Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:16:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550140 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #780 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:32:20 μμ »

Σωστός ο φίλος Κρηνιώτης αλλά πάλι οι Γερμαναράδες μπροστά μας..., ευτυχώς που υπάρχουν δηλ. και αυτοί και μαθαίνουμε πέντε πράγματα...όταν τα χρειαζόμαστε.
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #781 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:36:41 μμ »

Σωστός ο φίλος Κρηνιώτης αλλά πάλι οι Γερμαναράδες μπροστά μας..., ευτυχώς που υπάρχουν δηλ. και αυτοί και μαθαίνουμε πέντε πράγματα...όταν τα χρειαζόμαστε.

θα το λέει σε άλλους γερμανους και θα κοροϊδεύουν με τα χάλια μας,με πήραν από την  Ελλάδα να τους πω πότε θα βγούν τα Ελληνικά νομίσματα,ντρέπομαι για την κατάντια μας,ειλικρινά!!
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #782 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:51:10 μμ »

Παιδια μην το δενεται και κομπο οτι αυτες θα ειναι οι ημερομηνιες εκδοσης.
Βρισκω συνεχεια λαθη σε σαιτ γερμανων εμπορων οσον αφορα τις ημερομηνιες. Δεν λεω οτι σιγουρα αυτες που εβαλε ο φιλος δεν ισχυουν αλλα ας ειμαστε επιφυλακτικοι γιατι πολλες φορες στο παρελθον οι Γερμανοι δεν δικαιωθηκαν.


http://www.vimatisko.gr/?page=news&records=details&_p.id=11725
τυχαία βρήκα αυτό.....να ξέρουν κάτι παραπάνω η λάθος υπολογισμοί


Μίλησα για το δημοσίευμα με την  τωρινή διεύθυνση του νομισματικοπείου  και μου διαβεβαίωσαν  ότι το δημοσίευμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Έψαξα  και ανακάλυψα επίσης πως  ο κ. Φ. Καλλούδης είναι τέος διευθυντής του Νομισματοκοπείου και νυν συνταξιούχος.
Όπως όλοι καταλαβαίνουμε θα ήταν αδύνατο να επηρεάσει πόσα κομμάτια θα εκδοθούν και μάλιστα τη στιγμή που έχει ανακοινωθεί ήδη το νομισματικό πρόγραμμα.
Σε ερώτησή μου προς την ΤΤΕ γιατί τα 1000 τεμάχια του Ιπποκράτη μειώθηκαν στα 600 μου απάντησαν πως ήταν καθαρά ένα τυπογραφικό λάθος σε μία  από τις δύο ανακοινώσεις (πιθανόν στην  Αγγλική) που διορθώθηκε στη συνέχεια.
Μίλησα και με το γενικό λογιστήριο του κράτους πότε θα εκδοθούν τα υπόλοιπα φετινά νομίσματα, αλλά δυστυχώς δεν πήρα καμία απόντηση....το κρατούν επτασφράγιστο μυστικό!!!!!!!!
Πήρα όμως απόντηση από έναν  Γερμαναρά  Έμπορο......

-Ο καβάφης θα εκδοθεί μέσα με τέλη Σεπτεμβρίου
-Το χρυσό Mini Gold Τίρυνθας μέσα μέ τέλη  Οκτωβρίου
-Ο Ιπποκράτης 600 αργυρα και 1200 χρυσά (χωρίς κασετίνα και πράσινα άλογα) αρχές Νοέμβρη





Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #783 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:40:41 μμ »

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και χωρίς να θέλω να διακόψω τη ροή της συζήτησης ένας "Σοφοκλής" έκλεισε χθες στα 100 ευρώ. Μια καλή λογική τιμή.
Στο θέμα μας τώρα.
Πάνω από το μισό νομισματικό πρόγραμμα της Ελλάδος είναι ακόμη μπροστά μας και φτάσαμε ήδη στους τελευταίους 4 μήνες του έτους. Τι να πω;
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #784 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:47:49 μμ »

Σε ξένο φόρουμ ένας χρήστης έγραψε ότι από διάφορες πηγές ακούει ότι 16 Σεπτεμβρίου θα βγουν και τα δύο τα 2Ε. Γνωρίζει κάτι κάποιος για αυτό;
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #785 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:26:57 μμ »

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και χωρίς να θέλω να διακόψω τη ροή της συζήτησης ένας "Σοφοκλής" έκλεισε χθες στα 100 ευρώ. Μια καλή λογική τιμή.
Στο θέμα μας τώρα.
Πάνω από το μισό νομισματικό πρόγραμμα της Ελλάδος είναι ακόμη μπροστά μας και φτάσαμε ήδη στους τελευταίους 4 μήνες του έτους. Τι να πω;

 λογικη η τιμη αλλα θα ανεβει κι αλλο.....
 όπως εγραψα και χθες ομως ο σοφοκλης θα ειναι πιο υποτιμημένος σε σχεση με τα άλλα 2.
  
 και αυτο διοτι στους συλλεκτες δοθηκαν 500 σοφοκλης (τα αλλα 500 δοθηκαν σε εμπορους)
 εν αντιθεσει με τον πυθαγορα που δοθηκαν (200 σε συλλεκτες και 800 σε εμπορους)
 και όπως προβλέπεται, απο τον ιπποκράτη θα δοθούν (300 σε συλλεκτες και 300 σε εμπορους)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 06:06:00 μμ από κρηνιώτης » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #786 στις: Αύγουστος 30, 2013, 08:15:24 μμ »

Δηλαδή το "τσιβί" για το νομισματικό πρόγραμμά 2013 μου φαίνεται θα βγεί  στο τέλος ο Πυθαγόρας χωρίς να το περιμένει κανείς πιστεύω.Γιατί ποιος περίμενε όταν είχαμε στηθεί πρωί-πρωί στη ΤτΕ για τον Πυθαγόρα ότι θα έρχονταν έτσι τα πράγματα;
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #787 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:56:44 πμ »

Δηλαδή το "τσιβί" για το νομισματικό πρόγραμμά 2013 μου φαίνεται θα βγεί  στο τέλος ο Πυθαγόρας χωρίς να το περιμένει κανείς πιστεύω.Γιατί ποιος περίμενε όταν είχαμε στηθεί πρωί-πρωί στη ΤτΕ για τον Πυθαγόρα ότι θα έρχονταν έτσι τα πράγματα;

Αν ισχύουν οι παραπάνω ποσότητες στο άμεσο μέλλον ίσως ο Πυθαγόρας είναι ελάχιστα πιο ακριβός απο τα τρία. Αλλά σε βάθος χρόνο οι ισορροπίες θα αλλάξουν υπέρ του  Ιπποκράτη!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #788 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:13:04 πμ »

Για αυτό και εγώ Αλέξανδρε θα δράσω καταλλήλως σκηνή και κατασκήνωση έξω από την ΤτΕ αποβραδύς. εεε! δεν πιστεύω να πάει ο Φάνης πιο νωρίς...
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #789 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:36:08 πμ »

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και χωρίς να θέλω να διακόψω τη ροή της συζήτησης ένας "Σοφοκλής" έκλεισε χθες στα 100 ευρώ. Μια καλή λογική τιμή.
Στο θέμα μας τώρα.
Πάνω από το μισό νομισματικό πρόγραμμα της Ελλάδος είναι ακόμη μπροστά μας και φτάσαμε ήδη στους τελευταίους 4 μήνες του έτους. Τι να πω;

 λογικη η τιμη αλλα θα ανεβει κι αλλο.....
 όπως εγραψα και χθες ομως ο σοφοκλης θα ειναι πιο υποτιμημένος σε σχεση με τα άλλα 2.
  
 και αυτο διοτι στους συλλεκτες δοθηκαν 500 σοφοκλης (τα αλλα 500 δοθηκαν σε εμπορους)
 εν αντιθεσει με τον πυθαγορα που δοθηκαν (200 σε συλλεκτες και 800 σε εμπορους)
 και όπως προβλέπεται, απο τον ιπποκράτη θα δοθούν (300 σε συλλεκτες και 300 σε εμπορους)
 
η τιμη και στα δυο νομισματα θα ειναι η ιδια διοτι ειναι το ιδιο τιραζ.στον ιπποκρατη η τιμη μπορει να φθασει και σε διπλασια επιπεδα.προσωπικη μου αποψη.Στο γερμανικο ιμπει εχει πουληθει στο μπαι ναου 169 ευρα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #790 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:56:21 πμ »

Η τιμή δεν θα είναι ίδια και στα δύο νομίσματα (Πυθαγόρας - Σοφοκλής) γιατί πολύ απλά στο πρώτο θα κάνουν παιχνίδι οι έμποροι με πολύ μικρή διασπορά στους συλλέκτες ενώ στο δεύτερο η διασπορά είναι μεγάλη στα χέρια συλλεκτών. Μπορείτε ήδη να βγάλετε κάποια πρώτα συμπεράσματα από το ebay. Σε 1-2 μήνες δεν νομίζω η κατάσταση να αλλάξει σημαντικά.
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #791 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:06:40 πμ »

Η τιμή δεν θα είναι ίδια και στα δύο νομίσματα (Πυθαγόρας - Σοφοκλής) γιατί πολύ απλά στο πρώτο θα κάνουν παιχνίδι οι έμποροι με πολύ μικρή διασπορά στους συλλέκτες ενώ στο δεύτερο η διασπορά είναι μεγάλη στα χέρια συλλεκτών. Μπορείτε ήδη να βγάλετε κάποια πρώτα συμπεράσματα από το ebay. Σε 1-2 μήνες δεν νομίζω η κατάσταση να αλλάξει σημαντικά.
Θα συμφωνησω και εγω με τα γραφομενα του φιλου......ετσι ειναι τα πραγματα τον Πυθαγορα τον εχουν στα χερια τους σε συντριπτικο ποσοστο οι εμποροι
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #792 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:34:34 πμ »

και ερωτω τωρα.απο ποιον ειναι πιο ευκολο να πουληθει το νομισμα απο τον συλλεκτη ή απο τον εμπορο?ο συλλεκτης θα το κρατησει και δεν θα το βγαλει στο εμποριο επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι πιο λιγα.Ενασ συλλεκτης που έχει παρει ενα κομματι δεν θα θελει να το πουλησει ακομα και δυο να εχει παρει παλε δεν θα θελει να τα πουλησει.Επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι λιγα καμια 300 τα υπολογιζω εγω στο καθε ενα.Οταν πουληθουν και αυτα κοντα στα 135-150 ευρω τοτε αυτοσ που θα τα αγορασει δεν νομιζω να τα πουλησει 180-200.Σιγουρα ειτε θα τα κρατησει για τιν συλλογη του ειτε θα τα πουλησει αν του δωσουν πανω απο 250 για να τον συμφερει.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #793 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:45:56 πμ »

και ερωτω τωρα.απο ποιον ειναι πιο ευκολο να πουληθει το νομισμα απο τον συλλεκτη ή απο τον εμπορο?ο συλλεκτης θα το κρατησει και δεν θα το βγαλει στο εμποριο επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι πιο λιγα.Ενασ συλλεκτης που έχει παρει ενα κομματι δεν θα θελει να το πουλησει ακομα και δυο να εχει παρει παλε δεν θα θελει να τα πουλησει.Επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι λιγα καμια 300 τα υπολογιζω εγω στο καθε ενα.Οταν πουληθουν και αυτα κοντα στα 135-150 ευρω τοτε αυτοσ που θα τα αγορασει δεν νομιζω να τα πουλησει 180-200.Σιγουρα ειτε θα τα κρατησει για τιν συλλογη του ειτε θα τα πουλησει αν του δωσουν πανω απο 250 για να τον συμφερει.

Μην την ψαχνεται την δουλεια.Το γεγονος ειναι ενα,οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως και τα μεν και τα δε ειναι πολυ λιγα.Οποτε και τα 2 σε καποια χρονακια θα ειναι δυσευρετα.Σιγουρα καποιο θα παει λιγο παραπανω αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο εκτος απο την σπανιοτητα και το ποιο ειναι πιο ομορφο.
Επι τη ευκαιρια θελω να βαλω ενα κουιζ:

Ποιο απο τα 2 ασημενια σας αρεσε περισσοτερο? Πυθαγορας ή Σοφοκλης?

Αρχιζω με εμενα που μου αρεσουν και τα 2 ειλικρινα σχεδον το ιδιο. Ο Σοφοκλης ειναι πιο λιτος και νομιζω πως αυτη ειναι και η ομορφια του ενω ο Πυθαγορας πιο συνθετος και με πολυ ωραια χαραξη.
Στα σημεια επιλεγω Πυθαγορα.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #794 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:49:53 πμ »

και ερωτω τωρα.απο ποιον ειναι πιο ευκολο να πουληθει το νομισμα απο τον συλλεκτη ή απο τον εμπορο?ο συλλεκτης θα το κρατησει και δεν θα το βγαλει στο εμποριο επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι πιο λιγα.Ενασ συλλεκτης που έχει παρει ενα κομματι δεν θα θελει να το πουλησει ακομα και δυο να εχει παρει παλε δεν θα θελει να τα πουλησει.Επομενως αυτα που μενουν για πουλημα ειναι λιγα καμια 300 τα υπολογιζω εγω στο καθε ενα.Οταν πουληθουν και αυτα κοντα στα 135-150 ευρω τοτε αυτοσ που θα τα αγορασει δεν νομιζω να τα πουλησει 180-200.Σιγουρα ειτε θα τα κρατησει για τιν συλλογη του ειτε θα τα πουλησει αν του δωσουν πανω απο 250 για να τον συμφερει.

Μην την ψαχνεται την δουλεια.Το γεγονος ειναι ενα,οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως και τα μεν και τα δε ειναι πολυ λιγα.Οποτε και τα 2 σε καποια χρονακια θα ειναι δυσευρετα.Σιγουρα καποιο θα παει λιγο παραπανω αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο εκτος απο την σπανιοτητα και το ποιο ειναι πιο ομορφο.
Επι τη ευκαιρια θελω να βαλω ενα κουιζ:

Ποιο απο τα 2 ασημενια σας αρεσε περισσοτερο? Πυθαγορας ή Σοφοκλης?

Αρχιζω με εμενα που μου αρεσουν και τα 2 ειλικρινα σχεδον το ιδιο. Ο Σοφοκλης ειναι πιο λιτος και νομιζω πως αυτη ειναι και η ομορφια του ενω ο Πυθαγορας πιο συνθετος και με πολυ ωραια χαραξη.
Στα σημεια επιλεγω Πυθαγορα.

Αν και το Σοφοκλή ακόμα τον περιμένω απο τις φωτογραφίες και μόνο για μένα ο Σοφοκλής έχει καλύτερο εμπροσθότυπο και ο Πυθαγόρας οπισθότυπο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences