Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 02:29:41 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αριθμημένα φυλλαράκια,νέα μόδα των ΕΛΤΑ;  (Αναγνώστηκε 3128 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2014, 11:50:56 μμ »

Έχετε παρατηρήσει ότι για φέτος  σε πολλές σειρές που βγάζουν τα ΕΛΤΑ δημιουργούν και αριθμημένα φυλλαράκια (numbered sheetlets) της σειράς; τα συγκεκριμένα έχω προσέξει ότι εξαντλούνται γρήγορα.Προσωπικά μου αρέσουν σε σχέση με τις απλές σειρές και λόγω περιορισμένων χρημάτων για το χόμπι τα προτιμώ έναντι των απλών σειρών.

Συγκεκριμένα για φέτος (με τη χρονιά στα μισά) έχουμε σε φυλλαράκια.

2 της Ελληνικής Προεδρίας στην Ε.Ε. (εξαντλήθηκαν).
5 με τα οδικά πτηνά (εξαντλήθηκαν).
4 με τα ποδήλατα (ακόμα διαθέσιμη).
2 του Μουντιάλ (ακόμα διαθέσιμη).

Απολογισμός μέχρι τώρα:Στις 7 σειρές οι 4 κυκλοφόρησαν σε αριθμημένα φυλλαράκια.13 φυλλαράκια ως τώρα και η χρονιά συνεχίζεται..

Η τάση αυτή δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αφού συναντάται τα τελευταία χρόνια και στο εξωτερικό.Υπάρχουν πλέον  συλλέκτες που συλλέγουν μόνο τέτοια.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2014, 08:27:39 μμ »

Αριθμημένα ήταν από παλιά, π.χ. αυτό με το μοναδικό στρογγυλό (!) γραμματόσημο.
http://www.ebay.com/itm/GREECE-2009-CLIMATIC-CHANGES-BLOCK-MNH-/350262628802?pt=Stamps_World_Stamps&hash=item518d4791c2

Τότε όμως ήταν 100.000 και σήμερα είναι κάτω από 10.000. Στους 2 μήνες βαριά εξαντλούνται
Τώρα τελευταία τα ΕΛΤΑ έχουν τρελαθεί στο προϊόν, σειρές, φυλλαράκια, φεγιεδάκια, αυτοκόλλητα, τευχίδια, σειρές γραμματόσημων που ποτέ δε χρησιμοποιούνται για επιστολές, σειρές με πλήρη οδόντωση, σειρές με μερική οδόντωση και δε συμμαζεύεται. Στο μάρκετινγκ είναι καλοί. Η πραγματική νέα μόδα στα υποκοριστικά είναι τα βιβλιαράκια, που ξεμύτισαν με τα "πουλάκια" και πάνε να καθιερωθούν και αυτά.
http://www.ebay.com/itm/GREECE-2014-BIRDS-SONGBIRDS-NUMBERED-BOOKLET-3-500-MINTED-MNH-/171362788041?pt=Stamps_World_Stamps&hash=item27e604a2c9

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2014, 09:30:30 μμ »

Υπάρχουν ακόμη συλλέκτες που ασχολούνται με το ελληνικό γραμματόσημο; Εννοώ από το 2004 και μετά (η χρονιά του παραλογισμού όσο αναφορά το ελληνικό γραμματόσημο, και όχι μόνο!)
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:16:06 μμ »

Υπάρχουν ακόμη συλλέκτες που ασχολούνται με το ελληνικό γραμματόσημο; Εννοώ από το 2004 και μετά (η χρονιά του παραλογισμού όσο αναφορά το ελληνικό γραμματόσημο, και όχι μόνο!)

Εγώ προσωπικά αγοράζω επιλεκτικά σειρές με κριτήριο το τιράζ και την καλαισθησία.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:21:47 μμ »

Υπάρχουν ακόμη συλλέκτες που ασχολούνται με το ελληνικό γραμματόσημο; Εννοώ από το 2004 και μετά (η χρονιά του παραλογισμού όσο αναφορά το ελληνικό γραμματόσημο, και όχι μόνο!)

Εγώ προσωπικά αγοράζω επιλεκτικά σειρές με κριτήριο το τιράζ και την καλαισθησία.Ότι εξαντλούνται κομμάτια με μικρό τιράζ, σημαίνει πως κάποιοι αγοράζουν-συλλέγουν.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:27:01 μμ »

Υπάρχουν ακόμη συλλέκτες που ασχολούνται με το ελληνικό γραμματόσημο; Εννοώ από το 2004 και μετά (η χρονιά του παραλογισμού όσο αναφορά το ελληνικό γραμματόσημο, και όχι μόνο!)

Εγώ προσωπικά αγοράζω επιλεκτικά σειρές με κριτήριο το τιράζ και την καλαισθησία.Ότι εξαντλούνται κομμάτια με μικρό τιράζ, σημαίνει πως κάποιοι αγοράζουν-συλλέγουν.
δίκιο έχεις.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sevasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 04:23:54 μμ »

Αυτη η μοδα με τα φυλλαρακια εχει παραγινει με τα ΕΛΤΑ..Ελεος,δεν λεω ,βγαλε,αλλα οχι 5-6 καθε ετος.Προσωπικα λογω της πολιτικης των ΕΛΤΑ το 2006 σταματησα τη συνδρομη μου.Απο το ετος 2004 που το παρακαναν,εχασαν πολλους νεους και παλαιους συλλεκτες.Εγω που ασχολουμαι ως θεματικη με το ολυμπιακο γραμματοσημο και ειμαι συλλεκτης μεσαιομικρων δυνατοτητων,εδωσα γυρω στα 3200 ευρω στα ΕΛΤΑ μονο το 2004...Ε καπου τα παιρνεις,δεν γινεται ετσι...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:56:28 μμ »

Στα μαρκετήστικα κάνουν ότι και έξω και το royal mail τα ίδια κάνει δε προλαβαίνεις να αγοράζεις. Αλλά επειδή όσο το έχω φιλοσοφήσει δεν χρειάζεται να τα πάρεις και όλα, εγώ την βγάζω με τα απλά γραμματόσημα για σειρές που πάνε ταχυδρομείο για να μπούν σε επιστολές και απο εκεί και πέρα επιλεκτικά λόγω αισθητικής φακέλους και φεγιέ, φέτός φάκελους μόνο τα τραίνα πήρα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences