Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 10:39:04 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 65155 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:06:08 πμ »

Ωραιαααααα λοιπον ολα αυτα.....ποιο ειναι το "ηθικο διδαγμα" το συμπερασμα ρε παιδια απο ολα αυτα που γραφτηκαν σε αυτο το ποστ
Προσοχή στον Παύλο (εκεί δαπανώνται χρήματα). Για εμένα οι δραχμές του 57 (σε bu κατάσταση) είναι απο τα δυσκολότερα του Παύλου μετά τα δίφραγκα του 59 και hollow 54 και κανονικό τάλιρο 54.

ΥΓ. μέχρι να σκάσει και από δαύτα κάνα μασούρι  Μεγάλο χαμόγελο

50λ & 2δρχ hollow είναι μακράν σπανιότερα και δεν συγκρίνονται με κανένα απο όσα αναφερεις. Η 1δρχ 57 είναι οντως πολύ δυσκολη.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:08:37 πμ »

Ωραιαααααα λοιπον ολα αυτα.....ποιο ειναι το "ηθικο διδαγμα" το συμπερασμα ρε παιδια απο ολα αυτα που γραφτηκαν σε αυτο το ποστ
Προσοχή στον Παύλο (εκεί δαπανώνται χρήματα). Για εμένα οι δραχμές του 57 (σε bu κατάσταση) είναι απο τα δυσκολότερα του Παύλου μετά τα δίφραγκα του 59 και hollow 54 και κανονικό τάλιρο 54.

ΥΓ. μέχρι να σκάσει και από δαύτα κάνα μασούρι  Μεγάλο χαμόγελο

50λ & 2δρχ hollow είναι μακράν σπανιότερα και δεν συγκρίνονται με κανένα απο όσα αναφερεις. Η 1δρχ 57 είναι οντως πολύ δυσκολη.
Ναι βρε.....
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:37:41 πμ »

Δυο συμπεράσματα :

1. Υπάρχουν πολλά μασούρια μετά το 1930.
Και είναι γνωστό ότι θα βγαίνουν νέα συνεχώς.

2. Όποιος κρατάει μασούρια για τα γεράματα, θα χάσει τα χρήματά του.
Διότι μέχρι τα γεράματα του κατέχοντα, όσοι ασχολούνται με συλλογή Ελληνικών νομισμάτων, δεν θα ασχολούνται πλέον με Παύλο και μετέπειτα. Επειδή θα έχουν συνειδητοποιήσει την ουσία του 1ου συμπεράσματος, ότι δηλαδή υπάρχουν πολλά μασούρια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:42:11 πμ »

Δυο συμπεράσματα :

1. Υπάρχουν πολλά μασούρια μετά το 1930.
Και είναι γνωστό ότι θα βγαίνουν νέα συνεχώς.

2. Όποιος κρατάει μασούρια για τα γεράματα, θα χάσει τα χρήματά του.
Διότι μέχρι τα γεράματα του κατέχοντα, όσοι ασχολούνται με συλλογή Ελληνικών νομισμάτων, δεν θα ασχολούνται πλέον με Παύλο και μετέπειτα. Επειδή θα έχουν συνειδητοποιήσει την ουσία του 1ου συμπεράσματος, ότι δηλαδή υπάρχουν πολλά μασούρια.
Πάντα υπήρχαν και είναι γνωστό.  Γι'αυτό τα νομίσματα από Κωνσταντίνο και μετά τα βρίσκει κανείς για μερικά ευρώ.  Το ότι τα ανακάλυψες εσύ τώρα είναι άλλο θέμα.  Δηλαδή τι νόμιζες, ότι υπήρχαν μεμονωμένα κομμάτια μόνο σε συλλογές?  Άλλωστε αυτοί που είχαν πάρει μασούρια τις χρυσές εποχές έχουν ήδη χάσει λεφτά.  Εμείς τα βρίσκουμε ποια σκοτωμένα.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:52:19 πμ »

Συνεχεια μιλας με κριτηριο τον ευατο σου. Ειμαι σιγουρος οτι το 90% εδω μεσα δεν ηξερε τιποτα. Τωρα εμαθε ομως.
Αληθεια, τα 5λ 1895 που πριν απο 5 χρονια ηταν δυσκολο νομισμα, οσοι ειχανε τα 2-3 ms65 τοτε, τι απογιναν οι δυσμοιροι αυτοι? Κλαινε τα λεφτα τους?
Εκτος βεβαια και αν ξερανε και αυτοι τι γινεται και τα πηρανε παμφθηνα (αυτο δε το γνωριζω βεβαια μιας κ δεν ειμαι στους insiders).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:04:39 πμ »

Πάντα υπήρχαν και είναι γνωστό.  Γι'αυτό τα νομίσματα από Κωνσταντίνο και μετά τα βρίσκει κανείς για μερικά ευρώ.  Το ότι τα ανακάλυψες εσύ τώρα είναι άλλο θέμα.  Δηλαδή τι νόμιζες, ότι υπήρχαν μεμονωμένα κομμάτια μόνο σε συλλογές?  Άλλωστε αυτοί που είχαν πάρει μασούρια τις χρυσές εποχές έχουν ήδη χάσει λεφτά.  Εμείς τα βρίσκουμε ποια σκοτωμένα.

Δεν τ' ανακάλυψα τώρα.
Του Παύλου ήταν κάπως δυσκολότερα, καθότι τα χρησιμοποιούσαμε ταυτόχρονα με του Κων/νου.
Εξ άλλου τ' αγοράζαμε απ'ευθείας απ' την τράπεζα το '79-'80, όταν έκλεινε η αλλαγή.

Τα δικά μου... ευτυχώς... τα έχω σκοτώσει τις χρυσές εποχές.  Κλείσιμο ματιού
Άντε και καλά κέρδη όταν βγούνε τα δικά σας.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:09:39 πμ »

Συνεχεια μιλας με κριτηριο τον ευατο σου. Ειμαι σιγουρος οτι το 90% εδω μεσα δεν ηξερε τιποτα. Τωρα εμαθε ομως.
Αληθεια, τα 5λ 1895 που πριν απο 5 χρονια ηταν δυσκολο νομισμα, οσοι ειχανε τα 2-3 ms65 τοτε, τι απογιναν οι δυσμοιροι αυτοι? Κλαινε τα λεφτα τους?
Εκτος βεβαια και αν ξερανε και αυτοι τι γινεται και τα πηρανε παμφθηνα (αυτο δε το γνωριζω βεβαια μιας κ δεν ειμαι στους insiders).

Δεν υπήρχαν MS65 πριν και δεν ξέραμε τίποτα.  Για τα υπόλοιπα όμως δεν χρειαζόταν παρά να ρίξει κανείς μια ματιά στο ebay.  Πάντα υπήρχαν.  Η ΤΤΕ δε τα έβγαλε πριν μερικά χρόνια σε πολύ καλές τιμές.  Είχαμε βγάλει και σχετική ανακοίνωση τότε στην ΠΝΕ.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:12:52 πμ »

Δηλαδή, να αναμένουμε τα δύσκολα του Παύλου σε ms67 σύντομα στην πιάτσα;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:16:11 πμ »

Για να μαθαίνουν οι παλιότεροι και να θυμούνται οι νεώτεροι (έτσι ακριβώς).

Το 2003 φέρεται να έχουν εκδοθεί 650.700 πεντάλεπτα. Είναι λίγο πιο πάνω από 30.000 ευρώ (ή με 30.000 ευρώ + κάποιο μπαχτσίσι παίρνεις 600.000 πεντάλεπτα του 2003, τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα blister). 600.000 πεντάλεπτα είναι 12.000 μασούρια. Τα πουλάς στη χονδρική 50 ευρώ το μασούρι (λιανική είχαν φτάσει 150 ευρώ). Με 700 μασούρια έχεις βγάλει τα λεφτά σου. Τα υπόλοιπα 11.300 τα πουλάς όσο θέλεις.

Ή κρατάς 300 μασούρια και τα υπόλοιπα 11.000 τα ρευστοποιείς. Εισπράτεις συνολικά 700*50=35.000 + 11.000*2,50=27.500 = 62.500 και σου έχουν μείνει και 300 μασούρια.


Αναφέρομαι σε κάτι που συνέβη πραγματικά. Δεν ξέρω αν συγκεκριμένος κύριος αγόρασε 12.000 ή 10.000 ή 8.000 μασούρια και πόσο ακριβώς τα έδινε σε χονδρική, αλλά τα υπόλοιπα έγιναν κάπως έτσι.


Βέβαια, όλα αυτά που λέτε για τα μασούρια είναι τελείως φανταστικά, όπως εξηγεί ο φίλος παρακάτω:
Το σενάριο με τα πεντάλεπτα είναι εντελώς φανταστικό. Χρειάζεται και ένα φορτηγάκι να μεταφερθούν 12.000 μασούρια και μια αποθήκη να αποθηκευτούν κτλ κτλ.


Είχα γράψει και άλλα πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά τα έσβησα, γιατί θεωρήθηκα "φαντασιόπληκτος". Ακόμα και ο Ανάργυρος (epop) "μου την είχε πει" στο τηλέφωνο.

Επίσης και αυτό είναι κάπως σχετικό
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=89.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 01:25:21 μμ από sac » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:23:44 πμ »

Για να μαθαίνουν οι παλιότεροι και να θυμούνται οι νεώτεροι (έτσι ακριβώς).

Το 2003 φέρεται να έχουν εκδοθεί 650.700 πεντάλεπτα. Είναι λίγο πιο πάνω από 30.000 ευρώ (ή με 30.000 ευρώ + κάποιο μπαχτσίσι παίρνεις 600.000 πεντάλεπτα του 2003, τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα blister). 600.000 πεντάλεπτα είναι 12.000 μασούρια. Τα πουλάς στη χονδρική 50 ευρώ το μασούρι (λιανική είχαν φτάσει 150 ευρώ). Με 700 μασούρια έχεις βγάλει τα λεφτά σου. Τα υπόλοιπα 11.300 τα πουλάς όσο θέλεις.

Ή κρατάς 300 μασούρια και τα υπόλοιπα 11.000 τα ρευστοποιείς. Εισπράτεις συνολικά 700*50=35.000 + 11.000*2,50=27.500 = 62.500 και σου έχουν μείνει και 300 μασούρια.


Αναφέρομαι σε κάτι που συνέβη πραγματικά. Δεν ξέρω αν συγκεκριμένος κύριος αγόρασε 12.000 ή 10.000 ή 8.000 μασούρια και πόσο ακριβώς τα έδινε σε χονδρική, αλλά τα υπόλοιπα έγιναν κάπως έτσι.


Βέβαια, όλα αυτά που λέτε για τα μασούρια είναι τελείως φανταστικά, όπς εξηγεί ο φίλος παρακάτω:
Το σενάριο με τα πεντάλεπτα είναι εντελώς φανταστικό. Χρειάζεται και ένα φορτηγάκι να μεταφερθούν 12.000 μασούρια και μια αποθήκη να αποθηκευτούν κτλ κτλ.


Είχα γράψει και άλλα πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά τα έσβησα, γιατί θεωρήθηκα "φαντασιόπληκτος". Ακόμα και ο Ανάργυρος (epop) "μου την είχε πει" στο τηλέφωνο.

Επίσης και αυτό είναι κάπως σχετικό
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=89.0

Δεν είναι καθόλου φανταστικό σενάριο.  Έχει συμβεί με τα συγκεκριμένα.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:24:44 πμ »

Πάντα υπήρχαν και είναι γνωστό.  Γι'αυτό τα νομίσματα από Κωνσταντίνο και μετά τα βρίσκει κανείς για μερικά ευρώ.  Το ότι τα ανακάλυψες εσύ τώρα είναι άλλο θέμα.  Δηλαδή τι νόμιζες, ότι υπήρχαν μεμονωμένα κομμάτια μόνο σε συλλογές?  Άλλωστε αυτοί που είχαν πάρει μασούρια τις χρυσές εποχές έχουν ήδη χάσει λεφτά.  Εμείς τα βρίσκουμε ποια σκοτωμένα.

Δεν τ' ανακάλυψα τώρα.
Του Παύλου ήταν κάπως δυσκολότερα, καθότι τα χρησιμοποιούσαμε ταυτόχρονα με του Κων/νου.
Εξ άλλου τ' αγοράζαμε απ'ευθείας απ' την τράπεζα το '79-'80, όταν έκλεινε η αλλαγή.

Τα δικά μου... ευτυχώς... τα έχω σκοτώσει τις χρυσές εποχές.  Κλείσιμο ματιού
Άντε και καλά κέρδη όταν βγούνε τα δικά σας.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Κατά τα άλλα το παίζεις Παρθένα Μαρία Χαμόγελο
Καταγράφηκε

oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:26:07 πμ »

Παιδια καλημερα ..χωρις πλακα....απολαυσα ολη την συζητηση  απο ολες τις "πλευρες" ..  Χαμόγελο Χαμόγελο
δεν ανηκω (θα ηθελα  Αναποφασιστικότητα..υποθετω) στους ανθρωπους που "οριζουν" τα συλλεκτικα..ειμαι μαλον νεος συλλεκτης.
Αλλα το συμπερασμα ειναι απλο...ασχετα αν μας αρεσει βολευει(εμενα οχι οπως προειπα)..Ιδου το συμπερασμα
"ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ......ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ"..
Οποιος δε φοβαται...εδω στο κουρμπετι.. Άνεση Άνεση Άνεση...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:28:05 πμ »

Έχουμε τρελαθεί όλοι μου φαίνεται...για ηρεμήστε λίγο και βάλτε στη συλλογή σας ένα αξιοπρεπές νόμισμα και άντε προχωρήστε πιο κάτω για να κλείσετε καμιά άλλη νομισματική περίοδο και αφήστε τα MS και τα ξενόφερτα τερτίπια.Είπαμε μια αναβάθμιση ... άντε και φτάνει αλλά αυτό το συνεχές με τα κουτάκια και τους βαθμούς έχει επιφέρει σύγχυση στους συλλέκτες και πιο πολύ στους νεότερους που έχουν ζαλιστεί με αυτά που βλέπουν να γίνονται! Θέλουμε να φέρουμε κόσμο στο χόμπυ μας και όχι να τον προγκάμε με αυτά και με αυτά!  
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:32:35 πμ »

Παιδια καλημερα ..χωρις πλακα....απολαυσα ολη την συζητηση  απο ολες τις "πλευρες" ..  Χαμόγελο Χαμόγελο
δεν ανηκω (θα ηθελα  Αναποφασιστικότητα..υποθετω) στους ανθρωπους που "οριζουν" τα συλλεκτικα..ειμαι μαλον νεος συλλεκτης.
Αλλα το συμπερασμα ειναι απλο...ασχετα αν μας αρεσει βολευει(εμενα οχι οπως προειπα)..Ιδου το συμπερασμα
"ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ......ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ"..
Οποιος δε φοβαται...εδω στο κουρμπετι.. Άνεση Άνεση Άνεση...
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πολλοί φοβούνται να μιλήσουν μήπως παρεξηγηθούν.  Εγώ το απολαμβάνω.  Και θέλω να ξέρουν όλοι ότι δεν παρεξηγώ τίποτα και ας είμαι καμια φορά επιθετικός στα λόγια μου.  Αυτό το λέω κυρίως για τον GKCOLLECT και το HERETIC τους οποίους εκτιμώ και ας ερχόμαστε πολλές φορές σε αντιπαράθεση.  
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:45:03 πμ »

Το συμπερασμα ειναι οτι νομισματα υπαρχουν σε ποσοτητες ακομα και πριν το 1930... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences