Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 12:09:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο διακριτικό Ε.Σ.  (Αναγνώστηκε 6526 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:07:43 πμ »

Γεια σας!

Ένα άγνωστο διακριτικό του Ε.Σ., της περιόδου '36-'40, το οποίο συναντάται σε φωτογραφίες της περιόδου, παραμένει όμως -απ' όσο ξέρω- ακόμη άγνωστο.

Πριν από κάποιον καιρό είχα ανεβάσει τη συγκεκριμένη φωτογραφία, από ένα άγημα παρέλασης για την απελευθέρωση της Καβάλας, το 1938.



Τα διακριτικά φαίνονται στο αριστερό μπράτσο των στρατιωτών.





Δεν αποτελούν διακριτικά βαθμού, όπως φαίνεται από τη συγκεκριμένη φωτογραφία, καθώς και ο Δεκανέας φέρει τέτοιο διακριτικό πάνω από το αντίστοιχο του βαθμού του. (Η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν είναι δική μου, εντοπίστηκε στο ebay, την "έχασα" και ο αγοραστής είναι άγνωστος. Χρησιμοποιώ τη φωτο της δημοπρασίας, καθώς δίνει στοιχεία στην κουβέντα.)



Κι ενώ συνήθως τα πράγματα πηγαίνουν ανάποδα ως προς την ανακάλυψη του τι είναι κάτι... στην τελευταία επίσκεψή μου στο κατάστημα ενός έμπορου και συλλέκτη στη Θεσσαλονίκη, όταν αναφέρθηκα στα συγκεκριμένα διακριτικά... μου έκανε δώρο αυτό, χωρίς να ξέρει και ο ίδιος τι είναι.

Οι διαστάσεις φαίνονται σωστές (περίπου 5 εκ.), ενώ το χρώμα που φαίνεται λευκό στις φωτο μπορεί άνετα να είναι κίτρινο, ειδικά καθώς το ύφασμα γυαλίζει. Σε κάποια μάλιστα διακρίνεται μια διχρωμία. Θα μπορούσε να είναι το ύφασμα πάνω στο οποίο είναι ραμμένη η κίτρινη ταινία.





Άντε να δούμε αν θα βγάλουμε (ποτέ) άκρη...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:14:38 πμ »

Το χρώμα της ταινίας τώρα φαίνεται σωστό για την περίοδο, συγκρίνοντάς το με τα διακριτικά βαθμού των υπαξιωματικών, ενώ και τα υλικά του (μη συνθετικές κλωστές κτλ.) φαίνονται επίσης σωστά για την υπόθεση.

Οι στρατιώτες φαίνονται επίσης αρκετά πρόθυμοι να το επιδείξουν, εκτός κι αν πρόκειται για νοοτροπία "έχω κάτι ραμμένο, ας το δείξω στο φακό". Δε νομίζω όμως ότι θα ήταν κάτι άσκοπο.

Το μυαλό μου πάει σε κάποιου είδους τιμητική διάκριση ή κάποιο διακριτικό μονάδων προκάλυψης. Όλα όμως είναι καθαρά υποθέσεις προς το παρόν...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:29:00 πμ »

Οι στρατιώτες φαίνονται "φυσιολογικοί". Ούτε προσπαθούν να το επιδείξουν, ούτε να το κρύψουν. Και για να το φαράνε και στην παρέλαση, δεν θα είναι ούτε άσχετο, ούτε "πατέντα". (Θεωρητικά όλα αυτά...)
:-))

Πάντως, είναι εντυπωσιακό για μας τους άσχετους ότι υπάρχουν τόσα άγνωστα διακριτικά κλπ στον στρατό...
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:41:35 μμ »

Καλησπέρα.
Μου κάνει εντύπωση που ο Γιάννης δεν ήξερε να σου πει για το διακριτικό.
Ευγενική πάντως η χειρονομία του, έπεσες και στη περίπτωση που έψαχνες το συγκεκριμένο!
Απο διακριτικά δυστυχώς γνωρίζω ελάχιστα, δε ξέρω εαν υπάρχει και κάποιο σχετικό βιβλίο για κάθε περίοδο του
Ε.Σ.
Θυμίζει το ''γαριδάκι'' ή τσατσόσημο που λέγαμε ειρωνικά στο στρατό αλλά μάλλον δεν έχει σχέση  Γλώσσα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:02:43 μμ »

Μου κάνει εντύπωση που ο Γιάννης δεν ήξερε να σου πει για το διακριτικό.
Ευγενική πάντως η χειρονομία του, έπεσες και στη περίπτωση που έψαχνες το συγκεκριμένο!

Είναι αρκετά ανεξερεύνητη περιοχή τα διακριτικά της περιόδου, με ανύπαρκτη σχεδόν βιβλιογραφία και όση υπάρχει, έχει σοβαρές ελλείψεις. Πολλές πληροφορίες έχουν επίσης χαθεί, καθώς στο συγκεκριμένο τομέα βρισκόμαστε συλλεκτικά πολύ πίσω. Θέλει δουλειά, χρόνο, υποθέσεις, διασταύρωση κι ανάλογα επιβεβαίωση ή απόρριψη και πάλι απ' την αρχή, μέχρι να καλύψουμε το έδαφος.

Όντως πολύ ευγενική χειρονομία και την εκτιμώ ιδιαίτερα!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2015, 04:03:37 μμ »

Να σε ρωτήσω Γιώργο,
επειδή είπες το διακριτικό αυτό παρατηρείται στην περίοδο 36-40, έχεις διαπιστώσει αν εμφανίζεται παντού στον Ε.Σ; Δηλαδή μήπως το έχεις δει μόνο σε συγκεκριμένα τάγματα/στρατόπεδα σε συγκεκριμένες περιοχές και δεν ήταν κάτι επίσημο;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2015, 04:47:47 μμ »

να πω κι εγω τη ταπεινη μου γνωμη;; Χαμόγελο εικασια θα κανω φυσικα.. αλλα βλεπωντας το.... το πρωτα πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο δεν ειναι το σημα του υποδεκανεα... αλλα του λοχου υποψηφιων βαθμοφορων! το Γνωστο ΛΥΒ.  τα εφτασα το 1994... αν και ηταν αρκετα νεωτερα παο αυτο σε κατασκευη! ηταν μια λωριδα κιτρινη που εραβες σε εμας... στο γιακα.. εκει που εμπαινε το λοχιοσημο... ή το δεκανοσημο! λογικα την εποχη εκεινη θα εμπαινε στο μπρατσο... υπηρχαν και αγοραστα με παραμανα απο πισω... ενω ειχε και ραφτα διαφορετικου σχηματος αλλα παντα με την κιτρινη γραμμη - ενδειξη Λυβιτη.

μετα απο εκπαιδευση... (σε εμας ηταν αν θυμαμαι καλα... 36 μερες κολαση), κι αναλογα το τι ειχες ερθει... γινοσουν λοχιας ή δεκανεας..

τωρα για τον δεκανεα με το ιδιο σημα.... αναρωτιεμαι.... μηπως ηταν εκει σαν δεκανεας των Λυβιτων... και για να ξεχωριζει οτι ηταν και εκπαιδευτης... ειχε το σημα;;; εκτος κι αν... η τοτε εκπαιδευση ηταν μεγαλυτερη και οι πρωτοι στην ταξη... επαιρναν τιμητικο δεκανοσημο για οσο ηταν στην εκπαιδευση... και γινονταν αρχηγοι της ομαδας... διμοιριτες και υπευθυνοι πχ για 10 συνστρατιωτες τους...

τωρα πια.. τα ΛΥΒ δεν απονεμουν τον βαθμο του λοχια στο στρατο ξηρας... αλλα μονο του δεκανεα!

μηπως να ψαχθει και λιγο προς τα εκει;;; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2015, 04:48:12 μμ »

Προς το παρόν δεν υπάρχουν ούτε πολλές φωτογραφίες, ούτε ήταν δυνατή κάποια διασταύρωση σε σχέση με τις τοποθεσίες. Ελπίζω σε περισσότερο υλικό.

Δεν ξέρω αν είναι κάτι ανεπίσημο, μου φαίνεται όμως παράξενο να φοριόταν κάτι εκτός κανονισμού σε παρέλαση σε έδρα Σώματος.

Εξακολουθεί βέβαια να είναι απλά η υποκειμενική μου γνώμη μέχρι να έχουμε περισσότερα στοιχεία.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2015, 05:07:00 μμ »

   Πρέπει να έχω πάρει και εγώ κανά δύο από αυτά από τον Γιάννη τώρα που το σκέφτομαι  Κλείσιμο ματιού. Θα κοιτάξω στην σχετική βιβλιογραφία (αυτή που υπάρχει τέλος πάντων) μόλις πάω σπίτι κάτι θυμάμαι σχετικά.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2015, 05:12:21 μμ »

να πω κι εγω τη ταπεινη μου γνωμη;; Χαμόγελο εικασια θα κανω φυσικα.. αλλα βλεπωντας το.... το πρωτα πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο δεν ειναι το σημα του υποδεκανεα... αλλα του λοχου υποψηφιων βαθμοφορων! το Γνωστο ΛΥΒ.

μηπως να ψαχθει και λιγο προς τα εκει;;; Χαμόγελο

Καλή ιδέα και αυτή!

   Πρέπει να έχω πάρει και εγώ κανά δύο από αυτά από τον Γιάννη τώρα που το σκέφτομαι  Κλείσιμο ματιού. Θα κοιτάξω στην σχετική βιβλιογραφία (αυτή που υπάρχει τέλος πάντων) μόλις πάω σπίτι κάτι θυμάμαι σχετικά.

Ωραία Πάνο, μακάρι να βρεθεί κάτι.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2015, 08:41:37 μμ »

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι, αλλά βρήκα μια φωτογραφία που έχει κάποιους στρατιώτες που φέρουν τα εν λόγω σιρίτια, οι στρατιώτες είναι νεοσύλλεκτοι σε κέντρο με τους Υπαξιωματικούς τους (φέρουν πηλίκιο τύπου κεπί). Τοποθετώ την φωτογραφία μεταξύ 1936 και 1938.  Πιστεύω και εγώ πάντως ότι τα σιρίτια αυτά αφορούν διάκριση για υποψήφιους έφεδρους υπαξιωματικούς.

   Τα δύο δικά μου σιρίτια πάντως δεν είναι κομμένα με ακρίβεια όπως το δικό σου Γιώργο και έχουν γωνίες. Θα διαμαρτυρηθώ στον πωλητή .....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Πέρα του αστείου όμως πρέπει να κόβονταν από ρολό στις αντίστοιχες διαστάσεις.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 18, 2015, 12:49:20 πμ »

Αν λοιπόν η τελευταία φωτογραφία είναι τραβηγμένη σε Κέντρο, τότε μπορούμε να απορρίψουμε το σενάριο της Μονάδας Προκάλυψης.

Στρεφόμαστε προς τους υποψήφιους βαθμοφόρους επομένως...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2015, 06:29:16 πμ »

Το σήμα για τους παλιούς είναι γνωστό.

Το σήμα αυτό δινόταν για να ονομαστεί κάποιος "καλός" φαντάρος Υποδεκανέας. Τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια ο "Υποδεκανέας ΔΕΝ μπορούσε να δώσει διαταγές. Ήταν ένας τίτλος τιμής.

Για το λόγο αυτό, στη σχολή υπαξιωματικών (σωστά αναφέρθηκε) κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης στα ΛΥΒ ή ΙΛΥΒ (τεθωρακισμένων) που υπηρέτησα εγώ, φορούσαμε το κίτρινο σιρίτι εν "είδη" υποδεκανέα.

Υπόψη ότι το σηματάκι αυτό το έδιναν στους καλούς φαντάρους χωρίς εκπαίδευση. Αποτελούσε τίτλο τιμής, για αυτό καμάρωναν στη φωτογραφία, αλλά και στη πραγματικότητα που έζησα εγώ.

Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι το κίτρινο σιρίτι είναι άγνωστο... (πάντως κάπου πρέπει να έχω χωμένο και το δικό μου. Ήταν μονόχρωμο όχι δίχρωμο πάνω σε ύφασμα ή τσόχα)

 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:36:07 πμ »

Χμμμμ.... εγώ υπηρέτησα 1988-1990. Πράγματι οι υποψήφιοι βαθμοφόροι είχαν ένα τέτοιο κίτρινο, αλλά οι υποδεκανείς είχαν "μισή σαρδέλα". Δηλαδή το διακριτικό του δεκανέα το έκοβαν στα δύο και φορούσαν ("έφεραν") το κάθε κομμάτι οριζόντια. Πάντα στο μανίκι, εκέινη την εποχή οι έφεδροι δεν φορούσαν ("έφεραν") τίποτα στον γιακά.

Φυσικά, οι δύο άκρες ήταν διαφορετικές, αφού η μία ήταν κομένη. Αν ήταν προσεκτικά κομένο, είχα σχήμα "τραπεζίου" και όχι "παραλληλογράμου". Αν δεν ήταν προσεκτικά κομένο, είχε διαφορα σχήματα...

Το σήμα αυτό δινόταν για να ονομαστεί κάποιος "καλός" φαντάρος Υποδεκανέας. Τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια ο "Υποδεκανέας ΔΕΝ μπορούσε να δώσει διαταγές. Ήταν ένας τίτλος τιμής.

Ο υποδεκανέας δεν είναι "βαθμός", αλλά στη στρατιωτική ιεραρχία μετράει και η "αρχαιότητα". Ο υποδεκανέας είναι "επίσημα" "αρχαιότερος" από τους άλλους. Αν δεν κάνω λάθος, στο ναυτικό υπάρχει το διακριτικό του "ναυτοδίοπου", η κόκκινη "σαρδέλλα" που απονέμεται στους παλιούς ναύτες (που έχουν κλείσει χρόνο;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2015, 09:46:02 πμ από sac » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:36:27 πμ »

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Τώρα θα είχε ενδιαφέρον να ψαχτούν λίγο και τα μεταπολεμικά υποδείγματα, προκειμένου να συγκριθούν με αυτό ως προς τα υλικά κυρίως.

Μακάρι να εμφανιστούν κι άλλα, με επιβεβαιωμένες χρονολογίες ή πιο κοντινές και καλά εστιασμένες φωτογραφίες και να μπορέσουμε να επιβεβαιώσουμε ή να απορρίψουμε το σενάριο ότι το παραπάνω είναι της προπολεμικής περιόδου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences