Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:50:36 μμ
Σελίδες: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550235 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1665 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 10:52:45 μμ »

ΟΚ, για μετρητά δεν ενδιαφέρομαι.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1666 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:12:19 πμ »

άντε πάλι τα ίδια.λοιπόν τα 1000 μια χαρά είναι σα "τιραζ" αρκεί να μη ξαναγίνει το θέμα του πυθαγόρα.και ας χαλάει μερικούς γιατί δε παίρνουν 10 να κονομήσουν η και καλά για φίλους παιδιά κτλ.εγώ αφού πήρα τηλέφωνο μέλος gia to mini kai th lista στις 11 έστειλα την αίτηση και πήρα.οι έμποροι πρέπει να πάρουν γιατί στην ουσία στηρίζουν και το πρόγραμμα όχι που μας έπιασε όλους ξαφνικά ο πόνος για τα ελληνικά συλλεκτικά.
θέλετε να συνεχίσουμε να δουλευόμαστε μεταξύ μας κάποιοι? εδώ πολλοί δεν ήξεραν του 2006-2007 που ήταν σχεδόν τιμή μετάλλου και πανέμορφα αλλα ok ειδικά στον ιπποκράτη πυθαγόρα κτλ σας ράγισε τη καρδια το σχέδιο
κανένα πρόβλημα.υπάρχει και ευρωπαϊκό ενδιαφέρον αλλα τόσο ενδιαφέρον από δω...και ειδικά για τα ασημένια και το mini.τόσοι φρέσκιοι συλλέκτες...
η πvε αν μπορεί να παίρνει ένα ποσοστό από τους εμπορους σαν "έμπορας" για όσα μέλη της το epithimoun.th λύση είναι αυτή νταβατζιλίκι και στη πvε?
όσο αφορά σε μητρώα κτλ πάμε σε λύσεις οτε ελτα όπου δε θα μπαίνει νέο αίμα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #1667 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 01:49:11 πμ »



Κυριολεκτικά σημαίνει ανίδεος, εκ του στερητικού α + χαμπάρι, αλλά επειδή δεν ακούγεται ωραία το αχάμπαρος, με τον καιρό έγινε αχάπαρος
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1668 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 08:48:57 πμ »

Κυριολεκτικά σημαίνει ανίδεος, εκ του στερητικού α + χαμπάρι, αλλά επειδή δεν ακούγεται ωραία το αχάμπαρος, με τον καιρό έγινε αχάπαρος

Ευχαριστώ!

Ότι κάποιοι ψάχνουν για κορόιδα, δεν είναι καινούριο...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1669 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:58:30 πμ »

Εγώ σύμφωνα με κάποια γραφόμενα πρέπει να είμαι αχάπαρος (ανίδεος) αφού αγόρασα 3 Πυθαγόρες, έναν στα 65 ευρώ (ΤτΕ) και τους άλλους 2 στα 89 ευρώ έκαστος (Συλλεκτικό Κατάστημα). Αφού δεν αξίζει να αγοραστεί πάνω απο την τιμή έκδοσης, άρα μηδέν υπεραξία, θά έχω μόνιμη χασούρα 24+24=48 Ευρώ.

Επειδή δεν έχω πρόβλημα με την χασούρα, έχω χρήματα για πέταμα, αγοράζω Πυθαγόρες (οι οποίοι αγοράστηκαν απο ΤτΕ στα 65 ευρώ) στα 75 ευρώ - οπότε κέρδος 10 ευρώ στον πωλητή και χασούρα 10 Ευρώ σε εμένα για κάθε κομμάτι.

Διαφορετικά, θεωρώ την παραπάνω άποψη ότι είναι εκ του πονηρού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2013, 02:18:45 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1670 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:10:25 πμ »

φανη πουλαω 500 Δρχ. 1994 (ΒΟΛΛΕΥ) ασημενιο PROOF τιμη μεταλου, το θες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #1671 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:19:11 πμ »

φανη πουλαω 500 Δρχ. 1994 (ΒΟΛΛΕΥ) ασημενιο PROOF τιμη μεταλου, το θες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν έχει κουτί και πιστοποιητικό το θέλω εγώ!!

Τέλος πάντων, πέρα απο τη πλάκα τώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν κάποιοι μονίμως και κράζουν τα αναμνηστικά σε ένα θέμα που αφορά τα αναμνηστικά του 2013! Λογικό ένα θέμα που είναι ανοιχτό όλο το χρόνο να παρεκκλίνει και λίγο καμιά φορά, όπως και να υπάρχουν παράπονα για την ΤΤΕ.(και γω έχω) Αλλά μονίμως αυτή η επίθεση νιώθω ότι προσβάλει πρώτα αυτούς που τα συλλέγουν και μετά τα ίδια τα νομίσματα, την τράπεζα κτλ.. Δηλαδή όποιος τα μαζεύει είναι ηλ&#&$ος!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1672 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:38:27 πμ »

Προσωπικά έχω κατακρίνει πολλές φορές την τακτική των υπευθύνων.
Δεν έχω αναφέρει ότι όποιος συλλέγει τα συγκεκριμένα είναι ...ο χαρακτηρισμός που ανέφερες...
Είναι δικαίωμα του καθενός συλλέγει ότι αυτός επιθυμεί.
Μίλησα για τον εαυτό μου, που ενώ είχα όλα τα ασημένια και πλήθος χρυσών Ελληνικών αναμνηστικών από το 1935 μέχρι και το 2011, τελικά κράτησα μόνο τις Δραχμές (από το 2000 και πίσω). Και αυτό διότι ανακάλυψα ότι πέφτει το μεγάλο δούλεμα στα αναμνηστικά ευρώ.
Το έχουν κάνει εμπόριο και το παραδέχονται και οι ίδιοι, είναι επίσημη τακτική. Έχουν φτάσει να κοροϊδεύουν τους Έλληνες και δεν δίνουν καμία σημασία. Ενώ τους έχουν σταλεί δεκάδες (μπορεί και εκατοντάδες) επιστολές από Έλληνες εμπόρους και συλλέκτες, αγνοούν τις προτάσεις και αποδέχονται ασυζητητί τις προτάσεις ξένων εμπόρων. Δεν θα θέσω επιπλέον επιχειρήματα... απλά δείτε τι γίνεται γύρω σας και διαβάστε τις 112 σελίδες στο παρόν θέμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #1673 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:56:30 πμ »

Προσωπικά έχω κατακρίνει πολλές φορές την τακτική των υπευθύνων.
Δεν έχω αναφέρει ότι όποιος συλλέγει τα συγκεκριμένα είναι ...ο χαρακτηρισμός που ανέφερες...
Είναι δικαίωμα του καθενός συλλέγει ότι αυτός επιθυμεί.
Μίλησα για τον εαυτό μου, που ενώ είχα όλα τα ασημένια και πλήθος χρυσών Ελληνικών αναμνηστικών από το 1935 μέχρι και το 2011, τελικά κράτησα μόνο τις Δραχμές (από το 2000 και πίσω). Και αυτό διότι ανακάλυψα ότι πέφτει το μεγάλο δούλεμα στα αναμνηστικά ευρώ.
Το έχουν κάνει εμπόριο και το παραδέχονται και οι ίδιοι, είναι επίσημη τακτική. Έχουν φτάσει να κοροϊδεύουν τους Έλληνες και δεν δίνουν καμία σημασία. Ενώ τους έχουν σταλεί δεκάδες (μπορεί και εκατοντάδες) επιστολές από Έλληνες εμπόρους και συλλέκτες, αγνοούν τις προτάσεις και αποδέχονται ασυζητητί τις προτάσεις ξένων εμπόρων. Δεν θα θέσω επιπλέον επιχειρήματα... απλά δείτε τι γίνεται γύρω σας και διαβάστε τις 112 σελίδες στο παρόν θέμα.
Μα δεν διαφωνώ με αυτά. Τα έχω γράψει και σε προηγούμενες σελίδες.Διαφωνώ με έμμεσους χαρακτηρισμούς του τύπου "όποιος πήρε αυτά ή πήρε τόσο αυτά" είναι ανόητος! Αν κάποιος έχει πει ότι τα θέλω ΟΛΑ τα αναμνηστικά ευρώ για να θεωρώ πλήρες αυτό που συλλέγω δεν τον νοιάζει και τόσο η τιμή πλέον.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1674 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:01:08 μμ »

φανη πουλαω 500 Δρχ. 1994 (ΒΟΛΛΕΥ) ασημενιο PROOF τιμη μεταλου, το θες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν και με κλέβεις, αν είναι με κουτί και πιστοποιητικό Λευτέρη τι να κάνω, θα υποκύψω, φιλαράκι είσαι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1675 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:42:46 μμ »

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...άλλος αγοράζει παπούτσια Nike κόστους παραγωγής 5 ευρώ, με 150, άλλος εφημερίδα κόστους 10 λεπτών με 1 ευρώ, άλλος αναμνηστικό κόστους μετάλλου 15 ευρώ με 75, και πάει λέγοντας...κουμάντο ο καθένας στην τσέπη του και στα γούστα του...καλημέρα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1676 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 01:06:30 μμ »

Προσωπικά δεν είδα κανέναν εδώ σε αυτό το θέμα να "κράζει" συλλήβδην τα ελληνικά αναμνηστικά ευρώ.

Όμως:

- Είδα κάποιους (μεταξύ των οποίων και εγώ) να κράζουν τα "παπαγαλάκια", τα "κοράκια" και κάποια άλλα πτηνά.

- Είδα κάποιους να κράζουν τα ελληνικά αναμνηστικά του ευρώ με μεγάλο τιράζ.

- Έχω δει παλιότερα κάποιους να κράζουν συλλήβδην τα ελληνικά αναμνηστικά ευρώ σε άλλα σημεία του παρόντος στεκιού.

- Είδα κάποιους που μέχρι χτες έκραζαν τα ελληνικά αναμνηστικά ευρώ να μας ζαλίζουν σήμερα με την μελλοντική υπεραξία τους.

----------------------------------------------------------------------------------

Παράλληλα, πιστεύω ότι θα πρέπει να επιστήσουμε (και όχι εφιστήσουμε) την προσοχή στους νέους συλλέκτες, καθώς και σε κάποιους που αγόρασαν νομίσματα για τον χαβαλέ τους, ότι κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα για την μελλοντική αξία αυτών των νομισμάτων.

Κάποιος είπε ότι αυτή η επισήμανση είναι εκ του πονηρού. Είναι όμως σωστό να πεις σε κάπιον "αχάπαρο" να στοκάρει όσο περισσότερα μπορεί σε "Πυθαγόρες";

Εγώ προτιμώ να με κατηγορήσει κάποιος γιατί δεν του υπόδειξα μια πιθανή πηγή κέρδους, παρά γιατί τον πήρα στο λαιμό μου και δεν έβγαλε το κέρδος που έλπιζε.

------------------------------------------------------------------

Υπαρχει και το αξίωμα του ταβλαδόρου "το παιχνίδι πρώτα κοιτάμε να το κόψουμε και μετά να το κερδίσουμε διπλό", αλλά δεν νομίζω να το ξέρει κανείς, ούτε και να το καταλαβαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2013, 02:15:21 μμ από sac » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1677 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:39:07 μμ »

Καλό είναι στους "κάποιους" να αναφέρεις και παραδείγματα.

Ο καθένας αγοράζει και συλλέγει για τον δικό του λόγο. Τώρα αν μου πεις οτι όλοι συλλέγουν για την φουκαριάρα την μάνα τους δεν το πιστεύω. Ολοι θέλουν μελλοντικά η συλλογή τους να έχει κάποια αξία, αλλά σίγουρα δεν μπορει να στο εγγυηθεί κανείς. Οι νέοι συλλέκτες πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί στις αγορές τους, με τον καιρό θα αποκτήσουν γνώση και εμπειρία.

Εγώ προσωπικά δεν είπα σε κανένα να στοκάρει σε Πυθαγόρα. Μάλλον με παρεξήγησες. Είπα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να στοκάρω κάποια κομμάτια σε Πυθαγόρα, όπως και σε άλλα σύγχρονα ελληνικα αναμνηστικά, γιατί μου αρέσουν και πιστεύω θα πάρουν υπεραξία. Έχω πολλές φορές τονίσει ότι συλλέγω αναμνηστικά Ελλάδας και Κύπρου, και έχω αγοράσει και απο πολλούς φίλους στο Στέκι.

Για το τάβλι, σε καταλαβαίνω.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1678 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:59:42 μμ »

Καλό είναι στους "κάποιους" να αναφέρεις και παραδείγματα.
Υποθέτω ότι εννοείς αυτό:
- Είδα κάποιους που μέχρι χτες έκραζαν τα ελληνικά αναμνηστικά ευρώ να μας ζαλίζουν σήμερα με την μελλοντική υπεραξία τους.
Αν αναφέρω παραδείγματα, θα γίνει εδώ μέσα το "έλα να δεις". Αναλαμβάνεις την ευθύνη του καυγά;


Για τα υπόλοιπα, ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών του. Και των αγορών του και των λόγων του...

Αλλά και πάλι... βλέπω διάφορους που κλαίγονται στο θέμα για τον αν ο χρυσός είναι καλή επένδυση. Εγώ τους τα έλεγα, εδώ και πέντε χρόνια:
- Φυλάτε τα ρούχα σας.
- Διασπείρετε τις "επενδύσεις" σας.
- Το ευρώ είναι ισχυρό νόμισμα, δεν είναι η δραχμή που ξέρατε.

Τώρα λέω στους συλλέκτες αναμνηστικών:
- Δεν υπάρχει πια πληθωριστική δραχμή, μετρήστε τα αλλιώς.
- Το "γλέντι" 1995-2005 κανείς δεν ξέρει αν θα ξαναγίνει.
- Λογικό είναι να "ξυπνήσει" κάποτε η ΤτΕ. Τι δάβολο, όσο ηλίθιοι και να 'ναι, κάποτε θα ξυπνήσουν.

-------------------------------------------------------------------------------

Να μην ξεχάσω να προσθέσω (ή να διευκρινίσω) ότι το ευρώ είναι... περίεργη γκόμενα. Δεν είναι σαν τη δραχμούλα και τη λιρίτσα που ξέραμε...(επαναλαμβάνω)

Όταν λες "να πάρει αξία η συλλογή", συνήθως εννοείς σε σχέση με το χρήμα. Κάτι παίρνει αξία σε σχέση με κάτι άλλο, σε σχέση με τον χρυσό, σε σχέση με το χρήμα, σε σχέση με το συνάλλαγμα....

Υπάρχει όμως η περίπτωση να πάρει αξία η συλλογή σου σε σχέση με όλα τα άλλα, αλλά να χάσει σε σχέση με τα μετρητά, επειδή το χρήμα έχει πάρει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Δηλαδή, στο μέλλον να χρειάζεσαι "περισσότερα συλλεκτικά" για να αγοράσεις μετρητά (ή λιγότερο χρήμα για να αγοράσεις τα ίδια συλλεκτικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2013, 03:48:12 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1679 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:17:27 μμ »

απο μια αποψη δεν εχεις κι αδικο, αλλα εδω παμε κι στο θεμα χομπυ, ειναι   κι αυτο μια ασχολια που εχει τα δικα της καλα κι κακα , οπως ολα σε αυτο το κοσμο.... παντως αυτο που καταλαβα εγω μεχρι σημερα, ειναι οτι καποιος , οπου κι να δινει λεφτα κι κανει κατι που γουσταρει εκτος απο ποτα ναρκωτικα κι τζογο, τοτε δε πειραζει... δε πανε χαμενα...
 Κλείσιμο ματιού

Εμ, εδώ είναι το θέμα. Τα συλλεκτικά είναι χαβαλές, ναρκωτικό ή τζόγος ;-)

---------------------------------------------------------------------------------

Κάτι ακόμα που μου θύμισε ένας φίλος. Είναι οικονομολόγος (λογιστής), αλλά δεν ασχολείατι με τα συλλεκτικά.

Η "ελαστικότητα της ζήτησης". Κάποια προϊόντα δεν παρουσιάζουν ελαστικότητα στη ζήτηση. Όσο και να ανέβει η τιμή τους, η ζήτηση θα παραμείνει υψηλή. Π.χ. τα τρόφιμα.

Άλλα προϊόντα, όπως τα συλλεκτικά, μπορεί να παρουσιάσουν μεγάλη ελαστικότητα στη ζήτηση. Αν, δηλαδή, ανέβουν οι τιμές, μπορεί να μειωθεί απότομα η ζήτηση, καθώς οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν περισσότερα και θα χαλάσουν τα λεφτά τους αλλού. Συνήθως τέτοια προϊόντα είναι τα είδη πολυτελείας.

(Το τι γίνεται εδώ με τους "πλούσιους", είναι άλλο μπέρδεμα, που εξηγεί γιατί συμπεριφέρονται διαφορετικά τα πολύ ακριβά είδη, σε σχέση με τα λιγότερο ακριβά.)

Εδώ υπάρχει μια ιδιαιτερότητα, καθώς κάποιοι θεωρούν τα συλλεκτικά "αποταμιευτικό" είδος (και όχι είδος πολυτελείας, όπως εγώ). Στην Ελλάδα τα συλλεκτικά έχουν λειτουργήσει "αποταμιευτικά" σε συνθήκες:
- πληθωριστικού νομίσματος
- λίγων εκδόσεων.
Επειδή αυτοί οι δύο παράγοντες δεν ισχύουν πια, μπορεί το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικο.

(έμπλεξα με οικονομολόγους και έπιασα την "ξύλινη" γλώσσα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2013, 05:10:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences