Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 01:29:01 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ  (Αναγνώστηκε 27088 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:55:29 μμ »

αντώνη1967 και γενικά.......700 euro είναι λίγα κακά τα psemata.an δεν έχεις κάτι από πίσω δε βγαίνεις
αυτό που αναφέρεις o enas εδώ ένας εκεί είναι mlkia του όλου συστήματος.είναι όπως όλα paraloga.όπως παραλογες είναι και οι απεργίες με το καλημέρα.γιατί πανεπιστήμιο μια σχολη γενικά έχει τελειώσει η πλειοψηφία tou laou pleon όχι μονο οι δάσκαλοι.για να γίνεις δάσκαλος χρειάζονται πολύ περισσότερα από το να είσαι ένας ΔΥ.αν το βλέπεις να πάρω το μισθό μηνας μπαίνει μηνας βγαίνει γιατί η πλειοψηφία έτσι είναι sorry δεν είσαι δάσκαλος αλλα γραφιάς.από την εποχή του τεμπονέρα όσοι θυμάστε το όλο θέμα δάσκαλος πέρασε σε άλλη μορφή.δε τους ακούμπαγε τίποτα και όλο ήταν υποβαθμισμένοι σε θέμα μισθών πχ συγκριτικά με γερμανία. e sorry και εργάτης να πάω στη γερμανία πιο πολλά θα παίρνω από εδώ αλλα δε θα κάνω 4 μήνες διακοπές το χρόνο.έχω δασκάλous στο σόι..... έχω δασκάλα στο σόι.....είχε πάει australia (με μέσο εννοείτε αλλα έλεγε με την αξια μου) αλλα εκεί δεν είχε 4 ώρες και γεια σας είχε μέχρι τις 4 να σχολάσουν οι γονείς είχε πάει australia (με μέσο εννοείτε αλλα έλεγε με την αξια μου) αλλα εκεί δεν είχε 4 ώρες και γεια σας είχε μέχρι τις 4 να σχολάσουν οι γονείς.
το κακό στην Ελλάδα είναι oti apo κει που δε κάναμε τίποτα γενικά πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:59:36 μμ »

Υγεία... Παιδεία... Πρόνοια.

Αν τα έχω αυτά, να μου προσφέρονται σωστά και δωρεάν, τι πρόβλημα θα έχω ;;;
Σε τελική ανάλυση, ας απολύσουν 150.000 άτομα απ' το ευρύτερο δημόσιο κι ας προσλάβουν 150.000 νέους Ιατρούς και Καθηγητές. Εξ άλλου το αποδέχεται η Τρόικα, 'ένας προς έναν' είπε. Ποιο θα είναι το δικό μου πρόβλημα τότε ;;

Όχι όμως κυρίες και κύριοι, μπορείς να προσλάβεις νέους Διοικητικούς, νέους Εργάτες, νέους Υπαλλήλους... αλλά ως εκ του θαύματος... όχι ιατρούς και καθηγητές.

Μην πέφτετε στην παγίδα τους.

Μήπως παίζετε το παιχνίδι τους ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:01:37 μμ »

Ειναι πολυ απλο το θεμα
ΟΛΑ τα επαγελματα για την γενια που δουλευει στις μερες μας ειναι κακοπληρωμενα.
1-2 γεννιες καηκανε ειτε θελουμε ειτε οχι.
Τα 30 χρονια ομως ΠΡΙΝ, 1-2 γεννιες φαγανε, φαγανε, φαγανε.....εις βαρος των επομενων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:01:44 μμ »

Αντώνη, σαφώς και δυσανασχετώ όταν οικογένειες διαλύονται για λόγους εργασιακούς. Το ίδιο πρόβλημα όμως θα μπορούσαν να αντιμετωπίζουν δύο γονείς οποιουδήποτε άλλου επαγγγέλματος. Το πού θα βρεις εργασία δεν έχει να κάνει με το αν είσαι δάσκαλος ή όχι, αλλά με το εάν και πού υπάρχει προσφορά. Και πίστεψέ με είναι πολύ χειρότερο την απόφαση για ξεχωριστή εργασία και διαμονή να μην σου την επιβάλει ένα απρόσωπο "δημόσιο" (εκεί τουλάχιστον έχεις κάποιον να βρίσεις) αλλά να την επιλέγεις κατ΄ ανάγκη μόνος σου ως ελεύθερος επαγγελματίας.
 Coll σαφώς και μια με δύο ώρες την ημέρα δεν είναι εργασία, είναι απλή απασχόληση, αυτό όμως δεν θα γίνει στο μέλλον, έγινε στο παρελθόν (υπουργείο απασχόλησης αντί υπ. εργασίας καθιερώθηκε επί Σιμίτη αν θυμάμαι καλά)
 Όσον αφορά την δωρεάν Παιδεία και Υγεία, δεν θα μας λείψουν ποτέ γιατί ποτέ δεν τις είχαμε.
 Για πέστε μου πόσοι από εσάς περάσατε Πανελλαδικές χωρίς φροντιστήρια?
 Πόσοι από εσάς χειρουργηθήκατε σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς φακελάκι?
Πόσοι?Απορία??
 Διαπιστώνω μια μούγκα στο ακροατήριο......  
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:02:18 μμ »

διαίρει και βασίλευε...

Tα ειπες ολα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:10:06 μμ »

Geonet
Δεν ξερω γιατι παντα πρεπει να κοιτω νοτιως προς την Μαυρη Ηπειρο, ωστε να εχω μετρο συγκρισης μισθων , αλλα και επιπλεον στα  βορια ωστε να εχω παραδειγμα των υποχρεωσεων.

Η αποψη μου ειναι οτι ακουσια παιζετε το παιχνιδι τους.
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολα αυτα τα χρονια περασαν απο πολλα χερια πολλα χρηματα αλλα καλλιεργεια μηδεν.
Αλλοτριωθηκαμε δυστυχως  ως ανθρωποι , και τωρα βλεπουμε μονο την φωτια στο σπιτι του <ξενου>.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:11:34 μμ »

γιατί ποτε είχαμε χρήματα? εκτος και εννοείτε η τα θεωρητικά λεφτά του χρηματιστηρίου η τα μετά δάνεια
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:15:51 μμ »

γιατί ποτε είχαμε χρήματα? εκτος και εννοείτε η τα θεωρητικά λεφτά του χρηματιστηρίου η τα μετά δάνεια

Αυτο λεω.
Ολιγαρκεις και κακεντρεχεις ψοφοπειναλες Σαρκασμός


Υ,Σ Δεν αναφερομαι στους παροντες φυσικα μην παρεξηγηθω ,χιουμορ κανω  απλα λεγοντας την αποψη μου  οπως και σεις
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:18:03 μμ »

Καλησπέρα σας, δυστυχώς αυτό το έργο του εγώ ανήκω στην τάδε κοινωνική ομάδα και εσύ στην άλλη κοινωνική ομάδα όπως και να ονομάζονται αυτές (ιδιωτικοί, δημόσιοι, υπάλληλοι, εργάτες) είναι παλιό και παίζεται από επόχες καλύτερες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, λίγη ευγενής άμιλλα δεν έβλαψε ποτέ κανένα, άλλα όταν αυτές οι ομάδες αρχίζουν να τοποθετούνται εχθρικά η μία προς την άλλη τότε άστα να πάνε. Τι θα πει αυτός παίρνει τόσα και εγώ λιγότερα; δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Αν θες να βελτιώσεις την ζωή σου διεκδίκησε τα ίδια ή και περισσότερα αν πιστεύεις ότι τα αξίζεις, με όποιο τρόπο μπορείς, άλλα τι έχουμε να κερδίσουμε από την απώλεια δικαιωμάτων και εισοδημάτων από κάποια κοινωνική ομάδα; δηλαδή συγνώμη για την έκφραση είμαστε χωμένοι στα σκατά και αντί να προσπαθήσουμε να βγούμε από εκεί τραβάμε και άλλους μαζί μας; Εγώ ξέρω ότι με αυτά και αυτά φέτος δεν θα ανοίξει το ειδικό σχολείο εδώ στην Κάλυμνο και εγώ που έχω ένα παιδί 6 χρονών, αυτιστικό, δεν ξέρω τι να κάνω, δηλαδή ξέρω άλλα άντε τώρα να προσλάβω ειδικό παιδαγωγό να έρχεται σπίτι μου και να του δίνω τρία τέσσερα κατοστάρικα κάθε μήνα, αυτό κέρδισα από το χτύπημα στους εκπαιδευτικούς Θυμός
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:20:16 μμ »

Την καλησπερα μου Γιαννη.
Ποσο δικιο εχεις............. και φυσικα εισαι πιο καλοτροπος απο μενα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:22:02 μμ »

Coll , πραγματικά μου άρεσαν αυτά που έγραψες. Δεν παίζω όμως απλά το παιχνίδι τους, θέλω να συμμετάσχω προς όφελος δικό μου. Και δεν θα οφεληθώ αν δεν καταλάβω οτι στην Ελλάδα που ζω δεν μπορώ να ζητάω σαν γιατρός 100 ευρώ για κατ΄οίκον επίσκεψη, ούτε να περιμένω οτι εάν δεν δουλέψω 90 ώρες την εβδομάδα θα δω προκοπή. Το ίδιο περιμένω απ΄ όλους , γι' αυτό όταν σήμερα το πρωί άκουσα έναν πιτσιρικά να μου υπερηφανεύεται ότι κλείσαν τον Καθηγητή έξω από την αίθουσα και ακύρωσαν την εξεταστική Σεπτεμβρίου, μου γύρισαν τα μυαλά ανάποδα...
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:23:21 μμ »

είναι αυτό που ανέφερα γιάννη ότι πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι..ακόμα και στις υποτίθεται μεταρρυθμίσεις mlkies κάνουν
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:23:32 μμ »

Καλησπέρα σας, δυστυχώς αυτό το έργο του εγώ ανήκω στην τάδε κοινωνική ομάδα και εσύ στην άλλη κοινωνική ομάδα όπως και να ονομάζονται αυτές (ιδιωτικοί, δημόσιοι, υπάλληλοι, εργάτες) είναι παλιό και παίζεται από επόχες καλύτερες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, λίγη ευγενής άμιλλα δεν έβλαψε ποτέ κανένα, άλλα όταν αυτές οι ομάδες αρχίζουν να τοποθετούνται εχθρικά η μία προς την άλλη τότε άστα να πάνε. Τι θα πει αυτός παίρνει τόσα και εγώ λιγότερα; δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Αν θες να βελτιώσεις την ζωή σου διεκδίκησε τα ίδια ή και περισσότερα αν πιστεύεις ότι τα αξίζεις, με όποιο τρόπο μπορείς, άλλα τι έχουμε να κερδίσουμε από την απώλεια δικαιωμάτων και εισοδημάτων από κάποια κοινωνική ομάδα; δηλαδή συγνώμη για την έκφραση είμαστε χωμένοι στα σκατά και αντί να προσπαθήσουμε να βγούμε από εκεί τραβάμε και άλλους μαζί μας; Εγώ ξέρω ότι με αυτά και αυτά φέτος δεν θα ανοίξει το ειδικό σχολείο εδώ στην Κάλυμνο και εγώ που έχω ένα παιδί 6 χρονών αυτιστικό δεν ξέρω τι να κάνω, δηλαδή ξέρω άλλα άντε τώρα να προσλάβω ειδικό παιδαγωγό να έρχεται σπίτι μου και να του δίνω τρία τέσσερα κατοστάρικα κάθε μήνα, αυτό κέρδισα από το χτύπημα στους εκπαιδευτικούς Θυμός
+10000000000000000000000000000000000
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:25:13 μμ »

Καλησπέρα Σωτήρη Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:25:35 μμ »

Coll , πραγματικά μου άρεσαν αυτά που έγραψες. Δεν παίζω όμως απλά το παιχνίδι τους, θέλω να συμμετάσχω προς όφελος δικό μου. Και δεν θα οφεληθώ αν δεν καταλάβω οτι στην Ελλάδα που ζω δεν μπορώ να ζητάω σαν γιατρός 100 ευρώ για κατ΄οίκον επίσκεψη, ούτε να περιμένω οτι εάν δεν δουλέψω 90 ώρες την εβδομάδα θα δω προκοπή. Το ίδιο περιμένω απ΄ όλους , γι' αυτό όταν σήμερα το πρωί άκουσα έναν πιτσιρικά να μου υπερηφανεύεται ότι κλείσαν τον Καθηγητή έξω από την αίθουσα και ακύρωσαν την εξεταστική Σεπτεμβρίου, μου γύρισαν τα μυαλά ανάποδα...

Και ομως!!!! Αν το καλοσκεφτεις αυτο κανεις  εχοντας αυτη την λογικη.
 Εκοψαν την οικονομικη <αλυσιδα>και τωρα ολοι βγαζουμε μεταξυ μας τα ματια μας βουλιζοντας.........
Δεν το βλεπεις οτι θα <σφαχτουμε> και αυτοι θα μεινουν στον αφρο;;; 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences