Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 04:28:25 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καλησπερα  (Αναγνώστηκε 39266 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 19, 2012, 06:05:14 μμ »

ρε δεν πηγε η δρχ λογω κρισης εκει αυτο λεμε.Η δρχ του 10 κανει απο 100 εως 250 ευροπλα.

η δραχμη του 51 που πηγε 23 χιλιαδες ευρο ηταν λογω κρισησς?? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:20:04 μμ »

Bασίλη, έτσι κι είχα 23 χιλιάρικα για τα γούστα μου δε θα με ακουμπούσε η οικονομική κρίση. Σίγουρα δε θα με επιρέαζε και καμιά συναισθηματική κρίση και κατά πάσα πιθανότητα ούτε η Κρίση της Δευτέρας Παρουσίας...
Μόνο καμιά κρίση εγκεφαλικού θα με φόβιζε έτσι και διαπίστωνα πως η δραχμή είναι καθαρισμένη. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 20, 2012, 02:17:06 πμ »

Φιλε giannist, ουτε η οικονομικη επιφανεια του καθενος με ενδιαφερει, ουτε και οι συλλογες του. Οχι μ αυτη την εννοια δηλαδη. Αυτο που εγραψα ηταν απαντηση στο παρακατω σχολιο του Geonet75.

Ξέρω πάρα πολύ καλά τις τιμές της αγοράς μιας και αρκετές φορές έχει καεί η γούνα μου και αληθινά βλέπω την συζήτηση να οδεύει προς το τέλος της χωρίς κανένας να σου πει αυτό που όλοι ξέρουν οτι ισχύει στην ελληνική αγορά " φίλε τέτοια δραχμή θα στη μοσχοπουλήσω και για να στη δώσω κάτω από 300 ευρώ θα πρέπει να είμαι ή σούρα ή άφραγκος".

Οχι φιλε μου, δεν την αγορασα εγω. Εξω επεσα και εγω, οποτε μην ανησυχεις. Πιστευα πως θα επιανε τα 230-250.

Εδω φιλε rakosyllekth μου τα χαλας. Ειναι τεραστια διαφορα απο τα 100 ως τα 250 ευρω για τετοια δραχμη.
Και που το ξερεις οτι δεν πηγε εκει λογω κρισης? Εγω σου λεω οτι πηγε εκει γι αυτο το λογο. Και χρονο με το χρονο θα δεις να πεφτουν κι αλλο οι τιμες σε ολα τα ελληνικα νομισματα. Οταν χρεοκοπει το κρατος, χρεοκοπουν και οι πολιτες του. Πρωτα και κυρια οι ελληνες συλλεγουν ελληνικα νομισματα κι οταν αυτοι εχουν προβληματα, θα πεσουν οι τιμες.
Για ποια δραχμη λες? Αν λες γι αυτη στη δημοπρασια απο τους Αγγλους πριν μια βδομαδα, δεν ειναι το νομισμα αυτο για το μεσο συλλεκτη. Αυτοι που χτυπανε τετοια νομισματα εχουν ακομα χρηματα και μπορουν να δωσουν ανετα τετοια ποσα.  
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 20, 2012, 05:24:31 πμ »

Φιλε giannist, ουτε η οικονομικη επιφανεια του καθενος με ενδιαφερει, ουτε και οι συλλογες του. Οχι μ αυτη την εννοια δηλαδη. Αυτο που εγραψα ηταν απαντηση στο παρακατω σχολιο του Geonet75.

Ξέρω πάρα πολύ καλά τις τιμές της αγοράς μιας και αρκετές φορές έχει καεί η γούνα μου και αληθινά βλέπω την συζήτηση να οδεύει προς το τέλος της χωρίς κανένας να σου πει αυτό που όλοι ξέρουν οτι ισχύει στην ελληνική αγορά " φίλε τέτοια δραχμή θα στη μοσχοπουλήσω και για να στη δώσω κάτω από 300 ευρώ θα πρέπει να είμαι ή σούρα ή άφραγκος".

Οχι φιλε μου, δεν την αγορασα εγω. Εξω επεσα και εγω, οποτε μην ανησυχεις. Πιστευα πως θα επιανε τα 230-250.

Εδω φιλε rakosyllekth μου τα χαλας. Ειναι τεραστια διαφορα απο τα 100 ως τα 250 ευρω για τετοια δραχμη.
Και που το ξερεις οτι δεν πηγε εκει λογω κρισης? Εγω σου λεω οτι πηγε εκει γι αυτο το λογο. Και χρονο με το χρονο θα δεις να πεφτουν κι αλλο οι τιμες σε ολα τα ελληνικα νομισματα. Οταν χρεοκοπει το κρατος, χρεοκοπουν και οι πολιτες του. Πρωτα και κυρια οι ελληνες συλλεγουν ελληνικα νομισματα κι οταν αυτοι εχουν προβληματα, θα πεσουν οι τιμες.
Για ποια δραχμη λες? Αν λες γι αυτη στη δημοπρασια απο τους Αγγλους πριν μια βδομαδα, δεν ειναι το νομισμα αυτο για το μεσο συλλεκτη. Αυτοι που χτυπανε τετοια νομισματα εχουν ακομα χρηματα και μπορουν να δωσουν ανετα τετοια ποσα.  

λες οτι ειναι τεραστια διαφορα απο τα 100 στα 200 ευρο.Δεν ειναι ετσι και κανεις δεν μπορει να φιξαρει τις τιμες στα ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ, αλλο νομισμα ειναι ασχημο και δεν το πληρωνουν οι συλλεκτες και κανει 100 ευρο και αλλο νομισμα ειναι ομορφο και το πληρωνουν και κανει 250 ευρο της ιδιας ημερομηνιας.
Εβαλε κανεις διατημηση οτι ολα κανουν 100 ευρο??
Γιαυτο υπαρχουν συλλογες που αποτελουνται απο ομορφα νομισματα και συλλογες που αποτελουνται απο σκουπιδια τα οποια οι κατοχοι τους νομισουν οτι τα πηραν σε καλη τιμη και οταν βγουν να τα πουλησουν καταλαβαινουν οτι εκαναν κακη αγορααααα.
Η δρχ του 10 κανει οσα λεφτα πουληθηκε στην λεσχη,τοσο εκανε πριν την κριση και τοσο κανει και μετα την κριση.
Εχω αγορασει παμπολες φορες στη λεσχη με 80 ευρο και με 130 ευρο και μου εχουν γυρισει μσ62 και μσ63 και μσ64.
Μια δε που αγορασα 25 ευρο και μου γυρισε αου58 την εκανα δωρο ΤΖΑΜΠΑ δωρο σε μελος αυτου του φορουμ.
Στα λεω δε στα λεω καλα ετσι εχουν τα πραματα.
 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 20, 2012, 08:07:51 πμ »

Καλημερα!
Μαλλον κατι δεν καταλαβαμε καλα και οι δυο. Εγω νομιζα οτι για τιμες τιμες που αναφερεις μιλαμε παντα σ αυτο το θεμα συγκεκριμενα για δραχμη ηδη πιστοποιημενη μσ 64 και γι αυτο λεω τεραστια τη διαφορα. Στα αλλα ειμαι συμφωνος.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 20, 2012, 10:26:59 πμ »

παντα σαν γιαννηςτ,εχω να πω ενα σπανιο νομισμα,ποτε!!!δεν πεφτει,εκτος εκτακτης αναγκης,η βιαστικων κινησεων.οσο για την δραχμη του 1910 τα ειπε ολα ο βασιλης.ενας εμπορος,η ενας καιροσκοπος,σιγουρα θα επωφεληθει!!!ενας καλος εμπορος,θα τη πουλησει στην τιμη που πρεπει,οσο για του 11 εκει παμε σε αλλα χωραφια.στο τελος μην ξεχνατε φυσιολογικο ειναι οσοι ζουν απο αυτο το επαγγελμα!!!! να τα πωλουν ακριβωτερα,ειδικα σε νεους,η σε αγνωστους σε αυτους.ποιος εμπορος? δεν θελει να βγαλει τον επιουσιον.αλλο η συλλογη,και αλλο το εμποριο.σιγουρα υπαρχει και η μεση οδος,που μπερδευει λιγο τα πραγματα.καπου σε αυτο το μπερδεμα γινονται πολλες παρεξηγησεις,και σε ενα δυο χρονια δεν γινεσαι εξπερ,σε τρια χρονια κλεινω 40 χρονια φουρναρης,και ακομη μαθαινω,και απο νεους!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 20, 2012, 04:24:26 μμ »

Έτσι είναι.
Η ουσία δεν είναι αν το νόμισμα είναι φου, ξουφου, αού ή μουσού.
Η ουσία είναι αν αυτός που το σχολιάζει ως στολίδι ή ρετάλι είναι έμπορος, συλλέκτης ή χομπίστας ή ενίοτε κάτι από αυτά μαζί. Ανάλογα με ην ιδιότητα του θα λάβετε και την απάντηση που περιμένετε.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 20, 2012, 04:48:09 μμ »

Έτσι είναι.
Η ουσία δεν είναι αν το νόμισμα είναι φου, ξουφου, αού ή μουσού.
Η ουσία είναι αν αυτός που το σχολιάζει ως στολίδι ή ρετάλι είναι έμπορος, συλλέκτης ή χομπίστας ή ενίοτε κάτι από αυτά μαζί. Ανάλογα με ην ιδιότητα του θα λάβετε και την απάντηση που περιμένετε.

Την απαντηση που περιμενετε δεν θα την παρετε απο κανεναν απο τους παραπανω.Την απαντηση θα την παρετε απο τα δικα σας ματια και καρδια αφου πατε στο βιουινγκ να δειτε μονοι σας το νομισμα με τα δικα σας ματια.
Ολοι οι αλλοι απλα θα σας μπεδεψουν εχοντας η μη, ιδιοτελεια.Θα σας πουν ενα καρο μ ######ς,ιδιαιτερα δε οταν και οι ιδιοι δεν γνωριζουν που παν τα τεσσερα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 20, 2012, 05:07:13 μμ »

σιγουρα μπιλ, ενα νομισμα πρεπει να μας αρεσει εμας πρωτα.και μετα τα σχολια, ειναι απλως για λεπτομερειες.ο καθενας μας θα πει το μακρυ και το κοντο του.ενα καλο νομισμα!!!!!το θαυμαζεις,δεν το σχολιαζεις.οσο για την τιμη?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 20, 2012, 05:26:06 μμ »

Σωστός ο κ.Γιάννης αλλά καλό είναι να είμαστε λίγο συγκρατημένοι, ενίοτε αναγάγουμε τη συλλογή νομισμάτων σε πυρηνική φυσική.
Μια τα μάγουλα του ενός, μια η διαφορά ανάμεσα σε μουσου62 και μουσου63 της τάδε εταιρίας ντεμέκ, μία τι είπε ο έμπορας κτλ κτλ.
Τα υπόλοιπα τα είπε ο Φέρμας πριν από μένα.

 
Λατέρνα Φτώχεια Και Γαρύφαλλο 1957

δείτε από 41:10 ως 41:20
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 20, 2012, 08:32:14 μμ »

μπραβο.Ωραια,δειξτο στον Kuenker ,Gorny and Mosch,Spink,Baldwin,Hess Divo kai Heritage auctions.

Θα επερναν την Λατερνα consignment και ο Αυλωνιτης θα τσουβαλιαζε ενα σωρο λεφτα.

Μα ειναι δυνατον να παω να δωσω ταλληρο 1833 σπ65 στο μοναστηρακι?ΑπορίαΑπορία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 20, 2012, 08:35:14 μμ »

αα και ξεχασα,η νομισματικη επιστημη δεν ειναι πυρινικη φυσικη,εχει ομως εδρα σε παμπολα πανεπηστιμια στις Ηνωμενες Πολιτειες,στην Ζυριχη,Γενευη και Αγγλια.
Ναι ειναι επιστημη με μαστερ και βαρτσελορ
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 20, 2012, 11:27:20 μμ »

πραγματικα στην ελλαδα τωρα, δημιουργειτε εδρα νομισματολογιας. στις σπουδες βεβαια,που ανηκουν στον κλαδο της αρχαιολογιας.ενω παλαιωτερα ηταν ενσωματωμενη μαζι με την καθε ιστορικη περιοδο,ως μεσον αποκτησης πληροφοριων,και με λιγες διατριβες ελληνων νομισματολογων,απεναντι στον ατελειωτο καταλογο των ξενων,καθαρα ερευνητων της νομισματολογιας σαν επιστημη.ισως καποτε φθασουν και στην προσφατη εποχη.που τα μονα στοιχεια!!! τα συλλεγουμε απο την εφημεριδα της κυβερνησεως,η απο πληροφοριες ελληνων ιστορικων η συλλεκτων.χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 21, 2012, 10:51:47 πμ »

Σας διαφευγει ολους μια πολυ σημαντικη παραμετρος στην διαμορφωση των τιμων.Εκτος της κρισης που παιζει τον ρολο της και την σπανιοτητα του καθε νομισματος ειναι και η προσφορα και ζητηση.
Απο τοτε που ο Βασιλης εκανε προσιτο το σλαμπ σε ολους και οχι μονο στην κλικα, εχει πιστοποιηθει πολυ πραμα.Σαν επακολουθο πεσαν πολλα στη αγορα προς πωληση αφου βγηκαν πολλα ms64-ms65. Αυτοι που εχουν μεινει κολλημενοι σε παλιες τιμες να τις ξεχασουν. Κερματα απο Γεωργιο και μετα εχασαν ή προκειται να χασουν 30-40% της αξιας τους λογω πληθωρας που μπηκαν σε κουτι. Απλη προσφορα και ζητηση. Γι αυτο την εχουν πεσει ολοι στον Βασιλη.
   1910 Drachma   MS
               61     62      63     64    65     66
PCGS          1     8     10     15     5      3   
NGC           12    23     17      7     1        
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 21, 2012, 11:37:20 πμ »

αγαπητε αναργυρε,περα απο τον φιλο βασιλη,ολοι ειδαμε,οτι τα πιστοποιημενα νομισματα,εκτος της βαθμολογιας(με το αναλογο βεβαια οικονομικο επακολουθο)προσφερει μια προστασια,η και συντηρηση ακομα, σε ενα νομισμα!!!τωρα αν εχουν πεσει οι τιμες,μηπως φταιει και λιγακι!!!!,η οικονομικη κριση.κοιτα στην δημοπρασια,ποσα ομορφα νομισματα εφυγαν απουλητα,οταν σε αλλες εποχες,γινοταν σφαγη.καποδιστριες,οθωνες,γεωργιοι,κλπ,σιγουρα κοινες καταστασεις,αλλα πριν 5-6 χρονια δεν εμενε ουτε τριανταρι!!!ο βασιλης φταιει?που ο καθε συλλεκτης θελει να εξασφαλισει,τα υψηλης καταστασεως νομισματα του!!!σιγουρα ενα κοινο φθαρμενο,ειναι ουτοπια να το σλαμπαρεις,αλλα ενα ομορφο προυφ, οπως τα δικα σου?η ενα σπανιο χαλκινο,που ευκολα φθειρεται!!!εγω πιστευω οτι αμα συνεχιστει η κριση η επιδυνωθει,τα νομισματα θα πουλιωνται στις τιμες που εφθασαν τα γραμματοσημα,η αλλα συλλεκτικα.μια σπανιωτητα ομως?η ενα υψηλης καταστασης,παντα θα εχει την αξια του!!!και ας μην ξεχναμε για μενα ο βασιλης,απο το λιγο που τον ξερω,ειναι ευγενικος,παντα γελαστος,και με αριστες γνωσεις στο αντικειμενο που λεγεται νομισμα!!!φανταζεσαι κανεναν αλλον,στην θεση του?που να βαριεται να σου μιλησει,η να μην του εχεις εμπιστοσυνη!!!τωρα ο ανθρωπος,επειδη με τοσων χρονων,τρεξιμο,προσπαθειες,μελετες,εξοδα,κλπ εχει αποκτησει την αναλογη εμπειρια και ανεση πρεπει να του φορτωνουμε ολα, τα κακως κειμενα των εταιρειων πιστοποιησης!!!δεν γλυφω τα αυτια κανενος,και ρωτα τον αν εχω πιστοποιησει εστω και ενα!!!! νομισμα.αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences