Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:09:02 μμ
Σελίδες: 1 ... 116 117 [118] 119 120 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550216 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1755 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:32:54 μμ »

συγχαρητηρια!!!! αυτο ειναι πολυ καλο!! μπραβο στον χαρακτης και την ομαδα του! Χαμόγελο

οσο αφορα για τα χαρισματα σε νομισματα...

ναι.. το 2003 ταασημενια χαριζονταν στους υπαλληλους της ΤΕ ενω τα χρυσα σε διευθυντες ΤΕ και επισημους!
για βαλε 2100 ευρω μονο το χρυσο.... Κλείσιμο ματιού

εκτος αυτου.. γνωριζω οτι στο παρελθον... καποια αναμνηστικα κερματα ασημενια που εμεναν... εμπαιναν σαν δωρο (λογικα ενα καθε χρονο... δεν ξερω..) στην βασιλοπιτα του καθε υποκαταστηματος ΤΕ... ετσι καποιοι υπαλληλοι κερδιζαν ενα τετοιο...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1756 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:35:05 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.

Συγχαρητήρια...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1757 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:37:15 μμ »

ή οπως πολλές σειρές του 2000 που δωθηκαν σαν δωρο σε εργαζομενους τραπεζων. εχω μια σειρα μεσα σε πλεξ γκλαξ από το ΤΤ (νυν ΝΤΤ)
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1758 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:39:57 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.

Συγχαρητηρια για το Σωκρατη.

Να με συγχωρατε ομως αλλα γυρω στη μιση ωρα που εψαξα στο διαδικτυο σε οτιδηποτε επισημο -UNESCO, υπουργειο πολιτισμου, πανεπιστημιο Χαιδελβεργης που κανει ειδικη μελετη καθως και αλλα- αναφερεται ως Τιρυνθα και οχι Τυρινθα.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1759 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:49:01 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.

Εύγε κύριε Σταματόπουλε και σε όλοι την ομάδα σας. Τέτοια γεγονότα μας αναδεικνύουν σαν έθνος.
Και μας κάνουν περήφανους σαν Έλληνες. Και επίσης,καθιστούν γνωστό το Ελληνικό νόμισμα σε όλο τον κόσμο!

ΥΓ. το μίνι χρυσό είναι φανταστικό! Σας εύχομαι καλές εμπνεύσεις! Και πάντα στα δύσκολα να μας
βγάζετε ασπροπρόσωπους!
  
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1760 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 05:55:53 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.


Συγχαρητηρια για το Σωκρατη.

Να με συγχωρατε ομως αλλα γυρω στη μιση ωρα που εψαξα στο διαδικτυο σε οτιδηποτε επισημο -UNESCO, υπουργειο πολιτισμου, πανεπιστημιο Χαιδελβεργης που κανει ειδικη μελετη καθως και αλλα- αναφερεται ως Τιρυνθα και οχι Τυρινθα.


το λάθος είναι σαν αυτό του Παπασωτηρίου, αλλιώς το γράφει στο site, αλλιώς το εξώφυλλο του βιβλίου...

http://www.papasotiriou.gr/product/korin8os-mikines-tirin8a-epidairos

και ένα βενζινάδικο...

http://www.xo.gr/profile/profile-906753962/el/



Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1761 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:04:18 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.


Συγχαρητηρια για το Σωκρατη.

Να με συγχωρατε ομως αλλα γυρω στη μιση ωρα που εψαξα στο διαδικτυο σε οτιδηποτε επισημο -UNESCO, υπουργειο πολιτισμου, πανεπιστημιο Χαιδελβεργης που κανει ειδικη μελετη καθως και αλλα- αναφερεται ως Τιρυνθα και οχι Τυρινθα.


το λάθος είναι σαν αυτό του Παπασωτηρίου, αλλιώς το γράφει στο site, αλλιώς το εξώφυλλο του βιβλίου...

http://www.papasotiriou.gr/product/korin8os-mikines-tirin8a-epidairos

και ένα βενζινάδικο...

http://www.xo.gr/profile/profile-906753962/el/






Ναι αυτο λεω και εγω.
Αν εσυ και εγω ως τυχαιοι μεμονωμενοι ανθρωποι (δηλ. οχι τυπου Μπαμπινιωτης) ξεκινησουμε να γραφουμε λαθος μια λεξη (μυνημα αντι για μηνυμα ας πουμε) και μετα μας ακολουθησουν και αλλοι πολλοι, δεν σημαινει οτι η λεξη πλεον ειναι γραμμενη σωστα και με τις δυο γραφες.
Εχει συγκεκριμενη κριση (που δεν γνωριζω τη διαδικασια) μια λεξη ωστε σαν νεολογισμος να περασει στο κανονικο λεξιλογιο ως εχει.

Το αν ο βενζινας ή ο υπαλληλος του ΧΟ με 3 και 60 και ο desktop publisher εκαναν ορθογραφικο δεν αναιρει το λαθος.
Αν λεω βλακειες πειτε μου.
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1762 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:11:43 μμ »

Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.

Συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν!

Καλή συνέχεια......και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ.
Οι κόποι της όμάδας σας Ανταμείβονται, με τον καλύτερο τρόπο.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1763 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:22:24 μμ »

.... Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.


Είχαμε ήδη επισημάνει και εδώ

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10294.0

οτι το νόμισμα με τον Σωκράτη είναι το ομορφότερο μακράν των άλλων και αυτο αποδεικνύει οτι
η χώρα μας, είναι καιρός να αναδείξει και στα νομίσματα, την πλούσια πολιτιστική της κληρονομιά.
Πολλά συγχαρητήρια στον κ. Σταματόπουλο και στην ομάδα για την καλή δουλειά.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1764 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:23:30 μμ »

Ναι αυτο λεω και εγω.
Αν εσυ και εγω ως τυχαιοι μεμονωμενοι ανθρωποι (δηλ. οχι τυπου Μπαμπινιωτης) ξεκινησουμε να γραφουμε λαθος μια λεξη (μυνημα αντι για μηνυμα ας πουμε) και μετα μας ακολουθησουν και αλλοι πολλοι, δεν σημαινει οτι η λεξη πλεον ειναι γραμμενη σωστα και με τις δυο γραφες.
Εχει συγκεκριμενη κριση (που δεν γνωριζω τη διαδικασια) μια λεξη ωστε σαν νεολογισμος να περασει στο κανονικο λεξιλογιο ως εχει.

Το αν ο βενζινας ή ο υπαλληλος του ΧΟ με 3 και 60 και ο desktop publisher εκαναν ορθογραφικο δεν αναιρει το λαθος.
Αν λεω βλακειες πειτε μου.


La lengua es de comer, η γλώσσα είναι για να τρώγεται.

Αλλά... Αν κάνουμε λάθη στις "αρχαιοελληνικούρες", πώς θα αποδείξουμε ότι είμαστε "γνήσια τέκνα των προγόνων μας";

Θα αναγκαστούμε να ξαναονομάσουμε την "Τίρυνθα" "Παλιόκαστρο", με ό,τι αυτό συνεπάγεται, για να μην μπερδευόμαστε.

Εν ολίγοις, είναι εθνικό το θέμα ;-)

ΥΓ1 Ευτυχώς που το Παλιόκαστρο είναι ελληνικό τοπωνύμιο.
ΥΓ2 Μπράβο, Μιχάλη!

edit: Συγγνώμη, Κοφίνι ονομαζόταν η Νέα Τιρυνθα, ο αρχαιολογικός χώρος λεγόταν Παλιόκαστρο.
http://www.nafplio.gr/arxaiologikoixoroiseimiamenu/145--unesco.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 06:35:40 μμ από sac » Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1765 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:40:34 μμ »

οταν σου λενε οι φιλοι σου οτι δεν το εχουν προμηθευτει προφανος να εχουν παρει περισσοτερα νομισματα
απο οτι εσυ και να σε κοροιδευουν.εδω εχει γινει τοσος σαματας γιαυτα τα νομισματα.μπορουσαν να γεμιζαν
μια φορμα απο σπιτι τουσ και να επερναν.δεν ειναι τοσο δυσκολο να παρεισ ενα νομισμα

είναι πραγματικοί φίλοι στους οποίους εγώ προσφάτως μετέδωσα τον συλλεκτισμό.Μαζί συμπληρώνουμε τη
λίστα και μαζί παραλαμβάνουμε τα e-mail και τα νομίσματα.Αυτή τη φορά ήταν δυστυχώς ακατόρθωτο να
πάρουν το ένα που είχαν δικαίωμα.

Υ.Γ. Άντε να συνεχίσουν να συλλέγουν τώρα......!!!


Μετά απο όσα διάβασα αυτές τις ημέρες για την διάθεση του mini gold της Τίρυνθας,
δράττομαι τις ευκαιρίας για να πώ οτι οι εμπλεκόμενες δημόσιες υπηρεσίες και οι υπάλληλοι   
που τις απαρτίζουν, έκαναν πάλι το θαύμα τους και τα έκαναν μπάχαλο για μια ακόμη φορά.

Το μίνι χρυσό είχε 1000 τεμ. τιράζ και εξαντλήθηκε μέσα σε λίγες ώρες... Και ρωτώ : Υπάρχουν
αυτήν την στιγμή 1000 ενεργοί συλλέκτες στην Ελλάδα ; Η απάντηση είναι προφανής ...
ασφαλώς και δεν  υπάρχουν. Θα μου πείτε, ''μόνο 500 τεμ. δόθηκαν στους συλλέκτες'',
και εδώ ξεκινάει το λάθος.

Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες ; Γιατί οι έμποροι
προαγόρασαν τα μισά ; Γιατί την 1η ημέρα κυκλοφορίας το νόμισμα πουλιόταν στο e-bay
στην διπλή τιμή ;  Γιατί εγώ σαν Έλληνας συλλέκτης να αναγκαστώ να αγοράσω το νόμισμα
από τον Γερμανό σε τρελή τιμή επειδή ''έκανα το λάθος'' να μην στηθώ στην ουρά από τα
ξημερώματα, σαν τους συνταξιούχος, και πήγα το πρωί της επόμενης και δεν υπήρχε ούτε δείγμα;
Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες και ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ,ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ;
Ποιός στηρίζει τους εμπόρους ;

Τα συμπεράσματα δικά σας .... αλλά με κάτι τέτοια, τα δημόσια λαμόγια, απαξιώνουν όλους
όσους θέλουν να ασχοληθούν με τον συλλεκτισμό.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1766 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:46:47 μμ »

οταν σου λενε οι φιλοι σου οτι δεν το εχουν προμηθευτει προφανος να εχουν παρει περισσοτερα νομισματα
απο οτι εσυ και να σε κοροιδευουν.εδω εχει γινει τοσος σαματας γιαυτα τα νομισματα.μπορουσαν να γεμιζαν
μια φορμα απο σπιτι τουσ και να επερναν.δεν ειναι τοσο δυσκολο να παρεισ ενα νομισμα

είναι πραγματικοί φίλοι στους οποίους εγώ προσφάτως μετέδωσα τον συλλεκτισμό.Μαζί συμπληρώνουμε τη
λίστα και μαζί παραλαμβάνουμε τα e-mail και τα νομίσματα.Αυτή τη φορά ήταν δυστυχώς ακατόρθωτο να
πάρουν το ένα που είχαν δικαίωμα.


Υ.Γ. Άντε να συνεχίσουν να συλλέγουν τώρα......!!!


Μετά απο όσα διάβασα αυτές τις ημέρες για την διάθεση του mini gold της Τίρυνθας,
δράττομαι τις ευκαιρίας για να πώ οτι οι εμπλεκόμενες δημόσιες υπηρεσίες και οι υπάλληλοι  
που τις απαρτίζουν, έκαναν πάλι το θαύμα τους και τα έκαναν μπάχαλο για μια ακόμη φορά.

Το μίνι χρυσό είχε 1000 τεμ. τιράζ και εξαντλήθηκε μέσα σε λίγες ώρες... Και ρωτώ : Υπάρχουν
αυτήν την στιγμή 1000 ενεργοί συλλέκτες στην Ελλάδα ; Η απάντηση είναι προφανής ...
ασφαλώς και δεν  υπάρχουν. Θα μου πείτε, ''μόνο 500 τεμ. δόθηκαν στους συλλέκτες'',
και εδώ ξεκινάει το λάθος.

Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες ; Γιατί οι έμποροι
προαγόρασαν τα μισά ; Γιατί την 1η ημέρα κυκλοφορίας το νόμισμα πουλιόταν στο e-bay
στην διπλή τιμή ;  Γιατί εγώ σαν Έλληνας συλλέκτης να αναγκαστώ να αγοράσω το νόμισμα
από τον Γερμανό σε τρελή τιμή επειδή ''έκανα το λάθος'' να μην στηθώ στην ουρά από τα
ξημερώματα, σαν τους συνταξιούχος, και πήγα το πρωί της επόμενης και δεν υπήρχε ούτε δείγμα;
Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες και ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ,ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ;
Ποιός στηρίζει τους εμπόρους ;

Τα συμπεράσματα δικά σας .... αλλά με κάτι τέτοια, τα δημόσια λαμόγια, απαξιώνουν όλους
όσους θέλουν να ασχοληθούν με τον συλλεκτισμό.

Στην τραπεζα εξυπηρετηθηκαν 256 ατομα. Τα υπολοιπα απο μεηλ και εμπορους.
Οσο για το ebay εγω βλεπω τα φετινα ασημια με ιδιο μινταζ 4x την αξια τους. Προσφορα ζητηση.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1767 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:54:33 μμ »

οταν σου λενε οι φιλοι σου οτι δεν το εχουν προμηθευτει προφανος να εχουν παρει περισσοτερα νομισματα
απο οτι εσυ και να σε κοροιδευουν.εδω εχει γινει τοσος σαματας γιαυτα τα νομισματα.μπορουσαν να γεμιζαν
μια φορμα απο σπιτι τουσ και να επερναν.δεν ειναι τοσο δυσκολο να παρεισ ενα νομισμα

είναι πραγματικοί φίλοι στους οποίους εγώ προσφάτως μετέδωσα τον συλλεκτισμό.Μαζί συμπληρώνουμε τη
λίστα και μαζί παραλαμβάνουμε τα e-mail και τα νομίσματα.Αυτή τη φορά ήταν δυστυχώς ακατόρθωτο να
πάρουν το ένα που είχαν δικαίωμα.

Υ.Γ. Άντε να συνεχίσουν να συλλέγουν τώρα......!!!


Μετά απο όσα διάβασα αυτές τις ημέρες για την διάθεση του mini gold της Τίρυνθας,
δράττομαι τις ευκαιρίας για να πώ οτι οι εμπλεκόμενες δημόσιες υπηρεσίες και οι υπάλληλοι   
που τις απαρτίζουν, έκαναν πάλι το θαύμα τους και τα έκαναν μπάχαλο για μια ακόμη φορά.

Το μίνι χρυσό είχε 1000 τεμ. τιράζ και εξαντλήθηκε μέσα σε λίγες ώρες... Και ρωτώ : Υπάρχουν
αυτήν την στιγμή 1000 ενεργοί συλλέκτες στην Ελλάδα ; Η απάντηση είναι προφανής ...
ασφαλώς και δεν  υπάρχουν. Θα μου πείτε, ''μόνο 500 τεμ. δόθηκαν στους συλλέκτες'',
και εδώ ξεκινάει το λάθος.

Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες ; Γιατί οι έμποροι
προαγόρασαν τα μισά ; Γιατί την 1η ημέρα κυκλοφορίας το νόμισμα πουλιόταν στο e-bay
στην διπλή τιμή ;  Γιατί εγώ σαν Έλληνας συλλέκτης να αναγκαστώ να αγοράσω το νόμισμα
από τον Γερμανό σε τρελή τιμή επειδή ''έκανα το λάθος'' να μην στηθώ στην ουρά από τα
ξημερώματα, σαν τους συνταξιούχος, και πήγα το πρωί της επόμενης και δεν υπήρχε ούτε δείγμα;
Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες και ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ,ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ;
Ποιός στηρίζει τους εμπόρους ;

Τα συμπεράσματα δικά σας .... αλλά με κάτι τέτοια, τα δημόσια λαμόγια, απαξιώνουν όλους
όσους θέλουν να ασχοληθούν με τον συλλεκτισμό.
Γιατί φίλε οι έμποροι ειναι συνεπείς και κάνουν μπίζνες με την τράπεζα χρόνια. Εσύ αν ήσουν έμπορος και είχες σταθερούς πελάτες χρόνια, δεν θα εξυπηρετούσε πρώτα αυτούς με τους οποίος συνεργάζεται άψογα και σε στηρίζουν βρέξει χιονίσει. Καλα κάνει η τράπεζα και δίνει στους Γερμανούς και σε όλους με τους οποίους συνεργάζεται. 500-600 κομμάτια εΙναι αρκετά να πάρουν οι εγχώριοι συλλέκτες. Το κακό ειναι οτι παίρνουν κάποιοι παραπάνω απο ένα  απο ΤτΕ και αυτό όταν βλέπουν μικρό τιράζ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1768 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:55:16 μμ »

οταν σου λενε οι φιλοι σου οτι δεν το εχουν προμηθευτει προφανος να εχουν παρει περισσοτερα νομισματα
απο οτι εσυ και να σε κοροιδευουν.εδω εχει γινει τοσος σαματας γιαυτα τα νομισματα.μπορουσαν να γεμιζαν
μια φορμα απο σπιτι τουσ και να επερναν.δεν ειναι τοσο δυσκολο να παρεισ ενα νομισμα

είναι πραγματικοί φίλοι στους οποίους εγώ προσφάτως μετέδωσα τον συλλεκτισμό.Μαζί συμπληρώνουμε τη
λίστα και μαζί παραλαμβάνουμε τα e-mail και τα νομίσματα.Αυτή τη φορά ήταν δυστυχώς ακατόρθωτο να
πάρουν το ένα που είχαν δικαίωμα.

Υ.Γ. Άντε να συνεχίσουν να συλλέγουν τώρα......!!!


Μετά απο όσα διάβασα αυτές τις ημέρες για την διάθεση του mini gold της Τίρυνθας,
δράττομαι τις ευκαιρίας για να πώ οτι οι εμπλεκόμενες δημόσιες υπηρεσίες και οι υπάλληλοι  
που τις απαρτίζουν, έκαναν πάλι το θαύμα τους και τα έκαναν μπάχαλο για μια ακόμη φορά.

Το μίνι χρυσό είχε 1000 τεμ. τιράζ και εξαντλήθηκε μέσα σε λίγες ώρες... Και ρωτώ : Υπάρχουν
αυτήν την στιγμή 1000 ενεργοί συλλέκτες στην Ελλάδα ; Η απάντηση είναι προφανής ...
ασφαλώς και δεν  υπάρχουν. Θα μου πείτε, ''μόνο 500 τεμ. δόθηκαν στους συλλέκτες'',
και εδώ ξεκινάει το λάθος.

Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες ; Γιατί οι έμποροι
προαγόρασαν τα μισά ; Γιατί την 1η ημέρα κυκλοφορίας το νόμισμα πουλιόταν στο e-bay
στην διπλή τιμή ;  Γιατί εγώ σαν Έλληνας συλλέκτης να αναγκαστώ να αγοράσω το νόμισμα
από τον Γερμανό σε τρελή τιμή επειδή ''έκανα το λάθος'' να μην στηθώ στην ουρά από τα
ξημερώματα, σαν τους συνταξιούχος, και πήγα το πρωί της επόμενης και δεν υπήρχε ούτε δείγμα;
Γιατί δεν δόθηκαν όλα στους συλλέκτες και ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ,ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ;
Ποιός στηρίζει τους εμπόρους ;

Τα συμπεράσματα δικά σας .... αλλά με κάτι τέτοια, τα δημόσια λαμόγια, απαξιώνουν όλους
όσους θέλουν να ασχοληθούν με τον συλλεκτισμό.


Φίλτατε επίκουρε τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
Η τράπεζα στηρίζει τους εμπόρους(και καλά κάνει) και οι έμποροι στηρίζουν την Τράπεζα.
¨Ολο αυτό ξεκινά από το ότι εμείς οι συλλέκτες δεν μπορούμε να απορροφήσουμε 3000 και 4000 τμχ.
Οπότε η τράπεζα στρέφετε στους εμπόρους. Το ίδιο θα κάνει και με τα 1000τμχ ώστε να την
στηρίξουν στον Καβάφη που είναι πολλά τα τμχ κλπ.

Δεν είδες τη έγινε με την περσινή επιστροφή των Γερμανων στην PROOF σειρά του 2012.
Ακόμα απόυλητη είναι. Ποίος απο εμάς(και εγώ μαζί) αγόρασε 2η και 3η......έτσι για να βοηθήσουμε το
''τιράζ'' ρε μαμώτο!!!!  
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1769 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:59:15 μμ »

Στην τραπεζα εξυπηρετηθηκαν 256 ατομα. Τα υπολοιπα απο μεηλ και εμπορους.
Οσο για το ebay εγω βλεπω τα φετινα ασημια με ιδιο μινταζ 4x την αξια τους. Προσφορα ζητηση.

Ποίοι φίλε μου κάνουν την προσφορά και ποιοί την ζήτηση ;

Όλα είναι σχεδιασμένα... πάνε οι έμποροι, το ίδιο συμβαίνει παντού, ''σκουπίζουν'' τα
νομίσματα, τα στοκάρουν, δημιουργώντας έτσι τεχνιτή ζήτηση. Οι συλλέκτες δεν μπορούν
να βρούν, είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν ακριβά, ανεβαίνει η τιμή, βγάζουν καλό μεροκάματο
μερικοί.

Εγώ θα ήθελα η ΤτΕ να βγάλει τα ονοματεπώνυμα στο διαύγεια, όσων αγόρασαν το μίνι χρυσό.
Να δούμε που πήγε το κάθε νόμισμα. Και να δούμε πόσα ίδια επίθετα θα υπάρξουν και πόσα πήγαν
στους ίδιους τους υπαλλήλους του Δ25 και της ΤτΕ. Εκεί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος !!!  
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: 1 ... 116 117 [118] 119 120 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences