Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 03:07:26 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστα Παλιά Μανικετόκουμπα  (Αναγνώστηκε 3890 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nick12
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 09, 2015, 09:43:04 μμ »

Εχει μια μικρη επιγραφή σε οβάλ πλαίσιο "FGM" νομίζω ειναι Βρετανικού στρατού.
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:29:51 μμ »

βαλε μια φωτο  των γραμματων FGM βρεθηκαν τα τρια αυτά γραμματα σε logo  πανω σε γερμανικα μανικετόκουμπα κανε μεγεθυνση και κοιτα αριστερα αναφερει τα τρια γραμματα μεσα σε ένα σχεδιο σπιτιο
Καταγράφηκε
Nick12
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:36:12 μμ »

Αυτη είναι η επιγραφή
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2015, 12:16:41 μμ »

Διαβάζω FQM αντί για FGM.

Έχω επίσης την εντύπωση ότι δεν έχουν να κάνουν με τη Βρετανική Αεροπορία, καθώς δεν υπάρχουν στέμματα και γενικά σαν σχέδιο δεν παραπέμπει στην RAF. Όπως και να έχει, τα συγκεκριμένα μανικετόκουμπα, ακόμη κι αν έχουν να κάνουν με κάποια πολεμική αεροπορία, είναι μάλλον ιδιωτική αγορά και όχι χορηγούμενο υλικό, οπότε θα είναι λίγο δύσκολος ο εντοπισμός.

βαλε μια φωτο  των γραμματων FGM βρεθηκαν τα τρια αυτά γραμματα σε logo  πανω σε γερμανικα μανικετόκουμπα κανε μεγεθυνση και κοιτα αριστερα αναφερει τα τρια γραμματα μεσα σε ένα σχεδιο σπιτιο

Γιώργο, τα συγκεκριμένα δεν είναι γερμανικά, αλλά ιταλικά με βάση τα στοιχεία του κατασκευαστή, προφανώς για τη συμμαχία Ιταλίας-Γ' Ράιχ. Έχω επίσης σοβαρές αμφιβολίες ότι είναι μανικετόκουμπα (cufflinks), όπως αναγράφεται στο site απ' όπου προέρχεται η φωτογραφία. Είναι μάλλον, κρίνοντας από τον οπισθότυπο, σήματα που φοριόταν στην κουμπότρυπα του πέτου. Πολλά ιταλικά σήματα της περιόδου έχουν αυτό τον χαρακτηριστικό τύπο κατασκευής.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Nick12
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2015, 12:54:50 μμ »

Και οι δυο πλευρές έχουν την ιδια παράσταση , όντως γράφει FQM, στην παρασταση φαίνονται και δυο αρχικά (φωτογραφία)
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2015, 04:43:52 μμ »

γιωργο...εχεις καμια φωτο απο ιταλικα τετοια που λες; δεν καταλαβα.. ηταν επισημα ή οχι;;

προσφατα βρηκα καποια ιταλικα.. δεν εχουν σφραγιδα πανω τους αλλα κι εγω για μανικετοκουμπα τα ειχα..

αποτελουνται απο δυο μακροστενα 8γωνα ασπιδακια ενωμενα με στην πισω μερια με συρμα

η μια ασπιδα εχει τον ιταλικο αετο που στο στηθος εχει ασπιδα με σταυρο και πανω απο το κεφαλι του αετου ειναι κορωνα. ο αετος εχει τα ποδια του και στηριζετε πανω σε κατι... δεν καταλαβαινω τι... σαν βιβλιο κλειστο.. σαν το φασιο...
γυρω απο το ολο σχεδιο εχει αλυσιδα.. σαν 8 ρακια...

η αλλη ασπιδα εχει χιαστι δυο τυφεκια που στο κεντρο εχουν μια στρογγυλη ασπιδα με το 66 πανω της ενω αναμεσα στα πανω μερη των τυφεκιων εχει κορωνα.
γυρω απο το σχεδιο γραφει : MORS VICTORIA VITAE.

δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτο... Λύπη
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2015, 10:38:41 πμ »

γιωργο...εχεις καμια φωτο απο ιταλικα τετοια που λες; δεν καταλαβα.. ηταν επισημα ή οχι;;

Δεν έχω κάποιο στη συλλογή μου, υπάρχουν όμως αρκετά στο διαδίκτυο. Ανάμεσα στις φωτογραφίες θα δεις κάποια με αυτόν τον οπισθότυπο.

https://www.google.gr/search?q=italian+fascist+badge&espv=2&biw=1024&bih=499&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6NCgVaKBHovNygO27Z2oCA&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=italian+fascist+lapel++badge

Κάποια ήταν επίσημα, όπως αυτά της φασιστικής νεολαίας, κάποια ήταν απλά δηλωτικά του "πολιτικού φρονήματος", κάποια επετειακά, κάποια από στρατιωτικές μονάδες κτλ. Λίγο πολύ σαν τα αντίστοιχα σημερινά σηματάκια για το πέτο.

αποτελουνται απο δυο μακροστενα 8γωνα ασπιδακια ενωμενα με στην πισω μερια με συρμα

η μια ασπιδα εχει τον ιταλικο αετο που στο στηθος εχει ασπιδα με σταυρο και πανω απο το κεφαλι του αετου ειναι κορωνα. ο αετος εχει τα ποδια του και στηριζετε πανω σε κατι... δεν καταλαβαινω τι... σαν βιβλιο κλειστο.. σαν το φασιο...
γυρω απο το ολο σχεδιο εχει αλυσιδα.. σαν 8 ρακια...

η αλλη ασπιδα εχει χιαστι δυο τυφεκια που στο κεντρο εχουν μια στρογγυλη ασπιδα με το 66 πανω της ενω αναμεσα στα πανω μερη των τυφεκιων εχει κορωνα.
γυρω απο το σχεδιο γραφει : MORS VICTORIA VITAE.

Η ασπίδα με το σταυρό είναι μάλλον του οίκου της Σαβοΐας, του βασιλιά Βίκτωρα Εμμανουήλ Γ' και ο αετός μάλλον θα πατάει σε fascio. Τα χιαστί τυφέκια με στέμμα και αριθμό μοιάζουν με τα διακριτικά των ιταλικών συνταγμάτων, σ' αυτήν την περίπτωση είναι μάλλον το 65ο Σύνταγμα Πεζικού "Valtellina". Οι ιταλικές μονάδες είχαν συχνά σαν όνομα τοπωνύμια των περιοχών στις οποίες συγκροτήθηκαν.

Το σύρμα ίσως να είναι μια απλή προσθήκη άσχετη με την αρχική κατασκευή τους και να είναι απλά δυο διαφορετικά σήματα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2015, 01:33:01 μμ »

του 66ου ειναι...

το συρμα που λεω.. δεν ειναι ακριβως συρμα.. απλα δεν ξερω πως να το πω... δεν ειναι σαν το πεπλατυσμενο οπως φαινεται στο αλλο...

να. δες πως ειναι... σε αυτα... στο νετ... απλα σε εμενα ειναι στο ιδιο μεταλλο με τα ασπιδακια... και δεν εχει αυτο το μεσαιο... ετσι κι αλλιως αυτα του εβαυ... μουφες μου φαινονται...

http://www.ebay.ca/itm/WWII-Italian-Cufflinks-PNF-Fascist-with-Fascio-engraved-Extremely-Rare-/291508474908?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43df42541c
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2015, 04:02:31 μμ »

του 66ου ειναι...


Συγγνώμη, λάθος στην πληκτρολόγηση! 66ο ήθελα να γράψω κι εγώ!  Χαμόγελο

το συρμα που λεω.. δεν ειναι ακριβως συρμα.. απλα δεν ξερω πως να το πω... δεν ειναι σαν το πεπλατυσμενο οπως φαινεται στο αλλο...

να. δες πως ειναι... σε αυτα... στο νετ... απλα σε εμενα ειναι στο ιδιο μεταλλο με τα ασπιδακια... και δεν εχει αυτο το μεσαιο... ετσι κι αλλιως αυτα του εβαυ... μουφες μου φαινονται...

http://www.ebay.ca/itm/WWII-Italian-Cufflinks-PNF-Fascist-with-Fascio-engraved-Extremely-Rare-/291508474908?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43df42541c


Αυτά είναι όντως μανικετόκουμπα. Αν και τα δικά σου είναι έτσι, τότε μάλλον είναι και εκείνα μανικετόκουμπα.

Το "πιάσιμο" του σήματος που ανέβασε ο Γιώργος είναι χαρακτηριστικό των σημάτων για την κουμπότρυπα του πέτου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2015, 11:20:25 μμ »

αα... οποτε πλατυ πιασιμο ειναι για πετο...
ναι ο δικο μου ειναι ετσι... το βρηκα σε χωραφι και μου ειχε κανει εντυπωση δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο... λογικα καποιου αξιωματικου θα ηταν... ετσι; δεν νομιζω απλος φανταρος να ειχε μανικετοκουμπα..

να σε καλα φιλε μου!!! Χαμόγελο

ελπιζω να βγαλω φωτο στο μελλον και να βαλω μεσα...γιατ ιεχω και κατι αλλο που δεν εχω ιδεα τι ειναι...
σταντερ ειναι πιν μεταλικο με βαθμο αξιωματικου... αλλα δεν εχω ιδεα τι... σαν ναυτικου ειναι!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences