!τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιττα!και οι πενταρες του οθωνα ειναι ιδιας αναγραφομενης αξιας,αλλα του 1836?ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω,απο την αρχη!ευχαριστω ολους τους φιλους, για τα καλα τους λογια,και ιδιαιτερα την αγαπητη φιλη Δημητρα!που ειχαμε πολυ καιρο να επικοινωνησουμε!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.υγ.φιλε αντωνη,για τις σπανιες λιρες! εχεις καμμια αποψη?

Εγώ αυτό προσπαθώ να πω, έχει καμία σχέση η πεντάρα του Όθωνα με το περσινό δεκάευρο; Η πεντάρα να πάει ψηλά το δεκάευρο γιατί; επειδή κάποιοι πήγαν και τα χτύπησαν από το πρώτο δίωρο;
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 04:55:31 μμ »

Φίλε Νίκο σου απάντησα και πρίν αλλα προφανώς δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία.Τι πάει να πει γιατί?Προσφορά και ζήτηση είναι το θέμα.Για μένα ισχύει το ίδιο για όλα τα νομίσματα.Απο τη στιγμή που ο κατοχός ενός νομίσματος ζητάει τόσα για να το αποχωριστεί η αγορά θα δείξει αν τα πιάνει αυτά τα λεφτά.Δεν θέλει γνώσεις νομισματικής το θέμα!
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 05:14:22 μμ »

Φίλε Νίκο σου απάντησα και πρίν αλλα προφανώς δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία.Τι πάει να πει γιατί?Προσφορά και ζήτηση είναι το θέμα.Για μένα ισχύει το ίδιο για όλα τα νομίσματα.Απο τη στιγμή που ο κατοχός ενός νομίσματος ζητάει τόσα για να το αποχωριστεί η αγορά θα δείξει αν τα πιάνει αυτά τα λεφτά.Δεν θέλει γνώσεις νομισματικής το θέμα!

+1
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 05:44:09 μμ »

Έχεις δίκιο προσφορά και ζήτηση είναι όλα. Αλλά σκέψου και το εδεχόμενο αυτά να τα έχουν πάρει λίγοι. Αυτοί δεν αποφασίζουν για την τιμή; Η αρχική μου ερώτηση ήταν, αξίζει αυτή την τιμή το νόμισμα; Μήπως είναι παιχνίδι των λίγων για να ανεβάσουν και να φτάσουν εκεί τη τιμή;
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 05:47:33 μμ »

Τα κριτήρια για την επιλογή του νομίσματος παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μου αρέσει η ιστορία: παίρνω το ΟΧΙ, τη δημοκρατία του 1993 και ότι άλλο έχει ιστορικό θέμα. Μου αρέσει ο αθλητισμός: παίρνω του 2004, τα σπέσιαλ ολύμπικς, ακόμα και τη σαχλαμάρα, κατά την άποψή μου, του βόλεϋ.
Θέλω τα νομίσματα κυκλοφορίας: παίρνω μόνο αυτά και δεν ασχολούμαι με όσα εκδίδει κατά καιρούς η ΤΤΕ.
Άρα κανόνας δεν υπάρχει. Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να βάζουμε μοναδικό σκοπό και πάνω απ' όλα την ευχαρίστησή μας και ύστερα όλα τα άλλα.  Από κει και πέρα μετράει το πορτοφόλι για το μέχρι που θα απλώσουμε το χέρι μας.
Φιλικά Parker
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 06:13:01 μμ »

Έχεις δίκιο προσφορά και ζήτηση είναι όλα. Αλλά σκέψου και το εδεχόμενο αυτά να τα έχουν πάρει λίγοι. Αυτοί δεν αποφασίζουν για την τιμή; Η αρχική μου ερώτηση ήταν, αξίζει αυτή την τιμή το νόμισμα; Μήπως είναι παιχνίδι των λίγων για να ανεβάσουν και να φτάσουν εκεί τη τιμή;
Βασικα η αξια του ειναι 1 ουγγια ασημι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 12:40:39 πμ »

Ντροπη σε οποιον απο το σαιτ εσβησε τα μηνυματα του μελους giannist! Αλλοιωνεται η ροη των μηνυματων και τωρα φαινεται οτι μιλω με ενα φαντασμα. Και μαλιστα διαγραφησαν τα δυο πιο επιθετικα και προσβλητικα μηνυματα του. Αλλη φορα ομως να φροντισει αυτος που το εκανε να σβηνει και τις παραθεσεις στα μηνυματα αυτου που απαντα. Προσωπικα θα αποχωρησω αν δεν δοθει επαρκης εξηγηση και οχι οτι απλως το ζητησε το ιδιο το μελος και του εκαναν τη χαρη. Ασφαλως και ουτε σας ενδιαφερει, ισως και αυτος να ειναι ο στοχος σας, αλλα τετοια καραγκιοζιλικια δεν ειναι για μενα.
Και θα πω κατι τελευταιο. Ενω η διαφωνια ηταν για τις τιμες των αναμνηστικων καταληξατε να συζητατε για το τι ανθρωπος ειναι ο ενας και ο αλλος. Μεχρι και τη βοηθεια του κοινου ζητησε ο ανθρωπος!!! Αν δεν ειχα εκνευριστει με τα διαγραμμενα μηνυματα, θα γελουσα για ωρες. Λες και δεν φαινεται τι ειναι ο καθενας...
Απο ταμπακιερα μηδεν, απο αερολογιες παμπολλες! Και παει και αναφερει απο την αρχη ο αλλος οτι ασχετο του κατεβει στο μυαλο κεφαλι! Και απο κοντα οι περισσοτεροι. Βρε δεν σωζεστε με τιποτα λεμε.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 07:25:44 πμ »

Ντροπη σε οποιον απο το σαιτ εσβησε τα μηνυματα του μελους giannist! Αλλοιωνεται η ροη των μηνυματων και τωρα φαινεται οτι μιλω με ενα φαντασμα. Και μαλιστα διαγραφησαν τα δυο πιο επιθετικα και προσβλητικα μηνυματα του. Αλλη φορα ομως να φροντισει αυτος που το εκανε να σβηνει και τις παραθεσεις στα μηνυματα αυτου που απαντα. Προσωπικα θα αποχωρησω αν δεν δοθει επαρκης εξηγηση και οχι οτι απλως το ζητησε το ιδιο το μελος και του εκαναν τη χαρη. Ασφαλως και ουτε σας ενδιαφερει, ισως και αυτος να ειναι ο στοχος σας, αλλα τετοια καραγκιοζιλικια δεν ειναι για μενα.
Και θα πω κατι τελευταιο. Ενω η διαφωνια ηταν για τις τιμες των αναμνηστικων καταληξατε να συζητατε για το τι ανθρωπος ειναι ο ενας και ο αλλος. Μεχρι και τη βοηθεια του κοινου ζητησε ο ανθρωπος!!! Αν δεν ειχα εκνευριστει με τα διαγραμμενα μηνυματα, θα γελουσα για ωρες. Λες και δεν φαινεται τι ειναι ο καθενας...
Απο ταμπακιερα μηδεν, απο αερολογιες παμπολλες! Και παει και αναφερει απο την αρχη ο αλλος οτι ασχετο του κατεβει στο μυαλο κεφαλι! Και απο κοντα οι περισσοτεροι. Βρε δεν σωζεστε με τιποτα λεμε.

Το να σβήνονται μηνύματα το θεωρώ απαράδεκτο και ο Spykat έχει απόλυτο δίκιο.
Αλλά και συ ρε Spykat έχεις "καταντήσει" πιο "brutal" και από το Βασιλάκη με πιο ωραίο στυλ γραφής οφείλω να ομολογήσω.
Ειδικά στο θέμα των τιμών είσαι πολύ κάθετος, δεν αντιλέγω, χειραγωγούνται όπως και οι τιμές στα super market που πας κάθε μέρα και αγοράζεις για να γεμίσει το στομάχι.
Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή και στο κάτω κάτω κανείς δεν αγοράζει με το ζόρι.
Δεν είναι αυτός λόγος να έρχεσαι σε προσωπική αντιπαράθεση γιατί με τον τρόπο που γράφεις, αυτό κάνεις κάνοντας αναφορές του τύπου "Βρε δεν σώζεστε με τίποτα λέμε".

  
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:02:08 πμ »

Ντροπη σε οποιον απο το σαιτ εσβησε τα μηνυματα του μελους giannist! Αλλοιωνεται η ροη των μηνυματων και τωρα φαινεται οτι μιλω με ενα φαντασμα. Και μαλιστα διαγραφησαν τα δυο πιο επιθετικα και προσβλητικα μηνυματα του. Αλλη φορα ομως να φροντισει αυτος που το εκανε να σβηνει και τις παραθεσεις στα μηνυματα αυτου που απαντα. Προσωπικα θα αποχωρησω αν δεν δοθει επαρκης εξηγηση και οχι οτι απλως το ζητησε το ιδιο το μελος και του εκαναν τη χαρη. Ασφαλως και ουτε σας ενδιαφερει, ισως και αυτος να ειναι ο στοχος σας, αλλα τετοια καραγκιοζιλικια δεν ειναι για μενα.
Και θα πω κατι τελευταιο. Ενω η διαφωνια ηταν για τις τιμες των αναμνηστικων καταληξατε να συζητατε για το τι ανθρωπος ειναι ο ενας και ο αλλος. Μεχρι και τη βοηθεια του κοινου ζητησε ο ανθρωπος!!! Αν δεν ειχα εκνευριστει με τα διαγραμμενα μηνυματα, θα γελουσα για ωρες. Λες και δεν φαινεται τι ειναι ο καθενας...
Απο ταμπακιερα μηδεν, απο αερολογιες παμπολλες! Και παει και αναφερει απο την αρχη ο αλλος οτι ασχετο του κατεβει στο μυαλο κεφαλι! Και απο κοντα οι περισσοτεροι. Βρε δεν σωζεστε με τιποτα λεμε.

αγαπητε μου φιλε!εγω τα εσβησα!αφου τα αναφερεις,πανω απο τα γραφομενα σου!δεν υπαρχει τιποτα που γραφτηκε και σβηστηκε!αυτες ειναι οι συνηθισμενες λασπες σου!στερουμενος αλλων επιχειρηματων!για επαληθευση!οτι δεν σβηστηκε τιποτα!που να αναφερουμε και οι δυο μας,ρωτα και τους υπευθυνους και καλη νομισματικη μελετη!ισως μαθεις τιποτα!γιαννηςτ.υγ.δεν πεφτω τοσο χαμηλα,σαν μερικους.    (ρε)!!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:14:30 πμ »

το τι ειναι ο καθενας,και το κοινο?πρεπει να σε ανησυχει λιγο!οσο για τα γελια,καλο ειναι!ξεσπας λιγο!τι το παιδευεις?ανθρωπε μου,αφου δεν σε ξερει ουτε η μανα σου!εγω για να ζηταω?βοηθεια,με ξερουν και πεντε πραγματικοι! συλλεκτες.και παλι καλη δυναμη!γιαννηςτ.υγ.ηλια μου,αστον ανθρωπο!ειναι αυτο που λεμε, δασκαλε που διδασκες!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:38:09 πμ »

Παιδια καλημερα νομιζω η συζητηση ξεφυγε απο τον αρχικο της σκοπο που ηταν να πουμε την γνωμη μας αν θεωρουμε λογικη την τιμη τους ή οχι.Θεωρω πως σε ενα φορουμ οπως αυτο το καθε μελος μπορει ελευθερα να εκφρασει την γνωμη του και αν υπαρχει διαφωνια πες το διαφορετικοτητα αντιληψης δεκτος φυσικα και ο αντιλογος.Αυτο που προσωπικα θελω να πω ειναι οτι σε τετοιες καταστασεις ο καθενας βαζει ενα προσωπικο οριο αναλογα με την τσεπη του-την διαθεση του-το κεφι του-την καψα του να αποκτησει κατι και πολλες αλλες παραμετρους.Αν καποιος νομιζει οτι νομισμα που εκδοθηκε με αρχικη τιμη 40ευρω και τωρα τα πουλανε αυτοι που τα εχουν μαζεψει 160-180 ευρω και σε καποιες περιπτωσεις λιγο χαμηλοτερα ας σπευσει να μην χασει την ευκαιρια.Αν παλι καποιος θεωρει οτι η τιμη καθε νομισματος διαμορφωνεται απο το ποσα χρηματα ειναι διατεθειμενος να βγαλει απο το παντελονι του τοτε ας το εφαρμοσει και ας αφησει αυτους που τα εχουν για πουλημα να τα βλεπουν και να τα χαιρονται.Αν αυτο εφαρμοστει απο πολλους αυτοι που τα εχουν και δεν τα πωλουν αναγκαστικα θα ριξουν τις τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα.Προσφορα και ζητηση νομος της αγορας.Καλο θα ηταν ολοι μας να λεμε την αποψη μας χωρις προσωπικες αντιπαραθεσεις
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 08:50:48 πμ »

παιδια αυτη η τιμη που παιζει στο ιντερνετ(απο μαγαζια και μοναστηρακι δεν ξερω) ειναι γυρω στα 120 ευρω.Εκει τα βλεπω να καθονται χωρις να ειναι κανεις διατεθειμενος να αγορασει.Κατα καιρους οταν βγηκε καποιος και τα εδωσε 80 ευρω εξαφανιστηκαν εν ριπη οφθαλμου.Οποτε κατ εμενα η τιμη ειναι 80-100 ευρω.Εκει θεωρω οτι πολλοι που δεν τα εχουν θα τα αγοραζαν σε αυτην τιμη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:00:40 πμ »

συνφωνω και εγω αναργυρε!με την κριση μπορει να εχουν μεινη ολα στασιμα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα χαριζουν!θυμασαι τι ονειρα ετρεφαν μερικοι,ειδικα με τα χρυσα!αν και ποτε δεν ξερουμε,που μπορουν να φθασουν μετα απο μερικα χρονια!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:19:45 πμ »

Εγώ ως μέλος του forum θεωρώ απαράδεκτη τη στάση του μέλους giannist!!!!!Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να διαφωνήσει μαζί του??Αδιαφορώ για τα 800 χρόνια που μαζεύει νομίσματα.Πρέπει να σέβεται τις απόψεις των άλλων.Τόσα χρόνια μόνο απο νομισματα έμαθε?Τρόπους???Δεν τον γνωρίζω προσωπικά και δεν έχω γενικώς κάποιο θέμα μαζί του.Μην αρχίσεται να γράφεται πάλι πόσο καλό παιδί είναι,πόσο καιρό τον ξέρετε και πόσο όμορφος μπορεί να είναι!Ένα ιντερνετικό forum είναι και ο καθένας κρίνεται απο το ότι γράφει εδω μέσα.Όπου στο συγκεκριμένο θέμα είναι απαράδεκτα.Δηλαδή σε λίγο θα βγάλουμε τις γνώσεις μας περι νομισματικής να τις μετρήσουμε και όσων είναι μεγάλες θα γράφουν..οι άλλοι σπίτι τους.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:23:24 πμ »

παιδια αυτη η τιμη που παιζει στο ιντερνετ(απο μαγαζια και μοναστηρακι δεν ξερω) ειναι γυρω στα 120 ευρω.Εκει τα βλεπω να καθονται χωρις να ειναι κανεις διατεθειμενος να αγορασει.Κατα καιρους οταν βγηκε καποιος και τα εδωσε 80 ευρω εξαφανιστηκαν εν ριπη οφθαλμου.Οποτε κατ εμενα η τιμη ειναι 80-100 ευρω.Εκει θεωρω οτι πολλοι που δεν τα εχουν θα τα αγοραζαν σε αυτην τιμη.
Εγω πιστευω οτι η τιμη τους ειναι υποτιμημενη...ο χρονος θα δειξει ποιος εχει δικιο...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences