Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 01:05:16 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σετ Πιστολιών Μονομαχίας - του 18ου- 19ου αιώνα.  (Αναγνώστηκε 5568 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2015, 11:14:21 μμ »

Αγαπητε φιλε Βασιλη ζητω συγγνωμη αλλα δεν διαβασα το πρωτο ποστ του φιλου ,αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμο και επιθετικοτητα σου  μπορει να φταινε και τα πολλα κρασια  ευχομαι να ησυχασες τωρα .Καλη σου νυχτα .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2015, 11:52:29 μμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2015, 11:15:05 μμ »

Πολύ έγκυρος εκτιμητής είναι ο Νικήτας Kυπρίδημος.
http://www.oplognosia.com/index.php

Μπορεις να του στειλεις τις φωτογραφίες και δημοσιεύει απαντησεις στην ιστοσελιδα. Επίσης θα σου δώσει πληροφορίες για το τι πρεπει να κάνεις με τη δήλωση κτλ.
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:40:08 πμ »

Κανενα προβλημα φιλε...ολα οκ..τουλαχιστον χαιρομαι που μετα το ποστ εμαθες και κατι (στην συγκεκριμενη περιπτωση ενα ευρος τιμων ) αλλα και που τα μοιραστηκες μαζι μας...κατι παραπανω απο οσα ηδη γνωριζεις δεν νομιζω οτι μπορω να προσφερω..αν ηταν πιο προσφατο ισως να μπορουσα να μαθω παραπανω λεπτομεριες αλλα για τοσο παλια κομματια δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο...

αν εχεις και αλλα κομματια παρομοια η οχι θα χαιρομουν να μας τα παρουσιαζες...
καλη συνεχεια..

Ευχαρηστώ φίλτατε, έχω διάφορα κομμάτια στρατιωτικού περιοχομένου, και θα προσπαθήσω να τα αναβάσω σιγά σιγά, μιας και δεν τα έχω όλα συγκεντρωμένα σε ένα μέρος (είναι σπαρμένα... τώρα αρχίζω και τα βάζω σε μια τάξη και επιπροσθέτος προσπαθώ να μάθω ότι μπορώ για αυτά... βλέπεις θέλω να έχω γνώση των πραγάτων που έχω στην κατοχή μου ...
Κια πάλι ευχαρηστώ, αν βρώ κάτι ποιο πρόσφατο κάπου σπαρμένο θα το ανεβάσω σίγουρα.

newton1643
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:42:29 πμ »

Πολύ έγκυρος εκτιμητής είναι ο Νικήτας Kυπρίδημος.
http://www.oplognosia.com/index.php

Μπορεις να του στειλεις τις φωτογραφίες και δημοσιεύει απαντησεις στην ιστοσελιδα. Επίσης θα σου δώσει πληροφορίες για το τι πρεπει να κάνεις με τη δήλωση κτλ.


Α! να είσαι καλά φίλε, θα το έχω στα υπ΄όψιν μου
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 20, 2015, 12:23:18 μμ »

Γνωρίζω επίσης ότι τα πιστόλια μονομαχίας κατά κύριο λόγο στην Βρετανία και τη Γαλλία φτιάχνονταν κατόπιν παραγκελίας του Ιδιοκτήτη τους (όπως και τα σπαθία μονομαχίας ).

Aρα θες να πεις ότι είναι μοναδικα ?? ειδα αρκετα τσουχτερες τιμες για ορισμενα από αυτά ??   μακαρι να μπορουσαν να μας διηγηθουν την πορεια της ζωης τους . Στα χερια σου πως επεσαν φιλε ??

Γιώργο, τα εν λόγο πιστόλια πέσανε στα χέρια μου μέσω το παππού μου που υπηρετούσε σαν Εκπαιδευτής στην ΕΒΑ (Ελληνική Βασιλική Αεροπορία) την περίοδο του 2ου παγκοσμίου πολέμου, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι ο παππούς μου τα πήρε ως δώρο από κάποιον συνάδελφο, τώρα λεπτομέριες του πως και γιατί δεν μπορώ να το γνωρίζω, βλέπεις ο έρμος ο παππούς πέθανε το 1989, και δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω για να μου πει λεπτομέριες. Το μόνο που γνωρίζω μέσω του πατέρα μου είναι ότι τα πήρε από κάποιον Βρετανό αξιωματίκο που ζούσε στην Ροδεσία, ο οποίος προφανός ήταν χρόνια εγκατεστημένος στην Αφρική.

Ναι πράγματι, σε κάποιες περιπτώσεις τα πιστόλια μονομαχίας, γίνονταν παραγκελία όπως ανέφερα παράπάνω, και ναι πιθανόν να έιναι και μοναδίκα.Και επιδεί έχω γνώση στη στρατιωτική Ιστορία του 15-16-17-18-19ου αιώνα ξέρω ότι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις ισχύε.
Ερευνώ ακόμη το θέμα αυτό, της μοναδικότητας τους... θα δείξει...

Ευχαρήστηση μου να σου λύσω ότι απορία έχεις στο μέλλον
και κάνε ελεύθερα ερωτήσεις, διότι έτσι μπορώ και προσθέτω ότι άλλο λύπει από το αρχικό πόστ... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences