Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 01:55:06 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο διακριτικό Ε.Σ.  (Αναγνώστηκε 6527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 18, 2015, 12:19:32 μμ »

νομιζω οτι στον υποδεκανεα η ταινια ηταν χρωματος λευκου! τα ΛΥΒ ειχαν κιτρινο...

στο πεζικο.... αν πηγαινες γρηγορα στα συνορα... οπως η ροδος... περνουσες λυβ εδω και μετα απο τις 36 μερες φορουσες το λοχιοσημο ή το δεκανοσημο!

αν ομως παρεμενες στο κεντρο... ή πχ το ΚΕΒΟΠ... δεν εβαζες το λοχιοσημο αμεσως... αλλα μετα απο δυο μηνες μιας και δεν ειχες περασει οτι και αυτοι στα συνορα... ετσι επρεπε να κανεις και τις σκοπιες σου κτλ... μεχρι να ερθει το οκ για να φορεσεις το σημα σου.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 18, 2015, 01:10:36 μμ »

Εγώ βρήκα κάτι φοτος στο νετ από εφεδρους αξιοματικους ίδιες στολές ακριβώς αλλά με τιν διαφορά ότι είχαν κορδονια στις επομιδες χρπματισμου ανάλογα το όπλο. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2015, 01:32:08 μμ »

Εγώ βρήκα κάτι φοτος στο νετ από εφεδρους αξιοματικους ίδιες στολές ακριβώς αλλά με τιν διαφορά ότι είχαν κορδονια στις επομιδες χρπματισμου ανάλογα το όπλο. 

Δημήτρη, μάλλον αναφέρεσαι στο σειρήτι περιμετρικά της επωμίδας, με το χρώμα του Όπλου (κόκκινο, μαύρο, πράσινο ή μωβ) "πλεγμένο" με λευκό;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 18, 2015, 01:42:48 μμ »

Ακριβώς. Εμείς στο πυροβολικό είχαμε άσπρο μαύρο!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 18, 2015, 02:03:34 μμ »

Το κίτρινο είναι το χρώμα του Τεχνικού Σώματος. Στις στολές εξόδου φοράνε κάτι τέτοιο (κίτρινο παραλληλόγραμο), αλλά ψηλά στήν άκρη του (αριστερού) μανικιού.

Προπολεμικά δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι τέτοιο.

edit. Μια και το πιάσαμε... τα διακριτικά των υποψηφίων βαθμοφόρων φοριούνται και στα δύο μανίκια (ή κάνω λάθος) και σε όλες τις στολές. Τα χρώματα των όπλων (που αναφέρω παραπάνω) φοριούνται μόνο στο αριστερό μανίκι και μόνο στη στολή εξόδου (Κλείσιμο ματιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2015, 02:21:50 μμ από sac » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2015, 04:48:38 μμ »

το κίτρινο σιρίτι το έβαζαν στις στολές. Ανάλογα με τη στολή (εξόδου, αγγαρίας, τσόχινη του χειμώνα κλπ) το κίτρινο σιρίτι "πατούσε στο ανάλογο" ύφασμα και μετά ραβόταν στη στολή. Συνεπώς θα το δεις πάνω σε διάφορα κομμάτια υφάσματος.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences