Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:01:04 μμ
Σελίδες: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550214 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1785 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:37:04 μμ »

Μεγάλο τιράζ παράπονα - μικρό τιράζ παλι πσράπονα. Εξυπηρετούνται όλοι οι συλλέκτες και υπάρχουν πολλά απούλητα παράπονα - δεν εξυπηρετούνται οι συλλέκτες αφου δεν μπορούν να ικανοποιηθούν όλοι πσράπονα. Το ωραίο ειναι οτι παραπονιούνται και αυτοί που δεν συλλέγουν αναμνηστικά.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Η άποψη μου είναι οτι τα αναμνηστικά ασημένια δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1000 τμχ, τα δε χρυσά τα 750.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1786 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:41:27 μμ »

Είμαι σίγουρος οτι μια σημαντική ποσότητα νομισμάτων, κρατήθηκαν
απο υπαλλήλους των εμπλεκόμενων δημόσιων φορέων.

Οι ημέτεροι, πάντα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα στο
δημόσιο και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι... γι' αυτό έγραψα να
δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων αγόρασαν.

Δεν έχω πρόβλημα με τον συλλέκτη που πήρε 2 για να πουλήσει
το 2ο (ή και, γιατί όχι, και το 1ο αν πάρει καλή προσφορά).
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο συλλεκτικός κόσμος χωρίζεται σε 4 ομάδες :
1) Στους συλλέκτες,
2) στους συλλεκτοεμπόρους,
3) στους εμποροσυλλέκτες και
4) στους εμπόρους.

Απλά ακόμα ψάχνω ποιοι από τις παραπάνω ομάδες είναι η πλειοψηφία !!
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1787 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:42:09 μμ »

Ο συλλεκτης νομιζω αγαπα την σπανιοτητα........
Συνεπως  πρεπει να αγαπα και την ουρα που του την εξασφαλιζει Σαρκασμός

Εγώ, ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Ούτε τα λάθη (*Τύρινθα) που "ανεβάζουν" την αξία.

ΥΓ
Καλησπερα.
Προσωπικα δεν μαζευω αναμνηστικα.
Αν μαζευα θα παραπονιομουν για ολα αυτα αλλα παραλληλα θα ημουν αξιος της τυχης μου αφου τα πραγματα δεν προκειται να αλλαξουν ΠΟΤΕ.
Κακούλη :χαμόγελο-με-χάιδεμα-μαλιών


Μα αν το καλοσκεφτεις το πραπονο επι της ουσιας ειναι το οτι υπαρχει δυσκολια αποκτησης , και μεγαλη ζητηση
Θα υπηρχε αραγε το ιδιο συλλεκτικο ενδιαφερον,και η ιδια ουρα  απο ολους  αν ξεραμε οτι τα κομματια θα περισσευαν και θα τα πεταγαν στο τελος και στους περαστικους;; Που λεει ο λογος...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1788 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:43:22 μμ »

Μεγάλο τιράζ παράπονα - μικρό τιράζ παλι πσράπονα. Εξυπηρετούνται όλοι οι συλλέκτες και υπάρχουν πολλά απούλητα παράπονα - δεν εξυπηρετούνται οι συλλέκτες αφου δεν μπορούν να ικανοποιηθούν όλοι πσράπονα. Το ωραίο ειναι οτι παραπονιούνται και αυτοί που δεν συλλέγουν αναμνηστικά.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Η άποψη μου είναι οτι τα αναμνηστικά ασημένια δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1000 τμχ, τα δε χρυσά τα 750.

Den παραπονέθηκα!!! Ισως να τσιμπήσω έναν Ιπποκράτη αν είμαι Αθήνα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ΠΟτάκι δευτερα βράδυ μεχρι τις 4-5 το πρωι και μετα καραούλι στην ΤΤΕ μυριζοντας μπύρα το χνούτο στον πρωινο υπάλληλο λες κ ειμαι μπεκροσυλλεκτης. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1789 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:46:24 μμ »

Μεγάλο τιράζ παράπονα - μικρό τιράζ παλι πσράπονα. Εξυπηρετούνται όλοι οι συλλέκτες και υπάρχουν πολλά απούλητα παράπονα - δεν εξυπηρετούνται οι συλλέκτες αφου δεν μπορούν να ικανοποιηθούν όλοι πσράπονα. Το ωραίο ειναι οτι παραπονιούνται και αυτοί που δεν συλλέγουν αναμνηστικά.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Η άποψη μου είναι οτι τα αναμνηστικά ασημένια δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1000 τμχ, τα δε χρυσά τα 750.

Den παραπονέθηκα!!! Ισως να τσιμπήσω έναν Ιπποκράτη αν είμαι Αθήνα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ΠΟτάκι δευτερα βράδυ μεχρι τις 4-5 το πρωι και μετα καραούλι στην ΤΤΕ μυριζοντας μπύρα το χνούτο στον πρωινο υπάλληλο λες κ ειμαι μπεκροσυλλεκτης. Σαρκασμός Σαρκασμός
εσυ εξαιρείσαι απο τα βέλη μου φίλε  Κλείσιμο ματιού πολύ θα ήθελα να σου κάνω παρέα εκείνη την νύχτα
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1790 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:48:27 μμ »

Είμαι σίγουρος οτι μια σημαντική ποσότητα νομισμάτων, κρατήθηκαν
απο υπαλλήλους των εμπλεκόμενων δημόσιων φορέων.

Οι ημέτεροι, πάντα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα στο
δημόσιο και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι... γι' αυτό έγραψα να
δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων αγόρασαν.

Δεν έχω πρόβλημα με τον συλλέκτη που πήρε 2 για να πουλήσει
το 2ο (ή και, γιατί όχι, και το 1ο αν πάρει καλή προσφορά).
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο συλλεκτικός κόσμος χωρίζεται σε 4 ομάδες :
1) Στους συλλέκτες,
2) στους συλλεκτοεμπόρους,
3) στους εμποροσυλλέκτες και
4) στους εμπόρους.

Απλά ακόμα ψάχνω ποιοι από τις παραπάνω ομάδες είναι η πλειοψηφία !!
Ανέβασε ψηφοφορία.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1791 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:51:18 μμ »


Μα αν το καλοσκεφτεις το πραπονο επι της ουσιας ειναι το οτι υπαρχει δυσκολια αποκτησης , και μεγαλη ζητηση
Θα υπηρχε αραγε το ιδιο συλλεκτικο ενδιαφερον,και η ιδια ουρα  απο ολους  αν ξεραμε οτι τα κομματια θα περισσευαν και θα τα πεταγαν στο τελος και στους περαστικους;; Που λεει ο λογος...

Δεν είπε κανείς να βγάλουν 100,000 τεμάχια. Είδαμε τι έγινε και με τα ασημένια και τα χρυσά
των Ολυμπιακών του 2004. Απαξιώθηκαν πλήρως και πουλιούνται σε τιμή μετάλλου ενώ ήταν
όμορφα νομίσματα.

Εγώ στηλιτεύω τον τρόπο διάθεσης και διαχείρισης των νομισμάτων με μικρό τιράζ.
Και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το γεγονός οτι η προχειρότητα και η λαμογιά περίσσεψαν
και σε αυτό το νόμισμα.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1792 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:52:14 μμ »

Είμαι σίγουρος οτι μια σημαντική ποσότητα νομισμάτων, κρατήθηκαν
απο υπαλλήλους των εμπλεκόμενων δημόσιων φορέων.

Οι ημέτεροι, πάντα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα στο
δημόσιο και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι... γι' αυτό έγραψα να
δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων αγόρασαν.

Δεν έχω πρόβλημα με τον συλλέκτη που πήρε 2 για να πουλήσει
το 2ο (ή και, γιατί όχι, και το 1ο αν πάρει καλή προσφορά).
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο συλλεκτικός κόσμος χωρίζεται σε 4 ομάδες :
1) Στους συλλέκτες,
2) στους συλλεκτοεμπόρους,
3) στους εμποροσυλλέκτες και
4) στους εμπόρους.

Απλά ακόμα ψάχνω ποιοι από τις παραπάνω ομάδες είναι η πλειοψηφία !!

Νομίζω ότι υπερβάλλεις, να το πω έτσι.

Η δημοσιοποίηση ονομάτων πρέπει να εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα. Δεν το κατέχω, αλλά έτσι μου φαίνεται.

Αυτά που λες στο bold είναι χοντρή κατηγορία. Με τη φασαρία που έχει γίνει, οι περισσότεροι προσέχουν τον πισινό τους. Δεν τους έχω για βλάκες να διακινδυνέψουν τη δουλειά τους τώρα που "βρωμάει μπαρούτι". Άλλες εποχές θα είχαν τη διακιολογία "ντάξει, μωρέ, και τι έγινε". Τώρα όχι...

Αν εννοείς ότι κάποιοι μάζεψαν 5-10 ταυτότητες και έκαναν 5-10 αιτήσεις... αυτό το κάναμε όλοι, ουσιαστικά...

Και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το γεγονός οτι η προχειρότητα και η λαμογιά περίσσεψαν
και σε αυτό το νόμισμα.
Λαμογιές μπορεί να έγιναν με τον Πυθαγόρα, που δεν μύριζε ακόμα μπρούτι η κατάσταση.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1793 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:53:39 μμ »

Είμαι σίγουρος οτι μια σημαντική ποσότητα νομισμάτων, κρατήθηκαν
απο υπαλλήλους των εμπλεκόμενων δημόσιων φορέων.

Οι ημέτεροι, πάντα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα στο
δημόσιο και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι... γι' αυτό έγραψα να
δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων αγόρασαν.

Δεν έχω πρόβλημα με τον συλλέκτη που πήρε 2 για να πουλήσει
το 2ο (ή και, γιατί όχι, και το 1ο αν πάρει καλή προσφορά).
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο συλλεκτικός κόσμος χωρίζεται σε 4 ομάδες :
1) Στους συλλέκτες,
2) στους συλλεκτοεμπόρους,
3) στους εμποροσυλλέκτες και
4) στους εμπόρους.

Απλά ακόμα ψάχνω ποιοι από τις παραπάνω ομάδες είναι η πλειοψηφία !!
Ανέβασε ψηφοφορία.

Μπράβο φίλε wavelet.

Αυτή θα ήταν με διαφορά η ποιό ενδιαφέρουσα ψηφοφορία που
έχει ανέβει στο στέκι !!! Κρίμα μόνο που τα αποτελέσματα μπορεί
να μην άρεσαν σε όλους  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1794 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:54:32 μμ »


Μα αν το καλοσκεφτεις το πραπονο επι της ουσιας ειναι το οτι υπαρχει δυσκολια αποκτησης , και μεγαλη ζητηση
Θα υπηρχε αραγε το ιδιο συλλεκτικο ενδιαφερον,και η ιδια ουρα  απο ολους  αν ξεραμε οτι τα κομματια θα περισσευαν και θα τα πεταγαν στο τελος και στους περαστικους;; Που λεει ο λογος...

Δεν είπε κανείς να βγάλουν 100,000 τεμάχια. Είδαμε τι έγινε και με τα ασημένια και τα χρυσά
των Ολυμπιακών του 2004. Απαξιώθηκαν πλήρως και πουλιούνται σε τιμή μετάλλου ενώ ήταν
όμορφα νομίσματα.

Εγώ στηλιτεύω τον τρόπο διάθεσης και διαχείρισης των νομισμάτων με μικρό τιράζ.
Και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το γεγονός οτι η προχειρότητα και η λαμογιά περίσσεψαν
και σε αυτό το νόμισμα.

Αυτο (οπως προεγραψα)ειναι απο τα γνωστα που  δεν θα αλλαξουν ΠΟΤΕ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1795 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:57:14 μμ »


Μα αν το καλοσκεφτεις το πραπονο επι της ουσιας ειναι το οτι υπαρχει δυσκολια αποκτησης , και μεγαλη ζητηση
Θα υπηρχε αραγε το ιδιο συλλεκτικο ενδιαφερον,και η ιδια ουρα  απο ολους  αν ξεραμε οτι τα κομματια θα περισσευαν και θα τα πεταγαν στο τελος και στους περαστικους;; Που λεει ο λογος...

Δεν είπε κανείς να βγάλουν 100,000 τεμάχια. Είδαμε τι έγινε και με τα ασημένια και τα χρυσά
των Ολυμπιακών του 2004. Απαξιώθηκαν πλήρως και πουλιούνται σε τιμή μετάλλου ενώ ήταν
όμορφα νομίσματα.

Εγώ στηλιτεύω τον τρόπο διάθεσης και διαχείρισης των νομισμάτων με μικρό τιράζ.
Και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το γεγονός οτι η προχειρότητα και η λαμογιά περίσσεψαν
και σε αυτό το νόμισμα.

Αυτο (οπως προεγραψα)ειναι απο τα γνωστα που ποτε δεν θα αλλαξουν ΠΟΤΕ

Σε πάω στοίχημα. Σπάνια υποστηρίζω το Ελληνικό Δημόσιο, αλλά αυτή τη φορά θα τους (μας) στηρίξω.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1796 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:59:54 μμ »

Είμαι σίγουρος οτι μια σημαντική ποσότητα νομισμάτων, κρατήθηκαν
απο υπαλλήλους των εμπλεκόμενων δημόσιων φορέων.

Οι ημέτεροι, πάντα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα στο
δημόσιο και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι... γι' αυτό έγραψα να
δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων αγόρασαν.

Δεν έχω πρόβλημα με τον συλλέκτη που πήρε 2 για να πουλήσει
το 2ο (ή και, γιατί όχι, και το 1ο αν πάρει καλή προσφορά).
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο συλλεκτικός κόσμος χωρίζεται σε 4 ομάδες :
1) Στους συλλέκτες,
2) στους συλλεκτοεμπόρους,
3) στους εμποροσυλλέκτες και
4) στους εμπόρους.

Απλά ακόμα ψάχνω ποιοι από τις παραπάνω ομάδες είναι η πλειοψηφία !!

Νομίζω ότι υπερβάλλεις, να το πω έτσι.

Η δημοσιοποίηση ονομάτων πρέπει να εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα. Δεν το κατέχω, αλλά έτσι μου φαίνεται.

Αυτά που λες στο bold είναι χοντρή κατηγορία. Με τη φασαρία που έχει γίνει, οι περισσότεροι προσέχουν τον πισινό τους. Δεν τους έχω για βλάκες να διακινδυνέψουν τη δουλειά τους τώρα που "βρωμάει μπαρούτι". Άλλες εποχές θα είχαν τη διακιολογία "ντάξει, μωρέ, και τι έγινε". Τώρα όχι...

Αν εννοείς ότι κάποιοι μάζεψαν 5-10 ταυτότητες και έκαναν 5-10 αιτήσεις... αυτό το κάναμε όλι, ουσιαστικά...

Και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το γεγονός οτι η προχειρότητα και η λαμογιά περίσσεψαν
και σε αυτό το νόμισμα.

Λαμογιές μπορεί να έγιναν με τον Πυθαγόρα, που δεν μύριζε ακόμα μπρούτι η κατάσταση.

Αγαπητέ Γιώργο,

είσαι δημόσιος υπάλληλος σε νευραλγική θέση ; (προιστάμενος, τμηματάρχης, διευθυντής κτλ.)
Είχες ποτέ φίλο σε τέτοια θέση ; Έχω να σου πω ιστορίες .... χρόνο να έχεις να ακούς.
Για να αλλάξει η νοοτροπία των υπάρχοντος ανθρώπινου δυναμικού στο Ελληνικό Δημόσιο,
πρέπει να συνταξιοδοτηθεί ΟΛΗ η υπάρχουσα γενιά των υπαλλήλων και να προσληφθούν νέα παιδιά
με διαφορετικές αξίες. Υπολόγισε δηλ. καμιά 20 χρονάκια ακόμα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1797 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:07:01 μμ »

Το να στήνεσε απο τις 7 το πρωί να πάρεις ένα νόμισμα για την συλλογή σου ή και δευτερο γιατι είναι ευκαιρία και θα το πουλήσεις σε άλλο συλλέκτη που μπορεί να είναι και φίλος σου στη διπλάσια τιμή. εμένα αυτά δε μου αρέσουνε.. προτιμώ να μένουν στην τράπεζα απούλητα και δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να παραπονεθεί γιαυτό προβλημά τους είναι όχι δικό μας..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1798 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:09:52 μμ »

Είμαι δημόσιος υπάλληλος στο Υπουργείο Πολιτισμού. Όχι σε νευραλγική θέση, αλλά βλέπω, όπως όλοι βλέπουν.

Όμως, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα "νέα παιδιά" θα αλλάξουν κάτι; Σε διαφορετική κοινωνία μεγάλωσαν; Διαφορετικοί γονείς τα ανέθρεψαν; Από διαφορετικό πλανήτη τα έφεραν. Ή από devsirme;

Τις διαφορετικές αξίες που αναφέρεις ποιος θα τους τις διδάξει; (Εδώ ξανακολάει το devsirme.)

Ό,τι μπορεί να αλλάξει στο Ελληνικό Δημόσιο, είναι από την πίεση από πάνω. Και ό,τι άλλαξε τα τελευταία χρόνια (που άλλαξαν πολλά προς το καλύτερο), άλλαξε από την πίεση από έξω, από την Ευρώπη.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Το να στήνεσε απο τις 7 το πρωί να πάρεις ένα νόμισμα για την συλλογή σου ή και δευτερο γιατι είναι ευκαιρία και θα το πουλήσεις σε άλλο συλλέκτη που μπορεί να είναι και φίλος σου στη διπλάσια τιμή. εμένα αυτά δε μου αρέσουνε.. προτιμώ να μένουν στην τράπεζα απούλητα και δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να παραπονεθεί γιαυτό προβλημά τους είναι όχι δικό μας..

Να προσθέσω, μόνο, ότι.. άντε και πήρες δύο παραπάνω. Και τα πούλησες. Και έβγαλες 200 ευρώ. Και; Πόσα προβλήματα μπορείς να λύσεις με 200 ευρώ...
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1799 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:28:36 μμ »

Είμαι δημόσιος υπάλληλος στο Υπουργείο Πολιτισμού. Όχι σε νευραλγική θέση, αλλά βλέπω, όπως όλοι βλέπουν.

Όμως, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα "νέα παιδιά" θα αλλάξουν κάτι; Σε διαφορετική κοινωνία μεγάλωσαν; Διαφορετικοί γονείς τα ανέθρεψαν; Από διαφορετικό πλανήτη τα έφεραν. Ή από devsirme;

Τις διαφορετικές αξίες που αναφέρεις ποιος θα τους τις διδάξει; (Εδώ ξανακολάει το devsirme.)

Ό,τι μπορεί να αλλάξει στο Ελληνικό Δημόσιο, είναι από την πίεση από πάνω. Και ό,τι άλλαξε τα τελευταία χρόνια (που άλλαξαν πολλά προς το καλύτερο), άλλαξε από την πίεση από έξω, από την Ευρώπη.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Το να στήνεσε απο τις 7 το πρωί να πάρεις ένα νόμισμα για την συλλογή σου ή και δευτερο γιατι είναι ευκαιρία και θα το πουλήσεις σε άλλο συλλέκτη που μπορεί να είναι και φίλος σου στη διπλάσια τιμή. εμένα αυτά δε μου αρέσουνε.. προτιμώ να μένουν στην τράπεζα απούλητα και δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να παραπονεθεί γιαυτό προβλημά τους είναι όχι δικό μας..

Να προσθέσω, μόνο, ότι.. άντε και πήρες δύο παραπάνω. Και τα πούλησες. Και έβγαλες 200 ευρώ. Και; Πόσα προβλήματα μπορείς να λύσεις με 200 ευρώ...


Φίλε Γιώργο,

συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, αλλά εδώ θα διαφωνήσω κάθετα.
Αν κρίνω από την ηλικία που έχεις, προφανώς έχεις κάποια χρόνια στο δημόσιο,
εκτός αν είχες προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.
Γνωρίζοντας απο πρώτο χέρι τον τρόπο που λειτουργεί το Δημόσιο έμεινα
άναυδος με την ανικανότητα και την νοοτροπία ορισμένων δημοσίων υπαλλήλων,
ατόμων που στον ιδιωτικό τομέα θα απολύονταν πριν συμπληρώσουν μήνα.

Αλλά ποιος να τους αξιολογήσει στο Δημόσιο; Έχουν άδικο όσοι είναι προκατειλημμένοι
με τις δημόσιες υπηρεσίες ;

Τα νέα παιδιά που έρχονται είναι διαφορετικά. Έχουν προσόντα, είναι νέα σε ηλικία,
έχουν όρεξη για δουλειά, έχουν ιδέες. Αλλά το κατεστημένο τους πνίγει και ενίοτε,
τους αφομοιώνει. Αλίμονο αν δεν πιστέψουμε στα νέα παιδιά. Τότε καλύτερα να αλλάξουμε
χώρα ή καλύτερα να αλλάξουμε πλανήτη !!

(και σταματάω εδώ την συζήτηση περί δημοσίου γιατί είναι εκτός θέματος)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 09:16:39 μμ από Epikouros » Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences