Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:00:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550226 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1215 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 12:19:46 πμ »

αν κάτι πάει στραβά τουλάχιστον θα το βλέπουμε από photo.και θα μας λέτε τις λεπτομέρειες.είπαμε η τεχνολογία προχωράει  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1216 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 12:41:20 πμ »

Υπομονή παιδιά ακόμα και εγώ δεν ξέρω εάν καταφέρω να εξασφαλίσω κανά Ιπποκράτη!!

Κυριε Σταματοπουλε δεν ειναι τιποτα,θα ξυπνησετε στις 5 το πρωι θα πατε στην τραπεζα να παρετε χαρτακι με σειρα προτεραιοτητας και μετα να σας δω στην ουρα να περιμενετε να παρετε το νομισμα.
Να το δω κι'αυτο και μετα............. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #1217 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 01:08:27 πμ »

Νομίζετε οτι και τα δικά μου μπορώ να τα μαζέψω εύκολα?Πλανάσθε πλάνην οικτράν φίλοι μου Τα χρυσά ας πούμε ειναι ακριβά και δύσκολα μπορώ να τα αγοράσω.Πέρςι για παράδειγμα πήρα μόνο το μίνι και τα ασημένια! Θα ήθελα πολύ το χρυσό του Κουντουριώτη αλλά......
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1218 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 01:18:23 πμ »

Δεν ξερω πως εχουν σκοπο να τα μοιρασουν αλλα θα πρεπει να λαβουν υποψη τους πανω και περα απο ολα πρωτα τους συλλεκτες.Ας στειλουμε το μηνυμα οτι ολοι μας θα σταματησουμε να αγοραζουμε οτιδηποτε εκδοθει στο μελλον-που πολλοι απο μας θα το κανουν ουτως η αλλως λογω οικονομικης δυσπραγιας-και θα δειτε οτι θα το σκεφτουν δυο και τρεις φορες πως θα μοιραστουν τα νομισματα.Ας γινει μια αρχη να μπει μια ταξη καποτε,ας ενεργησει η ΠΝΕ με το ικανο προεδρειο της τα πρεποντα,ας κινηθουμε και απο δω που στο φιναλε το φορουμ αυτο φιλοξενει ενα μεγαλο αριθμο συλλεκτων ειτε μεμονωμενα ειτε εξουσιοδοτωντας ενα ατομο η μια τριμελη επιτροπη να αποστειλει ηχηρο μηνυμα εκει που πρεπει.Ουτοπια???ισως......ισως οχι, κανεις δεν καταφερε κατι χωρις να το προσπαθησει.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1219 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:27:09 πμ »

Δεν έχει εμφανισθεί ακόμα ο φίλος μου ο ρακοσυλλέκτης να με θάψει!!


Απ΄οτι καταλαβαινω φιλε Γιωργο ... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών



Τα θέλει κι εσένα ο οργανισμός σου!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1220 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:32:56 πμ »

Εμένα του Πλάτωνα μου αρέσει περισσότερο από της Κρήτης.
Όχι ότι το άλλο δεν είναι ωραίο βέβαια... Ίσως να με επηρέασε η πρώτη επαφή με το νόμισμα που από μακριά δεν φαινόταν κάτι. Μόλις το δεις όμως από κοντά, έχει πολύ ωραίες λεπτομέρειες...

Παρακάτω, ότι κατάφερα να κάνω από φωτογραφίες!



Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1221 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:47:22 πμ »

Υπομονή παιδιά ακόμα και εγώ δεν ξέρω εάν καταφέρω να εξασφαλίσω κανά Ιπποκράτη!!


Αν ήμουν εγώ στη θέση σας, θα το είχα βάλει και στο συμβόλαιο... ότι θα μου δίνουν και από ένα νόμισμα από κάθε τι που σχεδιάζω... Ή θα έπρεπε η τράπεζα από μόνη της να σας τα κάνει δώρο... Ίσως βέβαια να είμαι και εκτός τόπου και χρόνου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1222 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:12:47 πμ »

Υπομονή παιδιά ακόμα και εγώ δεν ξέρω εάν καταφέρω να εξασφαλίσω κανά Ιπποκράτη!!

Καλημερα κυριε Γιωργο!

Συγνωμη που ρωταω αλλα...δεν ξερετε αν καταφερετε να εξασφαλισετε κανενα Ιπποκρατη;;  Απορία
χαραζετε ενα νομισμα, ειναι καθαρα δημιουργια σας... και δεν ξερετε αν εξασφαλισετε κανενα για εσας;;

μα... εστω τιμης ενεκεν.. κατι τελος παντων.. δεν θα επρεπε η τραπεζα Ελλαδος ή το υπουργειο οικονομικων να σας δωσει απο ενα απο καθε νομισμα σας;; κι αντε πες οτι δεν βγαινουν για να το κανουν δωρεαν... λογο μεταλλων (αν και... δωρακια εχουν δωθει.... πχ... αυτο των 75 χρονων της τραπεζας...), τουλαχιστον να σας το δωσουν στο μεταλλο.. ή στην τελικη να σας κρατησουν στανταρ απο ενα αν το θελετε να το αγορασετε!!

το θεωρω τραγικο να φτιαξω κατι και να μην μπορεσω ή προλαβω να το παρω οταν βγει προς πωληση! Λύπη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 10:08:22 πμ από NMS » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1223 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:41:06 πμ »

Kαθηστε ρε παιδια καλα τι ειναι αυτα που λετε!
Δηλαδη ενας που σχεδιαζει αυτοκινητα θα πρεπει να του δωριζουν απο ενα  οταν τελειωνει;
Το νομισμα δεν ειναι δουλεια ενος ανθρωπου αλλα συλλογικη.Αλλοι εργαζονται στο σχεδιασμο,
αλλοι στις πρεσσες,αλλοι στην κοπη δισκων και σε 100 σταδια μεχρι να φτασουν σε εμας.Πρεπει
ο καθενας να παιρνει απο ενα επειδη συμμετειχε. Και αν εισαι και παπας με την αραδα.....
Αυτα μας φαγαν στην Ελλαδα. Ο καθενας μας που δουλευει στο δημοσιο, κανει την δουλεια του
και πληρωνεται γι αυτο. Περαν αυτου ουδεν. ΚΑι οταν λεω ουδεν εγω προσωπικα ειμαι απολυτος.
Ουδεν!
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #1224 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 03:19:23 μμ »

Θέλω να απαντήσω στον προηγούμενο φίλο να μην συγχέει τα στάδια παραγωγής ενός προϊόντος στην προκειμένη περίπτωση ενός εικαστικού χρηςτικού αντικειμένουπου που ειναι ένα νόμισμα, με την καλλιτεχνική δημιουργία!Σχεδιάζω απο το λευκό χαρτί το κάθε νόμισμα προσωπικά απο την άρχη,και έχω την ευθύνη μέχρι να μπει στο κουτί του!Δεν μπορούμε να εχουμε ισοπεδωτική λογική στα έργα τέχνης γιατι έχουν ονοματεπώνυμο και σπάνια ειναι συλλογικά!Δεν θα επεκταθώ περισσότερο αλλα ένα θα πώ!Τίποτε δεν σου χαρίζεται σ´αυτήτη ζωή ούτε ολα ειναι αυτονόητα,ειδικά στη χώρα που ζούμε!Πρέπει ν´αγωνιζεσαι και πιστέψτε με έχω αγωνιστεί πολύ για πράγματα που μπορεί να σας φαίνονται απλά αλλα δεν ειναι!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1225 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:58:18 μμ »


εχω διαφορετικη γνωμη.Τα κερματα ειναι κερματα και ειναι καθαρα βιομηχανικο ειδος . Ενας δισκος μεταλλικος ειναι με σχεδια πανω που ειναι καθημερινο χρηστικο αντικειμενο στις συναλλαγες. Δεν ειναι ουτε αγαλμα,ουτε πινακας. Η εργασια για να φτιαχτουν ειναι συλλογικη οπως ακριβως ειναι στα εργοστασια.Ο καθενας κανει την δουλεια του.Αλλος φτιαχνει το σχεδιο, αλλος τις μητρες,αλλος ασχολειται με την πρωτη υλη,το κοψιμου του δισκου κ.ο.κ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1226 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:08:57 μμ »

αναργυρε.. αλλο τα καθημερινα κερματα κυκλοφοριας κι αλλο τα αναμνηστικα... εδω πολλοι δεν τα θεωρουν καν νομισματα!!! τα αναμνηστικα ειδικα δε σε πολιτιμο μεταλλο, δεν ειναι καθημερινο χρηστικο αντικειμενο στις συναλλαγες!
πολλα θεωρουνται αριστουργηματα καλλιτεχνιας! δηλαδη τα αρχαια νομισματα τα θεωρουμε αριστουργηματα και εργα τεχνης... ενω τα νεα οχι;;γιατι το 4δραχμο των συρακουσων θεωρειτε απο παρα μα παρα πολλους οτι ειναι απο τα μεγαλυτερα εργα νομισματικης τεχνης! και δεν ηταν καν αναμνηστικο αλλα κυκλοφοριας... για το εμποριο!

τωρα.. επελεξες παραδειγμα με αυτοκινητα... μα δεν ειναι το ιδιο! το αμαξι κανει μερικες χιλιαδες ενω το ασημενιο νομισμα του ιπποκρατη ποσο κανει;;; ή καλυτερα ποσο στοιχιζει στην ΤΕ ;;; ειναι το ιδιο;; στον καλλιτεχνη που το χαραξε να δωσει ενα ή τελος παντων να του δωσει το δικαιωμα να αποκτησει ενα χωρις να τρεχει να δει αν θα προλαβει να το παρει;;; ειναι δυνατον ο δημιουργος να μην ειναι σιγουρος αν θα καταφερει να το αποκτησει; οτνα εδιναν δωρεαν σε υπαλληλους ή επισημους το χρυσο και το ασημενιο των 75 χρονων της ΤΕ ηταν οκ;

τωρα μη βαζεις αυτον στην πρεσσα που παταει ενα κουμπι.. (εικαζω..), ή την κοπη των δισκων κτλ!! ο καλλιτεχνης-χαρακτης ειναι ο υπευθυνος! δεν θα πουν στον κοπτη δισκων.. γιατι το νομισμα δεν αρεσει στον κοσμο ή γιατι η χαραξη ειναι κακη! ο καθενας εχει το ποσοστο ευθυνης που του αναλογει αλλα την περισσοτερη ευθυνη την εχει αυτος που υπογραφει το εργο! αυτο ειναι απο πολυ παλια!!

δεν νομιζω να ξερει κανεις το ονομα αυτου που εκοβε δισκους ή αυτον που χειριζοταν την πρεσσα οταν κοπηκε πχ το 1954 ο Παυλος με το ρουφηγμενο μαγουλο! ολοι ξερουμε ποιος το εφτιαξε και λογικα μιας και δεν αρεσε το σχεδιο στο νομισμα στον Παυλο...το ποιος τα ακουσε απο τον τοτε βασιλια... ετσι ειναι... και αναφερα απλο κερμα κυκλοφοριας στο παραδειγμα μου!

οσο αφορα τα αγαλματα, πινακες κτλ... πολλοι πινακες και σχεδια εγιναν απο καλλιτεχνες που προσπαθουσαν απλα να βγαλουν ενα κομματι ψωμι για να φανε! Ο θεοφιλος ζωγραφιζε σε τοιχους για να ξεπληρωσει ποσα που χρωστουσε ή για ενα πιατο φαι!! μετα θανατον εγιναν διασημοι και το προιον που εφτιαχναν πηρε αξια! παραδειγματα υπαρχουν πολλα σε διαφορους τομεις.. αλλα δεν ειναι του παροντος!
και προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ουτε ολα τα αγαλματα ουτε ολοι οι πινακες ειναι εργα τεχνης....


οσο αφορα αυτο που λες για το δημοσιο... δεν ειναι παντα ετσι! και στο λεω γιατι αν ερθεις να δεις τι κανω περαν των καθηκοντων μου.. θα καταλαβεις!! πραγματα που δεν θα εκαναν πολλοι αλλοι, και ασχετα αν το απαγορευει η συμβαση που υπεγραψα!! απλα πολλοι λειτουργουν ετσι στο δημοσιο αλλα οχι ολοι και μην εισαι απολυτως! κι αν μου πεις... εισαι απλα συμβασιουχος... ο μονιμος και υπευθυνος του χωρου κανει τα ιδια!!
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1227 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:09:21 μμ »

Να μου επιτρέψεις Ανάργυρε  πιο κάτω βάζω δύο νομίσματα ( χρηστικά αντικείμενα συναλλαγών). Το πρώτο
http://www.ma-shops.com/gornymosch/item.php5?id=900206&lang=en  και το δεύτερο
http://www.ma-shops.com/brandt/item.php5?id=3874&lang=en
την ίδια εντύπωση σου δημιουργούν ;  Σε μένα όχι. Δεν είναι όλα τα νομίσματα το ίδιο πράγμα το καθένα έχει την ταυτότητά του. Συμφωνώ πως το αποτέλεσμα είναι συλογικό μα όλοι οι παράγοντες δεν έχουν την ίδια βαρύτητα.
Τότε ο Παρθενώνας δεν ήταν του Ικτίνου του Καλικράτη και του Φειδεία αλλά των τεχνίτων που τον έφτιαξαν.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1228 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:32:52 μμ »

Nai και τα αρχαια πιστευω οτι ειναι χρηστικα αντικειμενα και κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να υπαγονται στο νομο περι αρχαιοτητων.Αφου απο ενα νομισμα υπαρχουν χιλιαδες αντιτυπα ειναι βιομηχανικο-βιοτεχνικο ειδος. Το οτι ειναι καλοφτιαγμενα και το σχεδιο ειναι ομορφο δεν αναιρει το γεγονος οτι ειναι χρηστικη η αποστολη τους.
Αυτο ειναι και το σκεπτικο και των νομων που υπαρχουν στο εξωτερικο και διαχωριζουν τα νομισματα απο ταλλα αρχαια ειδη. Ενας ανασταλτικος παραγοντας που με ξανακανει να το σκεφτομαι και να εχω ενδοιασμους,περι ελευθερης συλλογης αρχαιων, ειναι οτι οι περισσοτεροι  νεοελληνες ειναι γροθοι που λεει και ο Γιωργος(herakliotis- που ειναι αυτη η ψυχη;) και θα τα ξεπουλουσαν ολα στους ξενους χωρις ενδοιασμους
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1229 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:39:37 μμ »

Ανάργυρε όσο και αν δεν μας αρέσει τα αρχαία καλώς είναι παράνομα. Δεν χρειάζεται και πολλή σκέψη για αυτό. Αν τα έκαναν νόμιμα σειρά θα είχαν οι αμφορείς, μετά τα κυκλαδικά, μετά τα πιο μεγάλα αγάλματα, και μετα οι μπαστουναβλαχάρες οι ελληναρες θα επαιρναν γκασμάδες και θα έσπαγαν τα μάρμαρα απο τον Παρθενώνα για να κάνουν δώρο στον γιόκα τους στον γάμο του.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences