Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:18:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κινεζικο βαζο και μπωλ?  (Αναγνώστηκε 2713 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 17, 2016, 06:07:13 μμ »

Αγαπητα μελη αν καποιος εχει γνωση περι του θεματος μπορει να μου πει καποιες πληροφοριες για τα δυο αντικειμενα αν εχουν καποια αξια, ηλικια, υλικο κατασκευης κλπ?
1) Βαζο υψος 15 εκατοστα περιπου, γραφει απο κατω "made in china-hand made CJ440-14"
2) Μπωλ διαστασεων 10 Χ 10 εκατοστα, γραφει απο κατω "saisuma hand painted"
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2016, 06:08:15 μμ »

Και το μπωλ.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2016, 04:16:40 πμ »

δεν ειμαι ειδικος επι του θέματος, αλλα με τα λιγα που νοιωθω και σορρυ κιολας πρωτο μου ποστ στο στεκι ειναι, και απλα προσπαθωντας να δειξω ενα δρομο και αν καποιος αλλος ξερει περισσοτερα με διορθώνει.

για το 1) λογικα ειναι Chinese Jar ογκου 440 ml υψους 14 cm, η δουλεια δε μου φαινεται και τοσο σπουδαια απ'οτι καταλαβαινω απ'την δευτερη φωτο και μονο και μονο που χει σταμπα δλδ...

για το 2) το κανονικο ονομα ειναι satsuma και ειναι ιαπωνικα, αν ηταν απ'τα αστρονομικης αξιας δε θα γραφε promotion στον πατο και ειδικα στα αγγλικα, θα τανε σκουροχρωμο και "πηλινο" οταν το χτυπας. Προσπαθωντας να υποθεσω (αν και δεν φαινονται ετσι οι γραμμες στο Ι ) οτι το Ι ητανε Τ και "έσβησε" ή/και το γραψε καποιος που δεν ηξερε "μετα" (κανω το δικηγορο του διαβολου στον εαυτο μου, καταλαβαινετε ) και υποθετοντας απ'την τεχνοτροπια οτι ειναι πιο νεο, θα πρεπε να υπαρχουν πανω του, στο σχεδιο, καποια αλλα στοιχεια (δε βοηθαει πολυ η φωτο, αλλα δεν φαινεται κατι) όπως: διακριτικα καλλιτεχνη (σχεδον αναγκαιο αυτο), οικοσημο , συμβολο της χωρας, γραμμενη η περιοχη κατασκευης με ιαπωνικους χαρακτηρες, εστω με λατινικους χαρακτηρες μπορει να γραφαν -τα ακομη πιο καινουρια- περιοχη ή χωρα από κατω. Τιποτα τετοιο δεν βλεπω παλι...

Ίσως "ανοιχτηκα" και παραπανω απο αυτα που ξερω, απλα ειπα να κανω το "ξεκινημα" στο σαιτ.

Καλημέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2016, 04:38:43 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2016, 09:35:19 πμ »

Δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα, αλλά μπορεί το saisuma να είναι κατά το SFIKO (αντί SEIKO)...
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2016, 03:33:35 μμ »

Να τα παρω για εκτιμηση σε καποιο γνωστη του θεματος μηπως και εχω κατι καλο και τα λεμε.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:25:02 πμ »

Θυμάμαι αυτα τα βάζα με αυτή την τεχνοτροπία σαν εικόνα σε διάφορα σπίτια συγγενών και φύλλων μέσα 90 περίπου σε πληθώρα δεν μπορώ όμως να θυμηθώ αν ήταν για κάποια φάση μόδα και τα έφερνε κανα μαγαζί φάση μινιόν οπότε φύγανε αρκετά ή με κουπόνια εφημερίδων (αντίστοιχη φάση με κάτι κουπόνια για πιάτα απο ΤΑ ΝΕΑ που τώρα το σετ το έχει η μισή Ελλάδα)

Έχω και εγω στο σπίτι κάτι τέτοια με τέτοια τεχνοτροπία χωμένα σε κάποιο ντουλάπι θα προσπαθήσω να δω τι λένε στο πάτο τους. Αυτά που έχω έχουν και ένα καπάκι απο πάνω σετ μαζί.

Δοκίμασε και εκτιμητή αν θες αλλα δεν νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με τέτοια περίπτωση όμως, αν δείς απο καταλόγους δημοπρασιών για βάζα κινέζικα θα καταλάβεις απο τη διαφορά στην τέχνη που έχουν οτι δεν έχουμε να κάνουμε με τέτοια περίπτωση βάζου
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences